Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Tribunál Soudního dvora Evropské unie rozhodl ve středu 27. června 2012 ve věci T-167/08, Microsoft v. Komise takto:
O co přesně šlo ve věci T-167/08? Vše podstatné je v tiskové zprávě č. 89/12 (PDF) Tribunálu Soudního dvora Evropské unie.
Komise přijala dne 24. března 2004 rozhodnutí, v němž shledala, že společnost Microsoft zneužila svého dominantního postavení z důvodu dvou různých chování, a v důsledku toho uložila společnosti Microsoft pokutu ve výši přesahující 497 milionů eur.
První sankcionované chování, které je jediným chováním relevantním v projednávané věci, spočívalo v tom, že společnost Microsoft odmítla svým konkurentům v období od října 1998 do 24. března 2004 zpřístupnit určité „informace týkající se interoperability“ a využívat tyto informace při vývoji a distribuci výrobků konkurujících jejím výrobkům na trhu operačních systémů pro servery určené k podpoře pracovních skupin. V rámci nápravného opatření Komise nařídila společnosti Microsoft, aby zpřístupnila tyto informace a povolila jejich využívání za rozumných a nediskriminačních podmínek. Za účelem pomoci Komisi, aby se ujistila, že společnost Microsoft plnila povinnosti vyplývající z tohoto rozhodnutí, bylo stanoveno, že na náklady společnosti Microsoft bude ustanoven nezávislý zmocněnec, který bude nezávisle na Komisi nadán pravomocemi přístupu k podpoře, informacím, dokumentům, do prostor a k zaměstnancům společnosti Microsoft, jakož i ke „zdrojovému kódu“ příslušných výrobků společnosti Microsoft.
Po přijetí rozhodnutí z roku 2004 Komise a společnost Microsoft zahájily jednání za účelem zavedení mechanismu pro zpřístupnění informací týkajících se interoperability. Vzhledem k tomu, že Komise měla za to, že společnost Microsoft neposkytla ve lhůtě stanovené v rozhodnutí z roku 2004 úplnou verzi informací týkajících se interoperability a že výše poplatků požadovaných společností Microsoft za zpřístupnění uvedených informací nebyla přiměřená, přijala Komise několik rozhodnutí, kterými společnosti Microsoft uložila penále.
Rozhodnutím ze dne 12. července 2006 uložila Komise penále ve výši 280,5 milionu eur z důvodu, že společnost Microsoft v období od 16. prosince 2005 do 20. června 2006 nesplnila povinnosti uložené v rozhodnutí z roku 2004.
V rozsudku ze dne 17. září 2007 Tribunál v zásadě potvrdil rozhodnutí z roku 2004. Zrušil však zčásti článek rozhodnutí týkající se nezávislého zmocněnce.
Rozhodnutím ze dne 27. února 2008 bylo společnosti Microsoft znovu uloženo penále ve výši 899 milionů eur za období od 21. června 2006 do 21. října 2007 z důvodu, že výše poplatků nabízených společností Microsoft za zpřístupnění informací týkajících se interoperability nebyla přiměřená.
Společnost Microsoft se domáhala, aby Tribunál zrušil toto rozhodnutí, nebo podpůrně zrušil nebo snížil výši penále.
Ve svém dnešním rozsudku Tribunál v zásadě potvrzuje rozhodnutí Komise a odmítá veškeré argumenty, které společnost Microsoft uplatnila za účelem dosažení jeho zrušení. Tribunál má zaprvé za to, že vzhledem k zásadám hodnocení vypracovaným společností Microsoft a Komisí byla společnost Microsoft schopna posoudit, zda byla výše poplatků požadovaných společností Microsoft až do 21. října 2007 za zpřístupnění informací týkajících se interoperability přiměřená ve smyslu rozhodnutí z roku 2004.
Zadruhé má Tribunál za to, že kritérium – zohledněné Komisí při posouzení přiměřenosti výše poplatků požadovaných společností Microsoft – týkající se inovativní povahy předmětných technologií může ukázat, zda zmíněná výše poplatků odráží vlastní hodnotu technologie spíše než její hodnotu strategickou, tj. hodnotu spojenou s pouhou možností uskutečnit operabilitu s operačními systémy společnosti Microsoft.
V tomto kontextu Tribunál zatřetí uvádí, že Komise má právo posoudit inovativní povahu těchto technologií s odkazem na jejich znaky, tedy na novost a invenční činnost, neboť společnost Microsoft ani netvrdila, že by nebylo možné posoudit invenční činnost předmětných technologií v jiném kontextu, než je kontext udělení patentu. Posouzení inovativní povahy technologií, na které se vztahuje napadené rozhodnutí, které je v projednávané věci provedeno s odkazem na novost a invenční činnost, nevede k obecnému popření hodnoty práv duševního vlastnictví, obchodního tajemství nebo jiných důvěrných informací, tím spíše ani k tomu, aby tato povaha byla stanovena jako podmínka k tomu, aby byly výrobek nebo informace chráněny takovým právem nebo aby představovaly obchodní tajemství obecně. Jediným cílem takovéhoto postupu je zamezit tomu, aby společnost Microsoft pobírala odměnu odrážející strategickou hodnotu informací týkajících se interoperability, což rozhodnutí z roku 2004 zakazuje.
Tribunál má dále za to, že se společnosti Microsoft nepodařilo vyvrátit závěr Komise, že 166 ze 173 technologií, se kterými souvisí informace týkající se interoperability, nebylo inovativních.
Tribunál však považuje za nutné změnit výši penále, aby byl zohledněn dopis Komise ze dne 1. června 2005. V tomto dopise souhlasila Komise s tím, že společnost Microsoft může omezovat distribuci výrobků vyvinutých svými konkurenty „open source“ na základě informací týkajících se interoperability, na které se nevztahuje patent a které nejsou invenční, až do vyhlášení rozsudku Tribunálu ve věci T-201/04, tedy do 17. září 2007. I když napadené rozhodnutí bylo odůvodněno nepřiměřeností výše poplatků nabízených společností Microsoft, a nikoli odmítnutím zpřístupnit informace týkající se interoperability, skutečnost, že Komise s ohledem na litispendenci akceptovala, aby si společnost Microsoft v určitém období počínala takovým způsobem, který mohl vést k zachování stavu, jenž mělo rozhodnutí z roku 2004 odstranit, může být zohledněna při určení závažnosti sankcionovaného chování, a tudíž při stanovení výše penále.
V tomto kontextu a s přihlédnutím k obsahu spisu má Tribunál za to, že možnost poskytnutá v dopise ze dne 1. června 2005 vedla ke vzniku pouze okrajové části účinků vyvolaných sankcionovaným chováním, takže výše penále uloženého společnosti Microsoft musí být stanovena na 860 milionů eur.
UPOZORNĚNÍ: Proti rozhodnutí Tribunálu lze ve lhůtě dvou měsíců od jeho oznámení podat k Soudnímu dvoru kasační opravný prostředek omezující se jen na právní otázky.
UPOZORNĚNÍ: Cílem žaloby na neplatnost je zrušení aktů orgánů Unie, které jsou v rozporu s unijním právem. Za určitých podmínek mohou členské státy, evropské orgány i jednotlivci podat žalobu na neplatnost k Soudnímu dvoru nebo Tribunálu. Je-li žaloba opodstatněná, akt bude zrušen. Příslušný orgán je povinen odstranit případnou právní mezeru vzniklou v důsledku zrušení aktu.
Obrazový záznam z vyhlášení rozsudku je dostupný na audiovizuálním portálu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Nikdo nechce naše produkty,Jaké produkty že to tribunál soudního dvora Evropské unie vyrábí či prodává?
Největším úspěchem komoušů bylo přesvědčit svět, že Hitler byl pravičák. Druhým největším úspěchem komoušů bylo přesvědčit svět, že pravice je pro monopoly, že pravice je proti solidaritě a vůbec o spoustě dalších nesmyslů.
Nepřijdou. Dělají téměř pravý opak.
Jen by to chtělo přeložit tu právničinu v článku do jazyka srozumitelného normálním lidem.Tak to vám pak stačí přečíst perex. Tam je ta hlavní informace, zbytek jsou konkrétní detaily a ty už přeložit moc nejde :-/
To mě opravdu nesmírně mrzí, že přijdu o podnětnou debatu s fanatiky, kteří naprosto nechápou reálné fungování světa.Jen bacha abys mezi ně sám nepatřil :).
§ 11 (1) Zneužívání dominantního postavení na újmu jiných soutěžitelů nebo spotřebitelů je zakázáno. Zneužitím dominantního postavení je zejména f) odmítnutí poskytnout jiným soutěžitelům za přiměřenou úhradu přístup k vlastním přenosovým sítím nebo obdobným rozvodným a jiným infrastrukturním zařízením, které soutěžitel v dominantním postavení vlastní nebo využívá na základě jiného právního důvodu, pokud jiní soutěžitelé z právních nebo jiných důvodů nemohou bez spoluužívání takového zařízení působit na stejném trhu jako dominantní soutěžitelé, kteří přitom neprokáží, že takové spoluužívání není z provozních nebo jiných důvodů možné anebo je od nich nelze spravedlivě požadovat; totéž přiměřeně platí pro odmítnutí přístupu jiným soutěžitelům za přiměřenou úhradu k využití duševního vlastnictví nebo přístupu k sítím, které soutěžitel v dominantním postavení vlastní nebo využívá na základě jiného právního důvodu, pokud je takové využití nezbytné pro účast v hospodářské soutěži na stejném trhu jako dominantní soutěžitelé nebo na jiném trhu
Takový zákon je špatný sám o sobě. Na začátku mají všichni stejné možnosti. Pokud někdo zaspí a pak není schopný dohonit vlak lepší nabídkou, je to jen jeho problém a neměl by za to být trestán ten, kde nezaspal.Ano, například tady všichni zaspali, protože tady za komunistů nezačali budovat svoje vlastní telekomunikační sítě. (Mimochodem, tento problém s telekomunikačními operátory řešili i v USA, kde žádní komunisté nebyli.) Rovněž jsou všichni úplně pitomí, že tady nezačnou budovat paralelně své vlastní elektrorozvodné sítě vždyť je to tak jednoduché, efektivní a nic jim nebrání dohonit vlak! A co takhle vlastní plynovody, hmmm? Stačí vykopat všude díry, ne? Žádný problém! Opět výstavní příklad ideologicky zaslepeného "tržního génia", který diskutuje o něčem, o čem nemá potuchy.
Slovak Telekom nicil trh s DSL a mohol by som pokracovat. Nakoniec, aj AT&T bolo pre taketo praktiky rozdelene na casti a malo zakazane komercne vyuzivat Unix.To máš těžký. Když uživatelé internetu na Olšanech demonstrovali proti zlodějskému dial-upu tehdejšího SPT Telecom, tak tihle mladí tržní géniové měli přinejlepším ruku v nočníku, nebo spíš ještě dováděli tátovi v trumpetě, no.
totéž přiměřeně platí pro odmítnutí přístupu jiným soutěžitelům za přiměřenou úhradu k využití duševního vlastnictví ... pokud je takové využití nezbytné pro účast v hospodářské soutěži na stejném trhu jako dominantní soutěžitelé nebo na jiném trhu
M$ ma ovsem na trhu OS na desktopy velmi dominantni postaveni a tudiz v okamziku, kdy zcela umyslne neposkytuje dokumentaci (napriklad proto, aby konkurencni SW nebyl schopen precist data ...), pak jednoduse zneuziva sveho postaveni na trhu (neb na konkurecnim trhu by si neco takoveho jednuse nemohl dovolit)V podtate to tak je, ale je to trochu slozitejsi, a proto je kolem toho rozsudku tolik zmateni, lide nechapou, divi se, ... Detaily uz si nepamatuji, ale ma se to zhruba takhle: Dominantni postaveni samo o sobe vas k nicemu nezavazuje! Protizakonne je, kdyz dominantni postaveni na jednom trhu pouzijete pro ziskani dominantniho postaveni na trhu jinem. Drivejsi spor mezi DOJ a Microsoftem prokazal, ze existuje trh desktopovych operacnich systemu, a ze Microsoft na nem ma dominantni postaveni. U tohohle soudu pak bylo nutne ukazat, ze existuje trh serveroveho SW (middleware), a ze Microsoft vyuziva sveho dominantniho postaveni na trhu desktopovych OS i pro ziskani dominantniho postaveni na trhu middleware. To dominantni postaveni ziskaval tak, ze konkurenci neumoznoval pristup k informacim. Smysl tohohle antimonopolniho zakona je, aby firma, ktera nelagne ziska dominantni postaveni na jednom trhu, nemohla postupne pozirat i dalsi trhy. Jinak by se mohlo stat, ze nakonec bychom meli jen jednu firmu co ovlada vsechny trhy. Tenhle zakon plati v USA uz strasne dlouhou dobu. Proto se treba nestalo, ze by naftarske firmy (ktere kdysi dabelsky vydelaly) ovladly celou ekonomiku USA. Ten zakon byl v minulosti uplatnen nekolikrat a zafungoval dobre. Jeho odpurci jsou v podstate jen extremni liberalove, kteri neuznavaji jakoukoliv regulaci trhu.
Cílem vložených obrázků, stejně jako zvýrazněného textu, mělo být zlepšení čitelnosti článku. Právničina není pro každého.
Kdyby všech 5 obrázků odkazovalo na stejné video, také by to bylo divné. Určitě by se někdo v diskusi stěžoval.
