Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Překlady populárního seriálu Kernel Traffic a reportáží ze stránek LWN.net a KernelTrap.org.
Stav vydání jádra. Šifrovací tokeny Nitrokey pro jaderné vývojáře zdarma. Citáty týdne: Russell King, Alexandre Oliva a Linus Torvalds. Návrh auditních ID kontejnerů.
Stav vydání jádra. Radosti s max(). Citáty týdne: Dave Chinner a Linus Torvalds. Statistiky vývojového cyklu 4.16 a -stable.
Stav vydání jádra. Představení nástěnky pro syzbot. Citáty týdne: Dave Chinner a Martin Uecker. Podivný příběh backportu opravy Meltdown na ARM.
Stav vydání jádra. Novinky ve věci čistky architektur. Odesílání paketů založené na čase.
Stav vydání jádra. Citáty týdne: Greg Kroah-Hartman a Linus Torvalds. Prevence úniků z jaderného zásobníku.
Stav vydání jádra. Opouštění starých architektur a překladačů.
Stav vydání jádra. Dynamické události pro sledování funkcí.
Stav vydání jádra. Gettys: Slepí muži a slon. Wielaard: dtrace pro Linux, Oracle udělal správnou věc. Citáty týdne: Chris Mason a Rob Clark. Zbytek začleňovacího okna 4.16.
Stav vydání jádra. První polovina začleňovacího okna 4.16.
Stav vydání jádra. Citáty týdne: James Bottomley a Linus Torvalds. Příliš mnoho pánů, příliš málo sluhů.
Stav vydání jádra. Kroah-Hartman: Stav Meltdown a Spectre v jádře Linux – novinky. O diskuzi věnované zmírňování Spectre. Datová struktura XArray.
Stav vydání jádra. Analýza procesu zavádění Linuxu. Citáty týdne: Kees Cook a Thomas Gleixner. Přehled několika svobodných fuzzovacích nástrojů.
Stav vydání jádra. Kroah-Hartman: Stav Meltdown a Spectre v jádře Linux. Citáty týdne: Larry McVoy, Willy Tarreau, Thomas Gleixner, David Miller a Linus Torvalds. Nové jaderné rozhraní pro dotazování.
Stav vývoje jádra. Izolace tabulek stránek jádra začleněna. Citáty týdne: The Register a Linus Torvalds. Statistiky vývojového cyklu 4.15.
Stav vydání jádra. Ohlédnutí za rokem 2017.
Stav vydání jádra. Nottingham: internetové protokoly se mění. MAP_FIXED_SAFE.
Stav vydání jádra. Citáty týdne: Thomas Gleixner a Matthew Wilcox. Omezení automatického zavádění jaderných modulů.
Stav vydání jádra. Několik společností objasňuje politiku vymáhání GPL. Citáty týdne: Linus Torvalds a Dave Chinner. Začleňovací okno 4.15.
Stav vydání jádra. Citáty týden: Greg Kroah-Hartman a Thomas Gleixner. Přirozená křehkost seccomp().
Stav vydání jádra. Tarreau: Ohlédnutí za již nepodporovaným LTS jádrem 3.10. Citáty týdne: Andrew S. Tannenbaum a Alan Cox. Novinky v testování jádra sebou samým.
Stav vydání jádra. Jaderný a správcovský summit 2017.
Stav vydání jádra. Výroční zpráva Linux Foundation o vývoji jádra. Záznam živého přenosu z Realtime Summitu. Citáty týdne: Narcisa Vasile a Dave Chinner. Statistiky vývojového cyklu 4.14.
Stavy vydání jádra. Objasnění vymáhání licence ze strany jaderné komunity. Citát týdne: Linus Torvalds. unsafe_put_user() se ukazuje býti skutečně nebezpečné.
Stav vydání jádra. Konec jprobes. Výzva k nominaci volených členů Linux Foundation Technical Advisory Board. Citát týdne: Bruce Fields. Tlačení funkcí do vydání jádra s dlouhou podporou.
Stav vývoje jádra. LTS vydání linuxového jádra nyní na 6 let. Vylepšení v blokové vrstvě.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: