plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
Překlad: R. K., písmo: Martin Stiborský
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
ze tito delaji potize umyslneAno, samozřejmě - když napíšu "prdel", je to úmyslně. Když se stejné slovo objeví v komiksu, tak to snad není úmyslně, ale omylem? Je to dost možné, neb celý tento komiks mi připadá jako omyl.
Je smutne, kdyz si nekteri pubertaci musi resit komplexy zrovna timto zpusobem, ikdyz maji casto dost inteligence na to, aby pochopili, ze tim obtezuji ostatni.Dle dostupných zdrojů autor XKCD ani autoři jeho české verze puberťáci už nejsou, takže nevím, co je k této podvratné činnosti vede.
Bylo mi šégredaktorem potvrzeno, že vulgarity se různě posuzují jak komu, jak kde a jak kdy.Přesně tak. Záleží na konkrétní situaci. Jde o subjektivní záležitost - nikdy jsme netvrdili nic jiného. Admini se snaží udržovat diskuse pod články, zprávičkami a v poradnách prosté zejména vulgarit namířených proti jiným lidem. Posuzování je vždy subjektivní. Naším cílem je skrývat nechutnosti a nenávistné výkřiky, ale neřešit situace, kde sprosté slovo není vulgární, nýbrž trefné. Ne vždy je rozhodnutí správné, ne vždy se čtenářům líbí. Přesto věříme, že je to celkově užitečné. Navíc příslušné příspěvky nemažeme, jen skrýváme.
na vulgární diskuzní příspěvky je redakce nějak citlivá a maže je z diskuzíOmyl, pouze je skrýváme, každý si je může přečíst, pokud o to stojí.
Omyl, pouze je skrýváme, každý si je může přečíst, pokud o to stojí.Omyl to není, napsal jsem "smaže z diskuzí" - a to je pravda. V diskuzi takový příspěvek není, zato se objeví na jiné, speciální stránce. Ale nehodlám to pitvat, myslím, že si rozumíme.
kde sprosté slovo není vulgární:-O
vulgarity se různě posuzují jak komu, jak kde a jak kdyJednou někdo mluvil o Werichovi: "Když (Werich) ve větě řekl "hovno", tak to tam pasovalo a nic jiného se místo toho slova říct ani nedalo." Tady je to podobné a ty prostě nejsi Werich, aby ti to bylo prominuto.
Evidentně to pořád vůbec nechápete.Ne, jsme to my, kdo nechápe. Pořád ignorujeme moudro, které praví "don't feed the troll".
Tady je to podobné a ty prostě nejsi Werich, aby ti to bylo prominuto.-
když sprosté slovo řekne člověk, kterého všichni znají jako slušného a kultivovaného, vnímají to jinak, než když to samé pronese známý hulvát.Když dva dělají totéž... Takže jsme zase u toho, co jsem říkal prve. (Minimálně) dva metry tedy skutečně existují. A dokonce to koliduje i s tím, co píšete výše:
Vůbec nejde o to kdo, ale jak a v jakém kontextu. Pokud tu samou větu ve stejném kontextu řeknete vy a Werich, bude se skrývat či se ponechá v obou případech stejně – bez ohledu na to, kdo z vás ji pronesl.