Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Emacs – historie a základy použitíTextový editor Emacs je jedním z nejstarších dnes používaných textových editorů. Navzdory tomuto faktu má i dnes co nabídnout. V tomto textu se nejprve podíváme na počátky Emacsu a pak si jej trochu nastavíme a seznámíme se s jeho ovládáním.
Komiks xkcd 648: Podzimní listíXKCD česky! Legendární komiks od nynějška také v češtině. Máte-li rádi chytrý humor, těšte se. XKCD je komiks o matematice, počítačích, Linuxu, lásce a tak dále. Dneškem počínaje vám budeme přinášet xkcd každý týden dvakrát.
Jak se dělá Plasmoid – 1 (úvod, první plasmoid)KDE 4 přineslo mnoho revolučních změn, jednou z nich je celkový koncept plochy jako soustavy widgetů zvaných plasmoidy. V tomto krátkém seriálu si ukážeme, jak vytvořit widget na plochu i do hlavního panelu.
Podzimní soutěž: Rozdáváme hlavní cenyMinotebook vyhrává… Přečtěte si, jestli jste něco vyhráli. V článku najdete vyhlášení 7. kola a zároveň celé podzimní soutěže.
Pošťák Thunderbird III.Po dlouhé době a několika odkladech vyšla třetí verze populárního pošťáka: Mozilla Thunderbird 3. Přináší nové grafické rozhraní, vyhledávání a vylepšenou práci se složkami.
Komiks xkcd 649: Statická elektřinaXKCD česky.
Jaderné noviny – 11. 11. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.32-rc6. Citáty týdne: Paul E. McKenney, Hugh Dickins. Blokový I/O řadič. Odstranění binárního sysctl. Linuxové souborové systémy nové generace: NiLFS(2) a exofs (developerWorks). Podpora transakcí v btrfs. Další nové ABI pro fanotify. Přehled a aktualizace futexů.
Hardwarové novinky – 49/2009U Intelu se děly velké věci; vedle konceptu 48jádrového procesoru se podíváme na velké změny v projektu Larrabee. Vše zakončíme odskočením si ke konkurenci, která chystá mobilní grafiky generace Radeon HD 5000.
Stavíme poštovní server – 8 (LDAP)Používá-li se například ve firmě technologie LDAP, lze ji s výhodou využít i pro získávání údajů pro poštovní server. Bude to o něco složitější než v případě databáze MySQL, nicméně z globálního pohledu si tak lze výborně usnadnit práci.
Vyšlo Wine 1.1.34. Obsahuje opravy pro podporu šifrovacích certifikátů, spoustu vylepšení MSHTML, opravy pro podporu DRM v Left 4 Dead 2, opravy OLE marshalling, mnohá vylepšení Listview a další.
Vyšel Python 2.7 Alpha 1. Řada 2.7 bude poslední v sérii verzí 2.x, než se Python 2 přesune do údržbového stavu, který bude trvat 5 let. Tato verze obsahuje několik novinek, které se objevily v Pythonu 3.1: řazený slovníkový typ, mnohem rychlejší modul io a další.
Bylo oznámeno jméno příštího vydání Fedory. Fedora 13 se bude jmenovat po Robertu H. Goddardovi, který byl stejně jako Konstantin E. Ciolkovskij (spojení s Fedorou 12 Constantine) raketovým vědcem. Goddard zvítězil nad návrhy jako Langstrom, Gloriana nebo Botany.
Vyšlo ZFS-FUSE 0.6.0. Podporuje ZFS dataset 16, má zmenšenú pamäťovú náročnosť, skripty pre viaceré distribúcie a opravené viaceré regresie.
Slashdot informuje, že populární řešení FreeNAS přejde v příští verzi (0.8) z FreeBSD na Debian Linux. Mezi výhody tohoto kroku patří širší podpora hardwaru. Někteří uživatelé však nejsou nadšení z absence podpory ZFS v Linuxu.
Téo Mrnjavac, jeden z vývojářů KDE, na svém blogu píše o úspěšném navrácení peněz za nevyužitou licenci Windows při nákupu netbooku Asus přes Amazon.co.uk. Nabídnuto mu bylo odškodné 30 €. Více viz blogpost Evading the Microsoft tax. Nejedná se o ojedinělý případ (autor se nechal inspirovat předchozím úspěšným případem).
Opera hlásí, že prohlížeče Opera 10.10 si uživatelé stáhli přes 12 milionů kopií během jediného týdne.
Firma Artifex Software žaluje Palm kvůli PDF prohlížeči v systému telefonu Palm Pre. Artifex tvrdí, že Palm použil její PDF engine muPDF, který je licencován GPL, aniž by svůj PDF prohlížeč také vydal s GPL. Artifex svůj software nabízí také s placenou licencí pro uzavřenou distribuci, ale tu Palm nevyužil.
LinuxDevices.com píší o PsiXpda, UMPC podobném Psionu 5mx, přičemž obě zařízení mají stejného tvůrce - Paula Pinnocka. Na zařízení s pětipalcovým displejem a velkou klávesnicí poběží MS Windows XP, ale přímo výrobce bude zákazníkům pomáhat s rozběhnutím Androidu. Cena by měla být vysoká kolem 500 liber.
Byla vydána nová verze dynamického programovacího jazyka Ruby 1.9.1-p376. Tato verze převážně opravuje bezpečnostní chybu, která se vyskytla ve verzi Ruby 1.9.1-p243, dále obsahuje asi stovku opravených chyb.
Phoronix.com zveřejnil výsledky ankety o grafice na Linuxu pro rok 2009. Dle ankety je pro uživatele nejlákavější technologií akcelerace videa, nepoužívanější GPU nVIDIA (pak AMD a Intel) + jejich binární ovladač, X.Org verze 7.4. Nejpoužívanější rozlišení jsou v rozsahu 1280x1024 až 1600x1200 a hned v závěsu je rozsah 1600x1200 až 2560x1600.
Program pro zálohování DVD video disků K9Copy 2.3.4 přináší opravené dvouprůchodové kódování, zcela cachuje na disk při ripování a další opravy. Nově také přidává prohlížeč logů.
Linux drží 32procentní podíl trhu s netbooky. Vyplývá to z údajů firmy ABI Research, přičemž největší podíl linuxových netbooků se prodá v asijsko-pacifické oblasti (Japonsko, Austrálie, Nový Zéland).
Podle uniklého dokumentu má HTC v plánu dodávat v prvním pololetí 2010 hlavně telefony se systémem Android. Chystají se modely Bravo, Legend, Salsa, Tide a Buzz.
Slashdot.org upozorňuje na novou službu, kterou nabízí Moxie Marlinspike. Za 17 dolarů můžete nechat čtyřsetprocesorový cluster, aby zkusil prolomit vaše WPA-PSK pomocí slovníku se 135 miliony frází vytvořených pro tento typ útoku. Na WPAcracker.com se píše: "Zatímco současnému dvoujádrovému PC by tento úkol trval pět dní, náš cluster jej zvládne v průměru za dvacet minut."
Vyšel Thunderbird 3, který je tentokrát založen na platformě Gecko 1.9.1.5. Sází na rychlost, flexibilnost a bezpečnost. Mezi novinkami a vylepšeními najdeme psaní zpráv v jednotlivých záložkách, nové rozhraní pro vyhledávání s filtrem a časovou osou. Další je k přečtení na mozillamessaging.com.
Po dlouhém vývoji konečně vyšla první beta verze internetového prohlížeče Google Chrome pro Linux. Tento prohlížeč se vyznačuje velmi rychlou implementací JavaScriptu a podobně jako ostatní moderní prohlíže podporuje elementy z HTML5. Více se můžete dočíst v oznámení na oficiálním Google blogu případně na blogu Chromia.
Na stránkách mandrivalinux.cz se objevila informace, že byla vydána Mandriva Linux ONE 2010.0 s Xfce, a to rovnou ve dvou verzích - Oficiální XfceLive2010 a Skiperova verze. Jedná se o komunitní verze.
Podle informací britského serveru Total Telecom začne v průběhu příštího roku česká Telefonica O2 prodávat linuxový smartphone Palm Pre. Informaci potvrdil tiskový mluvčí společnosti Martin Žabka, neupřesnil však datum zahájení prodeje ani cenu.
Mark Kretschmann (markey) oznámil začátek vývoje nového zálohovacího nástroje: ColdStorage. ColdStorage používá jako backend Git a je psán v C++ a QtCore.
Firma Wind River přichystala svou vlastní vylepšenou verzi operačního systému pro mobilní zařízení Android. Wind River tvrdí, že nabídne lepší podporu hardwaru, rozšířené funkce a bude svůj Android nabízet výrobcům, společně s celosvětovou technickou podporou.
Jaké jsou možnosti v oblasti svobodných a open source CAD programů pro Linux zkoumá článek Free and Open Source CAD Software for Linux. Představuje BRL-CAD, Open CASCADE, QCAD, FreeCAD a Varkon.
Google nyní nabízí oficiální linuxové instalační balíčky se svým prohlížečem Chrome (RPM a DEB, 32 i 64bitové). Leo 'costela' Antunes přibližuje, co všechno vám balíček DEB (tj. pro Debian a Ubuntu) provede při instalaci v systému.
Izraelská spoločnosť Emblaze predstavila ďalší do rodiny telefónov podobných iPhone. Jeho meno je ELSE. Zdá sa, že prednosťou tohoto zariadenia bude unikátne ovládanie a zaujímavá je aj voľba operačného systému, ktorá padla na ALP (Access Linux Platform) 3.0. Viac o projekte na else.bz.
Vyšla nová verze vysoce konfigurovatelného správce oken Openbox 3.4.8. V této verzi se jedná především o opravu některých chyb, přibylo pár překladů a pracuje se na podpoře více monitorů. Kompletní seznam změn je zveřejněn na icculus.org.
Björn Balazs píše o průzkumu zaměřeném na srozumitelnost ikon v KDE. První díl se týká programu KMail. Vaším úkolem je z nabídky ikon vybrat nejvhodnější pro určený úkon nebo funkci.
Nový mainframový server od IBM používá výhradně Linux (Red Hat a SUSE), žádný z/OS, i když zahrnuje nástroje pro správu mainframu a systém z/Virtual Machine. Nejnižší konfigurace používá dva mainframové procesory speciálně navržené pro Linux a začíná na 212 tis. USD.
Glenn Cady oznámil vydání distribuce Ultimate Edition 2.5. Jde o varintu Ubuntu (9.10) se vším možným. Systém tedy například obsahuje Gnome, KDE i Xfce, stejně jako spoustu dalších programů. Obraz instalačního DVD má přes 3 GB.
Groklaw píše o tom, jak se firma SCO, nechvalně známá svými soudními přemi, v nichž tvrdila, že IBM vykrádala Unix ve prospěch Linuxu, scvrkává a postupně uskromňuje, zbavuje (dnes již) přebytečného vybavení a tak dále.
DesktopLinux.com představuje Sugar on a Stick v2 Blueberry, školní výukovou distribuci určenou pro bootování z USB klíčenek (podporuje PC i Mac). Systém obsahuje množství výukových aktivit pro žáky základních škol. Sugar je rozhraní používané na noteboocích XO-1 projektu One Laptop per Child (OLPC).
Byla vydána první alfaverze Ubuntu 10.04 Lucid Lynx. Přináší kernel 2.6.32, KDE 4.4, Gnome 2.29.3. Podpora HALu byla naopak zcela odebrána za účelem zrychlení bootu a probouzení z RAM. Podrobnosti najdete na ubuntu.com.
Vývojáři KDE Nepomuku hovoří o jeho současném stavu. Shrnují dosavadní vývoj i cíle projektu. Nepomuk už podle nich dozrál do stádia, kdy může být masově využit v rámci jednoho stroje. V nejbližší době jej tedy uživatelé budou moci více využívat v KDE aplikacích. (Některé funkce se objeví v KDE SC 4.4, další až ve verzi 4.5.) Sdílení metadat Nepomuku mezi více PC je však stále v testovací fázi. Dále je zmiňována funkcionalita Nepomuku v Mandrivě 2010, o které se mezi uživateli tolik neví (pokročilé vyhledávání, integrace s úkolníčkem a Konquerorem...).
Vyšla distribuce Unity Linux 2010 založená na Mandriva Linuxu. Používá v základu Openbox, jádro 2.6.31.6 a k instalaci je připraveno 7000 balíčků. Ke stažení jsou dostupná Live-CD pro 32bitovou a 64bitovou architekturu x86.
Filip Korbel, ředitel firmy Stickfish, s.r.o., mluví v rozhovoru, který vyšel v Hospodářských novinách, o atraktivitě VDI řešení, růstu i zahraničních zakázkách pro virtualizovaný desktop Raydesk.
Linus Torvalds se opřel do vývojářů Fedory, kteří se prý nesnaží dostat Nouveau do jádra, ačkoliv jej již dlouho ve své distribuci využívají. Více na Phoronixu.
Open source střílečka (FPS) Blood Frontier vyšla v druhé betaverzi. Podle oznámení je v nové verzi (0.85) zcela předělaná a výrazně vylepšená, takže se ani příliš nepodobá první betaverzi.
Marek Šafář (Novell) na svém blogu oznámil, že kompilátor C# v Mono již kompletně podporuje C# 4.0.
Red Hat vydal jako open source protokol pro virtuální desktopy SPICE (Simple Protocol for Independent Computing Environment). Red Hat získal SPICE v roce 2008, když koupil firmu Qumranet (viz také KVM). SPICE lze použít pro nasazení virtuálních desktopů ze serveru na vzdálené počítače, například desktopy nebo tenké klienty. Je podobný RDP od Microsoftu nebo ICA od Citrixu.
Acer plánuje pro první pololetí 2010 až 6 nových telefonů s Androidem. Tento týden vydal (v Hong Kongu) Acer svůj první telefon; Liquid, na kterém běží také Android (verze 1.6), používá čipset Qualcomm 8250 Snapdragon.
TechWorld píše o již dostupných i chystaných tabletech s OS Android. Zmiňovány jsou: Camangi WebStation, Archos Internet Tablet, Vega od Converged Devices a Sony Ericsson Xperia X10.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: