Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Z nedávno proběhlého Intel Developers Fóra vzešlo vskutku hodně materiálů jak přímo, tak doprovodných. Podíváme se na ně ve speciálu Hardwarových novinek. Zahájíme asi tím, co je současně asi nejzajímavější a bude mít rychlý reálný dopad na nabízené železo v obchodech.
Intel představil mobilní varianty procesorů a čipsetů architektury Core i7. Poměrně logické je, že nejde o variaci na plnohodnotný Bloomfield s tříkanálovým řadičem pamětí a „sběrnicí“ QPI, ale naopak Clarksfield, tedy verzi s dvoukanálovými pamětmi a komunikací přes DMI o rychlosti maximálně 1 GB/s pro každý směr.
U těchto procesorů se již do budoucna počítá s integrovanou grafikou, ale první verze nyní uváděné ji zatím nemají. V důsledku toho tak první notebooky s mobilním Core i7 nebudou mít integrovanou grafiku, nýbrž dedikovanou, ve většině případů buď ATI, nebo NVIDIA. Volba konkrétního řešení závisí na rozhodnutí výrobců notebooků, Intel v tomto nikomu nic nediktuje. Ptáte se, proč nelze použít IGP od Intelu? Inu, na této platformě se již v návrhu počítá s IGP přímo v procesoru, v čipsetech nic takového není a ani architektura není uzpůsobena pro takovou komunikaci CPU-GPU.
K jednotlivým modelům: U procesorů uvádíme minimální/základní/maximální (Turbo) takt. Stejně tak hodnota TDP je dvojí: Pro pomalý a Turbo režim. Všechny procesory jsou čtyřjádrové s 8 HT jádry a nesou 4×256KB L2 cache a pasují do patice rPGA988A. Modely 920XM (Extreme) a 820QM (Quad) nesou 8MB L3, 720QM nese 6MB L3 cache.
Nejvyšší model Extreme má poměrně drsnou maximální spotřebu. Každopádně procesory disponují řadou úsporných režimů od C1E po C6. C1E jako nejnižší má pro 920XM hodnotu 20 W, C3 14,5 W, C6 pak pouze 2,6 W. Oba zbývající Quady mají tyto hodnoty na 18, 13 a 2,6 W.
Jako čipset s ohledem na dvoukanálové paměti asi netřeba obšírně představovat PM55, mobilní variantu nedávno uvedeného P55, zde s TDP 3,5 W.
Procesory podporují paměti DDR3-1066 a DDR3-1333, a to v počtu jeden kus na kanál, tedy maximálně dva moduly. Extreme verze podporuje i XMP (eXtreme Performance Profile) nadstavbu TDP s vyššími takty/lepším časováním. V 1. čtvrtletí 2010 přijdou na trh ještě varianty PM55 zvané HM55, HM57 a QM57, které doprovodí mobilní verze Core i5.
Jako desktopové varianty, i mobilní nižší Core i7 mají integrovaný řadič PCI Express s 16 linkami pro GPU, které lze použít i jako 8+8 pro CrossFire/SLI.
S mobilními Core i7 Intel představil i speciální rodinu procesorů Atom. CE41xx zahrnuje tři modely (CE4100, CE4130, CE4150) lišící se taktem integrované grafiky (200 MHz, CE4150 má 400 MHz) a přítomností AV vstupu (ten nemá pouze CE4100), které se s TDP vejdou do 7 až 9 W. Procesory nahradí loni uvedený model CE3100 stavějící tehdy ještě na Pentiu M.
Cílem CE4100 je „přinést internet do televize“, tolik marketing. CE4100 je 45nm křemík s řadičem DDR2/DDR3 s grafikou GMA500, za kterou stojí jádro PowerVR SGX (původně určené pro ultramobilní zařízení), které umí akcelerovat H.264, MPEG-2, MPEG-4, VC-1 atd. Dále v tomto celku nechybí SATA řadič, USB, LAN, výstup HDMI 1.3 a de/šifrovací engine pro DES/3DES/AES/MULTI2/DVB-CSA transport stream descrambling, ochrana HDCP a další věci související s HD filmy. CE41xx je 27mm² kousek křemíku s 512kB L2 cache. Intel chce tento model dostat do obývákových zobrazovadel, která budou moci těžit z procesoru Atom pro doprovodné věci (včetně 3D grafiky poskytované jádrem GMA500), ale co vše výrobci HDTV realizují, to ukáže až budoucnost.
Intel také nechal obecenstvo v sále nahlédnout pod pokličku chystaných mobilních produktů pro nadcházející měsíce/roky. Nejprve pro úplnost zmiňme již známé mobilní varianty Core i3 a Core i5 s příslušnými čipsety a integrovanou grafikou. IGP se také dostane přímo do procesorů Atom, kompletní dovršení integrace na stejný kousek křemíku završí architektura Sandy Bridge (bude to alternativa pro taktéž chystané AMD Fusion).
Vždy s dalším výrobním procesem přijde jedna architektura, která jej „načne“, aby poté Intel vše vypiloval a uvedl vylepšenou verzi (říkají tomu „tick-tock“ cyklus). Doba, kdy měl na trhu desktopovou/serverovou hrůzu Neburst a mobilní parádičku v podobě procesorů Pentium M, je ta tam, už nějakou (od generace Conroe) dobu Intel vyvíjí jen jednu větev.
Jako první mezistupeň se ale objeví procesor s kódovým označením Arrandale. Ten bude na pouzdře integrovat dva kousky křemíku: 45nm grafiku a paměťový řadič a 32nm CPU. Tyto dva kousky si budou povídat přes QPI, s čipsetem přes DMI a grafický výstup pojede přes rozhraní FDI. Grafika i přes horší výrobní proces bude tou chladnější částí procesoru, neboť pochopitelně pojede na nižších frekvencích.
Boková větev vývoje se týká procesorů Atom. Kódová označení Bonnell a Saltwell (také už v tom máte chaos?) označují holá jádra Atomů, ke kterým bude Intel přidávat L2, I/O a další prvky, což teprve jako celek vytvoří budoucí generace procesorů Atom známé jako Pine View (45nm pro platformu Pine Trail) a Medfield (32nm – zde již bude vše v jednom čipu, tedy se takto jmenuje i platforma). Co přijde na 22 a 15nm procesech, to ještě v Intelu nepojmenovali (díky bohu :-)).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
"křemík s řadičem DDR3/DDR3" - ehm :)
Jinak je to spis cely SoC nez procesor, ne? A bylo by z toho asi pekne HTPC... :)
Tyto dva kousky si budou povídat přes QPI, s čipsetem přes DMI a grafický výstup pojede před rozhraní FDI.
Všechny procesory jsou čtyřjádrové s 8 HT jádry a nedou 4×256KB L2 cache
ad Larrabee: Nekupil Intel nahodou Nvidiu? Alebo sa o tom len hovorilo a nakoniec z toho nic nebolo?