Zkostnatělé evropské instituce by měly napřed dát pokutu samy sobě za to, že
Těžko říct, jaký podíl viny na současném katastrofálním stavu nese Microsoft. Je to firma, která má ze zákona povinnost usilovat o maximální zisk. Když už ho dosáhla a systematickým vymýváním mozků žákům základních a středních škol si ho zajistila na dalších 50 let dopředu, pozdě brka honit.
za celá desetiletí nijak nezasáhly …V EU jsme od roku 2004. Rozhodnutí kterým celá ta šaškárna začala padlo v roce 2004.
…proti faktickému převzetí státní správy i školství Microsoftem.Jak? Má snad EK nařizovat jaký software se smí používat? Vždyť bys byl první kdo by proti takovému nesmyslu protestoval.
Když už ho dosáhla a systematickým vymýváním mozků žákům základních a středních škol si ho zajistila na dalších 50 let dopředu, pozdě brka honit.Jasně, však ono to vymývání mozků na školách není zdaleka tak důležité jako mít možnost všechno svést na zlou uniji tak co bychom se namáhali.
Jak? Má snad EK nařizovat jaký software se smí používat? Vždyť bys byl první kdo by proti takovému nesmyslu protestoval.To ne, ale měla by nařizovat, aby se všude na dodávku SW konalo regulérní výběrové řízení, místo nastavení podmínek tak, aby spolu soutěžili jen různí přeprodejci MS.
Další pravidlo by mělo nařizovat, že software pořizovaný z peněz daňových poplatníků musí být výhradně open-source a že zdrojové kódy musí být neomezeně k dispozici. Situace, kdy všechny státní instituce bez rozdílu a nezávisle na sobě sponzorují jednu velkou firmu, opakovaně trestanou za porušování zákonů, mi připadá zcela nepřijatelná. Ať mi nikdo neříká, že například personální agendu všech ministerstev by nemohl zajistit jeden společný open-source projekt.
Takže Microsoft dostal flastr za to, že se Windowsí doména blbě spravuje Sambou a že jim nechtějí poskytnout dokumentaci k jejich doménovým protokolům a že je ještě záměrně kryplí. IMHO spravedlivé, ne?4 „Informace týkající se interoperability“ jsou ve smyslu rozhodnutí z roku 2004 „vyčerpávajícími a přesnými specifikacemi všech protokolů [uplatněných] v operačních systémech Windows pro servery určené k podpoře pracovních skupin, které používají servery Windows pro pracovní skupiny za účelem poskytnutí sítím Windows určeným k podpoře pracovních skupin služeb sdílení souborů a tiskáren a služeb správy uživatelů a skupin [uživatelů], včetně služeb spojovatele domény Windows, adresářové služby Active Directory a služby ,Group Policy‘“ (čl. 1 odst. 1 rozhodnutí z roku 2004).
5 „Sítě Windows určené k podpoře pracovních skupin“ jsou definovány jako „skupin[y] klientských osobních počítačů [na kterých je instalován operační systém Windows pro klientské osobní počítače] a serverů [na kterých je instalován operační systém Windows pro servery určené k podpoře pracovních skupin] navzájem mezi sebou propojen[é] prostřednictvím počítačové sítě“ (čl. 1 odst. 7 rozhodnutí z roku 2004).
6 „Protokoly“ jsou definovány jako „soubor pravidel vzájemného propojení a interakce mezi různými operačními systémy Windows pro servery určené k podpoře pracovních skupin a operačními systémy Windows pro klientské osobní počítače instalovanými na jednotlivých počítačích v síti Windows určené k podpoře pracovních skupin“ (čl. 1 odst. 2 rozhodnutí z roku 2004).
7 Komise v rozhodnutí z roku 2004 zdůrazňuje, že dotčené odmítnutí se netýká prvků „zdrojového kódu“ Microsoft, ale pouze specifikací daných protokolů, tj. podrobného popisu toho, co se očekává od daného softwaru, na rozdíl od implementace, kterou je provedení kódu v počítači (body 24 a 569 odůvodnění rozhodnutí z roku 2004). Upřesňuje zejména, že „nezamýšlí nařídit společnosti Microsoft, aby umožnila třetím osobám kopírovat Windows“ (bod 572 odůvodnění rozhodnutí z roku 2004).
Pokud mám připodobnit k pekařům, tak se nepřou o recept na chleba, ale o přepravky ve kterých se pečivo vozí. Microsoft si dělá pečivo svých tvarů, které pasne jen do jejich přepravek, nepasne tam pečivo jiných pekařů a nechce změnit tvar přepravek aby lidem mohli v nich převážet i pečivo jiných pekařů stejně jako nechce zveřejnit recept jak dosahuje svých tvarů pečiva. Si přestavte že rohlík by nebyl rohlík, ale měl by třeba tvar kosočtverce. No kdo by to dobrovolně žral?
Ale jinak zajímavý flame. Můj názor je, že už není východisko a spíš je to systémová chyba.