Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 650: NikdeXKCD česky.
Vánoční dárky pro linuxáka… a linuxačku také. Nevíte, o co si napsat Ježíškovi, nebo chcete udělat radost kamarádovi či kamarádce, kterým se při slově „tučňák“ vybaví nejprve Tux a až potom ten v zoologické zahradě? Inspirujte se.
openMagazin 10/2009V desátém vydání se připojuje portál Openmoko.cz, magazín má bezmála 90 stran a obsahuje mimo jiné např. recenze Ubuntu 9.10, Mandriva Linuxu 2010, Touchbooku nebo prohlížeče Chromium. Obrovské množství nejlepších informací a zcela zdarma.
Asterisk a kalendářeNově připravovaná verze VoIP ústředny a komunikačního řešení Asterisk podporuje integraci s kalendáři. Myšlenkou celého systému je automatické chování linky podle kalendáře uživatele. V případě, že v kalendáři máme nastavenou schůzku, tak telefon automaticky spojuje volajícího do voicemailu nebo mu pomocí systému text to speech přeříká informaci z kalendáře. Různých schémat, která určují, co se s linkou může dít, je mnohem více a tyto možnosti nastíníme v dalším textu.
Nokia N900 – Maemo 5: Nejlinuxovější mobilNapriek tomu, že vo svete mobilných telefónov je Maemo novým operačným systémom, jeho prvá verzia bola vydaná v roku 2005 spolu s tabletom Nokia 770. Žiadna z predchádzajúcich verzií však priamo nepodporovala mobilné hovory. V tomto pokračovaní seriálu o N900 teda zistíme, nie len ako je na tom N900 ako multimediálny minipočítač – ale aj to, kam sa v ňom dostala podpora bežných telefónnych funkcií.
Komiks xkcd 651: Kontrola zavazadelXKCD česky.
Jaderné noviny – 18. 11. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.32-rc7. Citáty týdne: Alan Cox, Mel Gorman, Lennart Poettering, Pekka Enberg. Několik přístupů, kterými se vyhnout paralelismu. eclone() – jak vytvořit nový proces se specifickým ID. Potíže s GFP_ATOMIC alokacemi vyšších řádů. Směrování přijímaných paketů. SamyGO: nahrazování firmwaru televize.
Hardwarové novinky – 50/2009Minulý díl byl velmi zaměřen zejména na Intel a jeho výpočetní produkty, ať již CPU nebo GPGPU, dnes se tedy od tohoto trochu odkloníme a podíváme se zase na pár nových grafik, disků a také po nějaké době na jeden opravdu výkonný zdroj.
Bezplatné CA – nebojte se šifrovat s S/MIMEV dnešním praktickém návodu se naučíme šifrovat e-maily pomocí S/MIME. Zároveň je budeme moci i elektronicky podepisovat, což je výhodné, protože e-mailové adresy jde jinak velice snadno podvrhnout a vydávat se za někoho jiného.
Vyšel nVIDIA ovladač 190.53 (RC). Přínáší opravy týkající se především VDPAU. Novinkou je podpora dekódování více proudů najednou bez nutnosti nastavovat proměnné prostředí. Dočasně zakázána (do opravení) byla volba UseEvents pro GF8 a novější, protože způsobovala krátké záseky.
Vývojový tým uvolnil ProFTPD ve verzi 1.3.2c a 1.3.3rc3. Jedná se o FTP server s licencí GPL. Software obsahuje opravy nalezených chyb a verze 1.3.3rc3 obsahuje nové funkce v SFTP, aktualizovanou verzi libtool. Na stránkách proftpd.org je k nahlédnutí i souhrn novinek a gz respektive bz2 archivy.
Byla vydána nová verze programu na práci s RAW metadaty - Raw Therapee 2.4.1. Všechny verze jsou nadále zdarma, jak pro x86, tak i pro x64.
Sabayon Linux pokračuje v krátkém vývojovém cyklu. Dva měsíce po říjnové 5.0 byla vydána verze 5.1 Release 1 přinášející KDE 4.3.4, Gnome 2.28, volitelný Gnome Shell, 4000 aktualizovaných balíčků a intenzivní vývoj správce balíčků Entropy. R1 značí opravné vydání finální verze; těsně před vydáním byly opraveny chyby, které nebyly odhaleny v B1 a RC1-2.
Vyšla nová stabilní verze Coreutils (GNU core utilities). Na příkaz rm se lze opět spolehnout. Soubory spolehlivě maže. Předchozí "stabilní" verze příkazu rm v případě zadání argumentu s nulovou délkou soubory prostě nemazala.
Engadget informuje o dokumentu z FCC certifikujícím Palm Pixi jako "Telefon s CDMA/1×EVDO s 802.11bg a Bluetoothem". Pixi tedy očividně s novou revizí, která bude nabízena americkým Verizonem, získá WiFi modul. GSM verze by měla brzy následovat v síti AT&T.
Na webu se objevily informace o tom, jak by mohl vypadat tzv. Google Phone. Zřejmě ponese název Google Nexus One, bude vyráběn společností HTC a podle spekulací by mohl být podobný komunikátoru HTC Bravo/Passion. Podle dostupných informací Google rozdal několik stovek kusů testovací verze zařízení mezi své zaměstnance, jsou k dispozici fotografie telefonu i jím pořízené.
Linuxový tablet pojmenovaný JooJoo (původně CrunchPad) už má být brzy k dispozici. Za 499 USD dostanete 12,1" obrazovku (1366x768), procesor Atom, 1 GB paměti a 4 GB cache, WiFi, webkameru, slot na paměťové karty ale žádný obrazovkový výstup. Na zařízení prý nepůjde ukládat žádná data - vše se bude točit jen kolem webových aplikací.
Na blogu příznivce textových her se objevil postup, jak zprovoznit pygtk na MACu, nutné pro běh GUI enginu pro textové hry - textovka. Autor srozumitelně popisuje, jak zprovoznit macports a jak přepínat verze pythonu.
Již zítra vyjde další číslo openMagazinu. Pomozte nám tento PDF časopis vyladit, ať je podle vašich představ. Stačí vyplnit krátkou anketu.
Před několika dny byla uvolněna betaverze prohlížeče Google Chrome a spuštěn oficiální web (taktéž beta) pro jeho rozšíření. Unixmen.com z něj vybral ta nejzajímavější a vydal jejich přehled. Do výběru se dostaly například Google Translate, Firebug Lite, Youtube HTML5-ifier, html2pdf a další.
Byla vydána live-CD distribuce Webconverger 5.8 založená na Debianu. Oproti předešlé verzi je pro architekturu i686 namísto 486 a desktopem je Firefox. Na domácích stránkách je i malé porovnání s Chromium OS. Co tato distribuce obsahuje, je k přečtení na stránkách webconverger.org.
Na stránkách live.GNOME.org se objevila nová verze Nautilus 2.28.3 - správce souborů pro GNOME. Tato verze opravuje jen některé chyby, jejich soupis je vypsán v changes respektive v news na stránkách projektu.
mpg123 vyšel v nové verzi 1.10.0. Přináší několik novinek a pár oprav. Oprava v OS/2 na generickém dekodéru, vytvořen modul pracující s libtool 2.2.6b, přidáno experimentální frambyframe API. Soupis kompletních změn je uveden v archivu novinek.
Na blogu stránek royal.pingdom.com vyšlo malé ohlédnutí do historie počítačů. Najdeme zde počítače z let 1940 - 1960. Komu něco říkají názvy jako Z4, ENIAC, WITCH, Pegasus a další, pak můžete zavzpomínat.
Nedávno jsme informovali o KDE 4.4 beta1 a již se na stránkách kde.news objevilo několik linků s recenzemi, screenshoty i videi.
SFLC podalo žalobu kvůli porušování GPL na 14 velkých výrobců elektroniky, včetně firem JVC a Samsung. Ve svých produktech (Blu-ray přehrávače, TV apod.) využily software BusyBox, aniž by zveřejnily zdrojové kódy. Žaloba následuje po marných pokusech o řešení situace s jednotlivými firmami.
Phoronix testoval pět souborových systémů ve verzích z jádra 2.6.32. Hlavní důraz byl kladen na srovnání Ext4 a Btrfs. Ačkoliv Btrfs porazil Ext4 ve většině testů, starý dobrý Ext3 se zase vytáhl oproti Btrfs. Kromě toho byly v testu ještě XFS a ReiserFS.
Philip Van Hoof navrhl, aby GNOME Foundation hlasovala, zda chce být nadále součástí projektu GNU. Je to reakce na návrh Richarda Stallmana, aby byly z Planet GNOME (agregátor blogů vývojářů GNOME) odstraněny blogy, které "prezentují proprietární software jako legitimní".
Včera vyšla nová verze kompilátoru GHC. Přináší zlepšení výkonu zejména pro paralelní programy, podporu Unicode v modulu System.IO a možnost vytvářet dynamicky linkované knihovny.
Vyšel Amarok 2.2.2 Beta 1. Přináší spoustu oprav, změn a nových vlastností; například moodbar z řady 1.4 je zpět. Amarok nyní závisí na Qt 4.5 a KDE 4.3.x.
Ars Technica informuje o tom, že vývojáři Mozilly a konsorcia Khronos zveřejnili první draft standardu WebGL. Tento standard slouží pro akcelerované vykreslování 2D/3D grafiky ve webovém prohlížeči a je založen na HTML5 prvku Canvas, ve kterém jsou prvky vykreslovány JavaScriptem.
Byl vydán Hugin 2009.4.0, software pro tvorbu panoramat. Jako předchozí verze pokračuje v integraci výsledků Google Summer of Code, tentokrát jde o automatickou kalibraci objektivu. Mezi další změny patří pročišťování kontrolních bodů, opravy chyb a aktualizace překladů.
RegHardware recenzuje nový chytrý telefon od firmy Acer: Acer A1 Liquid (systém Android 1.6, Donut). Je to první telefon od Aceru s Androidem. Od konkurence se liší tím, že dodává Android v neupravené (nevyšperkované) podobě, což však podle recenze není na škodu.
Na blogu The Nexus One najdete fotky a videa chystaného chytrého telefonu od Googlu: Googlephone nebo také Nexus One. Googlephone používá Android 2.1 a k dispozici by měl možná být už v lednu 2010. Vyrábět je bude HTC.
Na seamonkey-project.org vyšla bezpečnostní aktualizace balíčku internetových aplikací SeaMonkey 2.0.1. Především tato verze obsahuje bezpečnostní opravy a opravy některých chyb, jejichž soupis je sepsán v sekci changes.
Vyšla slovenská distribuce Greenie 6.0.2K, založená na Ubuntu 9.10. Jako prostředí používá GNOME 2.28 nebo Openbox, kernel 2.6.31. Ke stažení je připravena aktuální CD verze nebo starší verze Greenie 5.0.2j na DVD.
Rozsáhlou recenzi Ubuntu 9.10 najdete na Technetu. Autor systém přirovnává k Vistám, na Windows 7 prý ještě nemá. Vyznění je ale celkem pozitivní.
Open source klon operačního systému Windows nazvaný ReactOS dospěl do verze 0.3.11. K dispozici je podrobný changelog.
Americká FTC (Federal Trade Commission) žaluje Intel kvůli údajnému zneužívání monopolního postavení a dalším nekalým praktikám (včetně výhrůžek a odměn výrobcům počítačů HP, Dell a IBM), které poškodily konkurenci, inovaci a v důsledku i zákazníky.
Vyšlo ALSA 1.0.22. Přináší spoustu oprav a změn například v ovladačích CMI8788 (Oxygen), HDA a HDA Intel. Tato nová verze se objeví v Linuxu 2.6.33.
Steven J. Vaughan-Nichols píše o pěti distribucích, které změnily Linux: Slackware (1993) - první distro, Debian (1994) - komunita, Caldera (1993/4) - první distro pro business, RHEL 2.1AS (2002) - první pro enterprise, Ubuntu 4.10 (2004) - Linux pro každého.
Představitelé Evropské komise v pondělí uvedli, že vítají ústupky uskutečněné americkou softwarovou společností Oracle s tím, že by mohla být akvizice Sun Microsystems schválena. Podle Kroesové přistoupil Oracle na řadu důležitých závazků týkajících se databáze MySQL, z jejíhož ohrožení měla eurokomisařka největší obavy.
Phoronix.com informuje o vydání ovladačů AMD Catalyst 9.12. CCCLE získalo podporu konfigurace HDTV, nové volby nastavení TV (např. odstranění blikání) a podporu rychlého nastavení projektorů. Ovladač zlepšuje podporu OpenGL 3 a přináší podporu pro nové distribuce. Opravuje také několik chyb v CCCLE.
Server ghacks.net přináší přehled novinek, které přijdou s Ubuntu 10.04. Najdete mezi nimi vylepšený vzhled, rychlost bootu i instalace, možnost aktualizovat při vypínání a vylepšení Ubuntu Software Center, tato aplikace navíc zůstane jediným správcem softwaru v distribuci.
Mark Shuttleworth oznámil, že k prvnímu březnu 2010 odstupuje z pozice výkonného ředitele společnosti Canonical, kterou založil, a která stojí za Ubuntu. Na jeho místo nastoupí současná provozní ředitelka Jane Silber. Mark zdůrazňuje, že se tímto nic zásadního nemění. Jako důvod pro svůj krok uvedl, že se chce více věnovat designu a enterprise zákazníkům. Podrobnosti najdete na computerworld.com.
Byla oficiálně vydána nová verze programu pro slepování fotografií enblend 4.0. Tato verze mimo jiné přináší zrychlení, podporu více procesorů a opravy chyb.
Společnost Palm zveřejnila finanční výsledky za čtvrté čtvrtletí roku 2009. Bylo prodáno celkem 573 tisíc telefonů (přes 780 tisíc odesláno prodejcům) s čistou ztrátou 85,4 milionu USD. Výsledky jsou o něco horší než se předpokládalo, čistou ztrátu se však podařilo snížit na polovinu hodnoty minulého čtvrtletí. Spolu s výsledky byla vývojářům zpřístupněna vývojová platforma Ares umožňující WYSIWYG tvorbu aplikací pro webOS přímo ve webovém prohlížeči.
Grafická KDE 4 nadstavba nad správce balíčků pacman se dočkala rozsáhlých změn. Shaman 2, zatím dostupný v podobě aktuálních snímků z SVN, si klade za cíl spolupráci nejen s pacmanem, ale i dalšími správci balíčků, širokou rozšiřitelnost pluginy, zcela asynchronní chování a skriptovatelnost. Uživatelé Arch Linuxu mohou zkoušet z repozitáře [kdemod-playground].
Novell vydal Mono 2.6 a MonoDevelop 2.2. Miguel De Icaza o nových verzích říká, že se vyznačují dvěma klíčovými slovy: multiplatformní a debugger. Z tabulky vlastností vyčtete, co funguje na Linuxu, Mac OS X a Windows. Součástí Mono je nyní Soft Debugger (pouze pro Unix a Mac OS X).
KaOS (Kernel Attached Operating System) je nová linuxová serverová platforma. Jedná se o základní operační systém uvnitř obrazu jádra. KaOS lze nainstalovat pomocí PXE nebo prostě výměnou jádra na stávajícím linuxovém systému. KaOS podporuje virtualizaci pomocí KVM. K dispozici je první veřejné vydání.
Paul Frields upozorňuje, že skončilo vydávání aktualizací pro Fedoru 10. Uživatelé by proto měli přejít na novější vydání (11 nebo 12). Údržba verze 11 skončí měsíc po vydání Fedory 13, která je plánována na květen.
Vyšlo Wine 1.1.35. Mezi hlavní změny patří lepší kontrola certifikátů, zlepšení výkonu MSI, různé opravy pro 64-bit v debuggeru a podpora DRM v Left 4 Dead.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: