Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Velká podzimní soutěž, 7. a poslední koloV úplně posledním kole naší podzimní soutěže máte také poslední možnost se zařadit do velkého koncového slosování o hlavní ceny. Stačí odpovědět na pět otázek a možná právě vy vyhrajete značkový mininotebook.
Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)Tento díl je o přístupových právech v Unixu a o nástrojích pro manipulaci s nimi (chmod, chown, chgrp).
Jaderné noviny: Kernel Summit 2009Výstupy z minisummitů: Realtime, Síťování, Správa napájení, I/O řadiče. Stav plánovače. Právní záležitosti. Jak Google používá Linux. Výkonnostní regrese.
Arora 0.10 (další odlehčený prohlížeč s WebKitem)Arora je jedním z mnoha lehkotonážních prohlížečů používajících jádro WebKit. Z šedého průměru ale vybočuje tím, že stojí nad knihovnou Qt4 a především již ve výchozí instalaci umožňuje blokování reklamních bannerů. Ke všemu už je docela stabilní…
Výzkum v IBMSimulace funkce kočičího mozku. Skupinový překlad jazyků: n.Fluent. Nanodráty jsou klíčem k budoucnosti tranzistorů a veškeré elektroniky.
Nokia N900 – představeníPo niekoľkotýždňovom odklade sa do predaja dostáva linuxová Nokia N900 – do veľkej miery nasledovník modelovej rady predchádzajúcich „Maemo tabletov“ Nokia 770, N800 a N810. Na rozdiel od nich však ide o masovejšie zameraný produkt, čoho dôkazom je aj to, že ako prvý z tejto rady sa oficiálne predáva aj na trhoch Českej a Slovenskej republiky.
Jaderné noviny – 4. 11. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.32-rc6. Citáty týdne: Nick Piggin, Linus Torvalds, Ryan Gordon, Theo de Raadt. Další zneužití nulového ukazatele. Zastarání IDE? Japan Linux Symposium: Zvyšování škálovatelnosti VFS. Změna licence sledovacích bodů a značek. Vstříc chytřejšímu OOM zabijákovi.
NVIDIA otevřeně o linuxových ovladačíchPřed pár týdny měli kolegové z Phoronixu možnost vyzpovídat Andy Ritgera ze společnosti Nvidia. Otázky se týkaly převážně vývoje linuxových ovladačů pro grafické karty. Zajímá vás, jaký postoj Nvidia aktuálně zastává k projektu Nouveau, jaké věci plánují pro své vlastní ovladače a jak vůbec v Nvidii s Linuxem a na Linuxu pracují?
Hardwarové novinky – 48/2009Tento týden se podíváme na první náhledy výkonu šestijádrových CPU Core i9, dále na novinky v oblasti výrobních procesů (Toshina a 22nm), abychom vše zakončili pohledem do mobilního světa na tři zajímavé produkty (3D notebooky a HTC HD2).
Stavíme poštovní server – 7 (uživatelé v databázi)Údaje o e-mailových schránkách a jejich uživatelích lze uchovávat například v souborech (jako v minulém dílu seriálu) nebo v databázi. Právě návrhem takové databáze a jejím využitím v programech Postfix a Dovecot se bude zabývat tento článek.
Šance pro zdatné developeryVodafone vypisuje soutěž pro talentované vývojáře o nejlepší návrh a o nejlepší webovou aplikaci. Cílem je vytvořit a zpřístupnit veřejnosti kvalitní a užitečné aplikace prostřednictvím portálu Vodafone park. Do soutěže se můžete se zajímavými nápady hlásit už nyní. Hlavní peněžitá odměna činí 40, resp. 200 tisíc korun.
Redakce portálu OpenOffice.cz připravila pro širokou veřejnost Karty rychlé nápovědy. Jsou věnovány Calcu, Writeru, Draw a Impressu. Zobrazují základní popis prostředí a uvádějí krátké instrukce pro běžné činnosti. Vytvoření zajistil Liberix, o.p.s., který potřebuje vaši pomoc.
How Software is Built nabízí interview, ve kterém vývojář jádra Greg Kroah-Hartmann mluví o škálování vývojového procesu jádra, budoucnosti podpory hardwaru atp.
The Register píše o neoficiální verzi Google Chrome OS, kterou vydali (obraz pro USB klíčenku) inženýři Dellu pro netbooky Mini 10v.
Phoronix v rozsáhlých testech porovnal rychlost a výkon systémů FreeBSD (7.2 a 8.0), Linux (Fedora 12 a Ubuntu 9.10) a OpenSolaris 2010.02 (snapshot b127). FreeBSD 8.0 si nevedlo příliš dobře.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény nejvyšší úrovně, sníží od 1. ledna 2010 roční registrační poplatek za držení domény .CZ. Velkoobchodní cena roční registrace domény klesne ze současných 190 korun bez DPH na 155 korun bez DPH.
Server Penguin.cz přináší krátký pohled na Openmoko WikiReader. Komentován je vzhled, základní funkce a první dojmy z používání.
Vyšel Linux Mint 8 postavený na Ubuntu 9.10. Podporuje OEM instalace, má nový Upload manager, ve správci aktualizací lze vybrané balíčky trvale vyjmout z aktualizací a má i další novinky.
Polishlinux.org dokumentuje stav vývoje KDE 4.4 v revizi 1055000. Autor článku si vychvaluje přidávání apletů jako snazší, i když je zde stále prostor pro vylepšení. KRunner se dá nastavit tak, aby vykukoval zeshora obrazovky jako Yakuake, téma Oxygen je animované a tím i živější, okna se dají ručně seskupovat do skupin a ještě více.
Vyšel VirtualBox 3.1.0. Přináší řadu novinek. Především "teleportaci" aneb živou migraci z jednoho hostitelského systému na druhý, lepší podporu snímků (snapshotů), tj. systém lze obnovit z libovolného snímku, ne jenom z posledního. Dále 2D akceleraci pro Windows hosta, možnost úpravy síťového připojení za běhu atd.
Asi po měsíci vyšla nová verze univerzálního kecálka Pidgin 2.6.4. Pomocí něho se můžete připojit do většiny IM sítí. K dispozici je řada pluginů, které možnosti ještě rozšiřují. Soupis změn od předchozí verze je v changelogu.
Jako dětský dárek teď v USA frčí levní pojízdní křečci. Co si o nich myslí náš hrdina a jak se dívá na problematiku elektronických zvířat? A co vy? Koupili byste dětem umělého křečka?
Vývoj manažeru fotek pro KDE 4, digiKam 1.0.0, se stabilizuje vydáním první RC verze. Od poslední bety bylo opraveno 22 chyb. Vydání finální verze se plánuje na 20. prosince.
K 1.12.2009 se definitivně završuje převod malých a středních zákazníků, kteří využívali internetové připojení poskytované firmou Radiokomunikace, a.s., ke společnosti T-Mobile Czech Republic, a.s. Tím končí působení společnosti Radiokomunikace v této oblasti podnikání a trh tak přichází o významného hráče na poli "poslední míle".
OSOR shrnuje reakce různých skupin na snahu změnit definici open source a otevřených standardů v European Interoperability Frameworku. Nová verze, která zjevně podlehla lobby firem, které hájí proprietární software za každou cenu, se nelíbí přinejmenším Nizozemí, takže věc snad bude napravena.
GUADEC 2010, výroční konference Gnome, se bude konat 24.-30. července v nizozemském Hágu a bude předcházet plánovanému vydání Gnome 3.0 v září 2010. Tři hlavní témata konference budou: státní správa, vzdělávání a koncoví uživatelé.
Slashdot upozorňuje na článek-obhajobu softwarových patentů, který sepsal Martin Goetz, držitel prvního uděleného softwarového patentu.
Vyšlo KDE 4.3.4. Přináší řadu změn. Opravuje chybu v Plasmě, která by nyní měla být živější. Okular je stabilnější. Zlepšení se dočkaly také programy Marble, KGpg, Okteta a KAlarm.
Vyšlo Qt 4.6.0 a Qt Creator 1.3.0. O novinkách v Qt řady 4.6 si můžete přečíst v článku Novinky v Qt 4.6. Přináší podporu nových systémů, více eye-candy a lepší práci s grafikou, podporu multi-touch, výkonnostní optimalizace, nové třídy pro práci s multimédii a více. Nový Qt Creator přináší také spoustu novinek (přejmenovávání symbolů, barevná schémata, experimentální podporu Symbian for Qt, atd.).
Vyšly Kipi-pluginy 0.9.0 pro KDE 4. Novou funkcí jsou záložky v GPSSync, dále se opravuje další dávka chyb a drobností.
Phoronix.com informuje, že byl vydán Zeitgeist 0.3.0. Jedná se o vývojové vydání a přichází s kompletně přepsaným API a enginem, přináší API pro Python a další novinky. Zeitgeist je nástroj indexující obsah disku, navštívené stránky, otevřené soubory a další data a následně mezi nimi rychle vyhledávat, přidávat komentáře, záložky a celkově umožňuje nový způsob práce s daty. Verze 0.4.0 by měla již být stabilní, oficiální premiéry se dočkáme v Gnome 3.0, které by mělo vyjít oproti původním plánům až na podzim 2010.
Phoronix spustil Linux Kernel Test Farm - systém, který bude používán k automatizovanému benchmarkování linuxových jader. Každý den stáhne, zkompiluje a nainstaluje čerstvé jádro z Linusova gitového stromu a na výsledném systému bude provádět 13-14 hodin testování s pomocí sady benchmarků Phoronix Test Suite. Výsledky budou automaticky publikovány prostřednictvím Phoromatic.
Probíhá výběr názvu příští verze distribuce Fedora (13). Navržené a schválené kandidáty pro hlasování najdete na fedoraproject.org. Nedávno vydaná Fedora 12 se jmenuje Constantine.
GUG.cz vás zve na přednášku Chewy Trewhelly (Customer Solutions Engineer, Google), na které představí Google Friend Connect jako způsob, jak přinést sociální funkcionalitu na vaše stránky a zejména novinky, které Google do Friend Connect letos na podzim uvedl. Přednášku pořádá první GUG lokální skupina - Unicorn College Google User Group - jako svoji zakládající akci. Přednáška probíhá v angličtině, registrace nutná.
Místo konání: Unicorn College, s.r.o., Classic 7, Jankovcova 49/1037, Praha 7, datum a čas: 10.12.2009, 18-19.30 hod.
LinuxDevices.com píše o nově oznámeném konceptu telefonu od ZiiLabs (dceřiná společnost Creative Technology). Tzv. Zii Trinity podporuje Android a jejich vlastní linuxové distro Plaszma. Měl by poskytovat HD video výstup (1080p), OpenGL grafiku, HSDPA, WiFi, Bluetooth, GPS a 3,1" dotykovou obrazovku (800x480, OLED).
Vicepresident Googlu Bradley Horowitz se nechal slyšet (na setkání Supernova 2009 v San Franciscu), že Google záměrně nenajímá všechny kvalitní lidi, aby také něco zbylo na konkurenci a celý obor nezkolaboval, když by byli všichni v Googlu...
Vyšla 2. RC verze poštovního klienta Thunderbird 3, která oproti minulé verzi opravuje 4 chyby. V poznámkách k vydání si můžeme přečíst bližší informace nebo si Thunderbirda stáhnout.
Vývoj nástroje SaX2 bude spolu s openSUSE 11.2 ukončen. Namísto toho se bude spoléhat na dynamickou konfiguraci a desktopové aplety. Rozladěným uživatelům se připomíná, že SaX2 je open source a komunita může v rozvoji pokračovat.
Google oznámil výherce Android Developer Challenge 2. Vítězi, kteří obdrží nemalé finanční odměny, jsou Sweetdreams (nastavení časů, kdy nechcete být rušeni), What the Doodle!? (hra) a WaveSecure (zjištění umístění, blokování nebo vymazání telefonu v případě krádeže).
X.Org používá HAL pro detekci hardwaru od X Serveru 1.4. Toto zajistilo například podporu připojování nového hardwaru za běhu. Na Phoronixu se však píše, že od používání HALu bude upuštěno a namísto toho se bude používat kód specifický pro používaný OS. V případě Linuxu půjde například o přímé napojení na udev. Důvodem je ukončení vývoje HALu ve prospěch DeviceKitu a jiných.
Vyšel Linux 2.6.32. Přináší spoustu vylepšení v Btrfs a ve virtualizaci, přepis kódu pro writeback (je nyní znatelně rychlejší), ATI R600/700 3D a KMS, režim nízké latence pro CFQ, podporu architektury S+Core, nové ovladače a spoustu dalších novinek a vylepšení.
Ve Španělsku byl schválen návrh zákona, díky kterému je možné bez soudu zakázat provoz webů, které obsahují nebo odkazují na autorsky chráněný obsah. Stačí podezřelé stránky nahlásit ministerstvu kultury a to může nařídit jejich uzavření. Více na technet.idnes.cz.
Vyšlo Psi 0.14. Mezi novinky patří nastavení barev v okně s chatem, možnost udání důvodu pro kick/ban ve skupinovém chatu, lepší okno s informacemi o uživateli, podpora Enchant (alternativa k Aspell), vylepšené CLI rozhraní (možnost volby profilu a nastavení stavu), rozšířené rozhraní D-Bus a mnoho dalšího.
Vyšel Git verze 1.6.5.4, jedná se o systém správy verzí. Oproti předešlé verzi přináší opravu několika chyb v git-help, git-apply a další, jejich soupis je k přečtení v Release Notes na kernel.org.
Vyšla opravná verze hry OpenTTD. Opravuje pouze chyby [Changelog], v příští stabilní verzi by se mělo objevit OpenGFX a OpenSFX. Jedná se o svobodnou náhradu původních grafik a zvuků.
nVIDIA vydala ovladač 195.22 (beta) pro FreeBSD, který přináší různé opravy a zlepšení, podobně jako linuxová verze, ale čeho si všiml Phoronix, je dostupnost 64bitové verze, na kterou v oznámení nVIDIA neodkazuje, a která je dostupná na jejich FTP.
Na serveru Engadget se objevilo krátké video prezentující několik 3D aplikací běžících ve Firefoxu s rozšířením WebGL na linuxovém telefonu Nokia N900. Více informací o této technologii slibující přinést nové grafické prvky a rozhraní do webových prohlížečů je k dispozici například na webu Planet WebGL.
Bylo vydáno Gnome 2.29.3. Jedná se o další vývojové vydání, které přináší několik nových vlastností (např. možnost posílat soubory v Empathy pomocí drag&drop), oprav chyb (mimo jiné v Empathy, Evolution nebo Brasero) a vylepšené překlady. Příští vývojové vydání je plánováno na 23. prosince.
Google spustil službu Google Public DNS. Cílem je dát lidem veřejně použitelný DNS server pro zrychlení procházení webu, přičemž nejsou podvrhovány záznamy u neexistujících adres jako u obdobných služeb. Servery jsou na snadno zapamatovatelných adresách 8.8.8.8 a 8.8.4.4.
LinuxUser.co.uk zveřejnil rozhovor s Klausem Knopperem, zakladatelem distribuce Knoppix a veletrhu LinuxTag. Otázky a odpovědi se točí mimo jiné kolem Knoppixu, Klausových studií a zrakově postižených uživatelích GNU/Linuxu.
Na stránkách KDE.org byl zveřejněn pohled na nové KDE 4.4 beta1 s kódovým označením "Kompilation". Změn je celkem mnoho, především rychlejší Nepomuk sémantické vyhledávání, změn doznala i Plasma desktop - lepší práce s widgety, jejich sdílení s ostatními uživateli. Budou přidány nové aplikace pro blogování, matematické aplikace a další. Kompletní seznam změn je uveden na techbase.kde.org.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: