Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Linux 3.0 vyšel 21. července. Linus k němu řekl:
Jak už bylo několikrát zmíněno, se změnou v čísle verze nejsou spojeny žádné převratné funkce nebo nekompatibility, je to prostě jen způsob, jak se zbavit nepohodlného systému číslování na počest dvaceti let Linuxu. Skutečností je, že začleňovací okno pro verzi 3.0 bylo klidnější než většina jiných a kromě nějakého toho vzrušení kolem RCU bych jej označil za hladké.
Kromě změny v číslování jádro obsahuje podporu POSIXového časovače alarm, just-in-time kompilátoru pro paketové filtry BPF, nové systémové volání sendmsg, ICMP sockety, backend ovladač Xenu (což završuje dlouhý proces zařazování podpory Xen Dom0 do jádra), jmenné prostory popisovačů souborů a ještě více. Podrobnosti najdete na stránce na KernelNewbies.
Stabilní aktualizace: během posledního týdne žádné nevyšly. V době vydání článku se revidovala verze 2.6.35.14.
Mám teď docela pohodu, když už se neúčastním netfilter/iptables, zatímco diskuze kolem IPv6 NATu se zase vynořuje na povrch: vždycky jsem říkal „přes mou mrtvolu“ a teď když už to není moje starost, tak mě nikdo nemusí zabíjet ;)
-- Harald Welte
Pracuji na aktualizaci jádra pro Fedoru 15, přechází se z 2.6.38 na 3.0. Jak všichni víme, řada balíčků v uživatelském prostoru potřebuje úpravy, aby se vypořádaly s přechodem 2.6 -> 3.0, takže jsme se rozhodli dodat verzi 3.0, ale nazvat ji 2.6.40, než abychom vydávali tunu aktualizací a riskovali, že tím rozbijeme nějaký další kód, který nedodáváme.
Už se těším na ty příspěvky „OMG, RED HAT FORKUJE LINUX“ na Slashdotu.
-- OMG Dave Jones FORKUJE LINUX!
Díky git send-email mám přesný přehled o tom, jaké patche související se síťováním výrobci linuxových distribucí backportují do svého jádra.
-- David Miller
Matthew Garrett pokračuje ve svém průzkumu různých drobností kolem bootování Linuxu přes EFI. GPT, neboli GUID Partition Table, je náhrada oddílů v MBR v éře EFI. Oproti MBR má dvě hlavní přednosti – první je, že může pracovat s oddíly většími než 2 TB, aniž by se musela zvyšovat velikost sektoru, druhá pak je, že nemá tu šílenost s primárními/logickými oddíly, což dělá MBR komplikovanějším, než má vůbec právo být. Formát je docela jednoduchý – máte blok s hlavičkou po prvním logickém bloku na médiu (takže 512 bajtů na typické USB flashce) a pak ukazatel na seznam oddílů. Dále je tam sekundární tabulka jeden blok od konce disku, která odkazuje na jiný seznam oddílů. Oba bloky mají několikanásobné kontrolní součty, které zaručují, že hlavička a seznam oddílů nebyly poškozeny. Ukázalo se, že upravit isohybrid, aby hledal sekundární obraz EFI a vytvořil položku v GPT, která na něj míří, bylo přímočaré. Funguje to překvapivě dobře a takto připravená média nabootují na strojích s EFI, pokud budou vypálena na CD nebo zapsána na flash disk.
V době psaní tohoto textu bylo do hlavního repozitáře přetaženo 5400 neslučovacích změn pro vývojový cyklus verze 3.1. Jde o změny široké škály, ale v případě mnoha z nich jde o pročišťování – téměř 600 z těchto změn má v titulku slovo „odstranit“ [remove] a celkový růst jádra je méně než 5000 řádek. Řada stromů zůstává nepřetažených, takže je zde ještě velký prostor pro další zvětšování jádra.
Změny ve verzi 3.1 viditelné pro uživatele zahrnují:
Změny viditelné vývojářům jádra zahrnují:
Zatím není jasné, kdy toto začleňovací okno bude uzavřeno; Linus se chystá jet na dovolenou a jak sám poznamenal, s konektivitou to bývá špatné, když jste pod vodou v potapěčské výbavě. Pokud se mu nepodaří vše začlenit, zatímco je na cestách, tak může být začleňovací okno o něco prodlouženo oproti obvyklým dvěma týdnům. Nebo by se mohl rozhodnout, že toho bylo přetaženo dost, a uzavřít věci dříve. Příští týden se dozvíte více.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Síťová vrstva má novou funkci pro „rozprosírání“.Velice mily preklep
A hlavně.
DĚKUJI autorovi/překladateli, tohle a HW novinky jsou super články pro ty kteří nemají čas pročítat mailinglisty, sledovat 20 stránek a přesto chtějí zůstat alespoň trochu "in".
DĚKUJI
Petr Qaxi KlímaHned v úvodu za Linusovým citátem chybí v poslední větě seznamu změn "o" v Podrobnsti.
V seznamu změn viditelných vývojářům jádra chybí ve čtvrté položce seznamu (třetí od konce ) "l" v bya.