Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Při běžném používání se zhruba ve stejné frekvenci vynořují dva protichůdné pocity: „proč není větší?“ a „proč není menší?“. Ten první při psaní (pravý Shift na úplném kraji klávesnice působí těm, kdo jsou zvyklí ho používat, znatelné trable), surfování nebo sledování videa; ten druhý, kdykoli ho máte zabalit do přiloženého pouzdra a přihodit do příručního zavazadla. Batoh či taška ztěžknou (spolu s adaptérem a pouzdrem) o více než kilo a půl, ve srovnání s devítipalcovým Eee PC 901, které je velikostí i vahou téměř poloviční i proti těm nejmenším notebookům.
1000H vypadá obrovská jen ve srovnání s Eee PC 901
Eee PC 1000H se skrývá v přiměřeně kompaktní krabici. Součástí balení je příjemně malý a lehký síťový adaptér, napájecí šňůra, pouzdro, do kterého se pohodlně vejde netbook i s adaptérem, a lešticí hadřík, který je v případě lesklého povrchu Eeečka opravdu užitečný. Na černém povrchu jsou otisky a šmouhy vidět více než na bílém, ale ani bílé víko nepohrdne občasným přeleštěním.
Přiměřeně kompaktní krabice...
Na krabici testovaného kusu mě nejdřív trochu překvapila nálepka Windows XP, ale při rozbalování jsem ještě podezření nepojala. Nálepka „designed for Windows XP“ na prostoru pod klávesnicí a posléze i certifikát objevený na spodní straně netbooku mě ale znejistěly a po zapnutí bylo jasno: AbcLinuxu.cz dostalo na testování windowsovský kousek. Navíc ve slovenské lokalizaci jak SW, tak i přelepek na klávesnici. K záměně došlo v samotném Asusu a po vyjasnění „případu“ jsem dostala volnou ruku k instalaci čehokoli; sehnala jsem si tedy obraz originálního Xandrosu a rozhodla jsem se tohoto pokynu využít i k otestování nejznámějších verzí klasických distribucí, přizpůsobených pro netbooky. (Jestli se dostalo české linuxové Eee PC ke slovenskému novináři, očekávajícímu Win XP, a co tomu říkal, jsem nezjistila :)).
H následující za číselným označením znamená, že model má pevný disk a běží na procesoru Intel Atom. Eee PC 1000H se konkrétně pyšní 100GB diskem a 1 GB paměti, což není ohromující, ale na práci to pohodlně dostačuje. Pevný disk hlučnost nijak zvlášť nezvyšuje, jen občas zaregistrujete jemné zaštěrchání hlaviček. Ani žádné problémy s rychlostí disku jsem nezaznamenala.
Klávesnice je kompromisem, jak už bylo řečeno. Na 92 % běžné velikosti kláves se píše už docela slušně (celý tento článek je napsán na testovaném stroji), místo Shiftu se ale i po několika dnech používání plete šipka nahoru. Klávesnice Eee PC 901 je sice mnohem úspornějších rozměrů, překlepy jsou na ní otázkou každé řádky a jedinci s většíma rukama mohou podlehnout pokušení psát na ní oběma palci (a taky to jde), na druhou stranu na ní lze pohodlně dosáhnout na Fn a šipky jednou rukou, což téměř eliminuje nevýhodu absence samostatných kláves PgUp, PgDn, Home a End. Klávesy jsou v základním nastavení až trochu moc citlivé, naopak tlačítka touchpadu jdou poměrně dost ztuha – velká část pokusů o simulaci prostředního tlačítka (například otevírání odkazů v nových tabech ve Firefoxu) skončila „ujetím“ a stiskem jenom jednoho. Jinak je ale touchpad docela dobře použitelný a nosit cestovní myšku už taková zátěž není – ten, komu jde o každý gram, pravděpodobně oželí palec úhlopříčky obrazovky a velikost klávesnice a pořídí si netbook devítipalcový.
Matná obrazovka je úměrná klávesnici. Na netbook dobrá (skoro bych řekla až velmi dobrá), ale pořád pochopitelně kompromis, co se týče velikosti. Rozlišení 1024x600 je stejné jako u devítipalcových modelů, díky o palec větší úhlopříčce obrazovky si na 1000H připadáte opět o něco více jako na notebooku a o něco méně jako na návštěvě blešího cirkusu.
1000H disponuje třemi USB porty, VGA portem, audio vstupem a výstupem, 1,3megapixelovou kamerou a čtečkou SD/MMC karet. Komunikuje přes Bluetooth, WiFi 802.11n nebo 10/100Mbit Ethernet a zamknete si ho do Kensingtonu.
Místo úvodního oťukávání tedy začala moje „spolupráce“ s Eeečkem trochu neočekávaně hledáním a instalací asusího Xandrosu pro Eee PC. Díky tomu, že tam nebyl od výrobce, se zdržím podrobného hodnocení a omezím se na obecné dojmy.
Xandros v Easy módu je podle mě velmi vhodný způsob, jak používat netbook. Původní Windows XP byly docela použitelné, a to rychlostně i vizuálně, ale bylo na nich znát, že nemají moc radost z přizpůsobování se například menší obrazovce – nabídka Start nebyla nijak zvlášť obsáhlá, a přesto zabrala skoro celou výšku obrazovky apod. Boj s místem na obrazovce je jedním z těch, které budete na netbooku svádět pravidelně, a přizpůsobená linuxová distribuce, ať už originální Xandros nebo třeba Eeebuntu, je na tyto boje připravená přece jenom líp.
Když přehrát, tak rovnou v Amaroku
Xandros geniálně využívá plochu jako spouštěč aplikací. Aby se vešly a zachovala se přehlednost, jsou rozděleny do několika záložek podle kategorií – Internet, Práce, Vzdělání, Multimedia a Nastavení, plus první záložka Oblíbené, kam si lze přidat zástupce často používaných aplikací (textový editor, IM klient apod.). Na plochu s aplikacemi se lze rychle dostat klávesou s domečkem (pokud máte Eee distribuované s Windows, klávesou s „okýnkem“) nebo kliknutím na stejnou ikonu domečku v levém dolním rohu obrazovky. Trošičku matoucí, pokud jste zvyklí na menu na tomto místě, ale v podstatě vedoucí ke stejnému výsledku :).
Některé věci fungují až překvapivě bezproblémově: Skype i s videohovory, připojení k mobilnímu internetu přes Bluetooth na pár kliknutí (v kombinaci s vánoční akcí Vodafonu velmi potěšující) nebo přehrávání multimédií. Původní Xandros má samozřejmě i svoje mouchy. Easy mód je někdy až trochu moc easy a například zvláštní ikonky pro webmail (Gmail), Google Docs nebo Wikipedii mě trochu iritují (na druhou stranu, pokud už máte puštěný Firefox, jen v něm zmíněnou službu otevřou v nové záložce a čím méně nutných kliků a stisků kláves na netbooku, tím lépe). Z oblíbených pak nejde vyhodit některé ikonky; u prohlížeče to příliš nevadí, ale třeba bez Skype by se někteří uživatelé klidně obešli. Horší je ale jiná věc: pokud chcete ustoupit krok stranou z vyšlapaných cestiček a dělat něco, co se bezprostředně vymyká předvídanému účelu, všechno najednou začíná být otravné. Sice je dostupná konzole po stisknutí magické kombinace kláves Ctrl+Alt+T, ale pokud nevíte, kam přesně Xandrosu sáhnout do útrob, k příliš velkému užitku vám to není. Pokud se vám tedy zasteskne po klasickém linuxovém desktopu, máte dvě možnosti: přepnout do Full Desktop módu nebo si nainstalovat něco úplně jiného.
Výchozím nastavením v Eee Xandrosu je Easy mód. Pro možnost přepnutí do „módu plnohodnotného desktopu“ je potřeba trochu víc, než jen zapátrat v menu. Asi nejjednodušším způsobem je následovat pokyny na http://eeepcrepos.tuxfamily.org/. Pak se při stisknutí vypínacího tlačítka (ať už fyzického, nebo v pravém dolním rohu lišty) objeví v nabídce i možnost přepnutí právě do Full Desktop Mode. Po několika sekundách se objeví KDE, docela pěkné, i když počeštěné jen náznakově, a dokonce „v základu“ se dvěma virtuálními plochami.
Kcontrol, jak ho známe; jenom se občas trochu zakoktává
Předinstalovaný Xandros je trošku zlatá klec: na první pohled a na běžné používání se zdá být přímo luxusní, ale když chcete nebo potřebujete něco trochu jiného než to, o čem kdosi rozhodl, že vám musí stačit, znamená to boj, začínající /etc/apt/sources.list a (ne)končící různým slíděním a haxováním v objemu skutečně únavném. Pokud jste šťastni a spokojeni s Firefoxem, Pidginem, Skypem, StarOffice apod., můžete zůstat, užívat si pocitu, že všechno je „na svém místě“, a když se vám zasteskne po obyčejném desktopu, přepnout do Full Desktop módu (který se ovšem taky musí dobastlit). Pokud vás to začne časem znervózňovat, nic vám nebrání nainstalovat si na Eeečko něco podle vlastního gusta.
Jako nejjednodušší volba se přímo nabízí Eeebuntu – asi nejpoužívanější netbooková distribuce založená na nejpoužívanější desktopové distribuci, co víc si přát? Ačkoli Ubuntu není mým primárním systémem, Eeebuntu vypadalo velice slibně a po instalaci dojem jen potvrdilo. Lze si vybrat ze tří variant: klasický desktop Standard, ořezaný Base a Netbook, který nabízí variaci na xandrosáckou „spouštěcí plochu“. Tu poslední jsem zvolila i já a pro použití na netbooku je skutečně praktická. „Plocha“ funguje podobně jako v Xandrosu, ale je to samostatná aplikace, na kterou se dá kliknout, pokud je její část vidět za aktuálním oknem, nebo přepnout pomocí Alt-Tab. Rozvržením pracovní plochy je někde na půl cesty mezi Xandrosem a klasickým linuxovým desktopem. Uprostřed horního panelu je Eeebuntí „kolečko“, které nereaguje na klávesnici, ale jinak funguje jako domeček u Xandrosu. Uprostřed plochy je zhruba čtvercová oblast se spouštěči aplikací, po její levé straně je sloupeček s kategoriemi aplikací (každou z nich lze přidat do Oblíbených jednoduše po kliknutí pravým tlačítkem), po pravé straně nejpoužívanější adresáře (home, Dokumenty nebo např. i USB flash disk, pokud je zrovna připojen). Největší výhodou je ale z mého pohledu přístup k repozitářům Ubuntu, kde je výběr softwaru nepoměrně větší a jeho instalace jednodušší, než „dobývání“ Xandrosu.
Pro netbooky vzniká (a bohužel často také rychle zaniká) řada specializovaných distribucí. Na první porozhlédnutí po Googlu to vypadá, že většina z nich je v různém stadiu neaktualizace či rozkladu, mimo jiné třeba i na Fedoře postavená Eeedora. Krom různých pokusů, obvykle přizpůsobujících netbookům nějaké známé a používané distro, lze na internetu najít návody, jak nainstalovat svou oblíbenou běžnou linuxovou distribuci, pokud vám nevyhovuje Xandros či přece jen docela dobře odladěné a přizpůsobené Eeebuntu. Eee PC je koneckonců pořád PC, i když zejména na obrazovce je vhodné šetřit každým pixelem.
Ze začátku jsem měla strach, že netbook sice může být pěkná hračka, ale jeho reálné využití bude minimální. Moje obavy ale rozptýlily už první dny. Z velkého počítače s digitální TV kartou jsem si pustila streamování TV přes wifi, netbook posadila na kuchyňský stůl a mohla jsem sledovat televizní program třeba při mytí nádobí. Skvělé je Eee PC i pro chvilky před usnutím: tolik netopí, takže není potřeba ho ani podkládat knížkou jako obyčejný notebook. Se slušnou, cca 4-5hodinovou výdrží je použitelný, i když s ním chcete trávit v posteli delší dobu, třeba když jste nemocní. Šikovným společníkem je i na cestách – místo se na něm najde téměř i v tom nejnaditějším batohu, případně větší kabelce (pro dámy), a pokud zrovna nepodnikáte okružní jízdu po republice nebo nepřijde sněhová (či jiná) kalamita, nemusíte se o baterii během cesty prakticky vůbec zajímat. A kromě jiného může Eeečko sloužit jako terminál, který odložíte kdekoli v domácnosti, kde ho potřebujete, kdykoli ho jedním stiskem klávesy probudíte, podíváte se třeba na jízdní řády a zaklapnutím víka pak jednoduše zase uspíte.
Můžete se s ním třeba stavět na hlavu :)
Jedno je jisté: není na světě netbook ten, aby se zavděčil lidem všem. Se stoupající použitelností (velikost klávesnice, displeje, pevný disk...) stoupá i velikost a hmotnost – tedy původní nejzásadnější výhody netbooků – a klesá rychlost. Každý, kdo o takovémto pomocníkovi uvažuje, si tedy musí najít svůj zlatý poměr toho, co považuje za důležité. Kdo jezdí autem a chce na delší cesty skladovat třeba filmy, toho pár deka 1000H navíc neporazí; zase však musí mít důvod, proč ne 12'' notebook s ještě větším displejem, klávesnicí a diskem. Kdo potřebuje doslova „notýsek“, který bude moci tahat nejen v batohu, ale klidně i v kabelce, a smíří se s tím, že na klávesnici stěží napíše román, resp. vydrží si zapsat celou přednášku (i když obojí možná lze) a disk určitě nebude příručním skladištěm filmotéky, tomu se odvděčí skutečně kompaktními rozměry 901.
Eee PC 1000H je pro člověka, který vždycky potřeboval „tak něco mezi“. Který chce něco opravdu malého, ale pořád dostatečně použitelného, a to 1000H s 92% klávesnicí a 10“ displejem už docela splňuje.
Případně pro někoho, koho láká svézt se na módní vlně netbooků, a nevadí mu, že nebude mít něco tak úplně do kapsy. Větší rozměry ostatně poskytují i spoustu výhod: na filmy uvidíte, při psaní nebudete mačkat tři klávesy najednou... a Eee PC 1000H je pořád dostatečně malý, sladký a přenosný, jak má správný netbook být.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Koupil jsem si "devitku", a jsem s ni spokojeny. Taham ji vsude s sebou. Je jenom skoda, ze uz ji Luger^H^H^H^H^H Asus nechce vyrabet. Jednoho dne mohli dojit k netbooku pod magickou hranici 1kg.
Já zrovna objednávám Eee PC S101 - která tu hranicí míjí těsně, má udavanou hmotnost 1.09kg ;o))
Také mám Asus EEE 1000H. A jsem s ním naprosto spokojený. Na zádech v batohu není skoro vůbec poznat. A pracuje se mi s ním dobře. Je tedy fakt, že jsem jej zatím neměl na žádné větší cestě, ale v práci jej používám pořád. S externí klávesnicí a myší. A proč ne 901? Byl jsem se podívat v obchodech a třeba zkusit něco naťukat na klávesnicích i jiných značek. A právě tento se mi líbil ze všech nejvíc.
I já vlastním Asus Eee 1000H, a jsem s ním též nnad míru spokojený. Je to přesně ten pravý kompromis mezi mobilitou a použitelností...
jj, udelal jsem to same. mam 160GB disk, je to trosku hlucnejsi (nez by to asi bylo s SSD), ale za rok za dva to vymenim a jede se dal (a ceny SSD budou urcite jinde)
V recenzi na Asus jasně píší, že nabízí podobnou velikost bodu jako 12" WXGA. Dále se píše, že podle výzkumů nebudou mít lidé, který mají zrak v pořádku s tímto problém.
Problém je těch 10". Pro subnotebooky je odjakživa ideální těch 12". No a samozřejmě notebook používáme jenom mobilně. V kanclu je nejlíp ho nechat vyplý. Takže 90% notebookářů může jít navštívit bazar a za získané koupit si mnohem lepší desktop. Nachytali se akorát na reklamu.
Nechápu to používání notebooku jen mobilně. Proč by měl být v kanclu vyplý ??
Nedokážu si představit, že mimo kancelář pracuji na notebooku (s i bez VPN) a v kanclu na jiném PC... Od toho jsou snad dokovací stanice, ne??
Pro subnotebooky je odjakživa ideální těch 12".
Ehm...
No a samozřejmě notebook používáme jenom mobilně. V kanclu je nejlíp ho nechat vyplý.
WTF? Dokovací stanice je jako co? Ten externí monitor, USB HUB, externí klávesnici a neméně externí klitoris mám jako proč?
Takže 90% notebookářů může jít navštívit bazar a za získané koupit si mnohem lepší desktop. Nachytali se akorát na reklamu.
Prdlajs. Jak bych ho přenášel do školy, na chatu, do jiných částí domu? Také bych si musel pořídit UPS. A musel bych nějak sdílet data... Dvakrát instalovat kompletní systém se mi také nechce.
V případě nejvyšší nouze docking station. Do školy notebook na co? Je to každého věc, ale na notebooku se dělá hůř a je poruchovější než desktop.
Do školy notebook na co?
Na psaní?
...na notebooku se dělá hůř...
Mno...
...a je poruchovější než desktop.
Nějaká statistika? A ty nejlevnější šunty Acer a podobně vynechme. Má zkušenost je taková, že můj laptop (Dell Latitude) funguje už pět let v pohodě, zatímco desktopům v mém okolí odcházejí například základní desky...
ale na notebooku se dělá hůřTo by mě zajímalo proč. Klávesnice je otázkou zvyku, každopádně na NB mám plnou klávesnici. Stejně jako u desktopu mám k notebooku myš. Akorát že s notebookem si zalezu kamkoliv, kdežto s deskopem jsem omezen na jedno místo.
Klávesnice je otázkou zvyku, každopádně na NB mám plnou klávesnici.Jak pro koho. Já si k té své "plné" notebookové klávesnici stejně většinou tahám ještě normální. Ale i tak je to mobilnější řešení než desktop.
Koupil jsem přítelkyni 9" verzi.
Je na vozíku a má atrofované v podstatě celé tělo,
takže se ani neotočí v leže na posteli.
Koupil jsem jí proto "devítku".
9" verze má pořád ještě přijatelný výkon.
Hlavně je lehká, skladná a 5-7 hodin na baterie je super.
Přítelkyně dokáže s tímto modelem manipulovat sama
a nehrozí pád, nebo rozbití při psaní v sedě na posteli.
Bohatě stačí, když ji asistence notebook podá
Jsme spokojeni.
Někdy během příštího týdne nainstaluji EeeBuntu.
Nevěřím tomu, že někdo nechce WiFi a bluetooth. Jak dělá sync úkolů a kontaktů na mobil? To je základní věc. Děti se podle mě Linuxu bát budou oprávněně. To teda slyším poprvé, že někdo učí děti administrovat Linuxácké servery nebo co .
V zivote jsem nepotreboval delat nejaky sync ukolu a kontaktu na mobil. Zakladni vec to neni.
Taky jsem v životě nepotřeboval sync úkolů a kontaktů mezi PC a mobilem. Ale Bluetooth používám. A na mém notebooku s Linuxem si děti normálně hrají každý den bez potřeby cokoli administrovat. A to ještě neumí číst.
Moje děti ani jiný systém neznají Respektive nedávno jsme použili widle pro nějaký hry (auta), ale samy si na nich hrát nesmějí (k nějakému náznaku zabezpečení chybí widlím ještě pár desítek let), takže radši Linux a hromady her, který si můžou hrát bez dohledu (obzvlášť pro malý děti doporučuju GCompris, pro ještě menší childsplay).
Já si IPAQ synchronizuji přes USB kabel. WiFi a BT mám vypnuté. WiFi zapínám tak 1 x do měsíce když jsem někde s free WiFi abych se podíval na net, ale jink toho mám dost v práci.
Nevěřím tomu, že někdo nechce WiFi a bluetooth.
Pro komunikaci s telefonem/PDA používá USB kabel, BT je pro mě irelevantní. Wi-Fi nám ve škole zrušili a doma není, takže je pro mě také irelevantní. Navíc jeho vypnutím šetřím baterie.
Jak dělá sync úkolů a kontaktů na mobil?
Třeba kabelem?
V zivote jsem nepotreboval delat nejaky sync ukolu a kontaktu na mobil. Muj mobil ani nema bloototh, ukoly si do nej nepisu.
Taky nedělám sync. Ale bluetooth i wifi jsou pro mě zásadní. Bluetooth pro připojení k internetu přes mobil, když jsem v terénu (základní důvod koupě EEE 901) - nemusím mobil (n3110c nebo n70) ani vytahovat z kapsy, jen nahodím BT konexi a kppp. Wifi používám zejména doma anebo když jsem o víkendu u rodičů - v domě je v přízemí slabý signál mobilní sítě, tak mám v patře připojený modem Huawey E172 k Asusu WL500gP.
Mimochodem - nevíte kde se dá sehnat ona verze s Linuxem? Všude vidím nabídky s WXP okolo 10000,- a za Widle se mi navíc platit nechce. Stejně bych je hned mazal.
Mimochodem - nevíte kde se dá sehnat ona verze s Linuxem?
eBay. ^_^
Také jsem hledal, kde ho koupit a nikde nic, samé XP. Asus.as ho mají za 9 690 Kč, ale musím říct, že jsem čekal větší cenový rozdíl proti verzi s windows (porovnání cen). Ví prosím někdo, jestli je nějaký podstatný rozdíl mezi verzí DOTHAN a ATOM?
> Mimochodem - nevíte kde se dá sehnat ona verze s Linuxem?
Ja to koupil tady:
http://www.superetrader.co.uk/asus-eee-pc-901-black-intel-atom-cpulinux-20gb-umpc-p-3426.html
Puvodni Xandros uz nemam, akorat z nej mam jeste jadro a jaderne moduly. Pokud by mel nekdo zajem, mohu nasdilet.
Jinak puvodni system mel pozoruhodnou softwarovou vybavu, krome spousty vice ci mene znameho free software tam byla take treba interaktivni vyuka cinstiny.
Ten xandros se da nekde stahnout? Ja jsem ten notes koupil s Win a chtel bych linux. Zatim tam mam debian lenny, ale wifi jede jenom s nekteryma sitema. S eduroamem se odmita spojit sifrovane.
jak vám chodí kamera na eeeBuntu? nemůžu ji rozchodit.
mě chodí hned po instalaci (aktualizaci).. akorát mám pocit, že ne na 1.3 MPix, zdá se mi to nějaké kostrbaté... (víc než na win)
Můžu se majitelů eeečka zeptat, jak zvládá přehrávání videa (XviD,...) Je přehrávání plynulé, nezadrhává to?
720p to přehraje krásně bez sekání
na 1080 se už ale nedá koukat...
....proč taky?
Mám Eee1000HD 2 tydny a neměnil bych.
> Je to pekne, male, ma debilne umistenou tildu a pravy shift, nezapne podsviceni displaye pro +4 degC, zere skoro 10W
Me Eee 901 zere v idle okolo 5.7 W (odpojene periferie (krome ctecky karet) a ethernetovy kabel, podsvit na 4). Existuje trik, jak toho docilit - nabootovat jadro, ktere se dodava k Linuxovym verzim Eee 901, a nastavit usporny rezim pomoci jednoho souboru v procu. Po vypnuti a zapnuti to zustane zachovane.
Take vam prijde, ze je v tech Eeeckach priserne pomala graficka karta (nebo spatny linuxovy ovladac)? Predtim jsem mel Via C3, tedy zhruba 3x pomalejsi procesor a jeho integrovana grafika take nebyla zadny zazrak, ale po vymene za Eee 901 se me nektere graficke operace citelne spomalily - napriklad page up/down v prohlizeci (a je celkem jedno jakem, at firefox, epiphany, nebo treba dillo) ma znacnou latenci.
Já stále čekám, s čím vyrukuje AMD? Měl jsem možnost vyzkoušet dost netbooků, a mne nejvíce sedlo MSIčko, ale jak jsem psal, já čekám ...
ve srovnání s devítipalcovým Eee PC 901, které je velikostí i vahou téměř poloviční i proti těm nejmenším notebookům.Tuhle pasáž jsem nějak nepochopil, konkrétně tu hmotnost. Ve srovnávací tabulce EEEček na iDnesu píšou, že to váží 1,1kg, což mi nepřipadá jako polovina 0,979kg Toshiby Portégé R500-12P, tedy plnohodnotného notebooku i s vypalovačkou.
Neví někdo kde by se dalo sehnat CZ Recovery DVD s Xandrosem? Nechtělo se mi čekam na linuxové EEE v černé barvě a tak jsem koupil s Win XP.