Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Mezi miniaturními destičkami formátu PicoITX se vším potřebným přibyl nový exemplář rodiny VIA EPIA. V rozměru 10×7,2 cm ukrývá VIA EPIA-P720 procesor Eden ULV s frekvencí 1 GHz a TDP 3,5 W a také čipset VIA VX855 s TDP 2,3 W, 5.1 zvukový kodek VIA Vinyl HD s podporou DTS a integrovanou grafiku Chrome9 HCM s podporou akcelerace H.264/VC1/WMV/MPEG-2/4 až do 1080p. Vedle obvyklých výstupů D-Sub, RJ45, 2×USB, audio a PS/2 konektorů či jednoho SATA a jednoho 2,5" PATA je k dispozici také HDMI, které je dobrou investicí do budoucna z hlediska připojení k monitorům (ale ne že bych neviděl raději DisplayPort). Pochopitelně drtivá většina těchto rozhraní je vyvedena pouze formou pinů na desce, je třeba k nim ještě připojit samotné konektory formou přídavné destičky. Ale rozhodně nelze tomuto formátu upřít eleganci.
Společnost AMD konečně jako první výrobce přináší i masám, které mají hluboko do kapsy, čtyřjádrový procesor. Athlon II X4 620 pracuje na 2,6 GHz a disponuje 4×512kB L2 cachí a nulovou L3, přičemž si celkově řekne o TDP 95 W. Jeho hlavní devizou ale je bezpochyby nádherná cena 99 USD, která aktuálně v přepočtu znamená necelých 1 700 Kč, v realitě českých eshopů však stále příjemných ~2 150 Kč. Dá se tak říci, že ústup dvoujádrových procesorů právě začíná.
Vedle verze 620 pak AMD uvedla i 2,8GHz Athlon II X4 630 s jinak stejnými parametry, ale cenou v českých eshopech od 2 550 Kč.
V obou případech jde o nový návrh křemíku, který není žádným šestijádrem s vypnutou třetinou jader nebo čtyřjádrem s vadnou L3. Výrobní proces je samozřejmě 45nm.
Třebaže již v tuto chvíli je informací o chystaných Radeonech HD 5800 na světě zase podstatně více, minulý týden se objevily detailní fotografie odstrojené karty. Na nich je vidět řada věcí, zaprvé kvalitní napájecí obvody Voltera, pochopitelně dvojice 6pin PCI Express konektorů (PCB jednomu přiznává i možnost použití 8pin), dále tradiční osmici paměťových čipů (budou 1Gb, nebo 2Gb podle varianty karty). Asi nejzajímavější je nijak zvlášť nepřerostlá velikost GPU, která koresponduje s odpovídajícími modely předchozí generace.
Pokud lze věřit uniklému grafu, který vypadá jak od AMD, pak bude GeForce GTX 285 variantou HD 5870 zcela poražena a mnohde velmi výrazně (o desítky procent), nicméně na realitu si počkejme až do uvedení karet na trh. Mimochodem očekává někdo z vás kvalitní (= použitelné) linuxové ovladače z dílen AMD v den uvedení na trh?
Doslova by se dalo říci „nekonečné rozlišení s jednou grafikou“, tedy alespoň tak novou vlastnost grafik ATI evokuje název Eyefinity. Nejde o nic jiného než možnost provozovat s jednou grafickou kartou až šest monitorů současně, což firma demonstrovala hraním Tom Clancy's Hawks v rozlišení 5760×2400.
A protože jde do základních desek s čipsety AMD nacvakat klidně čtyři grafické karty typu Radeon HD 4890 (nebo budoucí HD 5800), není tak problém k jednomu PC připojit celkem 24 monitorů. Na druhém videu můžete vidět takovou demonstraci právě se čtyřmi Radeony HD 5800, čtyřiadvaceti 24palcovými LCD o rozlišení 1920x1200, které pohánějí X-Plane 9.40beta pod Ubuntu Linuxem 9.04. Celkové rozlišení hry 11520 4800 pochopitelně zní jako z říše snů (nicméně připojit takové PC na jeden zásuvkový okruh jištěný běžným 16A jističem by jistě nebyl dobrý nápad).
Vysoké rychlosti zápisu, čtení i vysoké hodnoty IOPS u intelovských top modelů SSD se rozhodla využít firma Adaptec ve svých RAID řadičích. Řešení se zove MaxIQ a umí využít SSD Intel X25-E, tedy 32GB Extreme verzi jako vyrovnávací paměť pro disková pole. Systém, který v Adaptecu vymysleli, pochopitelně podporuje všechny možné OS od těch majoritních, až po VMware ESX 3.x, ESXi 3.x, vSphere 4, RHEL, SLES, SCO OpenServer, UnixWare, Solaris 10 a FreeBSD. K řadiči MaxIQ stačí vedle pevných disků připojit zmíněný SSD, nainstalovat příslušný software a rázem má diskové pole IOPS vyšší až pětinásobně. Hotový kit řadiče se 32GB SSD vyjde na 1 295 USD.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Popravdě řečeno... mě ta řada 5870 pěkně irituje
Mě ani ne. Výkonový nárůst ve hrách je poněkud minimální (což vzhledem k nárůstu hrubého výkonu a jader vede k zamyšlení - nad vývojáři a vydavateli her, nikoliv nad HW) a na DX11 hodně dlouho nic kloudného nebude (až STALKER Call Of Pripjat) tak jsem spokojeně klidný.
To mě spíš sere reklama na NVidia PhysX, totiž pardon, technology video na nový Batman Arkham Asylum. Předvádí na physx prvky, které jsem poprvé viděl v unreal tournament engine, to by ani tak nevadilo, jako spíš to, že bez physX je to zcela vypnuté (tedy hra vypadá jako 4 roky zpět). CPU by to hravě zvládal (teda jestli se už konečně naučili programovat s vlákny) a vypadalo by to hezky.
A zvláštní to není, vždyť X2 obsahuje 2 - slovy dvě - GPU na jedný kartě. Takže je jasný, že to bude mít sakra výkon.
Jenže totéž, co obsahují ty dvě gpu 4870 obsahuje jedno gpu 5870. Nechme toho, uvidíme co přinese čas. Já jsem rád, že se moje 4890 před touto novinkou (zatím) nemusí stydět. Teď mě nazlobil steam. 50% sleva na fear 2 jenže v čr to nevydávají.
No tak nema prave SSD velmi slabe IOPsy ? prepis max 100.000 cyklu ...
Právěže SSD má kotel IOPS. A o tom to je...