Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Tento týden se s významnými novinkami doslova roztrhl pytel, takže jsem byl nucen oddělit ty významné do vlastních článků. Vedle standardního týdenního článku si tak ukážeme i nové Radeony HD 5800, které přicházejí na svět s inovovanou architekturou splňující Shader Model 5.0, resp. Direct3D 11, abychom vše zakončili pohledem na smršť novinek na Intel Developer Fóru.
Známý výrobce základních desek DFI dokončuje velmi zajímavý produkt: Základní desku Hybrid P45-ION-T2A2, na které jsou osazeny hned dva systémy. Jedním je standardní část s čipsetem Intel P45, do které pasují procesory S775 a paměti DDR2. Menší kus základní desky okupuje kompletní stroj s procesorem Intel Atom a čipsetem ION od kalifornské NVIDIE, což doprovází i dvojice slotů SO-DIMM DDR2. Idea je taková, že obě platformy mohou sdílet data prostřednictvím interního gigabitového propojení síťových karet obou platforem (hub v rámci desky), sdílet periferie, zvukové konektory a grafický výstup, stejně tak však mohou pracovat odděleně s vlastní klávesnicí a myší atd.
Pokud tedy například 24 hodin denně stahujete filmy, pak toto svěříte mašině Atom a mezitím normálně hrajete hry na stroji P45/C2D. Ten pak večer vypnete, zatímco Atom jede dál a stahuje data. Nebo vy můžete hrát na P45/C2D a vaše drahá polovička surfovat po internetu díky části základní desky s Atomem (má vlastní HDMI výstup, slot PCI Express x16 patří části P45). Systém s Atomem si přitom bere celkem pouze 30 W energie (včetně pevného disku a periferií). Deska se objeví na trhu za 400 dolarů na přelomu října/listopadu, pro atomovou část bude v balení i napájecí trafo s účinnosti 87 až 90 %. Přepnutí mezi mašinami obstarávají tlačítka. lze přepnout komplet vše, nebo jen základ systému a zvukovou kartu ponechat druhému PC na pozadí. Jakkoli toto řešení může vypadat šíleně, dává perfektně smysl a zcela neguje potřebu záložního PC v domácnosti. Však se podívejte na 10minutovou demonstraci.
Společnost ARM rozjíždí licencování nového 2GHz procesoru generace Cortex-A9, který si neklade zrovna malé cíle. Tento dvoujádrový kousíček křemíku schopný pracovat na uvedené frekvenci dosahuje výkonu 4000 Dhrystone MIPS, čím prakticky dohání konkurenční Intel Atom, to vše při spotřebě pod 250 mW. Výroba bude probíhat 40nm procesem u TSMC a zákazníci mohou první dodávky očekávat již v posledním kvartálu tohoto roku. Logicky tak příští rok můžeme očekávat zařízení na bázi Cortex-A9 MPCore. ARM by se mohla začít tlačit i do širšího spektra ultramobilních zařízení, než jako tomu bylo dosud.
Gigant IBM si připisuje další dílčí prvenství, uvádí na trh vůbec nejrychlejší a nejmenším výrobním procesem vyráběnou paměť eDRAM (embedded DRAM) pro mobilní, herní a další uživatelská zařízení. Jedná se aktuálně o nejvýkonnější řešení, postavené nadále na bázi technologie silicon-on-insulator (SOI) poskytující optimální poměr výkonu, spotřeby a životnosti. Oproti standardní technologii IBM uvádí 30% nárůst výkonu a 40% energetické úspory. Paměťové buňky jsou prý dvakrát menší než konvenční 22nm SRAM – včetně těch představených samotnou IBM loni v srpnu – a až čtyřikrát menší než současné konkurenční 32nm SRAM. IBM hodlá tuto technologii nabídnout širokému spektru partnerů k integraci do jejich zařízení (pro připomenutí: 9MB eDRAM nesl na svém pouzdře třeba grafický čip ATI R500 v herní konzoli Xbox 360). Technologie bude podrobněji představena na prosincové konferenci International Electron Devices Meeting.
6,0Gbps rozhraní SATA si svoji cestu na základní desky sice teprve hledá, ale první výrobce disků se již na tuto evoluční novinku připravil. Seagate Barracuda XT nabízí rozhraní SATA nové generace, které umí z vyrovnávací paměti lifrovat data z/do řadiče základní desky rychlostí 600 MB/s. 2TB model vyjde na 299 dolarů, nese čtyři plotny, kterými otáčí 7200× za minutu a cache o velikosti 64 MB. Hlučností se vejde do 28/32 dBA v klidu/při seeku a za běhu si vezme 7,3 W při práci, při točení plotnami 6,4 W. Fyzická rychlost přenosu dat je udávána 138 MB/s, což odpovídá 500GB plotnám na daných otáčkách.
I mezi „notebookovými“ disky máme zajímavého nováčka. Toshiba MK5056GSY disponuje kapacitou 500 GB při standardní výšce 9,5 mm. Nese tedy dvě plotny, kterými otáčí 7200× za minutu. V tomto ohledu tak dotahuje konkurenční Seagate Momentus 7200.4 a na trhu 7200otáčkových disků této kapacity tak konečně vzniká konkurence. Toshiba je trochu hlučnější v klidu a tišší při seeku: 25/25 dBA, Seagate se vejde do 23/26 dBA.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
jsem byl nuden oddělit
Jinak dekuji za shrnuti. Na toho radeona jsem zvedav. Ackoliv, na nejake poradne ovladace asi taky muzu zapomenout.
jsem byl nuden oddělitSorry, opraveno.