Byla vydána nová verze 2022.2 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Letošní konference OpenAlt proběhne již o víkendu 17. a 18. září. Organizátoři hledají přednášející.
Alyssa Rosenzweig informuje o aktuálním stavu open source ovladače pro Apple M1 GPU. Po trojúhelníku a točící se kostce lze již zobrazit i točícího se králíčka z glmark2.
Nadace The Document Foundation oznámila vydání sedmého opravného balíku LibreOffice 7.2 Community, posledního z řady LibreOffice 7.2. Opravuje téměř 50 chyb.
V návaznosti na středeční vydání nové verze Red Hat Enterprise Linuxu bylo oznámeno vydání jeho klonu AlmaLinux 8.6.
Byla vydána nová verze 1.38.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Ľubomír Rintel.
V sobotu 14. května proběhne Maker Faire Plzeň. Na třetím ročníku se opět můžete těšit na moderní technologie, studentské projekty, ale i na řemesla či zábavné instalace.
Josef Průša před týdnem představil uzavíratelný modulární box na 3D tiskárnu MK3S+ Original Prusa Enclosure. Box vytváří stabilní tiskové prostředí, pomáhá blokovat nepříjemný pach specifických materiálů, snižuje hlasitost běžící tiskárny, …
Vláda schválila Národní plán výzkumu a vývoje v kybernetické a informační bezpečnosti do roku 2025 (pdf).
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové major verzi 22.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Signály zaslané skriptu můžeme odchytávat pomocí příkazu
trap
.
trap příkaz signál
- jestliže jako příkaz
uvedeme znak "-
", nastaví se pro signál
původní
akce a když ''
, neprovede se nic (trap -l
vypíše signály, které lze odchytnout).Vyzkoušejte skript trap.sh
.
#!/bin/bash konec() { echo -n "Uklízím" i=0 while [ "$i" -le 10 ]; do i=$((i + 1)) echo -n "." sleep 0,1 done echo echo "Konec" } trap '' INT echo "Ctrl+C neudělá nic" sleep 3 trap - INT echo "Ctrl+C ukončí skript" sleep 3 trap 'konec; exit 0' INT echo "Ctrl+C spustí funkci konec a ukončí skript" sleep 3 konec echo "Skript proběhl až do konce" exit 0 |
Následující módy shellu nám mohou usnadnit ladění.
verbose
- před vykonáním příkaz vypíšextrace
- jako předchozí, ale napřed provede expanzi;
$PS4
na začátku řádku určuje
stupeň expanzenounset
- je-li použita nedefinovaná proměnná, ukončí
běh skriptu a vypíše chybovou hlášku
#!/bin/bash set -o verbose echo $PWD set -o xtrace echo $PWD echo $(pwd) set +o verbose set +o xtrace set +o nounset echo $nedefinovana_promena set -o nounset echo $nedefinovana_promena echo "Tento řádek se již nevypíše" exit 0 |
Nyní si skript ladeni.sh
spustíme a podíváme se na
jeho výpis.
$ ./ladeni.sh echo $PWD /root/fuky/clanky/bash set -o xtrace echo $PWD + echo /root/fuky/clanky/bash /root/fuky/clanky/bash echo $(pwd) pwd ++ pwd + echo /root/fuky/clanky/bash /root/fuky/clanky/bash set +o verbose + set +o verbose + set +o xtrace ./ladeni.sh: nedefinovana_promena: unbound variable |
Máme libovolnou adresářovou strukturu a v ní jsou uložené soubory *.wav, *.ogg a *.mp3.
ogg
Vytvoříme si skript oggwavmp3.sh
.
#!/bin/bash case "$1" in *.wav ) #cesta="${1%/*}/" cesta=$(echo $1 | sed 's/^\(.\+\/\)\([^/]\+wav\)$/\1/') if [ -d "${cesta}ogg" ]; then : else mkdir "${cesta}ogg" fi #soubor="${1%.*}.ogg" #soubor="${soubor##*/}" soubor=$(echo $1 | sed 's/^\(.\+\/\)\([^/]\+\)\.wav$/\2.ogg/') oggenc "$1" -Q -b 192 -o "${cesta}ogg/$soubor" ;; *.ogg ) #soubor="${1%.*}.wav" soubor=$(echo $1 | sed 's/\(.\+\)\.\(ogg\)$/\1.wav/') if [ "$soubor" ]; then sox "$1" "$soubor" rm "$1" fi ;; *.mp3 ) #soubor="${1%.*}.wav" soubor=$(echo $1 | sed 's/\(.\+\)\.\(mp3\)$/\1.wav/') if [ "$soubor" ]; then mpg123 "$1" -q -w "$soubor" rm "$1" fi ;; * ) ;; esac exit 0 |
Do souboru ~/.bashrc
si přidáme alias a po dalším
spuštění shellu můžeme začít využívat náš nový příkaz.
alias oggwavmp3='find -type f | xargs -i ~/bash/oggwavmp3.sh {}'
|
Na závěr si zkuste udělat hru Oběšenec. Nastavení hry se provádí pomocí konfiguračního souboru. Lze vybrat, zda se bude rozlišovat diakritika či velikost písmen. Slova či věty jsou uloženy v souborech podle složitosti a jedna z možností nastavení je právě výběr jen některých souborů se slovy (větami). A nakonec je zde i možnost časového omezení při zadávání znaku (příkazu) - v případě, že čas vyprší, bude hráč ihned oběšen. Samozřejmě, že vám dám k dispozici i mé řešení obesenec-1.1.tgz, ale podívejte se na něj až problém sami vyřešíte nebo budete-li opravdu v úzkých.
A to je z našeho seriálu opravdu vše . Máte poslední možnost zeptat
se na věci, které se do našeho seriálu nevešly, nebo se na ně zapomnělo.
Děkuji všem, kteří seriál průběžně komentují.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
basename
a dirname
. Jo a jen tak mimochodem, nejsou to regulerni, ale regulárni vyrazy.
sleep 0,1
nemelo by tam by sleep 1?
Takhle to chybuje:
Uklízím.sleep: invalid time interval `0,1' Více informací získáte příkazem `sleep --help'. .sleep: invalid time interval `0,1' Více informací získáte příkazem `sleep --help'. .sleep: invalid time interval `0,1'atd.
Díky za upozornění, nějak se mi tam vloudil překlep, místo čárky tam má být tečka sleep 0.1