Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Hitachi 5Kxxxx rady taky mely ruzne otacky, nejen 5400, ani taky ne uplne presne 5900, navic s poctem ploten se to v ramci jedne rady lisilo. Kazdopadne, who cares?
... verim, ze kdyby nektery z vyrobcu vedel JAK to udelat (a za rozumnou cenu), uz by tu takove disky byly.Já nevěřím
Přesně tak 5400rpm je 90 otáček za sekundu a s čtením ze všech stop to u 2TB disku dává přenosovou rychlost 180TB/s (where is your god now SATA !)Technologie NCQ dostává nový rozměr! Ale jo, pro některé věci (rainbow tables) by se tohle hodilo. Ale ta data aby už člověk zpracovával nějakým FPGAčkem..
Cena by imho zas extrémně velká bejt nemusela, hlavně pokud by to šlo vyrábět jako čipy.Musíš mít analogovou část u každé hlavičky. Kolik má dneska disk vlastně stop?
(extrémní rychlost+množství zápisu u hddPodle mě by tohle SSD dalo taky a limit je v rozhraní…
snížené riziko selhání hlavičkové mechaniky+menší hluk)…a tohle u SSD není vůbec. Jako chápu, že se to může hodit pro aplikace „teď HNED! potřebuju někam naklopit 10 GB/s z ultrawideband SDR a nemám tera RAMky“.
Podle mě by tohle SSD dalo taky a limit je v rozhraní…Sektor u HDD můžeš přepisovat prakticky libovolněkrát (imho dneska dřív chcípne mechanika). Schválně, jak dlouho by SSD zvládlo 90x za sekundu přepisovat všechny sektory. Ta rychlost je teoreticky "všechny bity" za jeden takt, ale ta logika okolo by byla extrémní.
Navic bych rekl, ze zivotnost laseru bude vetsi nez disku samotnyho.To řekni mým asi 4 CD/DVD vypalovačkám, co jsou teďka už jen čtečky
Kam spěcháte?Třiprdele malých souborů? Rainbow tabulky?
Nebuď skromný
Dneska se fakt generují tabulky pod 16TB?
Tiskni
Sdílej: