Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
Překlad: Robert Krátký, písmo: Martin Stiborský
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Mluvim ja timhle, ah.!Zatim ne, ale vcera jsoum koukal na hvezdne valky a Yoda evidentne neni mistr jazyka. Ja bych mu dal laserovy vyprask uz za ty slovesa na konci vet
No já jsem třeba rád, že jsem se dozvěděl co je to jambický pentametr…
U - | U - | U - | U - | U -Např.:
ty krávo, chápeš vůbec ňákej vtip?nebo rozepsáno:
ty krá- | vo, chá- | peš vů- | bec ňá- | kej vtip(Pro šťouraly: na poslední slabiku se většinou dost sere) Všimněte si, že jamby (jamb = "U -"; pentametr proto, že je tam těch jambů pět) jsou takové „štekavé“ („ta tá“), takže v klasické latinské poezii se užívaly pro satirické výpady proti různým politickým protivníkům atd. Mimochodem, metrum (třeba i klasický hexametr) jsou ideál ke zrapování.
Stůj noho posvátná místa jsou kdekoliv kráčíšTento jeden hexametr se skládá z šesti stop, přičemž v každé stopě může být buď daktyl (-uu, tj. jedna slabika dlouhá a dvě krátké), nebo spondej (--, tj. dvě dlouhé). Takže výše uvedený verš lze schématicky zapsat takto:
-uu | -- | -- | -- | -uu | --Když si ale vyznačíme přízvuky vyplývající z rytmu, pak to bude vypadat takto:
Stůj noho | posvát|ná mís|ta jsou | kdekoliv | kráčíšovšem to se tluče s tím, že čeština má poměrně výrazný přízvuk vždy na první slabice:
Stůj noho posvátná místa jsou kdekoliv kráčíšČili tady se to tluče a proto taky se spousta lidí domnívá, že poezie založená na metru není pro češtinu vhodná. Takže samozřejmě, metrum s přízvukem souvisí, ale jeho základním principem je střídání krátkých a dlouhých slabik.
Překladatel totálně netuší, o čem je řeč.Neříkej. Jamb rozhodně nemusí být složený jen z krátkých a dlouhých slabik. V češtině se velice často používají nepřízvučné a přízvučné slabiky. Podívej se třeba na Máchův Máj (Byl pozdní večer, první máj - večerní máj, byl lásky čas). Ačkoliv netvrdím, že je ten můj výtvor dokonalý (zejména předložky jsou často považovány za přízvučné - záleží na dikci - viz "za deset šest" - to není úplně optimální), tak se drží toho, jak by měl jamb vypadat. Takže doporučuji, aby ses před psaním rozohněných komentářů nejprve zamyslel...
kdy máme Míšu k nám domů přivést?Takže to není taková trága, ostatní si zkuste někdo jinej