Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
"Čmrkat" používám běžně. Severní Morava.
dá se nastavit klíčování (plynulou změnu) i ostatních efektů, ne jen u hlasitosti a compozite přechodu? - nemůžu to nikde najít
celkem mi to chybí - efekty se nedají nějak elegantně ukončit
Některé efekty mají, ale většina spíš nemá, v 0.7.3 tuším přibyli další, u kterých lze nastavit plynulou změnu.
Taková otázka trochu mimo - taky se vám stává, že pokud uděláte něco nepředpokládaného (třeba dáte přechod někam kde by bý neměl, nebo na něco kliknete) tak místo aby na vás kdenlive zařvalo, že jste idiot, raději pre istotu spadne?
jo, každou chvíli ...
zkoušel jsem a nedalo se stím programem vydržet...
používáte někdo Kino?
Tak jestli Kdenlive padá tak Kino mi vydrželo běžet jednou i tři sekundy (přesně do doby než zmáčknu capture )
Mě by hlavně zajímalo, jestli někdo někdy vyvine stabilní střižnu pod Linuxem která by nepadala.
Avidemux v to nepočítám.
nepamatuju, že by mi někdy v poslední době cinelerra a kino padlo
teď se jenom naučit v cinelerre dělat :(
To ja mam na cinelerru moc maly monitor :(
Me bohuzel ano. I kdyz ne casto. Zanedlouho prejdu na MDV 2009.1 tak to zas zkusim.
Třeba až bude ffmpeg vydávat konečně pravidelné releasy a bude na ně spoleh a nebudou se muset používat vývojářské snapshoty této zásadní knihovny.
Až budou distribuce dodávat pasující komponenty kdenlive+mtl+ffmpeg protože ffmpeg berou všichni ze SVN.
Třeba až budou dělat buildy lidi zainteresovaní přímo ve vývoji a zbuildují to s komponentami tak jak je sami používají, od ffmpegu po KDE knihovny. Ale to by neholo být tolik distribucí, protože těch je víc než vývojářů Kdenlive. Takhle se dřív dočkáme stabilní verze Kdenlive pro Windows než pro nativní linux.
Třeba až nebude nutné s novou verzí desktopu přepisovat celou aplikaci. Což mimo jiné velmi láká některé projekty, jako Kdenlive, rozkopat i leccos dalšího nesouvisejícího a nikdy nevydat stabilní verzi, jako byla 0.6.
a kdyby se jednou za čas vydala staticky slinkovaná verze (klidně 300 Mb balík) která by obsahovala všechno podstatný - to by nešlo?
Napadlo me to samy, ale nechtel bych mit takovych baliku v systemu vic asi... a kvuli nejaky oprave ffmpegu aktualizovat komplet cely kdenlive... smrdi mi to tady wydlema ale asi by me jako vyvojare taky sraly projekty ktery proste nemaj relleasy...
to jo, smrdí to widlema, ale taky to třeba smrdí použitelným programem
imho to smrdí peticí o vydávání stabilních verzí ffmpeg ;)
Byla to tom diskuse na fóru, už si přesně napamatuji proč, byli v tom nějaké technické problémy. MTL nemá úplně jednoduchou strukturu, resource soubory, pluginy, to tak zase nejde jednoduše staticky zkompilovat a hlavně, není to moc efektivní, oproto se začali dělat ty pluginy, aby se nenačítaly nerelevatní knihovny.
Nejlepší by opravdu mít potřebné knihovny a soubory dané stranou, do speciálního podadresáře, jako to běžně dělají windows programy a ze systému čerpat jen to nejnutnější (KDE knihovny, libc, Xorg). Můj původní builder něco takového dělal, ale později to upadlo v zapomění, bylo nutné použít LD_RUN_PATH (nebo jak se to jmenuje, píšu to z hlavy) při kompilaci, to se nesetkalo s velkým pochopením.
Tiskni
Sdílej: