Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
V čem spočívá ta podobnost?
Vývojáři pravidelně připravují tři varianty instalačních obrazů: s Xfce, s Openboxem a konečně bez grafického prostředí. Dále se se zpožděním objevují předělávky s jiným prostředím, namátkou Cinnamon nebo KDE. Jelikož aktuální verze v době, kdy jsem se jal Manjaro vyzkoušet, nebyla k dispozici s KDE Workspace, sáhl jsem po minimalistickém, asi 500MiB obrazu. Pro použití na jiném počítači jsem zvolil “plnotučné” Xfce.
Poznámka: V době dopisování článku byl vydán Manjaro Linux 0.8.7.1 s mírně revidovaným instalátorem. Krom toho jsem pořádně netestoval verzi instalátoru, která podporuje UEFI, ale současně je zatím označena jako potenciálně nestabilní, resp. když jsem ji zkoušel, skutečně se ukázala jako experimentální — instalace se nezdařila.
Konzolový instalátor je vcelku přímočarý a pro pokročilého uživatele, na nějž je tato varianta beztak cílená, bude procházkou růžovou zahradou. Pro nastavení rozdělení disku se používá cfdisk
. Pokud tuto variantu instalace zvolíte, nedivte se, že se budete muset o hodně věcí starat sami. Polopatická uživatelská příručka1 např. zmiňuje, že prostředí KDE nainstalujete příkazem
sudo pacman -S kde kdeplasma-applets-networkmanagement
Už ale nehovoří o tom, že budete muset ještě rozběhnout správce přihlášení, tj. alespoň systemctl enable kdm
apod. Dále jsem např. nečekal, že instalátor na disku nenajde MS Windows a nepřidá odpovídající položku do nabídky Grubu.
Oproti tomu grafický instalátor se nikterak zvláště neliší od jiných desktopových distribucí. Mám k němu jen několik poznámek:
locale
.sudo
se svým heslem (jako v Ubuntu). Síla hesla se nekontroluje. Naopak si můžete zvolit jako obrázek pro použití na přihlašovací obrazovce jednu z mnoha podob Tuxe.fstab
, pak se instalátor o nic nestará.Při prvním spuštění po instalaci se systém přihlásil s instalací dodatečných lokalizačních balíčků — prostředí bylo v češtině jen tak napůl — jenže provést ji následně odmítl s tím, že první se musí provést aktualizace všech balíčků.
Jestliže jste obeznámeni se správou balíčků na Arch Linuxu, budete v Manjaro Linuxu jako doma. Používá se zde pacman
a dokonce i AUR, resp. yaourt
. O nich už toho bylo napsáno hodně jindy, proto jen k odlišnostem od Archu…
Stěžejní rozdíl spočívá v tom, že Manjaro má vlastní repozitáře a nejde je úplně jednoduše nahradit těmi z Archu2. V dostupnosti softwaru jsem rozdíly nepozoroval; běží jen o to, že Manjaro je trošku konzervativnější, pokud jde o aktualizace.
S cílením distribuce na pohodlnější uživatele jde ruku v ruce grafická správa softwaru. Pro tento účel zamýšlený Pamac i Qt používající alternativa Octopi svou roli plní, jsou přehledné, stabilní a docela rychlé. Vzpomínáte-li si z minulých let např. na pomalý Yumex nebo neschopný KPackageKit, tohle rozhodně není ten případ.
Ještě jedna věc stojí za zmínku v souvislosti se správou softwaru, a sice Manjaro Hardware Detection, resp. v konzoli mhwd
. Tento nástroj by vám měl pomoci s instalací ovladačů především grafické karty. Protože ovšem na všech počítačích momentálně používám grafické čipy Intel, bezproblémově podporované síťové karty apod., prakticky jsem tuto vymoženost vyzkoušet nemohl.
mhwd
umí ale ještě jednu věc, a to manipulovat s více verzemi linuxového jádra na jednom počítači. Vývojáři distribuce udržují v repozitářích více vydání — aktuálně stabilní 3.4, 3.8, 3.10 a spíše nestabilní 3.11. Doinstalovat jinou verzi je otázkou jednoho příkazu jako
sudo mhwd-kernel -i linux38
Na GNU/Linuxu samozřejmě můžeme používat aplikace a prostředí dle vlastní volby, ale krátce k tomu, co pro nás vývojáři připravili v případě Manjaro Linuxu s Xfce.
Aktuálně je to prostě Xfce 4.10 s odpovídajícími aplikacemi:
xfce4-terminal
.Do toho jsou zamotané nástroje z GNOME, namátkou prohlížeč dokumentů (PDF) Evince nebo textový editor gedit, a populární aplikace jako Firefox, Thunderbird, Pidgin, VLC nebo balík LibreOffice. Z mně nepochopitelných důvodů ve výchozí instalaci (opět) straší např. vývojářské nástroje Qt.
Zajímavější jsou předinstalované proprietární kodeky, Adobe Flash a pro mě překvapivě Steam. Nic pro milovníky svobody tak, jak si ji představuje Free Software Foundation.
Musím ocenit výchozí nastavení vzhledu prostředí. Upravený motiv Adwaita společně s ikonkami Faenza vypadá dobře. Ovšem dál už je to slabší. Průhlednost emulátoru terminálu je přehnaná. Klávesové zkratky Alt+Fx kromě své funkce v grafickém prostředí občas současně fungují také tak jako v konzoli — např. při zavření okna pomocí Alt+F4 se přepnu na tty4
. Další nepříjemnosti se týkaly regulace hlasitosti a nestability přehrávače Xnoise, při prvním spuštění se zhroutil a při druhém se zasekl, takže nešlo pozastavit přehrávání…
Přiznám se, že z Manjaro Linuxu mám rozporuplné dojmy. Jakkoliv se mi myšlenka již připravené, věčně víceméně aktuální distribuce líbí, nutně vede k tomu, že se člověk nechá ukolébat tím, co za něj připravili vývojáři, načež tvrdě narazí na hrubé hrany Arch Linuxu. Kromě toho především na instalátoru by šlo ještě leccos zlepšit.
Wiki Manjaro Linuxu obsahuje několik návodů, které vedou uživatele za ruku. Pěknou kompilací stěžejních wiki stránek je pak PDF, jež naleznete mezi obrazy disku na SourceForge.↩
Ačkoliv provést konverzi systému z Manjaro Linuxu na Arch technicky možné je, jen to není tak docela triviální↩
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Podle mě je Manjaro zatím spíš pro lidi, kteří si už Archem prošli a případnou další instalaci si chtějí ulehčit a kteří si detaily v konfigurácích snadno doladí, než pro nováčky, kteří očekávájí zcela user friendly distribuci srovnatelnou třeba s Mintem.
Kam patřím já, když jsem z lenosti přešel z Archu na Mint?
ale zasa 300 distribucii je uz asi zbytocne mnozstvo (OK, ese su tam jednoucelovky na pracu s diskami, routre a podobne, ale aj tak - 300?)
Rozhodl kdo? To budeš obcházet vývojáře distribucí a u 300. distribuce jim řekneš, že tu jsou přebyteční? O_o
co sa tyka komunity, a spoluprace viacerych projektov pre jeden ciel, mam dojem, ze je to rovnake aj ako s ostatnymi vecami okolo nasJe to tak.
pokial sa nenajde spolocny "nepriatel"To vždycky pomáhá :).
myslim ze to je z niekolkych dovodov ego tvorcov - snaziasa nieco dokazat nie len sebe ale aj okoliu (co neberem ako zlu vec, kazdy si potrebuje niekedy nieco dokazat aby sa uistil ze je dobry v tom co robi)Možnost svoji práci předvést taky hodně pomáhá :).
ospravedlnujem sa ak sa to niekoho dotklo ale podobne pristupy su obcas videne aj pri inych skupinovych zalezitostiach a pri skupine ludi dost casto hraju ulohu aj emocieCelá tvá úvaha má jednu jedinou zato zásadní vadu. Ty mluvíš o projektech a problémy ve spolupráci mezi nimi zdůvodňuješ neochotou lidí spolupracovat (a dalšími důvody). Jenže tvé teorie jsou o lidech, nikoli o projektech. A pokud by ti lidé skutečně nemohli spolupracovat, tak by ty projekty nikdy nevznikly. Většina z nich není one man show.
a pokial si nedokazu ludia uvedomovat tieto emocionalne stavy a snazit sa ich pre spolocne dobro potlacit , tak je dost mala pravdepodobnost na uspechOno je někdy mnohem lepší na něčem prostě zapracovat a neřešit sračky. Porovnej člověka, který se bude půl roku intenzivně věnovat potlačování stavů a člověka, který se bude půl roku věnovat nějakému projektu a stavy může neplánovitě potlačit třeba v hospodě po konferenci ;).
ono dost zalezi od jedinca ktory prispieva na neakom projekte, ci sa dokaze povzniest nad vlastne ego a pojde tym smerom ktorym sa urci (bude teamovy hrac) alebo uz ten hrniec pretecie a povie dost ukaze prostrednik a odide s tym ze zaklada vlastny forkLegrační na tom je, že nejde obecně říct, co z toho je správně a často není ani v konkrétním případě jednoduché si na to udělat názor. Nehledě na to, že se nejedná zdaleka jen o to, co si běžný linuxák představuje pod názvem fork, ale různé drobné nuance jako jestli patch začlením do distribuce nebo protlačím do upstreamu, popřípadě naopak velké kroky jako nové implementace software s překrývajícími se cíly. Technicky vzato je fork základním nástrojem open source. Budu-li předpokládat, že forkem myslíš odchod lidí z projektu za účelem založení nového, pak je takový fork záchranným nástrojem open source.
napr preco je x distribucii, a kazda s vlastnym repozitarom (tj dalsi ludia co sa o taky repozitar musia starat) pricom rozdiely medzi tymito distribuciami je iba v desktopovom prostrediNapříklad?
alebo preco sa vyvyja usilie na 3 rozne forky rovnakeho prostrediaVím, o čem mluvíš, ale stejně. Je potřeba ptát se na ty jednotlivé forky, nikoliv na jejich počet.
nechcel som nikoho svojimi komentarmi urazitZ mého pohledu k žádné urážce nedošlo, není se za co omlouvat.
mohli by ste preto prosim napisat preco su to "prazdne reci" a v ktorych bodoch je moje chapanie nespravne ?Tyhle dvě otázky se vylučují. Buď se jedná o prázdné řeči, nebo se jedná o nesprávné chápání. Já v tom vidím prázdné řeči proto, že je to hromada obecných nic neříkajících tvrzení, z nichž některé jsou příliš zřejmé pravdy, ze kterých si nikdo nic nového nevezme a u jiných jsem ani nepochopil, proč je zmiňuješ.
"...Například?..." rozne forky Ubuntu,Mezi „forky“ Ubuntu v odkázaném grafu bohužel i názvy, které nepatří samostatným distribucím se samostatnými repozitáři, nýbrž i něco, čemu by jiní říkali spiny nebo alternativní instalační obrazy.
tieto otazky by si mali asi klast na zaciatku projektu ich zakladateliaVtip je v tom, že jednotlivci si můžou založit projekt, jaký chtějí a z jakýchkoli pohnutek. Open source není o tom, že si přijde někdo z ulice a začne lidem diktovat, co mají nebo nemají dělat.
pripadne byt otvoreny blizkej spolupraci s inym podobnym projektomLidé se snaží mezi sebou spolupracovat, protože jim to něco přinese, ne proto, aby z nich měl náhodný kolemjdoucí radost. Rozhodnutí zda se zapojit do existujícího projektu podobného zaměření je na každém.
ziskavanie a zdielani informacii o inych projektoch by malo byt sucastou tejto komunikaciePokud si myslíš, že můžeš open source světu něco dát, tak to udělej a pak ukaž výsledky. Rád si přečtu více o úspěšné aplikaci tvých myšlenek v praxi.
exte raz sa ospravedlnujem ak som niekoho urazil ci nahneval, tiez sa ospravedlnujem ze neviem spravne vyjadrovat :)Jestli tě můžu poprosit, tak se dalšího omlouvání vyvaruj.