Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Instalace nedoznala od předchozí verze žádných výraznějších změn – mimo přehození některých instalačních obrazovek. Konkrétně postupně nastavíme jazyk systému a mapu klávesnice, jméno PC a časovou zónu, u níž postačuje potvrdit implicitně nastavenou hodnotu. Pak zadáme heslo superuživatele/roota a zpracujeme rozdělení disku, které ve výchozím nastavení používá obvyklé dva oddíly společně s LVM (samozřejmostí je možnost šifrování vybraných oddílů, případně celého disku). Jako souborový systém je použit ext4. V předposledním kroku odklikneme nastavení bootloaderu a jdeme do finále, kde vybereme a poté nainstalujeme balíčky operačního systému. Instalace na P4 s 2 GB RAM zabere cca 1 hodinu – instaloval jsem obě pracovní prostředí (GNOME i KDE). Během instalace se zobrazuje logo Fedory a progress bar s informacemi o aktuálně instalovaném balíčku.
Po novém startu, trvajícím i na starším systému skoro okamžik, jsme vyzváni k prvnímu nastavení operačního systému. Sestává pouze z odsouhlasení licence, vytvoření prvního uživatele a nastavení data a času. Oproti předchozí verzi zmizelo nastavení firewallu.
Následně se spustí grafické přihlášovátko GDM. Jako výchozí správce sezení je použito obvyklé GNOME, které je přítomno v nejnovější verzi 2.28, společně s novým pozadím, které ctí modrou barvu Fedory. Na ploše nalezneme běžné ikonky jako Počítač, Domov … a Koš. Z menu, na rozdíl od Ubuntu, nezmizely ikonky, ale zůstaly pěkně s popisky. Totéž už se nedá říci o nástrojových lištách, kde jsou pouze ikonky. Co se týče zvuku, ten je v režii PulseAudia. Výchozím klientem se stal Empathy. Jelikož Pidgin nepoužívám, nemohu se vyjádřit k tomu, jestli se jedná o správný krok.
Připojení k internetu a sítím obstarává NetworkManager, který již oproti předchozí verzi bezproblémově zvládá i připojení do mobilních sítí. Zatímco ve Fedoře 11 jsem na letní dovolené pro připojení k internetu přes Bluetooth mobil musel používat wvdial, v této verzi se mi to hned na první pokus povedlo za použití NetworkManageru.
Jelikož se k modemu připojuji pomocí Wi-fi, prozkoumal jsem něco i v této oblasti. Se starší kartou D-Link DWL-520+, která používá neoficiální ovladač acx-100, se mi připojení nepovedlo, což není ani tak chyba Fedory. Proto jsem zkusil novější Atheros AR2413, který je ve Fedoře oficiálně podporován přes ovladač ath5k. S tímto kouskem jsem už byl úspěšnější, ale vyskytoval se problém v jádře s hlášením:
ath5k phy1: noise floor calibration timeout
Toto hlášení způsobovalo malou rychlost připojení k AP. Dále má NM nově podporovat i IPv6, ale jelikož jej nepoužívám, neměl jsem jej jak vyzkoušet.
Nový upozorňovací systém v GNOME, který zavedlo v jarním vydání Ubuntu, nyní používá také Fedora. Tento systém je zaintegrovaný dokonce i do Firefoxu, kde se takto oznamuje ukončení stahování souborů. Samotný Firefox se v systému nachází ve verzi 3.5.4.
Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na druhé populární prostředí – KDE. To se ve Fedoře nachází ve verzi 4.3.2. Jelikož Fedora nabízí průběžnou aktualizaci KDE v rámci jedné verze distribuce (na rozdíl od GNOME), nenajdeme v tomto prostředí žádné převratné novinky. Snad jenom podporu Solidu v KGpg nebo vylepšený seznam kontaktů v Kopete.
Nějaké novinky se odehrály i na půdě PackageKitu. Konkrétně se jedná o nové pluginy pro instalaci chybějícího softwaru při zadání neexistujícího příkazu. Druhý plugin je určen pro instalaci programů přímo z www prohlížeče. Ovšem ten mi způsoboval pád Firefoxu, takže jsem jej nemohl lépe prozkoumat. Stále nevyřešené zůstávají problémy s KPackageKitem, tedy frontendem PackageKitu pro prostředí KDE. Tyto problémy se týkají spolupráce KPackageKitu s informační ikonkou – neovladatelně se množí hlášky o dokončení aktualizace systému s nutností restartu, a to i přes to, že jsem aktualizaci přerušil. Jedné novinky se dočkal i samotný yum, a to překladu ovládání do národních jazyků.
Z ostatního softwaru nalezneme ve Fedoře 12 všechno, po čem zatoužíme. Kancelářský balík OpenOffice.org se vyskytuje ve verzi 3.1.1. Pro práci s e-mailem máme na výběr z mnoha programů. Mezi nejpopulárnější zajisté patří Evolution (pro GNOME) nebo KMail pro KDE. Mezi novinky patří ABRT, nebo-li Automatic Bug Reporting Tool, který má zjednodušit zasílání zpráv o chybách na několik kliknutí myši. U vývojového prostředí NetBeans došlo k aktualizaci na verzi 6.7.1, Eclipse naopak zůstává ve verzi Galileo – tedy 3.5.1.
Nechybí samozřejmě ani serverové programy jako WWW server Apache ve verzi 2.2.13, poštovní server Postfix (2.6.5) a databázové servery MySQL (5.1.39) nebo PostgreSQL (8.4.1). PHP se nachází ve své nejnovější verzi 5.3.0. Příznivci JSP jistě ocení i přítomnost Tomcatu 6.0.18.
Velkého množství novinek jsme se dočkali v oblasti dnes tolik populární virtualizace, zvláště KVM (Kernel Virtual Machine), ke kterému Red Hat přecházi od Xenu. Do virtuálních strojů je nyní možné přidávat síťová rozhraní bez jejich restartu. Také byla přidána možnost sdílení stejných stránek v paměti mezi různými virtuálními stroji, zvětšení paměťových stránek, rychlejšího přístupu k virtuálním diskům ve formátu qcow nebo podpora stejného ABI pro virtuální stroje mezi aktualizacemi qemu (na virtuálním stroji se nezmění hardware).
Nová Fedora používá nejnovější jádro 2.6.31. Místo starého initrd se již používá nový Dracut. Rovněž byla zrušena podpora pro i586 stroje a jako hlavní 32bitová architektura se používá i686. GCC compiler se vyskytuje ve verzi 4.4.2, základní C knihovna ve verzi 2.11. Javu nalezneme ve verzi OpenJDK 1.6.
Pokud používáte prostředí GNOME nebo často využíváte mobilní připojení k internetu, pak je odpověď celkem jednoznačná – aktualizovat se vyplatí. Totéž platí i s lepší podporou webkamerek. V případě, že je vaše oblíbené pracovní prostředí KDE, není nutné s aktualizací pospíchat, protože stejnou verzi KDE naleznete i v předchozí Fedoře. Pokud ale máte rádi co nejaktuálnější systém, aktualizaci doporučuji.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Jinak nový networkmanager má někdy problém s WPA, cyklicky se odpojuje a připojuje v rytmu cca jedno připojení za minutu. Bugy jsou nahlášené, ale řešení nikde; kromě "připojte se ručně".NetworkManager je hromada hnoje, říkám to pořád
NetworkManager je hromada hnoje, říkám to pořádNějak u Vašeho příspěvku nevidím odkaz na alternativní nástroj... -Yenya
Nějak u Vašeho příspěvku nevidím odkaz na alternativní nástroj...Protože o žádném nevím (nepočítám-li ruce, kterými lze spouštět
ip
, iwconfig
apod.). Ovšem občas mám sto chutí pustit se do vytvoření alternativy - odrazuje mě ale od toho obava, že vyrobím dalšího kostlivce ve skříni, protože se pak o to nebudu chtít starat. Ledaže by mi za vytvoření takového nástroje někdo dobře zaplatil Od verze 0.7 nebo mozna 0.6.neco je NM fajn.Není. Nedeterministicky blbne a nelze zjistit proč. Konkrétní případy jsem tu již vícekrát zmiňoval. Kraví to i v openSUSE 11.2.
na notebook (wifi, vpnky) je to vyborna vecickaAno, je. Protože není k dispozici nic lepšího.
Hodina je akorát. Člověk stáhne balíčky přes preupgrade, pak se preupgrade zasekne na konci s "finishing up", pak člověk hledá, jak se vyprázdní cache preupgrade (-clean je pěkná volba, ale musí se ještě i ručně), pak to stahuje celé znovu a samotná instalace taky nějakých těch 20 minut trvá...Teda co jsem všechno mezi řádky přehlíd![]()
Jako výchozí správce sezení je použito obvyklé GNOME...GNOME asi není správce sezení...
...s popiskami...s popisky.
Jelikož Fedora nabízí průběžnou aktualizaci KDE v rámci jedné verze distribuce (na rozdíl od GNOME)Kdysi, když jsem zkoušel Fedoru, tak to šlo i u GNOME, imo celkem škoda, jestli to nyní už nedělají.
Moje zkusenost s opravdu starsimi kousky HW je, ze starsi distribuce jsou vyrazne sviznejsi...
* Tue Nov 24 2009 Adam Jackson <ajax@redhat.com> 1.7.1-11 - xserver-1.7.1-window-picture-performance-regression.patch: Paper over a performance regression caused by the window picture fixes.Možná to pomůže v tvém případě.
Pridam svoji zkusenost.
Instalace:
- instalace byla za 10minut. Stahl jsem live cd, nabotoval a pak klikl na intall to harddrive.
- zbyvajici balicky jsem si postupem casu dle potreby doinstaloval
Co autor clanku nezminil:
- je mozne stahnout si preview gnome-shell
- myslim ze PulseAudio se jiz ve verzi ve Fedore da pouzivat (alespon na mych trech pocitacich 2xnotebook 1xstare pc)
- Fedora pridala pomerne prudicsky plugin "CommanNotFound" - ktery jsem osobne ihned zadisabloval co to slo
- Thunderbird je v posledni verzi a nabizi rozsirene vyhledavani/indexaci a vice moznosti pohledu na ucty zprav.
Zda je Fedora tuctova ci ne, nema smysl resit.
Pro nekoho je, pro nekoho vzdy bude a naopak - no a nekdo ji proste pouzije a nebo ne.
Co je opravdu tuctove, je titulek clanku.
Co se tyce obsahu, primlouval bych se k tomu, aby priste autor poslal radeji link na release notes a verim, ze mnoho lidi by to ocenilo vice. (Srovnejte sami link )
Jeste jsem zapomnel zminit, ze ten druhy laptop je Asus Eee PC 900 a vse funguje na jeden klik.
Neni nutne nic ladit ci slozite nastavovat. U live cd je dobre, ze je pomerne ocesane, takze opet do sveho netbooku muzete nainstalovat jen to co potrebujete.
Instalace na Eee PC byla casove asi srovnatelna s mym druhym laptopem.
Me subjektivni hodnoceni teto release Fedory zejmena z hlediska meho zeleza je pozitivni - prozatim mne neprekvapil zadny "kostlivec", ktery by pretval z vyvojove Rawhide, tak jak tomu bylo v temer ve vsech predchozich release.
Tedy jedno plus dvanactemu vydani Fedory.
Abych nebyl jen pozitivni, i jedno minus se najde:
Zkuste si pripojit do usb ctecku s pametovou kartou z fotaku. Najdete tam vsechny fotky pojmenovane velkyma pismenama.To je rozdil oproti drivejsku, kdy to bylo malyma. Pouze myslim Thunar to mountoval s velkyma. To by jeste nebyl duvod pro minus, ale problem je, ze jsem prozatim nenasel cestu jak to nastavit na puvodni chovani - dokumentace mizerna na urovni automaticky preparsovanych zdrojaku.
Technicky se to udela pridanim mount options "shortname=mixed", ale nenasel jsem cestu, jak to auto mount procesu ve Fedora 12 nastavit. Zjistil jsem, ze DevKit to nastavit umi a ze gvfs&gio to asi neumi. Kdo ale auto mountuje ve Fedora12 to fakt nevim. Nechcete mi nekdo poradit?
Nejsem si jisty zda rozumim.
Pri mountovani lze predat modulu pro FAT/VFAT parametr, kterym rekneme, jak se ma chovat k souborum ulozenym pouze jako shortname ( puvodni FAT 8.3 konvence - tedy ne VFAT rozsireni/bastl ).
Nevim presne jak je to v jadru, ale stale jde udelat mount /dev/zarizeni_moje_karta /media/moje_karta -O shortname=mixed
Problem na ktery poukazuji je, ze nejaky automountovaci proces ve Fedora 12 toto neudela (bud tam da upper nebo necha default, coz je asi taj jak to na FAT lezi, tedy upper).
Drive byl ve Fedore gnome-mount, ktery to resil, ale nyni je away a ja nevim kde to nastavit. Snad by to pry mel delat nautilus, ale rekneme si na rovinu, dokumentace k KDE a GNOME je mizerna - tim nechci nijak hodnotit GNOME i KDE. Manualove stranky zadne. U Fedora take ticho po pesine, alespon do ReleaseNotes by to mohli dat. Stacilo by nakopnout. Zkousel jsem si ukladat sekvence proces tree pri zasunuti flashky, ale bez uspechu. Nenapadne nekoho jak to oddebugovat, tedy zjistit, co zavola ten mount, pri zasunut flashky do systemu?
mount
? U mě totiž DeviceKit-disks použije právě shortname=mixed
. Byla to jedna ze změn ve verzi DeviceKit-disks-009.
Cha cha. Dekuji moc za tip! Sice to nemam vyresene, ale ..
Pri srovnavacim rucnim mountu jsem zadal toto:
mount /dev/sdb1 /media/disk -O shortname=mixed
namisto tohoto:
mount /dev/sdb1 /media/disk -o shortname=mixed
Jinak mount vypise toto, coz potrvrzuje vase podezreni.
/dev/sdb1 on /media/F009-64A5 type vfat (rw,nosuid,nodev,uhelper=devkit,uid=500,gid=500,shortname=mixed,dmask=0077,utf8=1,flush)
No a ja jdu hledat, kde to tedy mohu zmenit/vypnout.
Nový upozorňovací systém v GNOME, který zavedlo v jarním vydání Ubuntu, nyní používá také Fedora.Nevím co mají v Ubuntu, ale mám ten dojem, že něco úplně jiného. Ty podivný černý bublinky ve Fedoře jsou slider engine notification-daemona, kód zde: http://cgit.freedesktop.org/~mccann/notification-daemon-engine-slider. Též to lze ukázat tím, že stačí změnit gconf:///apps/notification-daemon/theme na standard (nebo na naistalovat notification-daemon-engine-nodoka a změnit tentýž klíč na nodoka) a dostanete staré ošklivé (nebo v případě nodoky přibližně to, co bylo v F11) notifikační bublinky. Čili ve zkratce, žádný nový notifikační systém se ve Fedoře nekoná, pouze nové témátko.