Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Signály zaslané skriptu můžeme odchytávat pomocí příkazu
trap
.
trap příkaz signál
- jestliže jako příkaz
uvedeme znak "-
", nastaví se pro signál
původní
akce a když ''
, neprovede se nic (trap -l
vypíše signály, které lze odchytnout).Vyzkoušejte skript trap.sh
.
#!/bin/bash konec() { echo -n "Uklízím" i=0 while [ "$i" -le 10 ]; do i=$((i + 1)) echo -n "." sleep 0,1 done echo echo "Konec" } trap '' INT echo "Ctrl+C neudělá nic" sleep 3 trap - INT echo "Ctrl+C ukončí skript" sleep 3 trap 'konec; exit 0' INT echo "Ctrl+C spustí funkci konec a ukončí skript" sleep 3 konec echo "Skript proběhl až do konce" exit 0 |
Následující módy shellu nám mohou usnadnit ladění.
verbose
- před vykonáním příkaz vypíšextrace
- jako předchozí, ale napřed provede expanzi;
$PS4
na začátku řádku určuje
stupeň expanzenounset
- je-li použita nedefinovaná proměnná, ukončí
běh skriptu a vypíše chybovou hlášku
#!/bin/bash set -o verbose echo $PWD set -o xtrace echo $PWD echo $(pwd) set +o verbose set +o xtrace set +o nounset echo $nedefinovana_promena set -o nounset echo $nedefinovana_promena echo "Tento řádek se již nevypíše" exit 0 |
Nyní si skript ladeni.sh
spustíme a podíváme se na
jeho výpis.
$ ./ladeni.sh echo $PWD /root/fuky/clanky/bash set -o xtrace echo $PWD + echo /root/fuky/clanky/bash /root/fuky/clanky/bash echo $(pwd) pwd ++ pwd + echo /root/fuky/clanky/bash /root/fuky/clanky/bash set +o verbose + set +o verbose + set +o xtrace ./ladeni.sh: nedefinovana_promena: unbound variable |
Máme libovolnou adresářovou strukturu a v ní jsou uložené soubory *.wav, *.ogg a *.mp3.
ogg
Vytvoříme si skript oggwavmp3.sh
.
#!/bin/bash case "$1" in *.wav ) #cesta="${1%/*}/" cesta=$(echo $1 | sed 's/^\(.\+\/\)\([^/]\+wav\)$/\1/') if [ -d "${cesta}ogg" ]; then : else mkdir "${cesta}ogg" fi #soubor="${1%.*}.ogg" #soubor="${soubor##*/}" soubor=$(echo $1 | sed 's/^\(.\+\/\)\([^/]\+\)\.wav$/\2.ogg/') oggenc "$1" -Q -b 192 -o "${cesta}ogg/$soubor" ;; *.ogg ) #soubor="${1%.*}.wav" soubor=$(echo $1 | sed 's/\(.\+\)\.\(ogg\)$/\1.wav/') if [ "$soubor" ]; then sox "$1" "$soubor" rm "$1" fi ;; *.mp3 ) #soubor="${1%.*}.wav" soubor=$(echo $1 | sed 's/\(.\+\)\.\(mp3\)$/\1.wav/') if [ "$soubor" ]; then mpg123 "$1" -q -w "$soubor" rm "$1" fi ;; * ) ;; esac exit 0 |
Do souboru ~/.bashrc
si přidáme alias a po dalším
spuštění shellu můžeme začít využívat náš nový příkaz.
alias oggwavmp3='find -type f | xargs -i ~/bash/oggwavmp3.sh {}'
|
Na závěr si zkuste udělat hru Oběšenec. Nastavení hry se provádí pomocí konfiguračního souboru. Lze vybrat, zda se bude rozlišovat diakritika či velikost písmen. Slova či věty jsou uloženy v souborech podle složitosti a jedna z možností nastavení je právě výběr jen některých souborů se slovy (větami). A nakonec je zde i možnost časového omezení při zadávání znaku (příkazu) - v případě, že čas vyprší, bude hráč ihned oběšen. Samozřejmě, že vám dám k dispozici i mé řešení obesenec-1.1.tgz, ale podívejte se na něj až problém sami vyřešíte nebo budete-li opravdu v úzkých.
A to je z našeho seriálu opravdu vše . Máte poslední možnost zeptat
se na věci, které se do našeho seriálu nevešly, nebo se na ně zapomnělo.
Děkuji všem, kteří seriál průběžně komentují.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
basename
a dirname
. Jo a jen tak mimochodem, nejsou to regulerni, ale regulárni vyrazy.
sleep 0,1
nemelo by tam by sleep 1?
Takhle to chybuje:
Uklízím.sleep: invalid time interval `0,1' Více informací získáte příkazem `sleep --help'. .sleep: invalid time interval `0,1' Více informací získáte příkazem `sleep --help'. .sleep: invalid time interval `0,1'atd.
Díky za upozornění, nějak se mi tam vloudil překlep, místo čárky tam má být tečka sleep 0.1