Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Phoronix testoval pět souborových systémů ve verzích z jádra 2.6.32. Hlavní důraz byl kladen na srovnání Ext4 a Btrfs. Ačkoliv Btrfs porazil Ext4 ve většině testů, starý dobrý Ext3 se zase vytáhl oproti Btrfs. Kromě toho byly v testu ještě XFS a ReiserFS.
Tiskni
Sdílej:
Preference veřejnosti bych podle toho neodhadoval, ale výsledky voleb do senátu ano.
Výsledky ano, ale někteří v tom hledají víc. Vzpomeňte si např. na komentáře a strašení heslem "13:0" po posledních krajských volbách. A tady jde o stejný princip: autor udělá deset testů, v devíti bude A o dvě až tři procenta lepší (v jednom B) a autor to okomentuje, že A zvítězil na celé čáře a je o třídu lepší. Přitom výstižnější by byl komentář, že rozdíly nestojí za řeč.
Na Phoronixu je na konci napsáno:
Again, this testing was looking at the file-system performance when each file-system was left to its default mount options. EXT4 could be mounted in a way that it would not suffer as many performance penalties (at the risk of data being potentially lost in a crash) and the other file-systems can be tuned as well, but we will save that tuning and mount option testing for another article.
Brát benchmarky z Phoronixu jinak než informativně asi nejde , nicméně je kolikrát pěkné sledoval regrese výkonnosti mezi kernely.
No na druhou stranu běžný uživatel žádné ladění parametrů filesystemu dělat nebudeA právě proto by mělo být všechno defaultně nastaveno na "safe" místo na "sorry". Ono totiž v EXT3 je to s těma bariérama na posrání, protože každej fsync() synchronizuje komplet všecko, místo aby synchronizoval cache jen pro ten jeden soubor. Kdysi o tom byla někde diskuse, jak takový firefox na EXT3 může odpálit výkon systému jelikož ukládá historii do sqlite, které synchronizuje na disk (jako každá pořádná db) každou transakci. Kdyby se raději distributoři místo těch šaškáren na novoty typu EXT* a reiser* kompletně vykašlali a používali nějaký normální a osvědčený FS (XFS, JFS).
Kdyby se raději distributoři místo těch šaškáren na novoty typu EXT* a reiser* kompletně vykašlali a používali nějaký normální a osvědčený FS (XFS, JFS).
No jo, to je holt život. OpenSuSE 11.2 jako default nabízí ext4 a pokud v instalátoru zvolím JFS, dostanu kázání o tom, jak je nepodporovaný, neprověřený, netestovaný a vůbec.
XFS jsem dřív používal na větší filesystémy, ale bohužel jsem narazil na velmi nepříjemný problém, objevující se hlavně na víceprocesorových systémech (stačí běžné dvoujádro) s větším množstvím paměti (2-6 GB). Nucené uložení obsahu cache na disk (např. příkazem sync
) na takovém systému mi někdy trvalo až 40-50 sekund. Zákazem bariér se to trochu zlepšilo, ale i tak zůstaly celkem běžné časy kolem čtvrt minuty. Bohužel se tento problém projevuje i při vypínání virtuálního stroje běžícího pod VMware, VMware Workstation prostě "zamrzne", dokud se všechno nezapíše.
Proto jsem začal na větší filesystémy (a hlavně filesystémy s většími soubory) používat JFS a jsem s ním velice spokojen. Bohužel je tento filesystémem neprávem opomíjen, což je ostatně vidět i na odkazovaném testu, kam zařadili tři ze čtyř tradičních žurnálovacích filesystémů a dva nové, ale JFS vynechali.
/proc/meminfo
nebylo obvykle víc než 50-150 MB. Typicky vycházela rychlost 1-3 MB/s, což na SATA disku není žádná sláva.
Věčná škoda, že Reiser4 pořád ještě není kernelu. Snad ho tam Edward Shishkin už brzy protlačí, aby mohl všem ostatním řádně natrhnout pozadí.
Já používám Reiser4 už nějaký ten pátek, kernel si kompiluju tak jako tak sám, takže jeden patch -p1
navíc mě nezabije. Jsem s ním spokojený. Skvěle funguje nejen na běžných discích, ale taky na DVD-RAM. Doba potřebaná k odmountování média klesne ve srovnání s UDF asi tak na třetinu. Samozřejmě má taky pár nevýhod. Jednou z nich je, že zaplnění oddílu spolehlivě uvede souborový systém do nekonzistentního stavu. Naštěstí to fsck.reiser4 dá do pořádku během několika vteřin, když už se to stane. (To jsou zkušenosti z doby, kdy jsem měl takový malý 4GB oddíl na experimentování. V praxi se asi dnes oddíly moc neplní nadoraz.)
V praxi se asi dnes oddíly moc neplní nadoraz.To byste se divil
V praxi se asi dnes oddíly moc neplní nadoraz.
V tom vašem světě bych chtěl taky žít... :-)