Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Hitachi 5Kxxxx rady taky mely ruzne otacky, nejen 5400, ani taky ne uplne presne 5900, navic s poctem ploten se to v ramci jedne rady lisilo. Kazdopadne, who cares?
... verim, ze kdyby nektery z vyrobcu vedel JAK to udelat (a za rozumnou cenu), uz by tu takove disky byly.Já nevěřím
Přesně tak 5400rpm je 90 otáček za sekundu a s čtením ze všech stop to u 2TB disku dává přenosovou rychlost 180TB/s (where is your god now SATA !)Technologie NCQ dostává nový rozměr! Ale jo, pro některé věci (rainbow tables) by se tohle hodilo. Ale ta data aby už člověk zpracovával nějakým FPGAčkem..
Cena by imho zas extrémně velká bejt nemusela, hlavně pokud by to šlo vyrábět jako čipy.Musíš mít analogovou část u každé hlavičky. Kolik má dneska disk vlastně stop?
(extrémní rychlost+množství zápisu u hddPodle mě by tohle SSD dalo taky a limit je v rozhraní…
snížené riziko selhání hlavičkové mechaniky+menší hluk)…a tohle u SSD není vůbec. Jako chápu, že se to může hodit pro aplikace „teď HNED! potřebuju někam naklopit 10 GB/s z ultrawideband SDR a nemám tera RAMky“.
Podle mě by tohle SSD dalo taky a limit je v rozhraní…Sektor u HDD můžeš přepisovat prakticky libovolněkrát (imho dneska dřív chcípne mechanika). Schválně, jak dlouho by SSD zvládlo 90x za sekundu přepisovat všechny sektory. Ta rychlost je teoreticky "všechny bity" za jeden takt, ale ta logika okolo by byla extrémní.
Navic bych rekl, ze zivotnost laseru bude vetsi nez disku samotnyho.To řekni mým asi 4 CD/DVD vypalovačkám, co jsou teďka už jen čtečky
Kam spěcháte?Třiprdele malých souborů? Rainbow tabulky?
Nebuď skromný
Dneska se fakt generují tabulky pod 16TB?
Tiskni
Sdílej: