Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Stav vydání jádra. Citáty týdne: Thomas Graf a Greg Kroah-Hartman. Druhá polovina začleňovacího okna 4.17.
Kernel release status. Jonathan Corbet. 18. dubna 2018
Současné vývojové jádro je 4.17-rc1, vydané 15. dubna. Linus řekl: „Nezdá se, že by se tady rodilo zvláště velké vydání, a vlastně na něm nic moc nevyniká. To nejzajímavější, co se stalo, je čistě numerologická záležitost: překonali jsme hranici šesti milionů objektů gitu – už proto by příští jádro mohlo být označeno 5.0. Akorát to nejspíš neudělám, protože nechci být příliš předvídatelný.“
Stabilní aktualizace: 4.16.2, 4.15.17 a 4.14.34 vyšly 12. dubna, 13. dubna následovaly aktualizace 4.9.94, 4.4.128 a 3.18.105. Aktualizace 4.16.3, 4.15.18 a 4.14.35 byly v době psaní článku revidovány a vyšly 19. dubna. Upozorňujeme, že 4.15.18 je poslední aktualizace jádra 4.15.
Quotes of the week. Jonathan Corbet. 18. dubna 2018
Díky tomu, že jsem za posledních 15 let přispěl kódem do mnoha subsystémů v komunitě kolem jádra Linux, a to včetně TCP/IP, iptables a mnoha dalších, měl jsem možnost zblízka sledovat vývoj BPF. Brzy jsem si uvědomil, že BPF není další tuctová funkce, nýbrž představuje principiální technologickou změnu, která téměř ve všech ohledech časem promění pojetí sítí a bezpečnosti v Linuxu.
„Zákazníkem“ stabilních stromů je každý, kdo používá Linux.
Odhaduje se, že právě teď je přinejlepším pouze asi třetina jader, která někde běží, z „enterprise“ distribuce. Dvě třetiny světa běží buď na vydání z kernel.org s vlastními patchi, nebo na Debianu. A Debian se celkem často srovnává se stabilními jádry.
Takže to děláme pro většinu uživatelů Linuxu. Tu, která si neplatí firmu, aby se za ně prohrabávala patchi a vybírala z nich to, co se zrovna hodí (nápověda: vždycky jim něco unikne, někdo je v tom lepší než ostatní…)
To jsou ti, pro které to děláme, a proto se snažíme vyrovnat se s vlnou patchů, která zaplavuje upstream, abychom k uživatelům dostali potřebné opravy (jak bezpečnostní, tak „běžné“), co nejdřív to jde.
The second half of the 4.17 merge window. Jonathan Corbet. 16. dubna 2018
V době uzavření začleňovacího okna 4.17 a vydání 4.17-rc1 bylo do hlavního repozitáře zařazeno 11 769 neslučovacích sad změn. Cyklus 4.17 se tím pádem jeví běžně rušný, začleňovací okno bylo jen o něco málo rušnější než v cyklu 4.16. Na šest tisíc změn bylo zařazeno od minulého přehledu. Tyto patche zahrnovaly obvyklé údržbové práce (například přes 10 % těchto změn představovaly změny souborů stromu zařízení), ale také významné změny zahrnující:
Hodiny CLOCK_MONOTONIC
a CLOCK_BOOTTIME
se dříve lišily pouze tím, že ty druhé se zrychleně posunuly po uspání a opětovném probuzení. V cyklu 4.17 se i CLOCK_MONOTONIC
posouvají tak, aby jejich čas odpovídal době, kterou systém strávil spánkem. V důsledku jsou tak nyní oba časovače identické a v rámci jádra došlo k jejich sjednocení. Tato změna krom jiného odstraňuje potenciálně překvapivé chování, kdy se rozdíl mezi monotonními hodinami a hodinami reálného času změnil po probuzení. Thomas Gleixner poznamenal: „V aplikacích (bohužel) závisejících na dobře zdokumentovaném chování hodin MONOTONIC se mohou vyskytovat vedlejší efekty, ale zápory stávajícího chování jsou pravděpodobně horší.“
Pokud k rozbití aplikací dojde, může být nutné tuto změnu vzít zpět (doplnění: což se stalo). Do té doby jsou tu nové hodiny (CLOCK_MONOTONIC_ACTIVE
), které se posouvají jen tehdy, když systém skutečně běží.
INOTIFY_IOC_SETNEXTWD
volání ioctl()
umožňuje uživatelům inotify určit číslo deskriptoru, které by rádi dostali vráceno při vytvoření dalšího sledovacího deskriptoru. Používá se to u checkpointů/restartu.mmap()
podporuje novou volbu MAP_FIXED_NOREPLACE
. Podobně jako MAP_FIXED
se pokusí umístit novou oblast v paměti na adresu zadanou uživatelem. Na rozdíl od MAP_FIXED
ale stávající mapování na dané adrese nenahradí – namísto toho, pokud takové mapování existuje, selže s chybou EEXIST
. Jde o změnu, která byla loni probírána v podobě MAP_FIXED_SAFE
, zdá se tedy, že spor o patřičné pojmenování této funkce byl konečně vyřešen.xino
“, která v horní části čísla inode uloží ID souborového systému, takže je možné poskytovat čísla inodů, která se v průběhu času nebudou měnit. Nějaké informace jsou k nalezení v Documentation/filesystems/overlayfs.txt.flex
a bison
), místo aby byly distribuovány v rámci repozitáře jádra.Konečné statistiky změn v tomto začleňovacím okně podle očekávání ukazují, že víc řádek kódu bylo smazáno než přidáno – o 191 tisíc. Je to teprve potřetí v dějinách jádra, že vydání je menší než jeho předchůdce.
Za zmínku snad také stojí, že zařazením SCSI se jádro přehouplo přes šest milionů objektů. Linus dodal: „Žertoval jsem, že je to ta pravá příležitost k vydání 5.0, protože k vydání 3.0 došlo při milníku 2M a 4.0 při 4M objektů. Ale asi ne, i když numerologie je stejně dobrý důvod jako jakýkoliv jiný.“
Jádro nyní vstupuje do stabilizační fáze, která vyvrcholí finálním vydáním 4.17 (nebo možná 5.0?) začátkem června.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: