Portál AbcLinuxu, 23. července 2025 23:03
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 655: Horolezecká stěnaXKCD česky.
Stavíme poštovní server – 9 (antispam)Značnou část elektronické pošty dnes bohužel tvoří nevyžádaná obchodní sdělení čili spam. Protože o takové zprávy stojí opravdu jen málokdo, bývá obvykle žádoucí nasadit různé prostředky pro jejich eliminaci.
Unixové nástroje – 6 (touch, du, file)V tomto díle si představíme nástroj pro změnu časových atributů u souborů – touch
, dále program pro výpis velikosti souborů – du
a nakonec příkaz pro zjištění typu souborů – file
.
Aktuální verze jádra: 2.6.32-rc8. Citáty týdne: Dan Williams, Frank Ch. Eigler, Matthew Garret. LogFS se vrací. Slučování snímků pro device mapper. Hledá se pomoc: Správce kbuild. Kdo napsal 2.6.32. Resynchronizace RAIDu podle žurnálu.
CERN: Společně soupeřit i tvořitPovím vám jeden vzrušující příběh. O lidské soutěživosti a spolupráci. O hledání absolutna, o překonávání mezí lidských schopností i vědomostí. V hlavní roli CERN: Evropská organizace pro jaderný výzkum.
Komiks xkcd 385: Jak to chodíXKCD česky.
Elektronický časopis openMagazin brzy oslaví první rok existence. Řekněte, co na něm zlepšit. Za všechny zúčastněné portály děkuje redakce openMagazinu.
Stáhněte si nejpozději do 31. 12. 2009 zdarma plnou verzi SoftMaker Office 2008 a firma SoftMaker daruje za každý úspěšný download € 0.10 na dobročinné účely. SoftMaker Office je komerční kancelářský balík, který existuje ve verzi pro Linux i pro MS Windows.
Phoronix.com přináší výsledky testu, při kterém na dvou netboocích (Dell Mini 9 a Samsung NC10) porovnával rychlost bootu Ubuntu 9.10 a Ubuntu 10.04 Alpha 1. Vývojová verze 10.04 k bootu potřebuje méně než polovinu doby, kterou využije stabilní 9.10 ‒ při bootu se spouští méně procesů a tyto běží rychleji. Rychlejší je také práce s diskem.
Vyšla nová verze 0.9.0 staničního deníku pro radioamatéry - CQRLOG. Byla přidána SQL konzole, ke značce lze uložit obrázek QSL lístku, podpora pro pásmo 33cm, okno s informacemi o podmínkách šíření atd. Více na cqrloq.com.
Asus prý chystá výukového robota pro děti, který se bude jmenovat EeeBot. Robot by měl používat operační systém Google Android.
The Register se v dlouhém článku nazvaném "Jak se z Googlu stal Microsoft" ohlíží za uplynulým desetiletím. Zvláštní kapitolu věnuje také sérii žalob na linuxové společnosti, kterou rozpoutala firma SCO.
Vyšlo KDE SC 4.4 Beta 2. Oproti první betě opravuje vážné nedostatky, takže už to není takový divoký zážitek. KDE PIM by opět mělo být funkční a mnohým by opět měly fungovat efekty v KWinu.
Byla uvolněna nová stabilní verze správce fotografií pro KDE 4, Digikam 1.0.0. Mezi změny oproti verzi 0.10 patří například: Nový Batch Queue Manager, asistent při prvním spuštění, podpora formátu PGF, nástroj Liquid Rescale, mnoho vylepšení kolem podpory práce s metadaty, pokročilý nástroj na přejmenování a vylepšení v editoru fotografií.
Podle StatCounter předběhl Mozilla Firefox 3.5 poprvé v historii všechny ostatní a stal se nejpoužívanějším prohlížečem na světě. Statistiky rozlišují verze Firefoxu 2.0, 3.0 a 3.5, stejně jako verze MS IE 6, 7 a 8.
Byla vydána první RC verze OpenOffice.org 3.2. Z nových vlastností jsou zajímavé např. rychlejší start (o 46 procent oproti verzi 3.0) a opět vylepšená podpora proprietárních formátů dokumentů (např. DOCX).
Phoronix testoval výkon a použitelnost Linuxu na netbooku Asus Eee PC 1201N. Tento netbook se vyznačuje dvoujádrovým procesorem Intel Atom 330 a čipsetem NVIDIA ION. Ubuntu 9.10 na něm funguje (s drobnou úpravou pro podporu WiFi) bez potíží.
V těsném závěsu za Digikam 1.0.0 vyšla také nová verze balíku grafických pluginů pro KDE programy: Kipi-plugins 1.0.0.
V průběhu dnešního dne dojde k upgradu aplikace abclinuxu. Kvůli změně databázového schématu můžete očekávat několikaminutový výpadek služeb. Děkujeme za pochopení.
Vyšla nová verze Avidemux 2.5.2; videoeditoru určeného pro jednoduché stříhání, filtrování a kódování. Z novinek lze vybrat: update FFmpeg knihoven, aktualizována podpora pro x264, přidána podpora pro H264 video, VP6A video a AAC zvuk v FLV.
Jak se Google staví k open source, se lze dočíst ve zprávě The meaning of open, kterou původně Jonathan Rosenberg (vicepresident Googlu) rozeslal zaměstnacům firmy a později zveřejnil v blogu.
Vyšly nové stabilní verze knihovny Mesa 3D: 7.6.1 a 7.7. Tato verze je důležitá především pro majitele grafických čipů Radeon, protože právě jim přináší nový ovladač pro 3D.
The Register informuje, že izraelský hacker prolomil DRM ochranu elektronických knih na linuxové čtečce Amazon Kindle, takže je možné soubory konvertovat do standardního formátu MOBI a tím pádem číst i na jiných zařízeních.
Jsou k dispozici výsledky průzkumu o ikonách v poštovním programu KMail. Cílem bylo zjistit, ke kterým funkcím či činnostem jsou přiřazeny vhodné ikony. Podle výsledků byly mezi stávajícími ikonami určeny ty, které je potřeba vylepšit.
Vyšel nVIDIA ovladač 195.30 (beta). Opravuje výkonnostní regresi týkající se nevyhlazeného textu v KDE4. Podporuje GPU akceleraci spousty kompozitních operací RENDER, které doteď zpracovával software. Kromě toho opravuje jednu chybu ve VDPAU, která v jistých případech způsobovala vysoké zatížení procesoru.
Projekt OLPC představil svůj nový záměr: XO-3, tenký dotykový tablet, který má být dostupný v roce 2012 a stát "výrazně méně než 100 dolarů". Projekt XO-2, což měl být rozevírací tablet ve tvaru knihy, byl zrušen. Více na BBC.
Od vývojářů hry OpenTTD jsme dostali vánoční dárek v podobě vydání hry ve verzi 1.0.0-beta1. Jedná se o první vydání, které lze hrát bez použití datových souborů z Transport Tycoon DeLuxe.
Na webu Tracy and Matt's blog bylo zveřejněno video unboxingu (vybalení z krabice) speciálního balení Nokie N900 určeného výhradně pro recenzenty a bloggery. Telefon je zabalen ve velké černé kostce s USB konektorem a dodává se bez jakýchkoli dalších instrukcí či příslušenství mimo USB kabelu.
Pokud si pomatujete na zábavnou hru Theme Hospital a rádi byste ji si znovu zahráli, můžete využít původní herní data v CorsixTH.
Autor se v článku na svém blogu zabývá použitím Pythonu jako skriptovacího jazyku pro systém a porovnává ho s BASHem. Jako jeden z důvodů pro použití Pythonu popisuje vznikající knihovnu interpipes, která umožňuje použít v Pythonu "roury" tak jak je známe ze shellu.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.