Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
S ohledem na ne-pokrok v nových hi-end x86 procesorech od AMD v posledních letech bych skoro řekl, že se společnosti MSI zželelo fanoušků AMD a připravila jim desku podporující pomocí přídavných řadičů jak USB 3.1, tak NVM Express pro next-gen SSD.
Deska se jmenuje 990FXA Gaming, využívá starý dobrý čipset 990FX + SB950, což mimo jiné znamená nativně dostupné sběrnice pouze PCI Express 2.0 a USB 2.0. Právě z verze PCI Express sběrnice plyne omezení pro NVM Express SSDčka (připojovaná mimochodem skrze jeden z PCI Express ×16 slotů - deska je má celkem tři), kde ta nejvýkonnější budou oproti PCI Express 3.0 přeci jen běhat pomaleji. Ale stále lepší než setrvávat pouze u 6,0Gbps SATA.
USB 3.1 řadič je realizován přídavným čipem ASMedia ASM1142 se dvěma porty (oba vyvedené konektory jsou typu A), dalších 2× USB 3.0 pak zajišťuje VIA VL806. Jinak deska podporuje i 220W FX procesory. Další výbava odpovídá třídě Gaming desek od MSI, což znamená například kvalitnější kondenzátory, zvukovku na odizolované části PCB, GLAN Killer, zlacené konektory atd.
Když se objevily informace o tom, že USA rozšířily tvrdost embarga na vývoz klíčových IT technologií do Číny do té míry, že kupříkladu Intel nesmí do konkurenční ekonomiky vyvážet svá CPU rodin Xeon a Xeon Phi, bylo jen otázkou času, než se nikoli dozvíme, ale budeme mít potvrzen jediný logický závěr: Čína má ve vývoji několik vlastních produktů a konkrétně společnost Phytium z města Guangdong finišuje vývoj jednoho z projektů, se kterými se počítá: 64bit ARMv8 procesorů pro HPC nasazení.
A toť vše, co se v tuto chvíli ví.
Několik věcí je jasných: tak za prvé je to holý fakt, že ani sebelepší ARMv8 CPU se nemůže rovnat Intelovým mnohojádrovým Xeonům. Možná pokud z daných čipů výrobce dorovná hodnoty TDP daných Xeonů (či Xeonů Phi), ale v tu chvíli do celé rovnice vstupuje i pospojování mnoha (desítek? stovek? tisíců?) jader ARMv8, jejichž společný výkon by mohl stačit až 20jádrovým Xeonům s HT, podpořeným případně mnohojádrovými x86 procesory Xeony Phi. Vždyť současný nejvýkonnější superpočítač v Číně (i na celé planetě), Tianhe-2, využívá milióny Xeonů E5.
Lze též uvažovat o tom, že Číňané na bázi instrukčních sad a referenčních architektur ARMu vyvinou vlastní řešení, ale něco takového aktuálně doménou této země není a nelze předpokládat, že by Čína přišla s něčím revolučním, nemluvě o výrobních kapacitách na nejnovějších technologiích (což 14nm FinFET od Intelu, který momentálně přechází již na 2. „TOCK“ generaci rozhodně je).
Než ale tématicky utečeme k připravované architektuře Skylake, zastavme se u první generace 14nm procesorů Intel. Broadwell se totiž začal objevovat v nabídce výrobců různých počítačů, Kromě dvou socketových modelů pro LGA1150 jsou na trhu nově v sestavách též procesory v BGA pouzdře, přímo pájené („lepené“) na základní desky. Cílí na menší sestavy, kde není honba po co nejvyšším výkonu, ale po výkonu dostupném buď v plném TDP 65 W, nebo sníženém 37 W, které čipy podporují. Kromě toho tyto procesory oproti předchozí generaci nabízí výkonnější grafické jádro Iris Pro 6200 se 48 výpočetními jednotkami a lepší podporou videa, vybavené navíc eDRAM. To se týká tedy letošního, právě probíhajícího jara. Následník v podobě architektury Skylake se objeví s prvními procesory nejdříve v létě.
Na dni, kdy AMD rozebírá své výsledky s finančními analytiky, padla důležitá slova. Zčásti je to příjemné zjištění, zčásti pak potvrzení toho, co se všeobecně očekává a slyšeli jsme o tom už vícekrát v minulosti. AMD příští rok uvede grafické procesory, jejichž výroba bude probíhat FinFET technologií, což neznamená nic jiného než buď 14nm FinFET u GlobalFoundries / Samsungu anebo 16nm FinFET u TSMC anebo kombinaci obého pro různé čipy, podle toho, kdo z těchto výrobců bude umět ten či onen čip na dané technologii s rozumnou výtěžností vyrábět. Představit si můžeme jakékoli rozložení sil, včetně konzervativnějšího, kdy TSMC vyrábí 16nanometrově velká hi-end GPU (tedy hlavně to jedno konkrétní) a případně nějaká APU, zatímco GlobalFoundries se stará 14nanometrově o menší čipy.
Díky přechodu od planárních tranzistorů na FinFET pak ve spojení s dalšími optimalizacemi v měření provozních veličin GPU, jejich vyhodnocování a sw optimalizacích mají nové čipy dosahovat až dvojnásobné energetické efektivity ve srovnání s 28nm generací. Ve stejné době také bude AMD u grafik (pochopitelně ne u všech globálně) přecházet od klasických GDDR čipů k HBM, resp. vylepšených HBM 2. generace: již první generace HBM (High Bandwidth Memory) je prý až třikrát efektivnější co do energetické spotřeby ve srovnání s GDDR5, kterým již delší dobu dochází dech.
Nejbližší měsíce ale budou ve znamení souboje mezi AMD Radeonem R9 390X a GeForce GTX 980 Ti od Nvidie.
Nový monitor od BenQ je spíše cílen na hráče, kterým stačí nižší rozlišení v kombinaci s vyšší obnovovací frekvencí, zato ocení velkou úhlopříčku a zakřivenou konstrukci, která při typické pozorovací vzdálenosti lépe vtáhne do dění na obrazovce. BenQ XR3501 nabízí úhlopříčku 35 palců, rozlišení 2560×1080 (21:9) a 144Hz refresh. Trochu mě děsí, že BenQ se v tiskové zprávě vůbec nezmiňuje o dalších parametrech (hlášky jako „Lighting fast reactions“ či „vibrant colors“ nevypovídají ani ň), v kontextu vyššího refreshe zejména FreeSync / G-sync. Panel by snad měl pocházet od AU Optronics a býti jednodušší verze typu VA, což znamená ne úplně špatné zorné úhly (při tak obrovské úhlopříčce jde o asi nejdůležitější parametr monitoru). Osobně bych tipoval mírně okleštěnou elektroniku, kupříkladu „pouze“ 6bit+FRC zpracování, ale kdo ví. Dokud se BenQ nepochlubí, můžeme jen hádat. Tak či onak, při této úhlopříčce a daném rozlišení to bude chtít ve hrách buď vysoký antialiasing, nebo se prostě poohlédnout po jiném modelu s rozlišením 3440×1440.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
GLAN KillerTo je něco jako ethernet killer?