Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Minule jsem to trochu přepísknul s grafikami, takže dnes si v posledním dílu z letošního Computexu ztrestáme zbývající resty. A začnu těmi procesorovými.
Začneme abecedně u AMD. Firma představila nový dvoujádrový Phenom II X2, který je duchovním následníkem starých dobrých Athlonů X2, přičemž proti X4 je to s největší pravděpodobností ekvivalentní kousek křemíku se dvěma jádry vypnutými, avšak vyráběný novějším 45nm procesem (takže možná, opravdu jen možná, bude někdy možné tato jádra odemknout).
Mezi Athlony II X2 je tu nový model 250 tikající na rovných 3,0 GHz. Mezi dalšími procesory starých rodin jsou tu nové Phenomy II X4 a X3 s TDP 65 W a plnou L3 cache, všechny nové CPU mají tyto parametry:
Athlon II X2 pak není nějaké čtyřjádro s vypnutou polovinou, je to samostatný miniaturní kousek křemíku, pro srovnání s Phenomem II X4 viz foto:
Vedle nových desktopových procesorů došlo u AMD i na serverové Opterony. Firma představila hned šest nových Opteronů, které nesou na jediném kousku křemíku šest procesorových jader (nejde tedy o slepenec, jak bývá zvykem u Intelu, AMD vše cpe na jeden křemík).
Opterony 24xx a 84xx se od sebe liší tím, do kolikaprocesorového serveru jdou nastrkat. 24xx lze osadit do dvouprocesorové desky (a získat tak 12 jader), 84xx do osmiprocesorové (a získat 48 jader, řekněte WOW :-)). AMD od nedávna neuvádí u serverových CPU klasickou hodnotu TDP, která u nich znamená maximální teoreticky dosažitelnou spotřebu, ale hodnotu ACP (Average CPU Power), tedy obvyklou spotřebu, která odpovídá pojetí TDP u Intelu. Reálně tedy umí Opterony vzít i více, ale průměrně to bude při práci tolik, kolik AMD udává.
Na fotografii die si můžete všimnout, jak šestijádro vzniklo. V AMD vzali čtyřjádro a přilepili k němu nahoře další dvě jádra. Proto nevzrostla velikost L3 cache, zde je stále všem jádrům k dispozici společných 6 MB. Paměťový řadič v CPU je stále dvoukanálový DDR2. Nové Opterony pasují do stávajícího Socketu 1207 a lze jimi v serverech nahradit čtyřjádra, stačí pouze aktualizace BIOSu desky.
Intel na Computexu představil tři nové mobilní procesory rodiny Core 2 Duo a jedno nízkonapěťové ultramobilní Pentium. Vzhledem k tomu, že se jedná o „mírný pokrok v mezích zákona“, ponechám to bez nějaké omáčky a rovnou se podíváme na parametry:
První tři jsou klasické mobilní kousky určené pro „minipatici“ známou jako Socket P, poslední model je superúsporný procesor v pouzdře FCBGA6, které se pájí/lepí přímo na základní desku. Výrobu asi netřeba zmiňovat: 45nm.
K SU2700 přísluší nový čipset Mobile Intel GS40 Express s integrovanou grafikou GMA 4500M, což je pomalejší verze Intel GS45. Pro porovnání zmíním, že aktuálně lze na českém trhu zahlédnout například tenoučký 15,6palcový notebook Acer Aspire 5810T s 1,4 GHz SU9400, GS45, LCD 1366×768 s LED podsvícením a udávanou výdrží akumulátoru přes 8 hodin. To je typ produktu, pro který je SU2700+GS40 určeno.
P9700 a P8800 se řadí mezi velmi rychlá dvoujádra, jejichž spotřeba je znatelně pod standardními 35 W. Tolik si bere nový T9900, který prolamuje 3GHz hranici a nese současně plných 6 MB L2 cache, což z něj dělá nejlepší mobilní dvoujádro na trhu (o 130 MHz překonávající dosavadní T9800).
Na desktopovém poli poslední generace Core i7 i těch předchozích Intel také nezahálí, na Computexu představil čtyři nové přírůstky. Prvním je absolutní hi-end Core i7 975 Extreme, které nahrazuje dosavadní 965. K frekvenci přidává 133 MHz, celkově tedy běží na 3,33 GHz při 6,4 GT/s QPI, dále nese 4×256 kB L2 a 8 MB L3 cache, což vše dává při 45nm výrobě TDP obvyklých 130 W. Obvyklá je i cena, ta je pro nejvyšší model Intelu vždy 999 USD, což u nás v Kocourkově znamená něco kolem 22000 Kč.
Běžným uživatelům je nově k dispozici Core i7 950 s frekvencí 3,06 GHz při 4,8 GT/s QPI s 4×256 kB L2 a 8 MB L3 cache a shodným TDP 130 W při 45nm výrobě. Nicméně se obávám, že cena 562 USD alias našich vysokohorských 13000 Kč je i tak vysoko nad cifrou, kterou si „normální smrtelník“ představuje jako nejvyšší, jež je ochoten za CPU zaplatit...
Mezi 45nm Core 2 Duo se také připletl nový procesor E7600 s frekvencí 3,06 GHz, 1066MHz FSB, 3MB L2 a TDP 65 W. A konečně Celerony zastupuje nový nejvyšší dvoujádrový model E1600 s frekvencí 2,40 GHz, FSB 800 MHz, 512 kB L2 a TDP 65 W, stále vyráběný 65nm procesem.
K vidění byly i technologie teprve chystané, ale rozhodně to stojí za zmínění. Intel na Computexu představil druhou (ono by se vlastně dalo říci již třetí, ale teprve ta druhá se reálně ohřála v noteboocích mnoha výrobců) generaci Turbo Memory, dříve známé jako Robson Cache. Turbo Memory „Braidwood“ bude k dispozici formou přídavné kartičky pro základní desku (v ruce jej má Rob Crooke, vicepresident a generální manažer skupiny Business Client).
To, co vidíte na fotografii, je referenční motherboard, ale už na CeBitu byly k vidění desky s čipsetem Intel P55, které tento slot obsahovaly, a to od Biostaru a Jetway. Dle Robových slov jde o cache, která zrychlí přístup k datům na disku. Ke stávajícímu Robsonu je dodávána aplikace umožňující vybrat, jaké aplikace se do cache uloží, takže něco v tomto duchu.
Chystaná nová generace úspěšných procesorů Atom s kódovým označením „Pine View“ by se také měla objevit na trhu ve druhé polovině roku, spíše v jeho závěru. Pine View je procesor, který v sobě skloubí jak CPU, tak severní můstek a grafické jádro na jediném kousku křemíku. K tomu ještě přísluší jižní můstek „Tiger Point“. Grafické jádro bude stále zatuchlina jménem GMA950, byť trochu zrychlená, ale aspoň potěší TDP celého tohoto čipu, které je pěkných 7 W. Prcka jménem „Pine View“ má opět v ruce Rob Crooke.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Nová verze Intel Turbo Memory „Braidwood“
Člověk by tak nějak očekával, že když výrobce uvede produkt (minulou generaci Turbo Memory), kterou recenzenti odsoudí jako naprosto neužitečnou se statisticky neměřitelným vlivem na výkon, takže si výrobce řekne "Aha, tak takhle ne" a nevydá další stejný produkt jen o papírově lepších parametrech. No v Intelu to asi musí mít dobře rozmyšlené
UPDATE: Aha, tak dle Fudzilly budou nové čipy používat technologii SSD. To mě přivádí na dvě myšlenky -- a) možná by to i nějaký vliv na výkon mít mohlo, b) očekávám stejné problémy s poklesem výkonu jako u standardních SSD.
Ja zase neocekavam, ze mi to na Linuxu bude fungovat.
Pokud vim, tak Intel nevydal datasheet potrebny pro napsani driveru.