Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Ten pokus som videl v tom dokumente to zreprodukovali úplne nádherne s rovnakými vlastnosťami.[citation needed]
Až se mezi záchvaty smíchu budeš ptát, jak je možné, že tomu tolik lidí po staletí věří a místo zahození do popelnice tím obesílají laboratoře a univerzity, tak si půjč někde film Život Briana.Mě zase fascinuje, jak se tím všichni tak drásají. Vždyť je celkem jedno, jestli je to hadr ze středověku nebo roku 30 (maximálně tak kvůli historickým poznatkům, jaké se tehdy používaly technologie na výrobu hadrů), a už úplně jedno, jestli v něm byl zabalený nějaký Ježíš nebo někdo jiný.
... a už úplně jedno, jestli v něm byl zabalený nějaký Ježíš nebo někdo jiný.Tak mi plátno s odtlačkom ježiša zožeň a ja ti ho vymeníť za úplne nové. Je to história a viera, je zaujímavé vedieť pravdu, ale kľudne sa môžeš riadiť aj Cimrmanovým zemepisom
věřící se budou klanět a skeptici kritizovat ať dopadnou výsledky jakkoliv
skeptici kritizovat ať dopadnou výsledky jakkoliv
věřící se budou klanět a skeptici kritizovat ať dopadnou výsledky jakkolivA co máme dělat jako my, skeptičtí protestanti?
ale z historického pohledu je to poměrně zajímavý detailNo, to máš asi jedno, protože když je něco "zajímavý detail", tak už s tím nemůžeš druhého "mlátit po hlavě"... Taky nejradši beru věci jako "zajímavé detaily" (tedy sine ira et studio), ale bohužel se to už dnes moc nenosí...
A tady mi přijde dost silně, že spousta diskutujících si prostě "objeví" nějakou svoji "pravdu" a pak už jaksi nejsou ochotni řešit detaily, případně podmínky, za kterých to platí a za kterých ne.To ty jako anti-IPv6 a anti-ateistický fanatik musíš vědět :).
Omyl, já proti IPv6 nic nemám dokud není snaha jej šířit pomocí hysterické mediální masáže a FUDu. Stejně tak proti ateistům nic nemám, dokud se neprojevují fanaticky...Já proti tobě taky nic nemám, dokud se neprojevuješ fanaticky :), ale to většinou moc dlouho nevydrží, stačí aby vyšel článek o IPv6 nebo někdo napsal něco o ateistech :). Jako hadr na býka :). A... neřeknu, kdybys to bral s nadhledem a odpověděl milým vtipem... až to dokážeš, zaplatím ti večeři.
Mě zase fascinuje, jak se tím všichni tak drásají. Vždyť je celkem jedno, jestli je to hadr ze středověku nebo roku 30.Záleží na úhlu pohledu. Z hlediska toho plátna je to svým způsobem jedno. Archeologických nálezu se špatně určeným stářím je po světě spousta. Ale je to zajímavé a důležité z hlediska psychologicko-sociálního: vidět, co lidé používají za argumenty v momentě, kdy něčemu věřit chtějí. Nezávisle na tom, jak inteligentní jsou jinak a jinde, stejně jako nezávisle na náboženství (libovolném). Z tohoto hlediska je to úplně totéž jako papouškované nesmysly z bulváru nebo technické nesmysly "v dobré víře" rozesílané e-maily. Např. jsem se takto "dozvěděl", že OpenCard se dá nabít v mikrovlnce a že se nabije tím víc, o co větším kusem bude zastrčená dovnitř. A to mi se zcela vážnou tváří tvrdila ženská, co jinak umí mozek používat velmi racionálním, až analytickým způsobem. A takových příkladů bych mohl uvést desítky. Turínské plátno bylo zrovna zmíněné v komixu, proto jsme se bavili o něm.
Např. jsem se takto "dozvěděl", že OpenCard se dá nabít v mikrovlnce a že se nabije tím víc, o co větším kusem bude zastrčená dovnitř. A to mi se zcela vážnou tváří tvrdila ženská, co jinak umí mozek používat velmi racionálním, až analytickým způsobem.
A už to ta dotyčná vyzkoušela na vlastní kartě?
Mikrovlnku dotyčná doma má stejně dobře jako většina vyznavačů Turínského plátna má doma prostěradlo...Já sice nejsem vyznavač Turínského plátna, ale jestli dokážeš Turínský plátno zreprodukovat v domácích podmínkách s prostěradlem, tak seš fakt dobrej. "Many hypotheses have been formulated and tested to explain the image on the Shroud. To date, despite numerous and often media-related claims, it can be said that "the body image of the Turin Shroud has not yet been explained by traditional science; so a great interest in a possible mechanism of image formation still exists."" - Wiki
Já sice nejsem vyznavač Turínského plátna, ale jestli dokážeš Turínský plátno zreprodukovat v domácích podmínkách s prostěradlem, tak seš fakt dobrej.No však právě o tom píšu, ne? Většina lidí má doma jak prostěradlo, tak mikrovlnku. Tudíž ověřit/vyvrátit libovolné z těch dvou tvrzení pokusem je triviální. A přesto ani jedno nikdo z těch, kdo tomu danému bludu věří (jedno kterému z nich), nezkusí. A nezkusí a nezkusí. A just nezkusí!
No však právě o tom píšu, ne? Většina lidí má doma jak prostěradlo, tak mikrovlnku. Tudíž ověřit/vyvrátit libovolné z těch dvou tvrzení pokusem je triviální.No to právě u toho plátna triviální není. Vemeš prostěradlo, zabalíš se do něj, vybalíšse a zjistíš, že výsledek je jinej než Turínský plátno. Co z toho plyne pro Turínský plátno? Vůbec nic. Ani vyvrácení, ani potvrzení.
A přesto ani jedno nikdo z těch, kdo tomu danému bludu věří (jedno kterému z nich), nezkusí. A nezkusí a nezkusí. A just nezkusí!Lidi jsou většinou líní zkoušet takové věci, řekl bych. Já bych se na to taky vykašlal, kdyby mě to vlastně až tak moc nezajímalo, a mohl jsem si prostě o tom něco myslet, protože to někdo říká a já souhlasím. Takový přístup je pro věřící typický - věřit svému náboženství a nesnažit se ho ověřovat.
Mě zase fascinuje, jak se tím všichni tak drásají. Vždyť je celkem jedno, jestli je to hadr ze středověku nebo roku 30 (maximálně tak kvůli historickým poznatkům, jaké se tehdy používaly technologie na výrobu hadrů), a už úplně jedno, jestli v něm byl zabalený nějaký Ježíš nebo někdo jiný.A mimochodem, když jsme u té historie a archeologie: vás nenapadlo nikdy, že třeba i my žijeme v mýtech a smyšlenkách a že se je učíme i na školách pořád dokola? A úplně stejně to funguje jak u toho plátna, akorát že ověření je někdy snazší někdy těžší. Ale absence toho zamyšlení se nad důsledky tvrzení je tam zcela stejná. Krásně o tom píše třeba jeden z našich známých archeologů, pan Svoboda. A to v citovaném rozhovoru ještě chybí další perly jako jak můžeme věřit jámám jakožto pastem na mamuty, když byla doba ledová, půda byla kompletně zmrzlá a oni měli jen kostěné nástroje... A teď si vemte tu situaci, kdy tohle víte, chodíte na výstavy, čtete časopisy a knihy, snažíte se o tom přemýšlet a pak vám dítě přijde ze školy, že aby mělo od učitelky pokoj, tak radši do písemky napsalo tu blbost, co je v učebnici. I když i to dítě ví, že to není pravda a má pro to i konkrétní snadno ověřitelné důkazy.
a nenapadá mě gymnaziální předmět, kde by učitel byl tím největším odborníkem ve tříděU nás třeba angličtina nebo chemie. Naštěstí máme i učitele odborníky.
Tiskni
Sdílej: