abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  včera 17:11 | Nová verze

  Byl vydán Thunderbird 128 “Nebula”, tj. nová major verze poštovního klienta Thunderbird. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  11.7. 20:55 | IT novinky

  Aktivistický technologický kolektiv NoLog.cz spustil 7 nových služeb: anon.nolog.cz - NoLog identita, talk.nolog.cz - videokonferenční systém OpenTalk, vault.nolog.cz - bezpečný správce hesel pro jednotlivce a skupiny, search.nolog.cz - anonymní vyhledávač, kdy.nolog.cz - snadné domlouvání společných termínů, md.nolog.cz - editor pro společnou práci na textech ve formátu Markdown a nolog.chat - šifrovaný chat pro jednotlivce a skupiny.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  11.7. 02:33 | Nová verze

  V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. V květnu byly oznámeny pokroky při portaci na Linux. Dnes byly oznámeny oficiální linuxové buildy.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 48
  11.7. 00:22 | Zajímavý článek

  Behdad Esfahbod pro článek Stav vykreslování textu v roce 2024 sesbíral, jaký software se používá pro vykreslování textu na open-source desktopu. Volně navazuje na přehled z let 2009 až 2012. Autor je hlavní vývojář knihovny HarfBuzz.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 4
  10.7. 18:55 | IT novinky

  Po 17 letech ukončila svou činnost (𝕏, Facebook) mezinárodní nezisková organizace Girls in Tech (Wikipedie) usnadňující ženám vstup do světa technologií. Došly finance. V dubnu ze stejného důvodu skončila organizace Women Who Code.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 77
  10.7. 15:55 | Nová verze

  Byla vydána (𝕏) nová verze 9.6 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  10.7. 15:22 | IT novinky

  Společnosti O2 Czech Republic a Nordic Telecom Holding podepsaly 24. 6. 2024 smlouvu o prodeji stoprocentního podílu v Nordic Telecom Regional. Transakce podléhá schválení příslušnými úřady.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 17
  10.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

  Blast-RADIUS, zranitelnost v AAA protokolu RADIUS související s použitím hašovací funkce MD5. S vlastní doménou a logem.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  10.7. 00:11 | Bezpečnostní upozornění

  Podle belgické spotřebitelské organizace Testaankoop routery Linksys Velop Pro 6E a Velop Pro 7 při instalaci posílají SSID nakonfigurované Wi-Fi sítě a příslušné heslo v otevřeném tvaru na servery Amazonu (AWS) [Stack Diary, Testaankoop].

  Ladislav Hagara | Komentářů: 6
  9.7. 17:22 | Nová verze

  V IDE firmy Jetbrains založených na IntelliJ bude možné nativně použít Wayland. Podpora je přidána ve verzi 2024.2 EAP (Early Access Program).

  goliash | Komentářů: 0
  Rozcestník

  Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  2. 12. 2008 | Jana Budinská | Recenze | 11132×

  V úterý 25. listopadu jsme se dočkali už desáté verze projektu Fedora (dříve Fedora Core), komunitní distribuce podporované Red Hatem a základny komerčního Red Hat Enterprise Linuxu. Měsíc po vydání Fedory 10 končí podpora Fedory 8 a řada jejích uživatelů, kterým z nějakého důvodu devítka (Sulphur) zrovna moc nesedla, hleděla k vydání desítky s nadějí i obavami.

  Fedora 10 Cambridge

  Při půlročním cyklu vydávání nových verzí to máme už pět let od vydání prvního release, tehdy ještě pod názvem Fedora Core 1. Desátá verze Fedory má kódové označení Cambridge. Pro nezasvěcené jsou kódová jména Fedory mnohem chaotičtější a méně logická než například typická dvouslovná jména Ubuntu, která následují po sobě v abecedním pořadí. Přesto i pojmenování Fedory mají svou logiku: každá dvě za sebou jdoucí jména musí mít společnou určitou kategorii (v angličtině „is-a“), ne ale takovou, kterou už mají společná dvě jména předtím. Cambridge a předchozí Sulphur jsou obě města v USA, Sulphur měl s codename Fedory 8 (Werewolf) společnou zhoubnou reakci na stříbro (viz http://fedoraproject.org/wiki/Releases/Names). Trochu kostrbaté, ale proč ne. S Cambridgem se navíc Fedora vrací na začátek kruhu – Cambridge bylo původní codename Red Hatu 10, z něhož vznikla Fedora Core 1.

