OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Začleňovací okno 4.1 je nadále otevřené; pro seznam vtažených změn viz. článek níže.
Stabilní aktualizace: 3.19.5, 3.14.39 a 3.10.75 byly vydány 20. dubna.
Měl jsem vás varovat. Jde o zcela normální vývoj kernelu Linuxu. Někdo zveřejní patch, aby vylepšil něco ze své práce a stane se z toho obrovský závazek, přijít s řešením, které by z Linuxu udělalo zase o něco lepší operační systém.
Kdybych si jen pamatoval jméno toho šílence, který řekl "ok" na mou nabídku, aby se stal maintainerem (audit) kódu, protože strávil hodně času posíláním patchů na jeho opravu. Bylo to něco jako Amdy Letorsky. Ne, to nebude ono, ale mám to na jazyku.
Amdy Lumirtowsky si myslí, že měl ke svým maintainerským povinnostem přidat podmínku: Bude se snažit držet auditní kód *mimo* nedůležité věci, ale bude se snažit nesahat na auditní kód jako takový, protože kdyby ho někdy musel změnit, mohl by omylem smazat celý soubor.
V době psaní tohoto článku bylo do vývojového cyklu 4.1 vtaženo 9800 sad změn, což je asi 6200 od minulého týdne. Bylo přidáno několik nových funkcí, mezi ty nejviditelnější patří:
Změny viditelné pro vývojáře kernelu:
V tomto okamžiku byla vtažena většina hlavních stromů a začleňovací okno se pomalu bude zavírat. Podle obvyklého plánu by k zavření mělo dojít 26. dubna (dojde k vydání 4.1-rc1).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Uživatelský mód Linuxu
User Mode Linux je spíš Linux v uživatelském módu.