Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Ne-vždy-důvěryhodná Fudzilla se minulý týden zmínila o zajímavém procesoru „kalifornské zelené“ (společnosti AMD). V desktopech jsme od nich měli zatím jako nejúspornější dvoujádro k dispozici 35W Athlon 64 X2 3800+ EE s přívlastkem „for Small Form Factor“, který ale smetla historie, byť to byla nádherná ukázka toho, kam až AMD dokázala dotáhnout 90nm výrobní proces (vzpomeňte, s jakým TDP zakončil 90nm pouť konkurenční Intel v procesoru Pentium D), ale dost nostalgie. Dnešní realita zakotvila na hranici 45 W pro celou škálu procesorů, ty ale mají dostat brzy (ale zatím nikdo neví kdy přesně) 22W bratříčka Athlon X2 3250e, který, pokud Fuad z Fudzilly nekecá, bude bezesporu „Cool as Ice“. Má to však jeden smutný háček, a sice, že procesor patrně bude dostupný pouze OEM partnerům. Každopádně má jít o 65nm procesor pracující na poměrně nízké frekvenci 1,5 GHz (jistě s výrazně sníženým napětím, zkrátka to budou kousky schopné běhu na nízkém napětí při této frekvenci) s celkem 1 MB L2 cache.
Server Expreview zveřejnil fotografie nové GeForce GTX 260 v podání firmy Zotac, zde již využívající 55nm variantu GPU GT 200. Ta využívá novou revizi P654 26,5 cm dlouhé 10vrstvé PCB („desky plošných spojů“,. původní měla 14 vrstev), kde došlo k redukci/přeuspořádání napájecích obvodů (GPU je samozřejmě o něco úspornější). Napájecí obvody byly z 3+2 phase předělány na 4+2 (což má snížit náročnost výroby a s tím pak i výrobní náklady), šťávu nadále dodávají dva 6pin PCIe konektory. Revize GPU povyšuje na G200-103-B2, kde B značí 55nm proces a číselný identifikátor 33. týden, výroba GPU tedy začala již v srpnu, krátce po původní 65nm variantě. Nadále bude využíváno komplexní chlazení od CoolerMasteru, na tom skutečně netřeba nic měnit, osvědčilo se. Každopádně pokud o GeForce GTX 260, jakožto cenově přijatelnější variantě poslední generace firmy NVIDIA uvažujete, vyčkejte do ledna, kdy se má objevit na trhu.
Nedávno uvedené 4GB hiend Quadro FX 5800 nyní firma NVIDIA doplňuje i o 1,5GB Quadro FX 4800. Základem je opět GPU GT200, zde však se 192 stream procesory, což naznačuje „vymetání pavouků“ ze skladů (rozuměj: aktuálně se již v desktopovém segmentu tlačí modernější, resp. 55nm verze GT200 s 216 stream procesory). Paměť je typu GDDR3 s propustností 76,8 GB, teoretická maximální spotřeba se vejde do 150 W. Mezi výstupy je k dispozici DVI-I, dva DisplayPorty a jeden Stereo (samozřejmě je k dispozici Genlock/Framelock), maximálně karta nabízí 3840×2400 při 24 Hz. Karta „koštuje“ 1 999 USD.
Hitachi Global Storage Technologies a Intel Corporation oznámily, že spojují své síly ve vývoji SSD, tedy flashových „pevných disků“ pro enteprise nasazení. Cílem je nabídnout výkonné produkty pro SAS (Serial Attached SCSI) a FC rozhraní (Fibre Channel) využívaná primárně v serverech, pracovních stanicích či zálohovacích systémech. Intel do společného díla přispěje svými zkušenostmi na poli flash pamětí (kdo měl v ruce Nehalem press kit, ten dodnes nezapomněl na brutální výkon 80GB Intel SSD), Hitachi pak léty zkušeností (pocházejících samozřejmě i z původní diskové divize společnosti IBM) ve vývoji podpůrných prvků, firmwaru, integrace a spolehlivosti. Jejich SSD budou mířeny na co nejvyšší hodnoty IOPS (I/O operací za vteřinu), ale také energetickou nenáročnost. SSD budou exkluzivně prodávány a podporovány ze strany Hitachi a ponesou Intel NAND flash čipy.
OCZ měla už poměrně dávno v nabídce flashky pro FireWire rozhraní, ale výkon i nároky uživatelů stále rostou, současně s penetrací trhu základními deskami a notebooky vybavenými eSATA rozhraním/konektory. OCZ tak nyní uvádí na trh flashku s prostým názvem „Throttle“, která jako hlavní konektivitu využívá právě rozhraní eSATA. Principiálně by se tak daly přirovnat k SSD s tím rozdílem, že je lze vzít a připojit kdekoli, kde je toto rozhraní k dispozici. Tam, kde není, lze využít klasické USB 2.0 rozhraní, jímž jsou v rámci kompatibility flashky také vybaveny. Na trhu se objeví v kapacitách 8, 16 a 32 GB a OCZ při použití eSATA rozhraní slibuje rychlost čtení 90 MB/s a zápisu 30 MB/s.
Auzentech, známý výrobce hi-end zvukovek, jejichž srdcem je procesorová řada X-Fi od Creative, představuje další přírůstek do této rodiny. X-Fi Forte 7.1 využívající čip Creative 20K2 doprovázená 64 MB paměti je určena pro PCI Express x1 slot, přičemž se dodává v nízkoprofilovém provedení (záslepka pro běžnou velikost je v balení také). Parametry jsou v této kategorii celkem běžné, na výstupu umí 24bit/192 kHz, nahrávání zvládne 24bitově při 96 kHz. Samozřejmostí je vedle WDM i ASIO 2.0, z 3D technologií pak EAX 5.0, DirectSound/DirectSound 3D a OpenAL, pod Vistou umí vedle Dolby Digital Live i DTS Neo:PC a DTS Interactive. Na vstupech/výstupech nabízí dynamický rozsah 98/109 dB, THD+N na výstupech dosahuje 115/109 dB pro stereo/multichannel.
Hlavní neduh současných systémů s procesory Intel Atom, nenasytný starý čipset 945G, vezme u MSI a jejich netbooků Wind již v lednu za své. Skoro by se až dalo řící „peklo zamrzlo“, protože již doslova za pár týdnů se dočkáme Wind U110 a U115, které přinesou nejen Intel Atom Z530, ale také úsporný, původně pro MID (Mobile Internet Device) vyvinutý čipset Poulsbo US15W, jehož spotřeba činí pouze 4,3 W. I procesor si vezme o půl wattu méně, ale v součtu by měly nové Windy vydržet v provozu na akumulátor výrazně déle. Současně v rámci Poulsbo čipsetu přinesou grafické jádro PowerVR SGX, které mimo jiné zvládá dekódování H.264.
V MSI šli dál i s úložišti, nové Wind nabídnou dva typy datového odkladiště. Operační systém s nejpoužívanějšími aplikacemi bude sídlit na úsporné flash paměti (nejspíš něco kolem 8 až 16 GB), zbytku bude k dispozici klasický pevný disk o kapacitě nejspíše 120, resp. 160 GB, jako je tomu už nyní.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
No na ten Wind jsem tedy opravdu zvedavy, zvlast jestli se pouzi z tech par chyb ktere ma stavajici U100
"ale v součtu by měly nové Windy vydržet v provozu na akumulátor výrazně méně." - jojo šetří, šetří :)
Jestli jsem ten článek správně pochopil, tak tomu nějak nerozumim. Jak může systém s chipsetem, který by měl výrazně uspořit energii nakonec být výrazně energeticky náročnější?
K čemu je to nakonec dobré???
nezlob se na mne Davide, ale pokazde kdyz to v tvem clanku vidim(pomerne pravidelne a nejenom tady na abc) vybavi se mi magistr a jeho publicisticky styl