Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tento systém jsme zakoupili na náš první spoj v pásmu 5,8 GHz, StarOS je distribucí od společnosti Valemount Networks Corporation. Jde o upravenou linuxovou distribuci, ovládání je řešeno přes menu. Je vcelku intuitivní, s ovládáním nemají problém ani naši méně zkušení správci. Stabilita systému je dobrá, ale nemáme dobrou zkušenost s technickou podporou od výrobce. Po reportování problému s OSPF se nám dostalo pouze odpovědi, že jim to funguje, tak že si nemáme stěžovat. Jediným řešením bylo Quaggu obsaženou ve StarOSu vypnout. To doporučuji provést všem, kteří provozují StarOS ve větší síti. Možná by to šlo obejít tak, že by se spoj provozoval v módu bridge, ale to jsme nezkoušeli. Nyní se můžeme podívat, jak systém nainstalovat a jak ho spravovat. Pro WRAP máme od výrobce přímo připravený image CF disku. Ten stačí stejně jako Voyage Linux přesunout na CF kartu.
Po zasunutí karty a zapnutí se můžeme připojit přes defaultní účet
admin
s heslem 1234
. Síť je nastavena takto:
IP 192.168.1.1, netmask 255.255.255.0, gateway 192.168.1.254Po zalogování se objeví obrazovka se základními informacemi.
Ovládání je řešeno přes textové menu, je podporováno ovládání myší. Neměl jsem s tím nikdy žádný problém, výhodou oproti nastavování jen přes webové rozhraní je, že když nám začne zlobit routování na síti, tak přes SSH vždy doskáčeme až k problémovému zařízení.
Jak je vidět, tak tento WRAP je osazen dvěma miniPCI moduly Atheros. Na následujícím obrázku je vidět, jak tyto karty nastavit, je to celkem přehledné, sice chybí jakákoliv online nápověda, ale člověk, který ví, co nastavit, se rychle zorientuje.
Jako Country code doporučuji nastavit třeba Lucembursko, pro Českou republiku by nešly nastavit horní kanály pro 802.11a. Vzdálenost se nám osvědčilo nastavit na větší, než je skutečná. Ve StarOSu není možné kartu nastavit dle normy 802.11h, tedy není možné používat v ČR v pásmu 5,5 GHz.
Nastavení sítě je, jak jsme z Linuxu zvyklí, bez zádrhele. Je možné si konfiguraci nechat vypsat, ale musíme se spokojit jen s těmi variantami, které výrobce implementoval do menu. Bohužel se normálně nedá propracovat k shellu, pokud je třeba, musí se správce do svého systému nabourat.
Ze stránek výrobce si může každý stáhnout evaluation verzi, která bude běžet přesně 24 hodin. To je ale zajištěno vnitřním čítačem, takže se jedná o 24hodinový běhu systému. To je dobré ve chvíli, kdy máte koupené licence, ale neznáte ještě MAC adresu, na kterou bude vygenerován klíč. Pro větší flexibilitu se snažím klíč generovat na miniPCI kartu.
Druhým dnes zmíněným systémem je systém litevské společnosti
MikroTikls . S tímto systémem nemám přímo na naší síti žádnou zkušenost,
ale pokusím se předání základních informací. Oproti StarOSu je zde jiná
filozofie prodeje, většinou dostaneme tento systém již s nějakým hardwarem, jako
je třeba RouterBoard. Tento hardware MikroTikls přímo vyrábí, není tak
jenom softwarová, ale i hardwarová firma. Dalším rozdíl je, že možnost upgrade
je časově omezena na jeden rok, nebo tři roky, dle licence. Demo systému je
možno vyzkoušet na adrese http://demo2.mt.lv/. Při instalaci na WRAP je
nutné stáhnout image pro CF kartu. Ten je velký 20 MB, ale můžeme ho dát na o
dost větší CF kartu. Po nabootování musíme mít WRAP připojen přes NULL modem
kabel a připojit se třeba přes cu -l /dev/ttyS0 -s 9600 dir
. Po
spuštění systému si zvolíme vše, co chceme nainstalovat, poté je instalační CF
karta zformátována a je nainstalován operační systém. I zde máme 24 hodin na
vyzkoušení, s tím, že není možné konfiguraci uložit. Nastavit systém přes
omezený shell v mikrotiku je o dost náročnější než ve StarOSu, proto doporučuji
spíše webové administrátorské rozhraní. To je přehledné a připomíná mi
nastavování v MonoWallu. Pokud někdo má potřebu nastavovat přes tento shell, je
k dispozici podrobná příručka s popisem příkazů.
Posledním systém je poněkud rozporuplný český projekt, ten sice není komerční, ale není ani otevřený. Tato distribuce je založena na Gentoo Linuxu, je určena spíše pro pokročilé správce. Mě mile překvapil zařazením Vimu, mé kolegy zase potěšil Midnight Commander. Zajímavá je i možnost připojit digitální fotoaparát podporovaný v projektu gphoto. Bohužel už autor nevěnoval svoji energii na podporu bezdrátových síťových karet, a to hlavně založených na čipu Atheros. Madwifi, které je v distribuci, bohužel neumí regulovat výstupní výkon, čímž se stává pro naše potřeby nepoužitelným.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Mikrotikls SIA +371.7317700 Fax: +371.7317701 Pernavas 46 Riga, LV1009jinak http://www.mikrotik.com/1aboutus.html