Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
S posledními generacemi GPU Nvidia výrazně změnila obchodní strategii. Částečně to souvisí s odklonem od herní 3D grafiky jako primárního působiště směrem k automotive a v tomto dnešním kontextu hlavně GPGPU / HPC využití. Již pro předchozí generace platilo, že nový velký čip nové generace zamířil nejprve k obřím zákazníkům odebírajícím tisíce a tisíce GPU / karet do svých superpočítačů, poté do relativně běžnějších (fakticky již „konfekčních“) produktů rodin Tesla a Quadro a teprve až když došlo k nasycení těchto trhů počáteční výrobou, pustila Nvidia dané GPU (občas i v odladěnější podobě novější revize) do běžného prodeje pod značkou GeForce, resp. v poslední době spíše Titan, kdy dané nejvyšší karty prodává Nvidia přímo na svém e-shopu a výrobci grafických karet si na těchto modelech „nesmočí“.
Nástupce Pascalu s kódovým označením Volta není výjimkou. Tato architektura byla představena již před pár měsíci, objevilo se i ono hi-end GPU, čip GV100. Ten sytí velké odběratele, a tak se šéf Nvidie Jen-Hsun Huang nechal slyšet, že herní GeForce s čipem GV100 letos nebude. Pro letošek tak platí doporučení jménem Pascal, ať již Titan Xp z webu Nvidie, nebo cenově výhodnější nereferenční OC edice GeForce GTX 1080 Ti s obdobným výkonem. Pro Nvidii v tomto hraje i to, že AMD Vega, klidně v podobě nejvyššího modelu Vega 64, zatím plně sytí trh těžařů kryptoměn, a i kdyby, tak není rychlejší než nejvýkonnější modely Nvidie, jelikož všechny její architektonické aspekty ještě AMD ve firmwarech / ovladačích neaktivovala, nemluvě o jejich zatím velice omezeném využití v herních enginech současných i budoucích her.
U Volty GV100 lze předpokládat, že je zatím stále v prvotní fázi, kdy výtěžnost výroby tohoto superobřího 12nm FinFET (TSMC) GPU je relativně nízká, a tak s vysokými prodejními náklady může zamířit jen do segmentů, kde si na sebe vydělá. Pro případné karty GeForce je potřeba vyčkat zkvalitnění výroby, případně zde může hrát roli čekání na nějaký rychlejší / efektivnější (myšleno i cenově) typ pamětí. Uvidíme příští rok.
Sice už se objevují ve větší míře informace o brzké lepší vlajkové lodi od Nokie, prozatím je však nejvyšším modelem v nabídce HMD Global právě Nokia 8. Její specifikace nejsou vůbec špatné, Nokii se podařil poskládat hodně solidní vyvážený Android. Srdcem nového modelu Nokia 8 je osmijádrový (4+4core koncept big.LITTLE) Qualcomm Snapdragon 835, vyráběný 10nm FinFET procesem v kombinaci s 4 GB LPDDR4X pamětí. Úložiště je rychlého typu UFS 2.1 o kapacitě 64 GB s možností rozšíření o microSDXC kartičku o kapacitě až 256 GB.
IPS displej o úhlopříčce 5,3 palců má rozlišení 1440×2560 a chrání jej Corning Gorilla Glass 5. Hlavní devizou nové Nokie je ale první náhled na znovuobnovenou spolupráci se společností ZEISS v oblasti vývoje/výroby fotografické části smartphonů (podobně jako to má Huawei / Leica). Nokia 8 dostala primární fotoaparátek o rozlišení 13 Mpix, a to v podobě duální, kdy jeden snímač je s bayerovou maskou (tedy „barevný“) a druhý bez ní (tedy zaznamenává pouze hodnotu jasu). Nechybí optická stabilizace a objektiv ZEISS se světelností f/2.0 a úhlem záběru 76,9˚. Autofocus je detekcí fáze, nechybí infra dálkoměr, duální blesk a podpora 4k videa.
Sekundární fotmodulek u displeje má rozlišení 13 Mpix, též objektiv se světelností f/2.0, ale širším záběrem 78,4°. Nokia zde místo blesku používá přiblesknutí displejem (poměrně obvyklá praktika) – i tento foťáček podporuje záznam 4k videa. Specialitou nové Nokie pak je možnost současného použití obou fotoaparátů (říká tomu Dual-Sight).
Další výbava je pak už vyšším standardem mezi smartphony, počínaje LTE Cat9 (3 CA) s rychlostmi 450 /50 Mbit/s down/up, Wi-Fi /ac, Bluetooth 5.0, USB 3.1 Gen 1, čtečkou otisků prstů, krytím IP 54 (konkurence má i IP 68) či 3090mAh akumulátorem s podporou Qualcomm Quick Charge 3.0. Určitým nadstandardem dnes může být 3,5mm jack pro sluchátka, případně specialita v podobě 360° zvuku Nokia OZO. Vše pohání prakticky čistý Android 7.1.1. Tělo má rozměry 151,5 × 73,7 × 7,9 mm a hmotnost 160 g.
Novou metu v počtu PCI Express slotů na jedné základní desce pokořila společnost Asustek. Její nový model nese celkem 19 slotů, z nichž jeden je „plnohodnotný“, tedy PCI Express ×16, další 18 pak má fyzicky provedení ×1.
Deska je pochopitelně primárně učena k těžbě kryptoměn, tedy činnosti, na které se dá vydělat hodně peněz, postrádající však nějakou reálnou hodnotu. Sloty pro výpočetní či grafické karty a čipy jsou vyvedeny za sebou a jsou z hlediska napájení uspořádány do tří samostatných částí. Deska si totiž pro plné nasazení žádá celkem tři ATX konektory a tři přídavné Molexy, jinak by její napájecí kaskáda tolik odběru na tolika slotech neutáhla.
Pro těžaře je přímo v BIOSu připravena položka umožňující používání desky bez nějakého speciálního nastavení. Nutno však dodat to, co zmiňuje sám Asustek, a sice skutečnost, že návrh hardwaru předběhl softwarovou část. V tuto chvíli není možné na desce provozovat 19 grafických karet, neboť AMD má v ovladačích omezení 16 karet, Nvidia pak 13 (pro vyšší počet je povoleno pouze použití těžařských verzí karet s GPU GP106). Tyto věci budou výrobci GPU v dohledné době řešeny.
Chystaná řada smartphonů Samsung Galaxy S9 (Plus) bude minimálně po počáteční období opět jediným typem smartphonů s ARM SoC Qualcomm Snapdragon 845 pod kapotou. Firmy tak navazují na oboustranně prospěšnou spolupráci, která se týkala Galaxy S8 a Snapdragonu 835. Jde samozřejmě o novinku zajímavou hlavně pro americký trh, neboť do Evropy míří varianty smartphonů Samsung s firemními ARM SoC Exynos.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Pokud to chapu spravne, tak tezeni Funguje podobne jako cuda a propojeni Deska ----> gpu slouzi k plneni a cteni Pameti z karty a prenasi se jen vstup A ysledek takze staci maly kanal.jj
Jj, bez Xek to nejde... prasoskript na nastaveni rychlosti ventilatoru na 100% tady. Nejdriv je ale potreba pogenerovat config, ktery rekne driveru, ze si jdeme hrat s vecma, co muzou zpusobit nestabilitu..
nvidia-xconfig --cool-bits=28 --allow-empty-initial-configuration --enable-all-gpus
Potom klic na zmenu taktu GPU je
GPUGraphicsClockOffset[3]a na pamet
GPUMemoryTransferRateOffset[3], kde ta trojka znamena, ze se bavime o tretim modu karty, tj. performance modu, kdy je karta vyuzivana naplno.
Na tohle nadavaji i lidi co bezi HPC clustery na grid kartach, ze ty Xka musi poustet. Kvuli nim ale NV dela upravy, tak se treba neceho casem dockame.
Serverovy zdroje, k nim dvojity 2.5mm2 kably per karta, hromada cinu, nakoupeny molex->6/8pin redukce, ucvakany, popajeny dohromady 125W trafopajkou :)Na jednom čísnkém webu (jméno si nepamatuju, protože bylo čínsky
V tuto chvíli není možné na desce provozovat 19 grafických karet, neboť AMD má v ovladačích omezení 16 karet, Nvidia pak 13 (pro vyšší počet je povoleno pouze použití těžařských verzí karet s GPU GP106).Tak jestli to je jen limit ovladačů, tak stačí udělat dva a víc virtuálů a podmnožiny grafik jim přes VT-d přidělit ne? Stejně se tam bude CPU flákat když to je GPU mining deska.
bylo tak 50:50 ji ze systemu vyndat za behuJako fyzicky? Blbý, že jsem měl PCI kartu, která i když se jí rmmodnuly drivery a vypnuly se BARy, tak byla v nějakém zaseklém stavu a pomohl až reset. Vlastně mám dojem že ani reset (jako ten signál) nepomohl a byl potřeba občas power down.
kartu, ktera predtim v systemu nebyla a nema prideleny IO BAR od BIOSu, se proste nepodari initnout - Linux ji najde, ale nezvladne nainicializovat.A její bridge inicializovaný byl?
A její bridge inicializovaný byl?Brecel driver, ze tu kartu inicializovat nemuze. Jestli mas tipy, do ceho muzu zkusit stouchnout, sem s nimi, nahodim zpatky report, jak jsem dopadl. Ted uz by karet k zkouseni melo byt dost a mame taky nejakych 12 switchovacich desek, takze to muzu zkusit znova prubnout, neda mi to, IMHO jsem tomu venoval min usili, nez jsem mohl.
Ten seriak je jedna vec, ale to uz dneska nedela nikdo, tak si ho ani nenarokujuBy úplně stačilo kdyby vyvedli LPC sběrnici a prodávali něco jako tohle (je v tom LPC superIO čip jako klasicky na MB s vyvedeným COM/LPT). A nebo samozřejmě PCIe kartu, ale ta sežere port
Z bracketu se to poznat dá, popis je např. tady (úplně dole). Jinak je to naštěstí tak, že když se použije špatný, tak to jen nefunguje, AFAIK nehrozí, že by si člověk něco odpálil (aspoň mně se to nestalo, a to ani když jsem ho otočil o 180°).