abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    1.5. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 23:55 | Humor

    Spouštět webový prohlížeč jenom kvůli nákupu kávy? Nestačí ssh? Stačí: ssh terminal.shop (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (14%)
     (29%)
     (38%)
     (19%)
    Celkem 21 hlasů
     Komentářů: 5, poslední dnes 12:22
    Rozcestník

    Distribuční novinky 15-16/2019

    30. 4. 2019 | David Kolibáč | Novinky | 1723×

    Do Velikonoc byly povýšeny distribuce MX Linux, ArchBang, Proxmox Virtual Environment, NixOS, GhostBSD, Plop, feren OS, Ubuntu s oficiálními deriváty, Pop!_OS, Netrunner Rolling a NomadBSD. Zajímavý nový projekt je desktopové prostředí Regolith.

    MX Linux 18.2

    Vyšla druhá aktualizace obrazů distribuce MX Linux 18 založené na Debianu – nyní 9.8. Vedle nových balíčků z repozitářů právě Debianu, samotného MX Linuxu a partnerské distribuce antiX obsahuje novější Firefox (66.0.2), VLC (3.0.6) či detailnější konfiguraci šifrování při instalaci.

    ArchBang se vrací

    Během března ožil vývoj „živé“ distribuce ArchBang inspirované starším CrunchBang (#!) Linuxem, ale založené na Archu. Posléze skutečně došlo ke zveřejnění obrazů systému. Na základě zpětné vazby uživatelů autor vypnul automatickou konfiguraci správce balíčků pacman a DHCP při běhu z přenosného média.

    Proxmox Virtual Environment 5.4

    Společnost Proxmox Server Solutions po aktualizaci distribuce Mail Gateway oznámila novou verzi také Virtual Environment. VE 5.4 je založená na Debianu 9.8 a vlastním sestavení Linuxu 4.15.18, QEMU/KVM a LXC. Novinkou je grafický instalátor Cephu, podporu uspávání VM, více možností politiky High Availability systémů, U2F autentizaci a několik dalších nových konfiguračních GUI.

    NixOS 19.03 „Koi“

    Obvyklé jarní vydání NixOS, distribuce postavené kolem balíčkovacího systému Nix, mezi aktualizacemi a změnami balíčků a modulů mj. přechází z Pythonu 3.6 na 3.7, nově zahrnuje desktopové prostředí Pantheon, vyvíjené týmem za elementary OS, nebo co se týče nasazení na serveru, přináší výrazné přepracování modulu Kubernetes.

    GhostBSD 19.04

    Projekt GhostBSD po menším vydání 18.12 přišel s výraznějšími změnami ve verzi 19.04. Začleňuje novinky z FreeBSD 13.0, odstraňuje gksu, opravuje několik chyb, ale také nahrazuje správce přihlášení SLiM za LightDM nebo při instalaci na disk s MBR umožňuje použít souborový systém ZFS. Instalační obrazy (pouze pro x86_64) jsou k dispozici s prostředím MATE nebo alternativně Xfce4.

    Regolith Linux R1

    Nová distribuce Regolith Linux je další derivát Ubuntu (18.04 LTS), ale s odlišnou konfigurací desktopového prostředí: nad komponenty GNOME staví přednastaveného dlaždicového správce oken i3 s příslušenstvím. Zájemci o vyzkoušení, kteří již mají Ubuntu nainstalováno, si mohou přidat PPA kgilmer/regolith-stable.

    Plop 19.1

    Jiný, tentokrát již zavedený, „projekt jednoho muže“ je Plop Linux – jedná se o „živou“ distribuci pro záchranu systému, ale příp. i desktop či server. Nyní přechází na nový systém číslování: aktuální vydání je označeno 19.1 namísto 4.x.y. Další změny se týkají drobností v konfiguraci a na desktopu jednak odstranění přehrávač GMPlayer, jednak částečného povýšení prostředí na verzi 4.13.

    feren OS 2019.04

    Ačkoliv nejnovější verze derivátu Ubuntu nazvaného feren OS nese označení 2019.04, není založená na souběžně vydaném Ubuntu 19.04, nýbrž stále rok starém 18.04 s dlouhodobou podporou, resp. odpovídajícím Linux Mintu.

    Novinky v tomto vydání jsou četné: nový instalátor Calamares, nový konfigurační průvodce First Login OOBE pro nastavení prostředí Cinnamon, změny v motivu vzhledu a uvítací obrazovce a samozřejmě nové verze balíčků včetně Ubuntu Hardware-Enablement Stack (Linux 4.18 a novější X.Org). Uživatelé mají k dispozici repozitář KDE Neon, oficiální PPA LibreOffice a další.

    Ubuntu 19.04

    Ubuntu se nachází uprostřed cyklu mezi vydáními s dlouhodobou podporou. Zatímco devítiměsíční podpora 18.10 alias Cosmic Cuttlefish se pozvolna chýlí ke konci, vyšla verze 19.04 alias Disco Dingo. Tentokrát se data vydání různého softwaru sešla tak, že aktuální Ubuntu obsahuje aktuální Linux 5.0, Mesa 19.0, glibc 2.29, GCC 8.3 (experimentálně GCC 9), Python 3.7 a v případě oficiální desktopové verze GNOME 3.32. Podpora Waylandu je stále experimentální a experimentální je i zlomkové škálování na jemných displejích – i na X.Org.

    Zároveň byla vydána nejen oficiální desktopová a serverová varianta, ale také komunitní Kubuntu s KDE Plasmou 5.15 a Aplikacemi 18.12, Xubuntu s Xfce4, Lubuntu s LXQt 0.14.1, Ubuntu MATE stále s MATE 1.20 a pouze vybranými backporty z 1.22, Ubuntu Budgie, čínské Ubuntu Kylin a na multimédia zaměřené Ubuntu Studio.

    Pop!_OS 19.04

    Firma System76 aktualizovala vlastní derivát Ubuntu pojmenovaný Pop!_OS: založený na Ubuntu 18.04, 18.10 a nově i 19.04. V nové verzi zahrnuje Linux 5.0, GNOME 3.32 s několika kosmetickými změnami – nové ikonky, tmavý motiv a motiv s kompaktnějšími dekoracemi – a čerstvý software především pro laptopy s GPU Nvidia: proprietární ovladače, CUDA a Tensorflow.

    Netrunner Rolling 2019.04

    Přestože distribuce Netrunner od Blue Systems byla kdysi rovněž založená na Ubuntu, její aktuální varianty vycházejí buď z Debianu, nebo z Manjara. Tentokrát se novinky promítly do obrazů průběžně aktualizované varianty založené na Manjaro Linuxu. Čítají novější verze Linuxu (4.19.32), KDE (Plasma 5.15.3, Frameworks 5.56, Applications 18.12.3) a Qt (5.12.2), Firefoxu (66.0.3) a Thunderbirdu (60.6) aj., ale také tradičně lepší integraci v rámci prostředí KDE Plasma, ať už je to nativní souborový dialog ve Firefoxu (namísto GTK), doplněk Firefoxu upozorňující prostředí na akce jako stahování souborů, nebo sjednocení nastavení vzhledu prostředí v jednom KCM.

    NomadBSD 1.2

    Nakonec také derivát, ale FreeBSD, a sice NomadBSD. Jeho vydání 1.2 vychází z FreeBSD 12.0-p3, pročišťuje konfiguraci, povoluje TRIM a řeší některé problémy s podporou GPU Nvidia či Intel. Nově jsou obrazy systému k dispozici nejen pro x86_64 a PPC, ale i 32bitovou architekturu x86.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Diskuse k tomuto článku

    Vložit první komentář
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.