Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klientS vykurvenym SSL :-/
Myslím si přesný opak.To jsem docela zvědavý, co podle tebe tím opakem je.
Stejné rozhraní k lokálním i vzdáleným souborů je sice hezké, nicméně pro uživatele je obvykle přístup k vzdáleným souborům pomalejší o několik řádů. A to vědomí, co je lokální a co je vzdálené, by měl při své práci držet.Složka otevřená volbou „Připojit k serveru...“ je podle mých zkušeností i relativně neznalým uživatelem vnímána jako vzdálená.
Typicky pokud pracuji doma a přistupuji k některým souborům v práci, mohu sice mít transparentní přístup k souboru, třeba přes filesystém přes sftpTo jsem nikde nenavrhoval.
FTP klient mu tohle rozdělení vtlouká do hlavy a v jistím směru mu tím šetří čas. Stáhne -> upraví/zpracuje -> odešle.Kdybys věděl, kolikrát už jsem musel nasazovat Sambu jen kvůli tomu, že uživatelé tenhle workflow ve windows odmítali :). Ale co už, šedivá je teorie, zelený strom života. Ale i FTP klient může mít funkcionalitu kopírování do dočasných souborů, jen to na win bylo se sambou jednodušší, protože to chodilo všem a všude. Tedy pro shrnutí, jestli jsem to správně pochopil, ty tvrdíš: 1) Že je žádoucí, aby uživatel vždy používal workflow typu download-modify-upload. 2) Že použití FTP klienta uživateli nutně pomůže dodržovat (1) Já si myslím, že (2) je nesmysl, protože FTP klient často implementuje naoko přímí přístup pomocí tmp souborů. A že (1) neplatí, přesněji řečeno že podle mého názoru je někdy výhodnější workflow s ručním kopírováním, jindy bez něj.
Já netvrdím nic o tom, co je žádoucí. Moje reakce byla čistě na tvůj, z mého pohledu restriktivní, názor, že FTP klient je přežitek.Ono je dobré respektovat to, že jsem FTP klient napsal v uvozovkách a dále jsem vysvětlil, že tím mám na mysli samostatné GUI napsané pouze za účelem přístupu k FTP souborům.
Různým lidem vyhovují různé přístupy. I na windows znám mnoho lidí, kterým velmi vyhovuje zobrazení adresářů v okně s ikonami a přesouvání/kopírování přes copy/cat->paste, ale také znám mnoho lidi, kteří bez dvoupanelového správce souborů, jako je Total commander nedají ani ránu, a ikonkový přístup je jim velmi nepohodlný.A oba tyto přístupy fungují bez duplikace souborového GUI v samostatném FTP klientovi.
Podobně je to pro přístup k vzdáleným datům. To že něco lze udělat jinak, je odpověď, proč když to takhle má své výhody. A pokud někdo vidí výhody jinde, ať používá co mu vyhovuje.Já ani po přečtení tvých příspěvků nevidím výhody v duplikaci GUI souborového manažera.
Tiskni
Sdílej: