Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Základní vlastnosti:
Před instalací je nutné si připravit CF kartu, kam následně nahrajeme systém. Vše je třeba dělat jako uživatel root. Pokud nejsme, tak se pomocí su -
přepneme.
Nejprve pomocí
fdisk /dev/sdX
smazat všechny oddíly, vytvořit jeden nový primární oddíl, typ nastavit na 82, linux. Potom:
mkfs.ext2 /dev/sdX1
tune2fs -c 0 /dev/sdX1
Písmenko X
nahraďte dle vaší aktuální konfigurace, nejčastěji tam bude /dev/sda
, ale nejlepší bude si zkusit po zasunutí karty do čtečky nechat vypsat přes dmesg
, kam se nam CF dostala. Instalace spočívá v rozbalení instalačního balíčku voyage-0.1sarge.tar.gz. V hlavním adresaři spustíme script voyage.update
a dále se stačí řídit pokyny na terminálu.
Na konci máme na CF kartě funkční Voyage Linux. Já většinou ještě namountuju CF kartu a udělám nezbytné úpravy v /etc/network/interface
. Pokud to neuděláte, tak na eth0 poslouchá DHCP client, kterému musíte předat potřebné informace přes váš DHCP server.
Příklad je zde. Pokud jste v Debianu zběhlí, není pro vás novinkou.
auto eth0 # automaticky nahodit při startu iface eth0 inet static # nepoužíváme dynamické přidělení address 10.101.0.100 # zde je IP adresa netmask 255.255.255.0 # maska sítě broadcast 10.101.0.255 # adresa pro všesměrové vysílání gateway 10.101.0.1 # adresa pro výchozí bránu auto ath0 iface ath0 inet static address 10.101.1.6 netmask 255.255.255.252 broadcast 10.101.1.7 up sleep 0.4 # chvilku počkáme než naběhne up iwconfig ath0 mode managed # nastavíme buď klient nebo master up sleep 0.4 up iwconfig ath0 essid FreeNet.neco # ESSID je nutné nastavit dle masteru up sleep 0.4 up iwconfig ath0 channel 157 # dle GL můžeme v 802.11a použít jen # horní kanály up sleep 0.4 up iwconfig ath0 txpower 1 fixed # natvrdo nastavíme vystupní vykon up sysctl -w dev.ath0.acktimeout=180 # zde se nastaví vzdálenost up sysctl -w dev.ath0.ctstimeout=180 # (tady je vyšší než doporučená) echo 1 > /proc/sys/dev/ath0/rxantenna # pigtail je v konektoru 1 echo 1 > /proc/sys/dev/ath0/txantenna # pigtail je v konektoru 1 echo 0 > /proc/sys/dev/ath0/diversity # je to venkovní spoj
Po tomto nastavení je dobré přidat do /etc/modules
tyto moduly:
wd1100 sysctl_wd_graceful=0 sysctl_wd_timeout=30 # nahodíme WatchDog
scx200_acb
i2c-sensor
lm77
První řádek nahodí vnitřní WATCHDOG, další řádky jsou kvůli čtení aktuální teploty. Tu můžeme číst pomocí:
cat /sys/bus/i2c/devices/0-0048/temp1_input
Tuto hodnotu je nutno nejprve vydělit tisícem, pak je výsledek ve stupních Celsia. Další zajímavou vychytávkou je automatický reboot při nečekaném problému, který vyvolá kernel panic. To zařídí jeden řádek v /etc/sysctl.conf
:
kernel.panic=2
Po tomto je již možné zasunout CF kartu do WRAPa a nabootovat. Pokud jde vše správně, tak po chvilce můžeme zkusit spojení. Nejprve pingneme, po úspěšné odpovědi se můžeme zalogovat přes SSH na roota. Pokud je problém, je nejlepší použít NULL modem kabel a sledovat, co se přesně děje. Parametr pro sériový přenos je standardně 9600,8,N bez hardwareového handshakingu. Je dobré změnit tuto výchozí rychlost na 38400 zápisem v /etc/inittab
:
T0:23:respawn:/sbin/getty -L ttyS0 38400 vt100
#T0:23:respawn:/sbin/getty -L ttyS0 9600 vt100
Po úspěšném rozběhnutí můžeme poupravit /etc/apt/sources.list
a přidat zdroje dle libosti. Je však třeba počítat s tím, že Voyage je poměrně dost upraven, a tak se může stát, že instalace skončí s chybou. Dobré je se podívat do adresáře http://alpha.voyage.hk/contrib, kde jsou zajímavé balíčky, které se mohou hodit. Hlavně při použití WRAPu jako wireless routeru.
V současnosti je již k dispozici první pre verze Voyage Linuxu 0.2. Nejzajímavějšími změnami jsou nasazení novějšího madwifi (BSD větev), a podpora pro unload modulu, což je velmi důležitá věc, hlavně při ladění. I když se nemusí dle webových stránek zdát, je to stále aktivně vyvíjená distribuce.
To je pro dnešek vše, příště se budu věnovat komerčním distribucím a jedné kontroverzní distribuci pocházející z tuzemska.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
ifconfig athX up
potom iwlist ethX scan
a iwlist ethX ap. Potom bys ho mel videt.