3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Tento týden se s významnými novinkami doslova roztrhl pytel, takže jsem byl nucen oddělit ty významné do vlastních článků. Vedle standardního týdenního článku si tak ukážeme i nové Radeony HD 5800, které přicházejí na svět s inovovanou architekturou splňující Shader Model 5.0, resp. Direct3D 11, abychom vše zakončili pohledem na smršť novinek na Intel Developer Fóru.
Známý výrobce základních desek DFI dokončuje velmi zajímavý produkt: Základní desku Hybrid P45-ION-T2A2, na které jsou osazeny hned dva systémy. Jedním je standardní část s čipsetem Intel P45, do které pasují procesory S775 a paměti DDR2. Menší kus základní desky okupuje kompletní stroj s procesorem Intel Atom a čipsetem ION od kalifornské NVIDIE, což doprovází i dvojice slotů SO-DIMM DDR2. Idea je taková, že obě platformy mohou sdílet data prostřednictvím interního gigabitového propojení síťových karet obou platforem (hub v rámci desky), sdílet periferie, zvukové konektory a grafický výstup, stejně tak však mohou pracovat odděleně s vlastní klávesnicí a myší atd.
Pokud tedy například 24 hodin denně stahujete filmy, pak toto svěříte mašině Atom a mezitím normálně hrajete hry na stroji P45/C2D. Ten pak večer vypnete, zatímco Atom jede dál a stahuje data. Nebo vy můžete hrát na P45/C2D a vaše drahá polovička surfovat po internetu díky části základní desky s Atomem (má vlastní HDMI výstup, slot PCI Express x16 patří části P45). Systém s Atomem si přitom bere celkem pouze 30 W energie (včetně pevného disku a periferií). Deska se objeví na trhu za 400 dolarů na přelomu října/listopadu, pro atomovou část bude v balení i napájecí trafo s účinnosti 87 až 90 %. Přepnutí mezi mašinami obstarávají tlačítka. lze přepnout komplet vše, nebo jen základ systému a zvukovou kartu ponechat druhému PC na pozadí. Jakkoli toto řešení může vypadat šíleně, dává perfektně smysl a zcela neguje potřebu záložního PC v domácnosti. Však se podívejte na 10minutovou demonstraci.
Společnost ARM rozjíždí licencování nového 2GHz procesoru generace Cortex-A9, který si neklade zrovna malé cíle. Tento dvoujádrový kousíček křemíku schopný pracovat na uvedené frekvenci dosahuje výkonu 4000 Dhrystone MIPS, čím prakticky dohání konkurenční Intel Atom, to vše při spotřebě pod 250 mW. Výroba bude probíhat 40nm procesem u TSMC a zákazníci mohou první dodávky očekávat již v posledním kvartálu tohoto roku. Logicky tak příští rok můžeme očekávat zařízení na bázi Cortex-A9 MPCore. ARM by se mohla začít tlačit i do širšího spektra ultramobilních zařízení, než jako tomu bylo dosud.
Gigant IBM si připisuje další dílčí prvenství, uvádí na trh vůbec nejrychlejší a nejmenším výrobním procesem vyráběnou paměť eDRAM (embedded DRAM) pro mobilní, herní a další uživatelská zařízení. Jedná se aktuálně o nejvýkonnější řešení, postavené nadále na bázi technologie silicon-on-insulator (SOI) poskytující optimální poměr výkonu, spotřeby a životnosti. Oproti standardní technologii IBM uvádí 30% nárůst výkonu a 40% energetické úspory. Paměťové buňky jsou prý dvakrát menší než konvenční 22nm SRAM – včetně těch představených samotnou IBM loni v srpnu – a až čtyřikrát menší než současné konkurenční 32nm SRAM. IBM hodlá tuto technologii nabídnout širokému spektru partnerů k integraci do jejich zařízení (pro připomenutí: 9MB eDRAM nesl na svém pouzdře třeba grafický čip ATI R500 v herní konzoli Xbox 360). Technologie bude podrobněji představena na prosincové konferenci International Electron Devices Meeting.
6,0Gbps rozhraní SATA si svoji cestu na základní desky sice teprve hledá, ale první výrobce disků se již na tuto evoluční novinku připravil. Seagate Barracuda XT nabízí rozhraní SATA nové generace, které umí z vyrovnávací paměti lifrovat data z/do řadiče základní desky rychlostí 600 MB/s. 2TB model vyjde na 299 dolarů, nese čtyři plotny, kterými otáčí 7200× za minutu a cache o velikosti 64 MB. Hlučností se vejde do 28/32 dBA v klidu/při seeku a za běhu si vezme 7,3 W při práci, při točení plotnami 6,4 W. Fyzická rychlost přenosu dat je udávána 138 MB/s, což odpovídá 500GB plotnám na daných otáčkách.
I mezi „notebookovými“ disky máme zajímavého nováčka. Toshiba MK5056GSY disponuje kapacitou 500 GB při standardní výšce 9,5 mm. Nese tedy dvě plotny, kterými otáčí 7200× za minutu. V tomto ohledu tak dotahuje konkurenční Seagate Momentus 7200.4 a na trhu 7200otáčkových disků této kapacity tak konečně vzniká konkurence. Toshiba je trochu hlučnější v klidu a tišší při seeku: 25/25 dBA, Seagate se vejde do 23/26 dBA.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
jsem byl nuden oddělit
Jinak dekuji za shrnuti. Na toho radeona jsem zvedav. Ackoliv, na nejake poradne ovladace asi taky muzu zapomenout.
jsem byl nuden oddělitSorry, opraveno.