Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Někdo z adminů to změnil na "krabici"Vůbec na ten překlad nejsem pyšný, ale změnil jsem to jen proto, aby to dávalo smysl (při čtení před vydáním jsem to pochopil tak, že jde o nějaké rámy, do který se to zavírá, takže mi ohrazování nepřišlo tak špatné). Rád si nechám poradit vhodnější výraz.
Tak to místo krabice bych tam dal radši box.Pokud se mluví o něčem, jako je tohle, tak na alze používají termín "diskový box". Nicméně "diskové šasi" taky ujde (a je to česky)
Jinak z toho stejne vznikne neco, co je v principu spatne (offloading), nebo v lepsim pripade to sice vyznam bude mit spravny, ale stejne tomu nikdo bez hranatych zavorek nebo prekladu zpet do anglictiny rozumet nebude...Proto tam ty hranaté závorky jsou. Tenhle spor překládat do češtiny vs. nechávat v angličtině se táhne už léta. (Argument pro překlad - čtou nás i lidi, kteří neumí moc anglicky - argument proti - překlad nemusí být správný a někdo by ho nemusel pochopit.) Výsledek - přeložit a zároveň ponechat původní anglický termín v hranatých závorkách - vznikl jako kompromis ještě dřív, než jsem začal překládat. Proto se ho hodlám držet, dokud mi Robert neřekne jinak. Ano, někdy vím, že přeložený termín není správně a pravděpodobně existuje i lepší varianta. Jenže ji neznám, takže uvádím překlad i původní termín proto, aby poučený čtenář, který zná lepší překlad, ho mohl v diskuzi navrhnout. Bohužel zatímco kritiky se tady objevuje hodně, lepších návrhů jsem zatím moc neviděl.
Ano, někdy vím, že přeložený termín není správně a pravděpodobně existuje i lepší varianta. Jenže ji neznám, takže uvádím překlad i původní termín proto, aby poučený čtenář, který zná lepší překlad, ho mohl v diskuzi navrhnout. Bohužel zatímco kritiky se tady objevuje hodně, lepších návrhů jsem zatím moc neviděl.Problem je v tom, ze nektere terminy proste v cestine ekvivalent nemaji a proto se tezko nejakeho doporuceni dockate. Jediny spravny preklad slova offloading je slovo offloading. Kdo dany termin nezna, tomu ani Vami vymyslena ceska varianta nerekne, co se tam doopravdy deje, kdo termin zna je akorat zdrzen hledanim nejblizsich hranatych zavorek => IMHO zavadeni novotvaru ktere se v praxi nepouzivaji nicemu/nikomu neprospeje.
Slovo offloading je odvozeno od zatezeAno, to je pravda, ale když se podíváš, co LRO dělá, tak ten překlad začne dávat smysl. LRO odlehčuje systému tím, že přebírá větší dávky paketů najednou, takže překlad "vykládání" vůbec není nesmyslný.
nebylo by jednodussi se proste na preklad slov, u kterych neznate vyznam nebo u kterych cesky ekvivalent vubec neexistuje, vykaslat a nechat je v originale?Bylo, ale pak by vůbec nemusely vycházet překlady. Když už je to překlad, tak by měl být srozumitelný i pro ty, kdo anglicky neumějí, nebo se nevyznají v konkrétní problematice/originální terminologii. Tohle už se tu řešilo hodněkrát. Proto jsou u spousty výrazů v hranatých závorkách originály.
Ja si myslim, ze mirne nesmyslny je. Offloading neni vykladani, ale presouvani zateze (alespon v teto souvislosti). Existuji tzv. offload engines, ktere za procesor pocitaji nektere veci samy, napr. sitova karta, ktera si sama pocita checksum-y nebo iSCSI offload engines, ktere dokazou pracovat primo s iSCSI protokolem a procesor se s prenosem dat nemusi starat jeste o jejich zabaleni do TCP streamu, spocitani checksum-u apod. Preklad slova enclosure se mi taky moc nelibi, ale popravde receno ted nevim, jak bych to prelozil jinak. Snad jako drzak disku? Ramecek na disk? No, nevim. Ale krabice mi taky uplne vhodna neprijde... Zdravi HonzaSlovo offloading je odvozeno od zatezeAno, to je pravda, ale když se podíváš, co LRO dělá, tak ten překlad začne dávat smysl. LRO odlehčuje systému tím, že přebírá větší dávky paketů najednou, takže překlad "vykládání" vůbec není nesmyslný.
Offloading neni vykladani, ale presouvani zateze (alespon v teto souvislosti). Existuji tzv. offload engines, ktere za procesor pocitaji nektere veci samy, napr. sitova karta, ktera si sama pocita checksum-y nebo iSCSI offload engines...Snižování zátěže při rozsáhlém příjmu?
Když už je to překlad, tak by měl být srozumitelný i pro ty, kdo anglicky neumějí, nebo se nevyznají v konkrétní problematice/originální terminologii.Tento 'inovativni' preklad anglickych terminu vychazi z predpokladu, ze prelozeny termin nejak pomuze k pochopeni textu. Myslim, ze tento predpoklad je zcela mylny - to plati pro bezna slova, ne pro odborne terminy - smysl odborneho terminu nelze urcit ze zneni slova (ci jazykovych asociaci daneho slova), ale pouze z toho, jak je dany termin pouzivan v odbornych textech. Zavadet novy cesky termin k nejakemu jevu si muze dovolit leda tak nekdo, kdo pise clanek specificky o tom jevu, takze z clanku je ten jev dostatecne specifikovan a tim termin zaveden. Ale vymyslet 'nove terminy' jen pri letmem zminovani o danem jevu je silne kontraproduktivni.
Tento 'inovativni' preklad anglickych terminu vychazi z predpokladu, ze prelozeny termin nejak pomuze k pochopeni textu.Rozhodně pomůže víc, než když se nepřeloží nic.
Tiskni
Sdílej: