Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Nejdříve si budeme muset pbuilder nainstalovat, udělejte to jakýmkoliv způsobem; apt-get, Aptitude, Synaptic, …
Doporučuji nainstalovat také balíky dpkg-dev, devscripts, fakeroot, cdebootstrap a je-li to možné, také sudo, pokud chybí.
Po instalaci se vám v /usr/bin objeví pár binárek, v /usr/lib/pbuilder několik scriptů (není třeba je upravovat) a také výchozí konfigurační soubor /etc/pbuilderrc. Ten obsahuje pouze jeden řádek, a to mirror Debianu. Většinou se pro normální využití nehodí, a proto si za chvíli vytvoříme vlastní konfigurační soubor.
Váš uživatelský konfigurační soubor pbuilderu se nachází ve vaší domovské složce, jmenuje se .pbuilderrc a vypadá třeba takhle.
#!/bin/bash # Kódová jména větví Debianu UNSTABLE_CODENAME="sid" TESTING_CODENAME="squeeze" STABLE_CODENAME="lenny" # Dostupná vydání Debianu DEBIAN_SUITES=($UNSTABLE_CODENAME $TESTING_CODENAME $STABLE_CODENAME "unstable" "testing" "stable") # Dostupná vydání Ubuntu UBUNTU_SUITES=("jaunty" "intrepid" "hardy") # Servery, ze kterých stahovat DEBIAN_MIRROR="ftp.debian.org" UBUNTU_MIRROR="archive.ubuntu.com" UBUNTU_PORTS_MIRROR="ports.ubuntu.com" # Nastavit architekturu, pokud nezadána : ${ARCH:="$(dpkg --print-architecture)"} NAME="$DIST" # pokud je architektura nastavena, použít jiný název tarballu if [ -n "${ARCH}" ]; then NAME="$DIST-$ARCH" DEBOOTSTRAPOPTS=("--arch" "$ARCH" "${DEBOOTSTRAPOPTS[@]}") fi DISTRIBUTION="$DIST" BASETGZ="/var/cache/pbuilder/$NAME-base.tgz" BUILDRESULT="/var/cache/pbuilder/$NAME/result/" APTCACHE="/var/cache/pbuilder/$NAME/aptcache/" BUILDPLACE="/var/cache/pbuilder/build/" if $(echo ${DEBIAN_SUITES[@]} | grep -q "$DIST"); then # Debian MIRRORSITE="http://$DEBIAN_MIRROR/debian/" COMPONENTS="main contrib non-free" elif $(echo ${UBUNTU_SUITES[@]} | grep -q "$DIST"); then # Ubuntu MIRRORSITE="http://$UBUNTU_MIRROR/ubuntu/" COMPONENTS="main restricted universe multiverse" else echo "Neznámá distribuce: $DIST" exit 1 fi # pro architektury armel a lpia použít ubuntu-ports, když se kompiluje pro ubuntu case $ARCH in armel|lpia) if $(echo ${UBUNTU_SUITES[@]} | grep -q "$DIST"); then MIRRORSITE="http://$UBUNTU_PORTS_MIRROR/ubuntu-ports/" fi ;; esac # když se kompiluje více věcí, které na sobě závisí, je dobré mít kompilační skript, # který po každé kompilaci vytvoří lokální repozitář, a ten pak nastavit jako OTHERMIRROR # (a také ve skriptu pohlídat, aby se rozbalovalo jen jednou # a komprimovalo také jednou, před a po kompilaci všeho) OTHERMIRROR="deb file:///var/cache/pbuilder/$NAME/result/ /" if $(echo ${UBUNTU_SUITES[@]} | grep -q "$DIST"); then case $ARCH in armel|lpia) if [ -z "$OTHERMIRROR" ]; then OTHERMIRROR="deb http://$UBUNTU_PORTS_MIRROR/ubuntu-ports/ $DIST-security $COMPONENTS | deb http://$UBUNTU_PORTS_MIRROR/ubuntu-ports/ $DIST-updates $COMPONENTS" else OTHERMIRROR="$OTHERMIRROR | deb http://$UBUNTU_PORTS_MIRROR/ubuntu-ports/ $DIST-security $COMPONENTS | deb http://$UBUNTU_PORTS_MIRROR/ubuntu-ports/ $DIST-updates $COMPONENTS" fi ;; *) if [ -z "$OTHERMIRROR" ]; then OTHERMIRROR="deb http://$UBUNTU_MIRROR/ubuntu/ $DIST-security $COMPONENTS | deb http://$UBUNTU_MIRROR/ubuntu/ $DIST-updates $COMPONENTS" else OTHERMIRROR="$OTHERMIRROR | deb http://$UBUNTU_MIRROR/ubuntu/ $DIST-security $COMPONENTS | deb http://$UBUNTU_MIRROR/ubuntu/ $DIST-updates $COMPONENTS" fi ;; esac fi # použít ccache pro rychlejší opakované kompilace sudo mkdir -p $PBUILDERPLACE/ccache sudo chmod a+w $PBUILDERPLACE/ccache export CCACHE_DIR="$PBUILDERPLACE/ccache" export PATH="/usr/lib/ccache:${PATH}" BINDMOUNTS="${CCACHE_DIR} $PBUILDERPLACE/$NAME/result" # extra balíky v chrootu EXTRAPACKAGES="ccache"
Jak vidíte, je to vcelku obyčejný bashovský script. Všechny proměnné můžete ovlivnit při spouštění pbuilderu – např.:
sudo DIST=hardy pbuilder create
Nyní vám popíšu proměnné, které pbuilder využívá (všechny se dají nahradit parametry pbuilderu), ostatní už si snad napíšete sami, když byla v úvodu požadována znalost bashe ;-)
Když už máme hotový konfigurační soubor, můžeme si vytvořit první chroot. Spusťte tedy:
sudo DIST=squeeze pbuilder create
Pak čekejte, v závislosti na vašem internetovém připojení to bude chvilka, nebo věčnost. Pokud je nutné chroot aktualizovat, nahraďte create slovem update.
Teď už můžeme balíček zkompilovat. Pokud máte zdrojový balík, spusťte prostě:
sudo DIST=squeeze pbuilder build *.dsc
a pokud ne, můžete použít pdebuild v adresáři se zdrojáky – musí obsahovat adresář debian.
sudo DIST=squeeze pdebuild
Programu můžete zadat různé parametry, ty se zadávají na konec příkazu, ale při parametru build před název dsc souboru. Zde uvedu pár základních, o dalších se můžete dočíst v manuálové stránce.
Tento návod byl určen jen jako úvod do práce s pbuilderem. Dále doporučuji pročíst dokumenty uvedené pod článkem jako Odkazy a zdroje.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
--debuild | debuild Stejné jako pdebuild.Ale nikde není uvedené, co dělá pdebuild ;) Jinak zajímavý článek
Čítaš niekedy čo napíšeš, tak toto je napísané pre toho kto to nepetrebuje čítať, kto nevie o čo ide aj tak nepochopí čo je čo, takže zas ďaľší zbytočný článok, celkom by ma to zaujímalo, takže sadni si k tomu znova a prepíš to s vysvetlením pojmov, lebo viac mi napovie "man", dík.
S lítostí se musím připojit k tomuto názoru... na základě tohoto stručného výtahu z man stránek se to nedá pochopit, je to spíš stručný seznam klíčových slov pro toho, kdo to všechno ví a zná a jenom se mu nechce si to pamatovat. (Jestli to tak ovšem bylo myšleno, pak je to napsáno dobře.)