Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zajímavé dotazy sebrané v diskuzích pod jednotlivými díly seriálu. Neváhejte navrhnout lepší řešení případně další otázky. Rovnou je zařadím do seznamu.
Pojmenování CD je možné pomocí parametru -V
při vytváření
image souboru programem mkisofs. Také můžete zadat -A
(application ID), -P
(publisher ID), -p
(preparer ID) a ještě další...
Parametr -multi
automaticky přepne na 'CD-ROM XA2' (a tedy
mode 2 form2). Pokud chcete vypalovat běžné CD v mode 2 (násobky 2048
bytů), použijte prostě parametr -mode2
. K dispozici jsou ještě
parametry -xa1
a -xa2
pro rozlišení mezi
form 1 (2048 b/sektor) a form 2 (2324 b/sektor).
Ovladač ide-cd spusťte s parametrem, který mu řekne, kterých zařízení
si nemá všímat: modprobe ide-cd ignore=hdc
. Ještě lépe je
zahrnout tento parametr přímo do /etc/lilo.conf
. Do oblasti
image
začleňte např. (pokud máte CD/DVD jako secondary master
a vypalovačku jako sec. slave) řádek:
append="ide-cd=ignore=hdd, hdd=ide-scsi"
. CD/DVD pak bude v
systému přístupné jako /dev/hdc
, kdežto vypalovačka coby
/dev/scd0
.
Pokud vynecháme množství nestandardních přepisovatelných DVD formátů, lze říci, že na DVD lze vypalovat s cdrecord(-ProDVD)(a tímpádem i frontendy) úplně stejně jako na (velké) CD. Existuje samozřejmě ještě dvdrecord, což je však pouze klon cdrecordu. Při kopírování je třeba si uvědomit, že mnoho lisovaných DVD je dvouvrstvých, a proto mají dvojnásobnou kapacitu, kterou běžné zapisovatelné médium nepojme. Nestačí-li vám DVD-R/RW, pak pálením DVD+R/RW se zabývá projekt dvd+rw-tools.
Použijeme parametry -hide
a -graft-points
a
využijeme toho, že Windows používají pro CD formát Joliet, Linux RockRidge
a MacOS HFS. man mkisofs
nabízí tento příklad, ve kterém
vypalujeme soubor README
a adresář cd_dir
:
mkisofs -o cd.iso -hfs -J -r graft-points \
-hide README.hfs -hide README.joliet \
-hide-joliet README.hfs -hide-joliet README.unix \
-hide-hfs README.joliet -hide-hfs README.unix \
README=README.hfs README=README.joliet \
README=README.unix cd_dir
Teoreticky ne. Pokud nemá váš počítač problém s přísunem dat (podtečení bufferu), vypalovačka pálí spolehlivě data i při vysoké rychlosti a používáte kvalitní prázdná média, která jsou certifikovaná pro danou vypalovací rychlost, pak by měla být výsledná vypálená CD identická jako při nižších rychlostech. Dokonce bývá daleko častěji problém s vypalováním menší než maximální rychlostí, protože si s tím mechanika neumí správně poradit (i když by to měla papírově podporovat).
Problém bude pravděpodobně buď v médiu, které, ač by mělo, tak požadovanou rychlost nepodporuje, nebo, a to je pravděpodobnější, ve vypalovačce, která dané médium nerozpozná jako schopné tak rychlého zápisu a sama rychlost omezí. Řešením může být použití médií doporučovaných výrobcem mechaniky, případně upgrade firmware, který s sebou často přináší i podporu rozeznávání nových typů médií.
Cdrecord tuto ptákovinu podporuje od verze cdrtools-1.11a32 (ve
většině distribucí). Slouží k tomu parametr
tattoofile=obrázek
, který je nutno použít spolu s přepínačem
-checkdrive
. Soubor s obrázkem musí samozřejmě splňovat určité
podmínky, více viz man cdrecord
.
Můžete zkusit třeba: CDox, KCDLabel, Kover (oba podporuji CDDB).
Vesele doplňujte otázky, upřesňujte odpovědi.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
cdrecord -pad
vlastne by to tam nemuselo byt vubec, do lilo.conf staci zadat 'hdX=ide-scsi' a ide-cd si toho zarizeni uz nebude vsimat. diky za upozorneni.