Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Tentokrát přeskočím aplikace, které jsou na hranici použitelnosti: hlavně jde o Gestikk a wayV. Je to z toho důvodu, že existuje jednak EasyStroke a jednak si gesta můžete nastavit přímo v KDE.
Nejprve k EasyStroke. Závisí na GTK+, pravděpodobně se nachází v repozitářích vaší distribuce a krom jiného obsahuje českou lokalizaci. Po spuštění se schová do ikonky v oznamovací oblasti — pokud na ni klepnete, objeví se konfigurační dialog, nebo při vyvolání kontextové nabídky můžete deaktivovat rozpoznávání gest, příp. aplikaci vypnout. Nyní už ale k možnostem, které EasyStroke nabízí.
Gesto je zpravidla nějaký tah kurzorem, při němž musíte mít stisknuté tlačítko, jež si můžete nastavit v kartě Nastavení, konkrétně v dialogu vyvolaném tlačítkem Tlačítko Gest. Můžete si vybrat libovolné tlačítko svého polohovacího zařízení (typicky je to tlačítko 3 na peru), a to volitelně v kombinaci s nějakým modifikátorem na klávesnici. Profil timeoutu doporučuji nechat Konzervativní nebo Výchozí — určuje prodlevu mezi stisknutím tlačítka a vyvoláním akce daného tlačítka, tedy čas, který máte pro provedení gesta. V sekci Vzhled si pak můžete nastavit zpětnou vazbu při provádění gesta.
Tlačítko Přidat akci (v kartě Akce) pochopitelně vytvoří nové gesto. Poklepáním v příslušném sloupečku ho pak nastavíte. Když vyberete Gesto, můžete téměř kdekoliv na obrazovce provést dané gesto a ono se uloží. Po klepnutím ve sloupci Typ se vyvolá seznam, ze kterého si můžete vybrat událost, jež bude na gesto navázaná, detaily pak doladíte ve sloupci Detaily:
V horní části karty Akce je rozbalovací tlačítko Aplikace — pak můžete vybrat Přidat aplikaci a klepnout na některé otevřené okno. Vytvoří se tak skupina gest, která budou fungovat jen a pouze v dané aplikaci. Další filtrování můžete povolit v kartě Pokročilé — tentokrát podle zařízení. Třeba já mám gesta pomocí myši a trackballu vypnutá, používám je jen s tabletem.
Má zkušenost je taková, že EasyStroke funguje velmi spolehlivě. Jedinou výhradu mám k tomu, že uživatelské rozhraní není zcela intuitivní a přiřazování gest aplikacím je někdy boj (obvykle mi nefunguje „táhni a pusť“ pro přesun gest mezi skupinami).
Příjemně mě překvapilo, že v KDE System Settings (Nastavení systému) jde také nastavit gesta, a to v části Zkratky a gesta: Vlastní zkratky. Vedle připravených gest např. Konqueroru si můžete přidávat další. Slouží k tomu tlačítko Upravit pod stromovým pohledem na existující zkratky a gesta. V tomto kontextu nás bude zajímat jen podnabídka Nový: Činnost gesta myši, ale hodí se vědět, že podobným způsobem jde přiřazovat akce i událostem z říše správy oken nebo obecně si nastavit vlastní globální klávesové zkratky (resp. dokonce přemapovávat klávesy, byť na celkem vysoké úrovni¹). Jistá limitace je, že gesta myši jsou vázána na primární tlačítko, takže pokud máte třeba pero s více tlačítky, nevyužijete je a může se vám stát, že občas gesto vyvoláte omylem. Podobně zde chybí filtrování podle vstupního zařízení.
V kartě Spouštěč se zobrazuje gesto samotné, změníte ho v nově otevřeném dialogu po klepnutí na tlačítko Upravit. Akci mu přiřadíte v kartě Činnost — podle typu činnosti to může být příkaz nebo adresa (URL), příkaz D-Busu nebo vstup z klávesnice. V případě vstupu z klávesnice můžete psát klasickým způsobem klávesové zkratky, např. „Alt+Right“ znamená současné stisknutí kláves Alt a šipka vpravo (obvykle se interpretuje jako „vpřed“), můžete také upřesnit, kterých oken se to má týkat. Nejlepší nápovědou je podívat se na připravené příklady…
¹ Takto jsem ad-hoc řešil nefunkční tlačítko na miniaturní klávesnici používané jako dálkové ovládání. Odešla šipka vpravo, tak jsem kombinaci Win+šipka vlevo přiřadil její funkci. Sice zdaleka ne právě ideální, leč velmi snadné řešení.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: