Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Zatímco TSMC se plácá ve svých potížích, Samsung ukazuje, že má vše připraveno. Nejnovější generaci svých ARM SoC, která bude pohánět příští generaci smartphonů a tabletů, již začal vyrábět ve velkém na bázi 14nm FinFET technologie, kterou nabízí partnerům v kooperaci s výrobními kapacitami GlobalFoundries (bývalá výrobní divize AMD, nyní již pár let samostatná společnost, která před časem zrušila vývoj vlastní technologie 14XM a spojila své síly se Samsungem).
Jak je u jihokorejské firmy zvykem, dodává rovnou, jakého pokroku je s novou výrobní technologií dosaženo oproti předchozí generaci. Takže: ve srovnání s planární 20nm výrobou, je nová 14nm FinFET (tedy s „3D“ tranzistory) efektivnější v poměru výkon/spotřeba. Čipy mohou dosahovat až o 20 % vyšších rychlostí, či být až o 35 % úspornější a tím současně vyzařovat méně tepla.
Výroba Exynosu 7 navazuje na loni rozeběhnutou výrobu 14nm ARM SoC společnosti Apple, která přes všechny spory, jež se Samsungem má, nemá moc možností kde jinde si nechat své nové čipy vyrábět. Samsung je v tomto na špici vývoje. Vedle ARM SoC vyrábí 14nanometrově již také 3D V-NAND flash čipy. Nový Exynos 7 nalezneme v připravovaném smartphonu Galaxy S6.
Společnosti Asus a Gigabyte představily shodně ve stejné době své zkrácené GeForce GTX 960. Karta vybavená úspornějším GM206 a 1024 CUDA jádry přímo svádí ke zkrácení konstrukce, takže čekejme možná i další výrobce.
Nicméně dnes tu tedy máme Asus GTX960-MOC-2GD a Gigabyte GV-N960IXOC-2GD. Určeny jsou primárně do menších skříní, zejména typu ITX, kde není dostatečná hloubka, ale majitel si i tak chce zahrát.
Je zde přitom i potenciál pro vyšší takty. Referenční GeForce GTX 960 běží na 1126/1178 MHz GPU, Asus svoji zkrácenou verzi provozuje na 1190/1253 MHz, Gigabyte pak tu svoji na 1165/1228. Doporučen je 400W zdroj a jen tak mimochodem, na Gigabyte si připravte zhruba 5 600 Kč, „Asusku“ zatím české e-shopy nemají v nabídce.
Po modelu XL2730Z od BenQ míří na trh další LCD monitor s podporou FreeSync i až 144Hz zobrazení. Acer XG270HU nabízí stejné rozlišení 2560×1440, oproti IPSkovému BenQ má ale jedno negativum: použití TN+ panelu. Zorné úhly tedy budou o dost slabší, na druhou stranu má být tohle první skutečně dostupný monitor se 144 Hz i FreeSync.
Jinak monitor nabízí základní kontrast 1000:1 a jas až 350 cd/m², odezva je udávána pro ideální přechod šedá-šedá na hodnotě 1 ms. Zorné úhly jsou pro TN masku typické, 170°/160°. Mezi vstupy je jak DisplayPort 1.2a, tak HDMI 2.0 a monitor potěší tenkým rámem kolem displeje, což jej činí mimo jiné vhodnějším pro vícemonitorové konfigurace. Nechybí ani 2×2W „reprochrchláčky“. Dostupný má být již v dubnu (FreeSync monitory vyšších parametrů obecně jsou zatím spíš jen „paper-launchované“).
Mimochodem parametrově de facto shodným je i monitor AOC q2778Vqe, jen bez udávané podpory FreeSync a končící na 60 Hz refreshi. Zdá se, že výrobci zkouší protlačit na trh nové modely s WUXGA rozlišením a TN panelem. Kdo kdy seděl před 27 palci, ten ví, že tam už TN není opravdu moc dobrý nápad.
Nejen CPU jádry Krait z vlastního návrhu, živ je Qualcomm. Firma také produkuje relativně standardní ARM SoC, pro která v prvních verzích používá výchozí implementace architektur od ARMu. Několik dní po představení nejnovějších hi-end jader Cortex-A72 přichází Qualcomm s příslušnými čipy, které nenechají nikoho na pochybách, kdo byl mezi první desítkou partnerů, kteří si tato jádra licencovali.
Vyšším modelem je Snapdragon 620, který v rámci big.LITTLE architektury kombinuje dosavadní nižší jádra Cortex-A53 s novýcmi Cortexy-A72, které nahrazují Cortex-A57. Jádra Cortex-A72 v podání Snapdragonu 620 běží až na 1,8 Ghz, jinak je čip připraven i pro 4k H.265 video při 30 fps, resp. 120fps FullHD video. Rozlišení displeje obsluhovaného tímto ARMem je omezeno na 2k rozlišení. Nižší model Snapdragon 618 se liší tím, že čtveřice pomalejších jader Cortex-A563 je shodná, ale výkonnější jádra Cortex-A72 jsou jen dvě.
Tato SoC jsou připravena pro výrobu na 16nm FinFET linkách TSMC, první produkty na nich postavené by se měly objevit ve druhé polovině roku. Tyto čipy podporují rychlost LTE až do 300 Mbps download / 100 Mbps upload. GPU je firemní next-gen Adreno bez bližšího upřesnění.
Novinka od Sony je hodně zvláštní. Firma se dušuje, že vylepšila interní konstrukci nové microSDXC kartičky tak, že díky ní nebude zvuk produkovaný zařízením tolik rušen elektrickým šumem, ale už mě jedna diskuse vyškolila, že na tohle má každý svůj názor. Takže krátce a stručně: 64GB microSDXC kartička Sony SR-64HXA s cenou v přepočtu někde kolem 5 až 5,5 tisíce Kč se dostává do prodeje v Japonsku. Podle mě je to prostě snob-end pro blázny, co si za 32 tisíc Kč koupili Walkman NW-ZX2 (všechna čest jeho hi-endové výbavě), 99,999 % běžných smrtelníků se bez toho obejde.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Firma se dušuje, že vylepšila interní konstrukci nové microSDXC kartičky tak, že díky ní nebude zvuk produkovaný zařízením tolik rušen elektrickým šumemNormální člověk by tam nacpal filtraci zdroje za max 100 Kč
Normální člověk by tam nacpal filtraci zdroje za max 100 KčCilem je potlacit elektomagneticke ruseni generovane kartou behem cteni a filtr zdroje tohle sam o sobe neresi..