V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ten pokus som videl v tom dokumente to zreprodukovali úplne nádherne s rovnakými vlastnosťami.[citation needed]
Až se mezi záchvaty smíchu budeš ptát, jak je možné, že tomu tolik lidí po staletí věří a místo zahození do popelnice tím obesílají laboratoře a univerzity, tak si půjč někde film Život Briana.Mě zase fascinuje, jak se tím všichni tak drásají. Vždyť je celkem jedno, jestli je to hadr ze středověku nebo roku 30 (maximálně tak kvůli historickým poznatkům, jaké se tehdy používaly technologie na výrobu hadrů), a už úplně jedno, jestli v něm byl zabalený nějaký Ježíš nebo někdo jiný.
... a už úplně jedno, jestli v něm byl zabalený nějaký Ježíš nebo někdo jiný.Tak mi plátno s odtlačkom ježiša zožeň a ja ti ho vymeníť za úplne nové. Je to história a viera, je zaujímavé vedieť pravdu, ale kľudne sa môžeš riadiť aj Cimrmanovým zemepisom
věřící se budou klanět a skeptici kritizovat ať dopadnou výsledky jakkoliv
skeptici kritizovat ať dopadnou výsledky jakkoliv
věřící se budou klanět a skeptici kritizovat ať dopadnou výsledky jakkolivA co máme dělat jako my, skeptičtí protestanti?
ale z historického pohledu je to poměrně zajímavý detailNo, to máš asi jedno, protože když je něco "zajímavý detail", tak už s tím nemůžeš druhého "mlátit po hlavě"... Taky nejradši beru věci jako "zajímavé detaily" (tedy sine ira et studio), ale bohužel se to už dnes moc nenosí...
A tady mi přijde dost silně, že spousta diskutujících si prostě "objeví" nějakou svoji "pravdu" a pak už jaksi nejsou ochotni řešit detaily, případně podmínky, za kterých to platí a za kterých ne.To ty jako anti-IPv6 a anti-ateistický fanatik musíš vědět :).
Omyl, já proti IPv6 nic nemám dokud není snaha jej šířit pomocí hysterické mediální masáže a FUDu. Stejně tak proti ateistům nic nemám, dokud se neprojevují fanaticky...Já proti tobě taky nic nemám, dokud se neprojevuješ fanaticky :), ale to většinou moc dlouho nevydrží, stačí aby vyšel článek o IPv6 nebo někdo napsal něco o ateistech :). Jako hadr na býka :). A... neřeknu, kdybys to bral s nadhledem a odpověděl milým vtipem... až to dokážeš, zaplatím ti večeři.
Mě zase fascinuje, jak se tím všichni tak drásají. Vždyť je celkem jedno, jestli je to hadr ze středověku nebo roku 30.Záleží na úhlu pohledu. Z hlediska toho plátna je to svým způsobem jedno. Archeologických nálezu se špatně určeným stářím je po světě spousta. Ale je to zajímavé a důležité z hlediska psychologicko-sociálního: vidět, co lidé používají za argumenty v momentě, kdy něčemu věřit chtějí. Nezávisle na tom, jak inteligentní jsou jinak a jinde, stejně jako nezávisle na náboženství (libovolném). Z tohoto hlediska je to úplně totéž jako papouškované nesmysly z bulváru nebo technické nesmysly "v dobré víře" rozesílané e-maily. Např. jsem se takto "dozvěděl", že OpenCard se dá nabít v mikrovlnce a že se nabije tím víc, o co větším kusem bude zastrčená dovnitř. A to mi se zcela vážnou tváří tvrdila ženská, co jinak umí mozek používat velmi racionálním, až analytickým způsobem. A takových příkladů bych mohl uvést desítky. Turínské plátno bylo zrovna zmíněné v komixu, proto jsme se bavili o něm.
Např. jsem se takto "dozvěděl", že OpenCard se dá nabít v mikrovlnce a že se nabije tím víc, o co větším kusem bude zastrčená dovnitř. A to mi se zcela vážnou tváří tvrdila ženská, co jinak umí mozek používat velmi racionálním, až analytickým způsobem.
A už to ta dotyčná vyzkoušela na vlastní kartě?
Mikrovlnku dotyčná doma má stejně dobře jako většina vyznavačů Turínského plátna má doma prostěradlo...Já sice nejsem vyznavač Turínského plátna, ale jestli dokážeš Turínský plátno zreprodukovat v domácích podmínkách s prostěradlem, tak seš fakt dobrej. "Many hypotheses have been formulated and tested to explain the image on the Shroud. To date, despite numerous and often media-related claims, it can be said that "the body image of the Turin Shroud has not yet been explained by traditional science; so a great interest in a possible mechanism of image formation still exists."" - Wiki
Já sice nejsem vyznavač Turínského plátna, ale jestli dokážeš Turínský plátno zreprodukovat v domácích podmínkách s prostěradlem, tak seš fakt dobrej.No však právě o tom píšu, ne? Většina lidí má doma jak prostěradlo, tak mikrovlnku. Tudíž ověřit/vyvrátit libovolné z těch dvou tvrzení pokusem je triviální. A přesto ani jedno nikdo z těch, kdo tomu danému bludu věří (jedno kterému z nich), nezkusí. A nezkusí a nezkusí. A just nezkusí!
No však právě o tom píšu, ne? Většina lidí má doma jak prostěradlo, tak mikrovlnku. Tudíž ověřit/vyvrátit libovolné z těch dvou tvrzení pokusem je triviální.No to právě u toho plátna triviální není. Vemeš prostěradlo, zabalíš se do něj, vybalíšse a zjistíš, že výsledek je jinej než Turínský plátno. Co z toho plyne pro Turínský plátno? Vůbec nic. Ani vyvrácení, ani potvrzení.
A přesto ani jedno nikdo z těch, kdo tomu danému bludu věří (jedno kterému z nich), nezkusí. A nezkusí a nezkusí. A just nezkusí!Lidi jsou většinou líní zkoušet takové věci, řekl bych. Já bych se na to taky vykašlal, kdyby mě to vlastně až tak moc nezajímalo, a mohl jsem si prostě o tom něco myslet, protože to někdo říká a já souhlasím. Takový přístup je pro věřící typický - věřit svému náboženství a nesnažit se ho ověřovat.
Mě zase fascinuje, jak se tím všichni tak drásají. Vždyť je celkem jedno, jestli je to hadr ze středověku nebo roku 30 (maximálně tak kvůli historickým poznatkům, jaké se tehdy používaly technologie na výrobu hadrů), a už úplně jedno, jestli v něm byl zabalený nějaký Ježíš nebo někdo jiný.A mimochodem, když jsme u té historie a archeologie: vás nenapadlo nikdy, že třeba i my žijeme v mýtech a smyšlenkách a že se je učíme i na školách pořád dokola? A úplně stejně to funguje jak u toho plátna, akorát že ověření je někdy snazší někdy těžší. Ale absence toho zamyšlení se nad důsledky tvrzení je tam zcela stejná. Krásně o tom píše třeba jeden z našich známých archeologů, pan Svoboda. A to v citovaném rozhovoru ještě chybí další perly jako jak můžeme věřit jámám jakožto pastem na mamuty, když byla doba ledová, půda byla kompletně zmrzlá a oni měli jen kostěné nástroje... A teď si vemte tu situaci, kdy tohle víte, chodíte na výstavy, čtete časopisy a knihy, snažíte se o tom přemýšlet a pak vám dítě přijde ze školy, že aby mělo od učitelky pokoj, tak radši do písemky napsalo tu blbost, co je v učebnici. I když i to dítě ví, že to není pravda a má pro to i konkrétní snadno ověřitelné důkazy.
a nenapadá mě gymnaziální předmět, kde by učitel byl tím největším odborníkem ve tříděU nás třeba angličtina nebo chemie. Naštěstí máme i učitele odborníky.
Tiskni
Sdílej: