Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Často opakovaným nedostatkem je nepodpora FLAC, což mě osobně nepostihuje, protože rozdíl mezi Vorbis VBR q6 a FLAC prostě neslyším.A dobře děláš. Protože skoro žádný tam není. FLAC ani tak není určen k přímé spotřebě ani jako archivní formát. Sám i na SSD nic jiného něž komprimované formáty (i když je velikost jaká je) necpu. Navíc zasírat bezdrátové spektrum při přenosu (většinou tak polovina nekomprimovaného PCMka, takže 705kbps) jen kvůli tomu pocitu…no paprče za to urazit. Takže si to klidně jako nevýhodu vyškrtni.
"Prerekvizitou" tuto funkčnost je to,Syntax error! Navrhuju "Prerekvizitou této funkčnosti", případně "Prerekvizitou pro tuto funkčnost"
Už proto, že existuje i varianta TV coby klient, disk jako zdroj dat a telefon s Androidem, který to ovládá.Tohle jsem ještě neměl příležitost ozkoušet.
Samozřejmě DLNAmá i některé mouchy. Nefunguje přetáčení videí, apod.Ale tohle mi někdy šlo... minimálně na PS3. I když to asi bylo řešeno "rychlým přehráním" spíš než skutečným skokem.
Samozřejmě DLNAmá i některé mouchy. Nefunguje přetáčení videí, apod. Ale tohle mi někdy šlo... minimálně na PS3. I když to asi bylo řešeno "rychlým přehráním" spíš než skutečným skokem.Ono to někdy funguje, někdy ne. Někdy na to má vliv použitý kodek videa, někdy "vyšší moc"... Bohužel co se videa a DLNA týče, jsem bohužel pouze uživatel, a proto by mne zajímalo, jestli s tím někdo má nějaké zkušenosti. A jak to řeší.
Imho proste zalezi na implementacii klienta a servera. Mne to s Dlink DNS-323 a PS3 chodi super (ten seeking) - za predpokladu ze je video v jednom z podporovanych formatov. (DNS 323 nerekoduje server-side)Samozřejmě DLNAmá i některé mouchy. Nefunguje přetáčení videí, apod. Ale tohle mi někdy šlo... minimálně na PS3. I když to asi bylo řešeno "rychlým přehráním" spíš než skutečným skokem.Ono to někdy funguje, někdy ne. Někdy na to má vliv použitý kodek videa, někdy "vyšší moc"... Bohužel co se videa a DLNA týče, jsem bohužel pouze uživatel, a proto by mne zajímalo, jestli s tím někdo má nějaké zkušenosti. A jak to řeší.
já bych teď ze sebe potřeboval udělat trochu vola a srovnat si informace:
1) - upnp server - běží na routeru co jsm ted koupil a má sdílet videa a podobně - mám ho zapnutý v administraci, ale v běžících službách mám jen klasiku - ftb, samba, ssh a web rozhraní - je to tak v pořádku, nebo tam někde musí běžet další služba?
2) - jak se na něj připojím (jestli běží)?
nikdy jsem se tímhle nezabýval, tak to potřebuju trochu polopaticky prosím - googlit jsme zkoušel, něco o tom četl, ale pořád tomu úplně nerozumím
Tiskni
Sdílej: