Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
18. dub - 25. dub
Dinakar Guniguntala napsal:
Posílám pokus o dynamické sched [plánovací] domény neboli izolované sady CPU.
V kódu sched domén je jen velmi málo změn. Většina z nich je tam kvůli rozdělení kódu arch_init_sched_domains tak, aby byl volán dynamicky a ne pouze při bootu. Je jedno API, které bere mapu všech dotčených procesorů a těch dvou nových domén, které mají být vytvořeny.
rebuild_sched_domains(cpumask_t change_map, cpumask_t span1, cpumask_t span2)
Několik věcí bude asi změněno:
Izolování skupiny procesorů změní nadřazený parametr cpus_allowed. Při pohledu uživatele to vypadá takto:
[root@llm11 cpusets] cat cpus
0-3[4-7]
To znamená, že procesory 4 - 7 jsou izolované a jsou součástí nějaké podřízené skupiny procesorů.
Nick Piggin byl nadšený, že na tom někdo pracuje, ale měl výhrady k implementaci. Paul Jackson implementaci také kritizoval. Nick, Paul a několik dalších lidí pak o věci diskutovali a výsledkem byla přinejmenším jedna opravná verze od Dinakara.
20. dub - 26. dub
Linus Torvalds oznámil Linux 2.6.12-rc3:
Asi víte, co takový předmět znamená, ale tato verze se z pochopitelných důvodů od ostatních trochu liší. Jde o první po dlouhé době, kterou jsem dělal bez BK. A také vůbec první, která byla kompletně sestavena pomocí "git".
Je k dispozici jako patch (proti 2.6.11) a jako tarová koule. Pro ty, kteří nepoužívají BK, bude asi největší změnou jiný formát Changelogu. A pravděpodobně se bude i nadále vyvíjet, protože ještě nemám svoji sadu skriptů upravenou pro nové nástroje. Takže tato verze vznikla spíše ručně za pomoci trochy ad hoc skriptování, kterým jsem z gitu dostal informace pro Changelog a další věci.
Pro uživatele BK budeme mít doufám brzy BK strom, který bude nové nastavení sledovat, a doufejme, že ani nebude příliš rušivý.
A pro blázny: git archív je na kernel.org v adresáři /pub/scm/linux/kernel/git/torvalds/linux-2.6.git. Dobrodružné povahy bude zajímat, že název verze 2.6.12-rc3 je takto pěkný a srozumitelný:
a2755a80f40e5794ddc20e00f781af9d6320fafb
Později bych chtěl ke všem verzím připojovat SHA1 git název podepsaný digitálním podpisem.
Jedním z nástrojů, které mi zatím chybí, je starý skript "shortlog", takže jsem provedl opravdu upachtěnou konverzi. Ani si nepřejte vědět, jak... řekněme pouze, že se znovu seznamuji s programem 'sed'. Pokud některé řádky vypadají jako by byly useknuty v polovině, buďte klidní, protože to je přesně to, co se stalo. Dlouhá verze by měla obsahovat zbytek...
25. dub
Marcelo Tosatti oznámil Linux 2.4.31-pre1: První pre verze před 2.4.31. Obsahuje jen malé množství změn, především aktualizaci x86_64. Na okraj: brzy plánuji přesunout repozitář 2.4 včetně všech informací o historii do repozitáře git.
25. dub - 26. dub
Petr Baudiš oznámil:
Představuji Cogito-0.8, moji nadstavbu ve stylu SCM pro git Linuse Torvaldse. Původně se balík jmenoval git-pasky, ale tato verze přináší velké změny. Způsob použití se velmi liší a některé základní koncepty také. Historie se opět změnila (snad naposledy?) kvůli opravování dat některý starých commitů. Rozvržení adresáře .git/ je také jiné.
Je možné upgradovat pomocí pull, ale je to trochu složité a vyžaduje to dobrou znalost jak git, tak git-pasky a Cogito. Nejlepší tedy asi bude stáhnout si tarovou kouli cogito-0.8 z:
http://www.kernel.org/pub/software/scm/cogito/
nebo
ftp://ftp.kernel.org/pub/software/scm/cogito/
zkompilovat, nainstalovat a provést
cg-clone rsync://rsync.kernel.org/pub/scm/cogito/cogito.git
Ano, to je velká změna. Ne, neočekávám další změny podobného rozsahu. Myslím, že nové rozhraní je oproti starému výrazně jednodušší a čistší.
Nejprve konceptuální změny. Už není žádné sledování [tracking]; buď prostě provedete cg-pull, abyste stáhli změny, nebo cg-update, což je stáhne a sloučí s vaším pracovním stromem. Ještě závažnější změnou je, že Cogito už nepodporuje lokální větve - git fork už neexistuje. Místo toho jděte do nového adresáře a proveďte
cg-init ~/cesta/k/vašemu/původnímu/repozitáři
(nebo cg-clone, což se pokusí pro sebe vytvořit nový podadresář). Tohle teď funguje jako samostatný repozitář, až na to, že je hardlinkovaný s původním; nezabere se tak žádné další místo na disku. Abyste tam dostali nové změny z původního repozitáře, musíte nad původním provést cg-update. Pokud se rozhodnete sloučit zpět, vraťte se do původního repozitáře, přidejte nový jako větev a proveďte z ní pull/update.
Změn v rozhraní si asi všimnete sami; pomoci by měl cg-help. Všechny skripty teď začínají na 'cg-'. Ignorujte ty, které začínají na 'cg-X*'. Ty méně triviální změny vypadají takto:
git addremote -> cg-branch-add
git lsremote -> cg-branch-ls
git patch -> cg-mkpatch
git apply -> cg-patch
git lsobj -> cg-admin-lsobj
Zrušené příkazy:
git fork
git track
Nové příkazy:
cg-clone
cg-update
28. dub
Aneesh Kumar napsal:
OpenSSI 1.9.0 je vývojová verze. Chcete-li mít stabilní, stáhněte OpenSSI 1.2.2. Toto je první vydání založené na jádře 2.6, konkrétně na 2.6.10.
Více o OpenSSI se dozvíte na www.openssi.org.
Stažení a instalace:
http://www.openssi.org/cgi-bin/view?page=docs2/1.9/debian/INSTALL.html
V originálu Kernel Traffic 309 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
pouzil by som nieco kratke a vystizne suvisiace s kontextom, napri pri sourcekontrole "aplikacia lokalnych zmien na verziu ulozenu v repozitari"Tak som to teda pouzil just pouzil v manuali, ktory som pisal, a mali ste vidiet, ako zaujimavo vyzeral odstavec tvoreny tromi vetami, v ktorom sa slovo "commit" nachadzalo 3x.
round()
bola dosledne prelozena ako zaokruhlit()
vratane interpunkcnych znamienok ( ktore nepouzivam round()
sa uz v systeme nenachadzala ...