Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »FileZilla určitě není neznámým kouskem software. Svědčí o tom statistiky SourceForge.net, podle kterých byla v roce 2011 sedmou nejstahovanější aplikací. Není se co divit, FTP klient je to dobrý a navíc multiplatformní, takže pokud pracujete na více operačních systémech, všude můžete být jako doma. Přesto je asi známější ve světě Windows, což se tento článek snaží napravit. Navíc potěší, že je klient kompletně počeštěný a pod svobodnou licencí GPL.
Kromě základních věcí se v článku pokusím popsat i některé zajímavé vlastnosti, takže i když FileZillu znáte a používáte, možná se dozvíte něco nového.
Pro instalaci programu v Linuxu doporučuji nahlédnout do repozitáře vaší distribuce. Takže na debian-like distribucích například:
apt-get install fileZilla
Nemá smysl popisovat rozhraní FTP klienta, dokud se nepřipojíme na nějaký server. Po kliknutí na první ikonu zleva nebo výběrem z nabídky Soubor -> Správce míst se nám otevře správce míst, ve kterém přehledně můžeme přidávat, odebírat a upravovat spojení. Existující spojení jsou v levém sloupci a dokonce je lze třídit do složek.
U každého spojení můžeme nastavit hostitele, port, protokol (FTP (i s TLS), SFTP – SSH file transfer protocol), nastavení přenosu (aktivní, pasivní), kódování (nebo jeho autodetekci) a způsob přihlašování, který má několik možností: anonymní, normální – pamatuje si jak jméno, tak heslo, což je jisté bezpečnostní riziko, protože hesla FileZilla ukládá v plaintextu, lepší je volba zeptat se na heslo a interaktivní – zeptá se na jméno i na heslo, poslední možností je účet pro FTP spojení. Ještě se může hodit nastavit výchozí adresáře (na serveru i u nás).
Pokud máme vytvořené místo, stačí kliknout na tlačítko připojit. V případě, že už jsme připojeni, FileZilla se zeptá, zda chceme ukončit současné spojení a nebo spojení otevřít jako novou záložku.
K už vytvořeným spojením se dá dostat i rychleji, než přes správce míst. Stačí kliknout pravým tlačítkem na ikonu správce míst a vybrat uložené spojení.
Další možností, jak se připojit, je využít vlastnosti rychlé připojení. To je výhodné, pokud se na FTP nebo SFTP server chceme připojit pouze jednou. Do panelu pod ikonami zadáme hostitele, uživatelské jméno, heslo a port (obvykle 21 pro FTP a 22 pro SFTP), klikneme na tlačítko a jsme připojeni. Pokud v průběhu spojení zjistíme, že by bylo přece jenom dobré si ho uložit, můžeme to udělat přes Soubor -> Přidat aktuální přípojení do Správce míst.
Panel rychlé připojení si pamatuje historii předchozích spojení a dá se k nim dostat pomocí ikony s šipkou, nabídka obsahuje i možnost vymazat historii, což doporučuji udělat po každém rychlém připojení, protože si je FileZilla pamatuje i s hesly.
Ze serveru se odpojíme ikonou, nabídkou Server -> Odpojit nebo při více spojeních zavřeme záložku.
Pokud se pokusíme připojit, nebo se nám to povedlo, v horní části FileZilly vidíme okno zobrazující komunikaci se serverem. Z ní vyčteme, jaké příkazy se FileZilla na serveru pokouší provádět a jaký je výsledek, nebo kde je chyba. Pro pokročilé uživatele je tu dokonce možnost zadat vlastní příkaz vyvolatelná přes pravé tlačítko myši.
Pod oknem s komunikací vidíme dva panely se soubory. Panel vlevo ukazuje soubory na našem počítači a panel vpravo na vzdáleném serveru. Pro větší přehlednost je panel rozdělen na tři části. Nahoře se ukazuje aktuální cesta, která jde editovat a dokonce rozbalit a poté vidíme předchozí navštívené adresáře, pod ní stromová struktura adresářů, kterou můžeme procházet a dole seznam souborů v aktuálním adresáři.
Pokud chceme zkopírovat soubor na server nebo opačně, jednoduše vybereme v obou panelech správné adresáře, ve zdrojovém panelu označíme soubory (pro vícenásobný výběr použijeme shift nebo ctrl) a přetažením myší nebo klávesou enter zkopírujeme. Pro označení souboru můžeme i začít psát jeho název, FileZilla ho vybere.
O dokončeném kopírování nás FileZilla informuje notifikací, takže nemusíme hlídat obrazovku s programem.
Nejspodnější okno v rozhraní FileZilly ukazuje soubory ve frontě. Během kopírování zde vidíme průběh a případně můžeme i měnit prioritu a docílit toho, aby se některé soubory překopírovaly dříve. Okno také nabízí záložky, pod kterými nalezneme úspěšné a neúspěšné přenosy – neúspěšné přenosy můžeme zkusit zařadit znova do fronty.
Všechny další operace se soubory a adresáři najdeme v nabídce pravého tlačítka myši nad panelem / souborem. Za zmínku stojí, že při změně práv adresáře dokáže FileZilla práva měnit rekurzivně.
FileZilla možná vypadá jako obyčejný FTP klient, nicméně má pár domyšlených „vychytávek“, které práci s FTP zpříjemní. Dále popíšu ty nejzajímavější:
Často se stává, že při kopírování soubor už existuje. Potom vyskočí dialog s informacemi o obou souborech a možnostmi co dělat. Kromě klasického přepsání a přeskočení FileZilla nabízí i volby jako přepsat, pokud je zdroj novější či přepsat, pokud se liší velikost nebo kombinaci obojího. Tyto volby se nejvíce hodí, pokud jsme upravili pár souborů v nějaké adresářové struktuře a nechce se nám je nahrávat jednotlivě a taky nechceme plýtvat datovým přenosem při přepisování všech souborů. Volby mají smysl v kombinaci s volbami vždy provést tuto akci a platí jen pro aktuální frontu, aby si to FileZilla pamatovala jen pro aktuální kopírování. Pokud nastavíte akci permanentně, můžete to později změnit v Úpravy -> Nastavení -> Předvolby -> Soubor již existuje. Potěší, že během toho, co přemýšlíme, jak vyřešit konflikt, kopírování ostatních souborů na pozadí pokračuje dále.
Zmíním ještě možnost navázat, která se pokusí dokončit upload částečně nahraného souboru (například po výpadku elektřiny).
Pokud často vybíráme na disku či na serveru nějaký adresář, je dobré si ho přidat do oblíbených položek. To uděláme tak, že vybereme požadovaný adresář a zvolíme Oblíbené položky -> Přidat k oblíbeným položkám. Lze zvolit, jestli se přenastaví aktuální adresář na našem počítači, serveru nebo na obojím.
Často máme na FTP serveru i u sebe stejnou adresářovou strukturu a chceme v ní rychle procházet. Vybírat správný adresář v obou panelech je otravné. Ve FileZille to ale dělat nemusíme. Nejprve si nastavíme správné aktuální adresáře v obou panelech a zapneme buď přes ikonu nebo nabídku Zobrazit -> Synchronizované procházení synchronizované procházení. Pokud vstoupíme v některém z panelů do adresáře, FileZilla zrcadlově změní adresář i v druhém panelu (pokud adresář neexistuje, navrhne nám synchronizované procházení vypnout).
Pokud chceme najít nějaký soubor na FTP serveru, FileZilla s tím opět nemá problém. Můžeme hledat podle cesty, názvu, velikosti a data změny. Podmínky hledání lze libovolně kombinovat a zúžit tak výběr.
Máme u sebe stažené soubory ze serveru, nějak je změníme a zapomeneme, které soubory jsme změnili. I v tom nám FileZilla pomůže. Vstoupíme v obou panelech do adresáře, který chceme porovnat a přes ikonu (pravé kliknutí na ikonu vyvolá nabídku nastavení) nebo přes Zobrazení -> Porovnání složek zapneme zvýraznění. Záleží, jestli máme nastaveno porovnání podle velikosti, potom jsou rozdílné soubory zobrazeny červeně, nebo podle data změny, potom jsou zobrazeny zeleně. Soubory co existují jen na jedné straně jsou zobrazeny žlutě. Je dostupná i volba, co nelišící se soubory skryje.
Opět přes ikonu nebo Zobrazit -> Filtry názvů souborů lze zapnout či přehledně definovat filtry jako Zobrazit pouze obrázky. Filtry mohou filtrovat podle názvu, cesty, data změny, velikosti a práv.
Některé FTP servery neposílají všechny soubory, ale skryté (na unixu začínající tečkou) se snaží schovat. FileZilla se může pokusit tyto soubory zobrazit. Tuto volbu je dobré zapínat jen tehdy, pokud opravdu skryté soubory nevidíme, protože může někdy vést i k problémům. Najdeme ji v Server -> vynutit zobrazování skrytých souborů.
FileZilla je rozhodně použitelný FTP klient se spoustou zajímavých možností navíc. Pokud vás zaujal, určitě ho vyzkoušejte. Díky použití wxWidgets i celkem dobře zapadne do desktopových prostředí. Kromě nešifrovaného ukládání hesel mu nemám co vytknout.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klientS vykurvenym SSL :-/
Myslím si přesný opak.To jsem docela zvědavý, co podle tebe tím opakem je.
Stejné rozhraní k lokálním i vzdáleným souborů je sice hezké, nicméně pro uživatele je obvykle přístup k vzdáleným souborům pomalejší o několik řádů. A to vědomí, co je lokální a co je vzdálené, by měl při své práci držet.Složka otevřená volbou „Připojit k serveru...“ je podle mých zkušeností i relativně neznalým uživatelem vnímána jako vzdálená.
Typicky pokud pracuji doma a přistupuji k některým souborům v práci, mohu sice mít transparentní přístup k souboru, třeba přes filesystém přes sftpTo jsem nikde nenavrhoval.
FTP klient mu tohle rozdělení vtlouká do hlavy a v jistím směru mu tím šetří čas. Stáhne -> upraví/zpracuje -> odešle.Kdybys věděl, kolikrát už jsem musel nasazovat Sambu jen kvůli tomu, že uživatelé tenhle workflow ve windows odmítali :). Ale co už, šedivá je teorie, zelený strom života. Ale i FTP klient může mít funkcionalitu kopírování do dočasných souborů, jen to na win bylo se sambou jednodušší, protože to chodilo všem a všude. Tedy pro shrnutí, jestli jsem to správně pochopil, ty tvrdíš: 1) Že je žádoucí, aby uživatel vždy používal workflow typu download-modify-upload. 2) Že použití FTP klienta uživateli nutně pomůže dodržovat (1) Já si myslím, že (2) je nesmysl, protože FTP klient často implementuje naoko přímí přístup pomocí tmp souborů. A že (1) neplatí, přesněji řečeno že podle mého názoru je někdy výhodnější workflow s ručním kopírováním, jindy bez něj.
Já netvrdím nic o tom, co je žádoucí. Moje reakce byla čistě na tvůj, z mého pohledu restriktivní, názor, že FTP klient je přežitek.Ono je dobré respektovat to, že jsem FTP klient napsal v uvozovkách a dále jsem vysvětlil, že tím mám na mysli samostatné GUI napsané pouze za účelem přístupu k FTP souborům.
Různým lidem vyhovují různé přístupy. I na windows znám mnoho lidí, kterým velmi vyhovuje zobrazení adresářů v okně s ikonami a přesouvání/kopírování přes copy/cat->paste, ale také znám mnoho lidi, kteří bez dvoupanelového správce souborů, jako je Total commander nedají ani ránu, a ikonkový přístup je jim velmi nepohodlný.A oba tyto přístupy fungují bez duplikace souborového GUI v samostatném FTP klientovi.
Podobně je to pro přístup k vzdáleným datům. To že něco lze udělat jinak, je odpověď, proč když to takhle má své výhody. A pokud někdo vidí výhody jinde, ať používá co mu vyhovuje.Já ani po přečtení tvých příspěvků nevidím výhody v duplikaci GUI souborového manažera.