Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Jo, tomu říkám magie.$ nohup sleep 200 & [1] 27701 nohup: vstup ignoruji a výstup připojuji k „nohup.out“ $ # po odhlášení a přihlášení: $ ps xa | grep sleep 28045 ? S 0:00 sleep 100
$ whereis nohup nohup: /usr/bin/nohup
nohup
neprovede fork
+ exec
, ale pouze exec
(poté, co přesměruje výstup do souboru a zavře vstup), takže PID spuštěného příkazu se nezmění screen -x
. Tím se dá připojit na jednu screen z více míst současně. Pokud na těch více místech sedí i víc lidí, tak vidí, co dělají ostatní a můžou tak spolupracovat.
bash$ ( prikaz >& log &)
&
), takže v textu článku je „uvedením znaku & (ampersand)“ místo „uvedením znaku & (ampersand)“.
..uvedením znaku & amp; (ampersand)..
$ sleep 100 & [1] 26579 $ fg
Zásadní nevýhodou je, že výstup z programu je neustále přesměrovaný na výstup.a kam inam?
Jak s tímhle gibber-speakem můžete prosím vás pracovat? Vždyť tomu neni absolutně rozumět![1]+ Pozastaven sleep 100 $ bg [1]+ sleep 100 & $ [1]+ Dokonán sleep 100nohup: vstup ignoruji a výstup připojuji k „nohup.out“
V novější verzi bashe jsou tato slovesa již v ženském rodě. Původně jsem měl jako podmět „příkaz“, ale pak jsem se přiklonil k „úloze“, protože s ní operuje příkaz „jobs“.
Znáte lepší překlad? Rádi si ho přečteme (<translation-team-cs@lists.sourceforge.net> nebo <diskuze@lists.l10n.cz>).
OK. Je to jinak, ale výsledek je stejný. Cituji manuál bash:
The shell exits by default upon receipt of a SIGHUP. Before exiting, an interactive shell resends the SIGHUP to all jobs, running or stopped.
exit
či CTRL-D
žádný SIGHUP při tom tomu shellu na serveru zpravidla neposílám:).
hup.sh
:
#!/bin/bash function hup() { echo hup } trap hup HUP sleep 300Nyní standardní odhlášení:
-bash$ ./hup.sh & -bash$ exit logout Connection to localhost closed.SIGHUP se neposlal, na rozdíl od:
-bash$ ./hup.sh & -bash$ kill -HUP <..pid..> -bash$ Hangup hup Connection to localhost closed.
bash
e se zapnutým huponexit
i při ukončení. Proto je často dobře své joby proti tomu ošetřit
Nastartoval lze i další screen, ale vhodnější je vytvoření další obrazovkyJak kdy. Pokud si například upravíte screen tak, že na spodní hraně zobrazuje spuštěné obrazovky (např. pomocí
hardstatus string '%{= kw}%-w%{= kG}%50>%n %t%{= kw}%+w %{= kW}%-=%Y/%m/%d %c:%s%{-}%<'
), potom spuštění dalšího screenu vytvoří vlastně strom (jeho obrazovky se zobrazují nad obrazovkami nadřazeného screenu). Ve spojení s ssh STROJ -t screen
(resp. mým upraveným obalem, který se automaticky znovu připojí při ztrátě spojení) velmi užitečná věc, pokud spravujete desítky strojů a chcete se v tom vyznat (a pokud použijete screen -x
a připojujete se z několika míst najednou, např. notebooku a mobilu, tak je to ještě zajímavější) lennycz@machina:~$ leafpad & [1] 2054 lennycz@machina:~$ lennycz@machina:~$ [1]+ Done leafpad lennycz@machina:~$Vysvětluji si to tak, že shell nechce přerušit jiný výstup, ale není přece podstatnější informace, že proces skončil a to v reálném čase? Nebo ještě lépe: je za "okamžitým" vypsáním hlášky i vážnější riziko než jen "optické rozhození" výstupu?
Vysvětluji si to tak, že shell nechce přerušit jiný výstup, ale není přece podstatnější informace, že proces skončil a to v reálném čase?Není :). Jinak byste určitě použil nějakou interaktivnější metodu, zvlášť v dnešní době. Zkus si představit třeba uživatele nějaké celoobrazovkové aplikace, jak se mu rozsype celý display kvůli výpisu ukončení jobu, se kterým navíc ještě celkem počítal, že někdy skončí.
To je vlastnost knihovny readline, ktrou bash používá. V okamžiku, kdy bash čeká na vstup od uživatele, tak běží smyčka z knihovny readline, která o nějakých úlohách nemá ani páru. Teprve až když uživatel odešle vstup (obvykle klávesa Enter), tak se řízení vrátí do bashe, který se přes waitpid(2) dozví o ukončení potomků.
Samozřejmě by se to dalo udělat i jinak, ale takto je to (pro mě) lepší, protože se mi nerozsype právě zadávaný příkaz.
(I to by se dalo ošetřit, ale zjevně to nikdo ještě nenaprogramoval.)
screen
jsem nepoužíval, vždy jsem si udělal další příkazové okno. Ale pokud mám jen textový teminál a není to konsole s možnostmi přepínání tak se rozhodně velmi hodí.
Jde o to, že když třeba kiksne X server (příp. YaKuake nebo KDE), tak to screen nijak neovlivní a lze v klidu nahodit znova.Vida. Já to používám kvůli nestabilním linkám.
at now + 1 hour poweroff Ctrl-D2) cron ... pravidelne spousteni
man cron man crontabMik
Tiskni
Sdílej: