Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Jméno a heslo už nestačí. Programátory platí nejlépe Maďarsko, SAP konzultanty ČR. Zákony informatiky: Nielsenův zákon o internetové šířce pásma. Sophos odhalil trendy v kybernetické bezpečnosti pro rok 2020. Cisco: technologické trendy roku 2020. Titul MBA nesmí manažerům chybět, ESBM je osvědčenou volbou.
Vývoj evropské infrastruktury pro kvantovou komunikaci. Záření černých děr detekováno? Platí i ve vědě, že pravda je souhlas? Koronavirus vs. chřipka. Nejteplejší exoplaneta. Pyramidy z atomů zlata.
Dallara závodí s Lenovem. Celosvětové výdaje na IT porostou v roce 2020 na 3,9 bilionu dolarů, v ČR na 231 miliard korun. Nedestruktivní testování čipů proti podvodům.
Kvantové pravítko pro umělou inteligenci i kryptografii. Porušení symetrie v půvabných mezonech. Rozpad baryonů na leptony naznačuje existenci částic mimo standardní model. Jak souvisí atonální hudba s teorií relativity. Černé díry. Mezihvězdné komety ve sluneční soustavě. Kondenzátory z nylonu. Dron mluví s letadlem.
Dodávky PC rostly v posledním čtvrtletí roku 2019 o 2,3 %, za celý rok o 0,6 %. CES 2020: Nová elektronika i město budoucnosti. Hrozby roku 2020: Deepfake dezinformace a sofistikovanější IT útoky. 8 predikcí pro podnikové IT na rok 2020. EaseUS Todo Backup Home 12
Podivné kombinace elektronů a děr. 2D amorfní uhlík. Temná energie, temná hmota i černé díry. Strojům přičítáme mysl, když nás neposlouchají. Mozková tkáň vydržela ve vlhku 2 600 let. Matematické modelování a letecká bitva o Británii.
IT a věda v roce 2019: kvantová Fourierova transformace. Kontrola privilegovaných účtů je klíčovým prvkem bezpečnosti IT. Mozek jako uživatelské rozhraní a Internet smyslů.
Jak poskládat kvantové bity v křemíku. Google dál vylepšuje algoritmy pro diagnózu rakoviny. Digitálně vylepšené jídlo. Urychlovače na čipu. Proč led klouže. Sopky na Venuši.
Top 10 strategických technologických trendů pro rok 2020. 10 předpovědí pro CIO na roky 2020-2025. Zákony informatiky: Robertsův zákon zvyšování přenosové rychlosti.
Rok 2019 v technologiích a astronomii. Jak vylepšit elektrolyty baterií. Bubliny ve zkumavce, ťukání na pivní lahve, přepočet psího a lidského věku, co se děje s Betelgeuze…
Rok 2020 v cloud computingu: více aliancí a HPC. Svět open source databází ve firmách. Procesy DevOps se brzy neobejdou bez umělé inteligence. IT Byznys v roce 2019: operační systémy, trh PC a nekonečný soudní proces o Java API.
Plazmony zařídí různé teploty sousedních věcí. Vodivé kabely z bakterií. Diody a paměti z fullerenů. Atomová jádra s 34 neutrony. 3D tisk bot. Evoluce pivních kvasinek pro různé typy piv. Incest a individualismus. Mars rover 2020. Černé díry v raném vesmíru. Genová terapie nádorů.
Technologické trendy 2020: IoT, hardware, HPC, bezpečnost. Technologické trendy 2020: AI, tokenizace, blockchain, 5G. Trh tabletů ožil, ale asi jde jen o dočasné zdání. Pět tipů od IFS pro výrobu. Active Backup for Business od Synology.
Kvantové jevy a chlazení budoucí elektroniky. Grafen kombinovaný s nanotrubičkami. Palubní počítače aut a problém řetězové nestability/vzniku dopravní zácpy. Temná hmota, vážení černých děr i galaxií a další novinky ze světa astrofyziky. Analýza potu namísto dechové zkoušky na alkohol?
Barevný tisk formátu A3 v extrémně kompaktním provedení. Sexy záležitost. Kdy už je čas nasadit manažerské účetnictví. Podniky by bezpečnost cloudu neměly nechávat jen na poskytovateli. Pět úskalí ERP softwaru pro servis. Technologické trendy pro rok 2020 v oblasti správy dat. Změnové řízení přímo v ERP? M Computers představil novinky v superpočítačích.
Umělá inteligence se učí fyzikální zákony. Do náhodných dat lze nepozorovaně vkládat nenáhodné sekvence. Magnetické bubliny pro ukládání dat. Elektrárny na oběžné dráze. Největší černá díra. Odběr vzorků z asteroidu Bennu.
DNS přes HTTPS – budoucnost soukromí na webu. Kybernetické bezpečnostní trendy pro rok 2020. Bezpečnostních incidentů je moc, lidé nestíhají. Velký přehled mezd v českém IT v roce 2019. Domácí data bez drátu. Umělá inteligence přetváří zákaznickou zkušenost.
Twistronika – ovládání elektronických vlastností pomocí dvojvrstev 2D materiálů. 3D tisk ze skla je docela oříšek. Návrh integrovaných obvodů – přesnost vs. spotřeba. Elektrony kolem černých děr. Chirální světlo, drony a ochrana 2D materiálů proti korozi.
Neeco z Prahy hlídá harleye a dodává ICT služby ve 161 zemích. Taktik rozšiřuje záběr a mění pravidla. Propojení ERP s IoT pro zvýšení efektivity. Největší poptávka po IT specialistech je mimo technologický sektor. Analýza videa s AI od Synology přímo na pracovišti. Ochrana českých průmyslových firem proti útokům je nedostatečná. Budoucnost zákaznické zkušenosti – trh má v roce 2021 dosáhnout objemu 641 miliard dolarů. Pokuty za porušení GDPR přesáhly v Česku 7 milionů korun, kontroly odhalily neznalost balančního testu.
Hallův jev a analýza polovodičů. Cooperovy páry a elektrická vodivost. Systémy více černých děr a otázka planet kolem černých děr. Budoucnost fúzní energetiky. Borofen na stříbře. Analýza bourbonů. Algoritmy rozhodly, zda Shakespeare napal Jindřicha VIII. Místo bez života. Voda nad Europou.
HCL uvádí první verze svých produktů po akvizici IBM Collaboration Solutions. Zákony informatiky: Beckstromův zákon a ekonomická hodnota sítě. Služba Synology Drive 2.0 pro spolupráci na firemních souborech. Ještě nevyužíváte umělou inteligenci? Nebojte, neujel vám vlak.
Jak v diamantu přechází kvantová fyzika na klasickou. Antihmota a temná hmota. Casimirův jev a síly vakua. Kyslík na Marsu, ribóza v meteoritech, modely kolonizace vesmíru a polymerní dusík N6.
Chytrá domácnost není luxus. Čeká nás kybernetická studená válka? „Velký“ Azure lokálně od DataSpringu. Roundtable on Innovations v Praze. Synology 2000 – strategie datového managementu budoucnosti. Fujitsu Forum 2019 – důvěra a hodnoty.
Kvantové počítače s delší životností qubitů. Černé díry se na sebe různě nabalují. Jak násobit bez papíru či abaku? Vlny hustoty elektrického náboje. Regenerace mozku pomocí uhlíkových nanotrubiček? Matematika a chlupatá koule. Nová měření velikosti protonu.
Cloudová kontaktní centra nahrazují tradiční call centra. Dell ukazoval, jak na digitalizaci. Oracle v ČR: 25 let na cestě k autonomnímu IT. Deset předpovědí pro IT organizace a uživatele v roce 2020.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: