Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
ThinkPady byly vždycky přísně pracovně orientované stroje. Zatímco konkurence ve svých noteboocích nabízela digitální výstup obrazu, čtečky karet či v případě ultrapřenosných notebooků miniaturní touchpady na hranici použitelnosti, ThinkPady se držely zažitých standardů a mnohdy i značně archaických rozhraní (modem, TV-out). V poslední době je však i na této značce znát posun směrem k novým technologiím. Nejnovější řada disponuje například DisplayPortem, který obvykle uživatel ještě nemá ani kam připojit. Stejně tak nabídku bezdrátových karet WiMax ve většině zemí světa uživatelé zřejmě příliš nevyužijí.
Druhou základní vlastností ThinkPadů (alespoň v našich končinách) je dost vysoká cena. Ano, za kvalitu se platí. Ale málokterý uživatel, který nemá v úmyslu na takovém stroji pracovat, si koupí notebook za 40 tisíc Kč domů na prohlížení webu, čtení pošty či občasné hraní. Edge takový není. Edge je výrazně levnější než „opravdové” ThinkPady, zároveň však přináší méně technický vzhled (pro domácí uživatele) bez ztráty funkcionality a ergonomie, pro kterou je řada notebooků ThinkPad vyhlášená.
V této recenzi si představíme prvního zástupce nové řady ThinkPad Edge — třináctipalcový Edge 13 s CULV procesorem od AMD a na ThinkPad nezvyklým, červeným víkem displeje. Třinácti a čtrnáctipalcová verze půjde do prodeje v nejbližší době.
Nový Edge mnoho svých vlastností sdílí s řadou SL — lesklé víko, lesklé displeje (některé modely SL disponují i matnými), HDMI port. Řada SL se však jinak snaží vypadat spíš tradičně a nabízet velkou většinu funkcí ThinkPadů vyšší řady. Edge, podobně jako SL, nedisponuje žádným druhem ochranné skořepiny RollCage (hořčíková slitina či nověji skořepina z uhlíkových a skleněných vláken). Celé šasi je vyrobeno výhradně z plastu, mnoho kovových částí na notebooku nenalezneme.
Spodní část notebooku — základna — je mimořádně pevná. Skoro až překvapivě pevná na to, že je vyrobena pouze z plastu. Horší je to s víkem, které je naopak dosti měkké. Naštěstí, vzhledem k použití LED podsvícení, nehrozí prasknutí trubice podsvícení a následné zničení displeje.
Mnozí uživatelé ThinkPadů jsou zvyklí nosit své notebooky za rohy víka displeje. Ono to opravdu bez obav lze, a to i v případě řady SL. Bohužel, u Edge ten pocit, že vašemu notebooku nic nehrozí, nemáte. Je tak lepší se tohoto zvyku vyvarovat. Rozhodně mínus bod pro konstruktéry. Zvláštní však je, že víko se ohýbá pouze v horizontálním směru, vertikálně je perfektně pevné.
Diskutabilní vlastnost víka je jeho lesk. Každý uživatel lesklého notebooku potvrdí, že otírání otisků není zrovna zábavná činnost. Edge naštěstí nabízí mimo lesklého černého a lesklého červeného (testovaný stroj) víka i možnost nákupu černé matné varianty. Ač nemám jakékoli lesklé povrchy na noteboocích v oblibě, musím konstatovat, že červený Edge v lesklém provedení vypadá opravdu skvěle. A to i přes veškerou nepraktičnost, která s tímto atributem souvisí.
Panty displeje, ač jsou drobnější, než bývá na ThinkPadech zvykem, jsou velmi pevné, problémů s uchycením displeje se uživatel ani po delší době zřejmě bát nemusí. Víko displeje nemá žádné západky, drží v zavřeném stavu jen díky konstrukci pantů a lze jej otevřít do úhlu cca 190°. Za nešťastnou změnu považuji naprosto plochý rámeček kolem displeje, který je evidentně daní za inovovaný design. Nejen že je takto snížena ochrana displeje ale zároveň zmizela z plochy pod klávesnicí zkosená hrana. Nyní je přední hrana notebooku dosti ostrá, což uživateli na pohodlí nepřidá. Tedy alespoň pokud má notebook na vyšším stole blízko k hraně tohoto stolu.
Rámeček kolem displeje je nahoře i dole o něco větší než by se slušelo. Lenovo rozhodně mělo zvážit použití displeje s poměrem 16:10, který by prostor lépe vyplnil. Zde však zřejmě zvítězila nižší cena panelů s poměrem stran 16:9.
Spodní strana notebooku není ničím zajímavá. Za zmínku stojí snad jen umístění licenčního štítku operačního systému pod baterii, kde nedochází k jeho odlepování a velmi dobře vyřešený přístup ke komponentám notebooku. Pro přístup k paměti, pevnému disku a bezdrátovým kartám totiž stačí odklopit jeden velký kovový kryt upevněný pěti šrouby. Jak je u Lenova zvykem, nikde nenajdeme žádné štítky „Warranty void if removed”, vše si uživatel může spravovat bez rizika ztráty záruky sám.
Nožičky notebooku jsou o něco méně kvalitní než ty z řad R, T, W a X. Guma není tak pružná a nejsou zvlněné. I tak však notebook ze stolu rozhodně neklouže, jen je třeba občas nožičky očistit.
Notebook disponuje vcelku standardní nabídkou konektorů odpovídající třináctipalcovým modelům jiných výrobců. Na levé straně je mimo výdechu chlazení VGA, HDMI (včetně podpory zvuku), Ethernet a napájené USB. Na pravé straně notebooku se nachází čtečka karet 5 in 1, kombinovaný vstup/výstup mikrofonu a sluchátek, dále dva USB porty a standardní thinkpadovský 20V napájecí konektor. Express Card slotem ani FireWire notebook nedisponuje, ač by se na něj na těle místo našlo.
Přední a zadní strana je zcela prostá konektorů. Na zadní straně je umístěna baterie, která ani v případě šestičlánkové (testovaný notebook má čtyřčlánkovou) varianty nevystupuje z těla. Optická mechanika není v notebooku žádná. Vzhledem k SOHO zaměření stroje a stále klesajícím cenám flash médií to však nepovažuji za nevýhodu.
ThinkPad Edge nedisponuje téměř žádnými optickými indikátory. Na těle najdeme pouze dvě červené diody (tečka nad písmenem I v logu ThinkPad ve víku a pod klávesnicí) signalizující tři stavy — zapnuto (svítí), spánek (pulzuje), probíhá uspávání (bliká). Dále je vedle napájecího konektorů zelená LED indikující nabíjení. To je ale vše — žádná indikace aktivity disku, Print Screenu, Scroll či Caps Locku nebo WiFi a Bluetoothu. Lenovo bude sice tvrdit, že uživatele tyto indikátory nezajímají, já si tím však nejsem zcela jist. Minimálně kontrolka aktivity disku je dobrým pomocníkem při podivném chování počítače. Všechny tyto indikátory jsou nahrazeny on-screen displejem či systémovým měřičem na liště.
Dle měření se hmotnost stroje blíží k 1,7 kg. Rozměry notebooku jsou 332 × 228 mm. Tloušťka se pohybuje od 17 do 31 mm, opticky je zmenšena stříbrným rámečkem kolem celého těla notebooku. Notebook je při své velikosti velmi skladný, ani v kombinaci s malým 65W napájecím adaptérem se vám nepronese.
Horní části notebooku vévodí nová chiclet klávesnice s inovovaným trackpointem (o něco více zapuštěn) a obrovským multidotykovým touchpadem firmy Synaptics (naštěstí, řada SL má ALPS).
Chiclet (Lenovo ji nazývá island-style) klávesnice vyvolala v komunitě uživatelů velkou diskusi. Mnozí hovořili dokonce o výprodeji značky či zničení jednoho z tradičních prvků značky ThinkPad. Naštěstí, recenze, které se po začátku prodeje objevily, všechny obavy z nové klávesnice rozptýlily. Mnozí recenzenti hovořili dokonce o nejlepší klávesnici, na které kdy psali. Často zazníval názor, že je sice jiná než ta původní, je však minimálně stejně tak dobrá.
A můj názor? Není jiný než většiny recenzentů — fantazie. Klávesnice je opravdu skvělá. Na novém modelu jsem dělal mnohem méně překlepů než na klasické non-chiclet klávesnici. Ostatní výrobci (zejména nejmenovaný tokijský výrobce) se mají co učit…
Jediná moje výtka padá na neoddělené funkční klávesy. Jejich velikost není problém, nahmatat však poslepu (Edge 13 totiž nemá osvětlení klávesnice ThinkLight, čtrnácti a patnáctipalcová verze by jej mít měla) například F6 je docela výzva. Ostatní klávesy se nacházejí na vcelku standardních místech, evropská verze disponuje dvouřádkovým Enterem a krátkým levým Shiftem. Modré klávesy pro posun o stranu zpět a vpřed byly nahrazeny Page Upem a Downem. Změnu oceňuji, jelikož tato úprava usnadňuje pohyb v dokumentech — šipky (bohužel poloviční výšky) a posun stránek jsou teď na jednom místě.
Klávesnice na Edgi nemá sice odtokové kanálky, jak je u Lenova zvykem, je však nepromokavá. Voda asi odteče do strany — těžko říci. Ve výchozím stavu je na řadě funkčních kláves bez stisknutí Fn k dispozici nikoli ona funkční klávesa nýbrž například zvýšení hlasitosti či vypnutí kamery. V BIOSu lze toto chování, stejně jako prohození Ctrl a Fn, naštěstí změnit. U ThinkPadů řady Edge Lenovo odstranilo některé méně používané klávesy jako například Scroll Lock či SysRq. Printscreen a Insert naštěstí byly této změny ušetřeny.
Klávesnice se při psaní vůbec neprohýbá, klávesy mají jistou odezvu a příjemný stisk. Klávesnice je velmi tichá.
Trackpoint je standardně přesný a pohodlný. Dle informací z Lenovo Blogs je nyní cca o půl milimetru více zapuštěn. Upraveny jsou též okolní klávesy snižující šanci na nechtěné pohnutí kurzoru. Oproti předchozím modelům se mi jeví méně náchylný k typickému problému tohoto ovládacího prvku — samovolnému pohybu kurzoru.
Velká změna je nepochybně obrovský multidotykový touchpad. Ač sám upřednostňuji TrackPoint, touchpad na Edgi je mu zdatnou konkurencí. Má příjemný matný povrch, dobrou přesnost i rychlost reakcí. Multidotyková gesta jsou použitelná, otázkou je však podpora v aplikacích.
Drobný nedostatek (či spíše daň za velký touchpad) je zvýšení šance na neúmyslný dotek touchpadu při psaní na klávesnici. Detekce dlaně sice funguje, nikoli však pro malý kousek dlaně na kraji ovládací plochy. Budete-li tedy psát delší text, je dobré si touchpad vypnout nebo si na tuto vlastnost zvyknout.
Nepříjemný nedostatek notebooku je neexistence hardwarového vypínače bezdrátových rozhraní. Tento je nahrazen klávesovou kombinací Fn+F9, která v předinstalovaném systému vyvolá aplikaci s velkými tlačítky pro nastavení stavu WiFi a Bluetoothu (v některých modelech i WiMaxu či 3G).
V druhé a závěrečné části recenze se podíváme na kontroverzní rozhodnutí osadit počítač řady ThinkPad procesorem AMD – a jaké to přineslo výhody a nevýhody. Dále bude řeč o displeji, grafice, multimédiích a síťové konektivitě. Nakonec zmíním výdrž na baterie a podporu Linuxu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
thinkpad_acpi
do jádra zavést, jen s varováním, že jde o příliš nový ThinkPad. U řady SL zavádění spadne na "No such device".
dmesg
sice je uvedeno, že jde o příliš nový ThinkPad, do STDERR však modprobe
vyplivne No such device. Takže skutečně jde o IdeaPad. Divné na tom všem ale je, že tp_smapi
normálně funguje, stejně tak hdaps
. To bych na IdeaPadu nečekal A znamena to, ze to neni "pravy thinkpad" neco?
Ono kdyz to porovnam s "pravym thinkpadem" (14 edge x T410i) tak u T410i si priplatim necelych sedm tisic za lepsi rozliseni (otazka na autora: da se na 768 vubec pracovat?) a to ze ne to "pravy thinkpad". To by mel byt "pravy thinkpad" neco uzasneho, ne?
Jasne, ale edge 13 a edge 14 se dost lisi (hmotnosti a procesorem). U amd verze je ten cenovy rozdil fakt velky ale s dvouhodinovou baterkou a bez eduroamu to neni nic moc, a kdyz si clovek tyhle veci bude opravovat (= kupovat lepsi) sam, vyjde ho to nakonec draz jak verze s intelem. A jasne ze T410i umi vic veci, ale fingerprint pod linuxem stejne nefunguje, dokovaci stanici nema kazdy, a tak, v realu tech rozdilu fakt tolik neni. I kdyz to porovnani displayu by mne zajimalo.
Jinak, dalo by se udelat nejake porovnani mezi tim amd procesorem (nebo tim intelem z 13) s nejakymi beznyymi procesory, aby bylo videt jak moc za tu velikost (a chtel bych rict vydrz, ale edge 13 ji ma dost mizernou, zejo) clovek plati?