  Fedora se vždy profilovala jako „cutting edge“ distro a v tomto duchu zařadila do předchozí verze devět pouze KDE 4.0, na rozdíl od Ubuntu, které ještě v Hardy Heronovi zachovalo možnost výběru Kubuntu jak s KDE 3.5, tak s KDE 4.0. Ortodoxní KDEčkaři vzhledem k nestabilitě KDE 4.0 Fedoru 9 tedy raději vypustili a čekali na Fedoru 10 a snad už stabilnější a odladěnější KDE 4.1. A dočkali se.

  Instalace

  Nejdřív chci říct, že Fedora 10 je podle mě opravdu vizuálně povedená. Nemám žádné výhrady ani ke vzhledu výchozího Gnome, ani KDE a pěkně (a poněkud dospěleji) vypadá už i instalátor. Instalace probíhá klasickým stylem „zrní kolem enteru“ – výběr jazyka a dalších pár jednoduchých otázek. Potěší, že už v instalátoru si v sekci rozdělování disku můžete vybrat, jestli chcete disky šifrovat. Tato možnost není nová, ale dřív její použití nebývalo zcela bezproblémové. Ve Fedoře 10 k používání systému na šifrovaném disku stačí zaškrtnout jediné políčko, zadat heslo a nezapomenout ho (jak se mi při testování povedlo ;)).

  fedora 10 cambridge 1 fedora 10 cambridge 6 fedora 10 cambridge 9

  Instalace „ví, co chcete“ a pokud si uživatel vybere standardní instalaci, nezatěžuje ho zbytečným výběrem balíků. Můžete se ale samozřejmě proklikat do klasického zaškrtávacího výběru, který se příliš neliší od předchozích verzí. Pokud zaškrtnete ve volbě desktopového prostředí KDE i Gnome, nainstalují se obě a při zadání uživatelského jména a hesla mezi nimi můžete jednoduše přepínat. Pokud tedy přece jenom ještě úplně nedůvěřujete nebo jste nepřišli na chuť novému KDE 4, můžete si zvykat postupně a „seriózně pracovat“ v Gnome.

  Nové a lepší

  Vylepšení začínají rovnou u bootu: Fedora 10 používá nový bootovací proces jménem Plymouth a na rychlosti je to poznat. Pokud nemáte kartu AMD/Ati, grafický boot si bohužel neužijete (důvodem je podpora Kernel Mode Setting), ovšem i „náhradní“ tříbarevný progressbar je roztomilý a neurazí ani nevyděsí náznaky návratu do minulého století. „Finále“ bootu, tedy start X serveru, také prošel jednou drobnou, ale poměrně zásadní změnou: Xka startují na prvním virtuálním terminálu, nikoli na tradičním sedmém. Drobné zrychlení a eliminace „problikávání“ obrazovky s textovým loginem může být plusem pro tu většinu uživatelů, kteří používají přihlášení do konzole jednou za uherský rok (nebo vůbec). Pokud jste zvyklí na trojhmat Control-Alt-F1, můžete buď zuřit, nebo si spolu s několika dalšími úpravami systému vypnout Plymouth, který právě toto vynucuje. Pro běžné uživatele to ale žádná újma nebude. Jedna „jistota“ zmizela, ale linuxová zeměkoule se točí dál.

  fedora 10 cambridge 2

  Jak už jsem zmínila, obě hlavní desktopová prostředí vypadají velice dobře a extrémně povedená je také tapeta základního tématu Solar. Výchozí desktopové prostředí Fedory Gnome je ve verzi 2.24 a obsahuje vše, na co jsme zvyklí, včetně IM klienta Pidgin, a to přesto, že ještě v release candidate bylo Empathy. Na poslední chvíli se ale vývojový tým rozhodl nepoužít Empathy jako výchozího klienta, především z důvodu nestability. Na Empathy se tedy můžeme těšit ve Fedoře 11.

  fedora 10 cambridge 3

  Vývojový cyklus KDE bohužel o dva měsíce pokulhává za vývojovým cyklem Fedory, takže ve Fedoře 10 ještě není KDE 4.2, které by mělo začleňovat velkou část toho, na co jsme byli zvyklí v KDE 3.5. Přítomné KDE 4.1 je alespoň oproti KDE 4.0 použitelné a tolik nepadá, i když i tady překvapí některé nepříjemné nedotaženosti (třeba nefungující spouštěč aplikací po stisku Alt-F2).

  fedora 10 cambridge 4

  Obě hlavní desktopová prostředí jsou pěkná, ale čím dál nenažranější a zvlášť KDE dokáže být i s minimem spuštěných aplikací docela líné. Pro ty, kteří musí počítat každé mega paměti, zařadila Fedora odlehčené desktopové prostředí LXDE. Je sice docela svižné, ale počeštění i grafika (oproti pěkně vyvedené stránce projektu) jsou trochu rozpačité a pokud už chci odlehčit méně výkonnému hardware, lépe se cítím v XFCE. Zastánce si ale určitě najde, podle ohlasů v diskusích je příjemně stabilní a to je spolu s rychlostí klíčová vlastnost, kterou můžeme od „nenáročného desktop manageru“ chtít.

  fedora 10 cambridge 5 fedora 10 cambridge 7 fedora 10 cambridge 8

  Dále najdeme ve Fedoře 10 Firefox 3.0.4 nebo OpenOffice.org 3.0 (finální release má jako jedna z prvních distribucí), pro vývojáře Eclipse 3.4, ale nově i NetBeans. Fedora 10 je postavena na jádře 2.6.27.

  Další novinky

  • Podle feature listu mělo dojít ke zlepšení nastavení tiskáren a obsluhy tisku, podpory webkamer a infračervených dálkových ovladačů.
  • Přepsání zvukového serveru PulseAudio by mělo mimo jiné snížit spotřebu energie a minimalizovat výpadky.
  • Jako root se nepřihlásíte do grafického rozhraní. Naopak nepotřebujete být root, abyste mohli přímo (bez zadání cesty) spouštět binárky z /sbin – vylepšení nazvané „Sbin Sanity“ přidává /sbin i do proměnné PATH všech ostatních uživatelů.
  • Některé nástroje pro virtualizaci okolo libvirt, např. podpora pro instalaci virtuálních strojů na vzdálené počítače nebo virtualizační storage management.
  • Nový RPM package manager ve verzi 4.6, která by měla opravovat velké množství bugů. GStreamer dependencies slibují automatickou instalaci kodeků třetích stran. Jsme ale ve Fedoře, takže třeba DivX takhle jednoduše nečekejte.
  • Možnost jednoduchého sdílení síťového připojení přes wi-fi (ad-hoc mód).
  • First Aid Kit – „lékárnička“, která by měla usnadnit uvedení systému do provozuschopného stavu, když se něco nepovede (obnova bootloaderu, initrd, reinstalace některých klíčových balíků apod.).
  • Nový systém pro audit systému a detekce průniku SecTool.

  Závěr

  Patřila jsem k těm, kterou KDE 4.0 ve Fedoře 9 otrávilo a na Gnome jsem si nechtěla zvykat. Rozhodování, jestli raději Gnome, nebo jiná distribuce, jsem o půl roku prodloužila vyčkáváním na Fedoře 8 – a z dosavadních zkušeností můžu říct, že se vyplatilo. Fedora 10 není – jako žádné jiné distro – dokonalá, ale vypadá to, že na následující rok má teplé místečko na mém disku zajištěné. Mně podobným můžu jen doporučit upgrade a dosavadním fedoraskeptikům, aby dali desítce šanci. Věřím, že může příjemně překvapit.

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  2.12.2008 00:13 kub. | skóre: 28
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Á, nová autorka :)

  Joseph avatar 2.12.2008 00:19 Joseph | skóre: 7 | blog: No_bullshiting_please | Ba'aretz
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  jednoznacne rasisticky kontext: kulatiny komunitního klobouku -> KKK -> Ku Klux Klan

  Ts Ts.

  Takto tu demokraciu nevybudujeme. Hail to politicka korektnost.

  BTW: clanok pekny asi fidorku nainstalujem niekde na testovanie ked uz ju autorka vychvalila.
  אם אין אני לי, מי לי; וכשאני לעצמי, מה אני; ואם לא עכשיו, אימתי.(פרקי אבות, פרק א, משנה יד
  2.12.2008 10:06 quanti | skóre: 16 | blog: ch1x0r
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Vida, to jsem nečekala - pokud něco, tak maximálně nařčení z podprahového prosazování KDE :)

  2.12.2008 20:35 hmm | skóre: 13 | blog: BSD bloček
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Na to uz jsme si (my neKDEckari) zvykli, ze se KDE4 nepovedla, tak ji musite vsemozne prosazovat :-D

   

  BSD is for people who love Unix, Linux is for people who hate Windows...
  Luboš Doležel (Doli) avatar 2.12.2008 01:03 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  Jsme ale ve Fedoře, takže třeba DivX takhle jednoduše nečekejte.
  To tam v defaultu není ani ten ffmpeg?
  michich avatar 2.12.2008 07:54 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Není, kvůli patentům. Je ve free části repa RPMFusion.

  2.12.2008 08:15 Dusan | skóre: 23 | blog: Moje_trable_s_internetom
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  A z bývalej livny (teraz je to nejaký fusio či čo) sa stratil libdvdcss2 dosť zásadná vec.

  Našťastie http://atrpms.net/dist/f10/ tu je.
  michich avatar 2.12.2008 09:07 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Livna ještě zcela nezanikla. Zůstává v ní právě ten jediný balíček, který neprošel do RPMFusion.

  2.12.2008 03:51 ____ | skóre: 15 | blog: _
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Konečně je sbin v cestě, začnu uvažovat o použití. 

  2.12.2008 07:17 Messo
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  sbin v ceste? vsak to je samozrejmost nie? ked nieje pridam si

  2.12.2008 23:26 Sim
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Není. Ve Fedoře 9 nebyl.

  David Watzke avatar 2.12.2008 17:26 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  Au, tak to je zásadní nedostatek. S takovým přístupem bych spíš doporučoval zůstat u Windows.
  “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
  2.12.2008 17:28 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  Heh? Nedostatek? Jaký? To že to je v path nic neznamená, pořád nemáš práva ty příkazy neautorizovaně použít. :-)
  David Watzke avatar 2.12.2008 17:34 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  Ironie, kámo, ironie...
  “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
  2.12.2008 23:37 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  No jo, no jo :-)
  Luboš Doležel (Doli) avatar 2.12.2008 17:34 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  On to podle mě myslel ironicky :-)
  2.12.2008 23:37 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  No jo, no jo :-)
  22.12.2008 22:53 ____ | skóre: 15 | blog: _
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  Mě iritovala ta nutnost na to šahat, když to je víceméně samozřejmost.
  2.12.2008 07:55 pupu | skóre: 31
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Diky, vypada to zajimave. Vyzkousim na virtualu ve Windows a pak mozna prestehuju na pracovni notebook ;-) Ted je jen otazka, jak budou fungovat veci napsane mimo distribuci, ktere se musi (alespon trochu) kompilovat... typicky VMWare nebo Cisco VPN klient.

  2.12.2008 08:41 palos | skóre: 3
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Cisco VPN klient sa kompilovať nemusí, veď predsa stačí použiť balíček vpnc, alebo nie? Ja ho s úspechom používam už dlho...

   

  Rezza avatar 2.12.2008 09:46 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Funguje i NetworkManager-vpnc. Bez vpnc by asi Fedora nemohla ani vyjit, pac by se ani @redhataci nedostali z domu do prace :D

  2.12.2008 16:14 pupu | skóre: 31
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Vida, trochu vic jsem se do toho zavrtal a mohu zrevidovat svuj puvodni dojem, ze to v nasich podminkach nefunguje. Tady s tim byly docela neprijemne problemy a musel se pouzivat nativni klient, ale ted se to chova podstatne mravneji. Diky za pripomenuti

  Rezza avatar 2.12.2008 18:10 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Kdyby prave nejelo VPNC, tak by asi ze vseho nejvic brblali redhataci. Je to nase cesta do prace... Ale par bugu bylo, hlavne ten neprijemny v NM, kdy po zadani spatneho hesla slo cele VPN do * az do restartu

  7.12.2008 19:23 lizbet
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Pokud tvuj zamestnavatel pouziva deravej preshared-key, tak ti vpnc v pohode staci. Pokud pouziva klientsky certose tak nikoli ...

   

   

  2.12.2008 10:06 kub. | skóre: 28
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  VMware pochopitelně jede, Cisco vpn přes vpnc.

  2.12.2008 11:03 Peter Šantavý | skóre: 22 | blog: Obcasnik
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Cisco VPN (vpnc), OpenVPN, pptp funguju bez problemov.

  6.12.2008 15:47 Tonda Cepicka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Pokud vim, tak vpnc nepodporuje prihlaseni pomoci certifikatu, nebo se pletu? To je pro me zasadni nedostatek a musim neustale pouzivat propritalni cisco vpn klient.

  2.12.2008 09:40 jara
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  >  Pokud nemáte kartu AMD/Ati, grafický boot si bohužel neužijete

  Bohužel se už nikde nepíše, že fungují jen historické karty Ati, tj. Radeon X1xxx (r500). Aspoň na mojí HD3870 (r600) mám jen textový boot. Podpora r600 kms prý  "needs testing" a není normálně zapnuta v jádře.

  2.12.2008 09:54 Dušan Hokův | skóre: 43 | blog: Fedora a další...
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Plymounth funguje graficky i pokud na Intel grafice zapnu framebuffer, typicky parametrem v jadre napr. vga=791.

  2.12.2008 12:05 Matěj Cepl
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Ostatní grafické karty budou podporovnány s KSM až budou opravené drivery -- intelí by snad měli být každou chvilku (a ano, budou v updates, až budou).

  Rezza avatar 2.12.2008 09:49 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Pro KDE doporucuji spis KDM nez vychozi GDM. Je o hodne rychlejsi a navic se nam celkem povedlo tematko :D Ad. KDE 4.2 - pujdou do updatu pro F10, takze nebude trebas cekat na F11. Pokud fakt vyjdou koncem ledna, tak zacatkem unora by mohly byt alespon v updates-testing. Jinak pekny clanek, o KDE ve Fedora asi jeste zabloguji na nejakem ceskem serveru nebo borntobeopen.blogspot.com/ - rad bych obcas lidu pohodil neco chutneho z nasi kuchyne :D

  2.12.2008 10:04 quanti | skóre: 16 | blog: ch1x0r
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Jojo, budou v updatu, to jsem zapomněla zdůraznit - jenom, že je trochu škoda, že nejsou rovnou při vydání :)

  Rezza avatar 2.12.2008 10:27 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Tak nepasuje nam to :) Mozna pokud bude mit Rex nebo nekdo jiny cas (trebas pres Vanoce bude chut) a vybuildi je do kde-redhat.sf.net (aspon nejakou betu). Jinak dalsi duvod pro KDM - prepinani uzivatelu v KDE :)

  2.12.2008 10:30 quanti | skóre: 16 | blog: ch1x0r
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  KDM mám na provozním systému v osmičce, ale při testování, dokud jsem zkoušela různá desktopová prostředí, se mi to zatím nechtělo měnit. Ale asi u něj zase skončím :)

  Rezza avatar 2.12.2008 10:51 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Tak musim vnutit svoje detatko :)

  2.12.2008 09:53 mimi.vx | skóre: 37 | blog: Mimi.VX | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  k memu prekvapeni na notebooku daleko lepsi nez buntu ... a to sem nemel rad redhat od verze 6.2

  velmi mile prekvapila

  USE="-gnome -kde";turris
  2.12.2008 10:43 UncleFido
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Jj, o vikendu jsem F10 nainstaloval na netbook Acer Aspire One A150 a maximalni spokojenost, ono opravdu vse funguje :-D 

  2.12.2008 11:10 Petr_666
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  Mám úplně stejný názor jako Mimi MIONS, taky jsem redhatu nemohl přijít na chuť, ale Fedora 10 je výborná, běží mi bezproblémově i na Asus Eee 701 SURF, a to jí nemám nainstalovanou na SSD disku ale na USB Flashce. Opravdu klobouk dolů, Fedora 10 se povedla. Jen tak dál.
  2.12.2008 10:47 Josko
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Fedora je distribuce, ktera zasadne pouziva nejnovejsi kernel a pomerne hbite (behem cca 10 dnu) aktualizuje podporovane verze vzdy na ten nejnovejsi. Proto ji pouzivam. Usetrilo mi to nejruznejsi problemy s HW, ktera se casto vyskytuji v zadostich o pomoc ve forech. Cim mne vsak vyvojari F10 nastvali je presun grafickeho rozhrani z vt7 do vt1 bez jednoduche a "poctive" moznosti obnovit puvodni stav. Graficke rozhrani dosud neni tak propracovane aby si s nim uzivatel vystacil. Napriklad "system-config-network-gui" vytrvale zapisuje gateway i do masky a pod. Navic bych ocekaval ze zmizi vt7, ta vsak i pres presun grafickeho rozhrani v systemu zustava. Zrychleni a odstraneni poblikavani obrazovky v dusledku tohoto presunu nepozoruji. Mozna je to tim, ze jiz nekolik let preferuji "radeony". Jedine zrychleni, ktere je pozorvatelne, je zmizeni loga tucnaka(u), ktere pri pouziti "vesa" startu, drive mizelo az pri zacatku "iteraktivni" hlasky, ted zmizi opravdu bleskove, vzapeti po zacatku bootu. Nemyslim vsak, ze to bylo zamerem vyvojaru. Povazuji to za nedotazeny experiment, ktery odradi od Fedory dalsi uzivatele (mozna jen ty se zafixovanymi navyky). Reseni, ktere doporucuje "Covex" http://www.root.cz/clanky/fedora-10-cambridge-a-pet-let-projektu-fedora/ neni jednoznacne, mne nepomohlo (pomohlo mi ale podobne, asi je to HW zavisle). Proto osobne povazuji toto vylepseni Fedory za dosti nestastne, ukvapene a nedotazene.

  michich avatar 2.12.2008 11:01 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  > "system-config-network-gui" vytrvale zapisuje gateway i do masky

   

  Tohle je bug, známý a opravený. Nový balík půjde mezi updates v nejbližší dávce. Můžeš vyzkoušet ještě předem: https://admin.fedoraproject.org/updates/system-config-network-1.5.94-2.fc10

  thingie avatar 2.12.2008 11:55 thingie | skóre: 8
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Tenhle absurdní hrůzokrám přežil zavedení NetworkManageru (který při vší své špatnosti není ani z tisíciny tak hrozný)? Kruci.

  Růžové lži.
  michich avatar 2.12.2008 12:33 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Přežil. Jsou případy, pro které je starý systém stále vhodnější než NetworkManager. Pokud používáš pouze NM, nemusíš se s-c-n vůbec zabývat.

  thingie avatar 2.12.2008 12:54 thingie | skóre: 8
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Tak starý systém jo, ale ne tohle staré klikátko. :-)

  Růžové lži.
  michich avatar 2.12.2008 11:06 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  > Graficke rozhrani dosud neni tak propracovane aby si s nim uzivatel vystacil.

  Pořád zůstávají textové VT na vt2 až vt6, takže to není zas takový problém.

  > Navic bych ocekaval ze zmizi vt7, ta vsak i pres presun grafickeho rozhrani v systemu zustava.

  Můžeš tohle nějak rozvést? U mě na vt7 nic neběží, X ani getty.

  Conscript89 avatar 2.12.2008 12:25 Conscript89 | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  > Pokud nemáte kartu AMD/Ati, grafický boot si bohužel neužijete (důvodem je podpora Kernel Mode Setting), ovšem i „náhradní“ tříbarevný progressbar je roztomilý a neurazí ani nevyděsí náznaky návratu do minulého století.

  Neni tak docela pravda, uspesne provozuji Plymouth na intelu, staci jen predat jadru parametr pro vga a mod a pouzivat tak framebuffer, pak jede vse hezky graficky. Jen ten grub je porad nejaky pofiderni (predelaval se prave kvuli Plymouth, coz nebylo zmineno).

   

  > (třeba nefungující spouštěč aplikací po stisku Alt-F2)

  Me to funguje naprosto bez problemu. Asi to bude tim ze nepouzivam GDM.

  I can only show you the door. You're the one that has to walk through it.
  2.12.2008 14:16 quanti | skóre: 16 | blog: ch1x0r
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  To by byla zajímavá souvislost; vyzkouším...

  2.12.2008 16:06 vratidlo007 | skóre: 21
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Koukam, ze stejna zkusenost s F9. Zdeseni, navrat k 8 a cekani na 10:-) A vyplatilo se. Chvilkova dezorientace v KDE4, ale ted uz ji mam jak na NB (IBM Z61m funguje bez sebemensiho zavahani), tak i na 64b desktopu. Instalce sice nerozdychala 2 displaye s ruznym rozlisenim (zmet vodorovnych car), ale to se dalo vyresit redukci pouze na jeden monitor. Ted vse funguje k naproste spokojenosti. F10 se z meho pohledu velmi povedla.

  2.12.2008 18:55 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Děkuju za hezký článek. :-) Ale i přesto zůstávám u Kubuntu. :-D

  2.12.2008 19:27 XYZ
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  :-D :-D :-D

  2.12.2008 20:29 Dan Horák | skóre: 21
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Jen upřesním - Plymouth vypnout nejde, ale jde přepnout do "textového" režimu. Grafika při bootování je pouze jedna z jeho funkcí.

   A ke zrušení vt1 - ten kdo nepoužívá grafický boot, tj. nemá "rhgb" na kernel řádce v grub.conf, snadno vrátí pošle Xka zpátky na vt7.

  2.12.2008 20:41 hmm | skóre: 13 | blog: BSD bloček
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  tak to vypada ze naslednik na ntb po Fedore 9 bude Gentoo :-D na fedore 9 mi delaj neskutecny trable ty selinux politiky... jelikoz je zde jeste prohlubuji, tak se na tom uzivatelsky podilet nebudu...

  BSD is for people who love Unix, Linux is for people who hate Windows...
  2.12.2008 20:51 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  To nejde vypnout tak snadno jako AppArmor v suse?
  2.12.2008 21:12 Dušan Hokův | skóre: 43 | blog: Fedora a další...
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  vypnout to jde velmi snadno :-) bud jako parametr v grubu nebo pres nastroj setup

  2.12.2008 21:28 hmm | skóre: 13 | blog: BSD bloček
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  tak vypnout to jde, to netvrdim (taky jsem to udelal)... ale je to zbytecnej balast kterej se rozrusta dal...

  BSD is for people who love Unix, Linux is for people who hate Windows...
  thingie avatar 2.12.2008 21:31 thingie | skóre: 8
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  SELinux jako balast? Achjo, to jsme to zase někam dopracovali.

  Růžové lži.
  3.12.2008 19:04 lucky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  balast je to ve fedore kde se testuje/odladuje pro RHEL (bavime se o fedore a ne obecne o bezpecnosti v gnu/linuxu), ovsem setkal jsem se s nim nedavno na slesu v uz plne funkcni forme a bylo videt v reportu pekne co tam kdo pridal rucne (je to sles specialne upraveny pro urcity druh prumyslovych i386 serveru), takze tam asi opodstatneni nejaky ma, ovsem i tak to je jen pomucka, pokud ma nekdo tragicky nastaveny prava (nekolikrat jsem videl a+x u crontabu a o jednoduchejch heslech a "sudo su" ani nemluve), tak mu zadnej SELinux nepomuze... z toho lze logicky odvodit, ze pro vetsinu lidi (fedora je primarne desktopova gui distribuce=>uroven uzivatelu je tedy primo umerne nizsi o co je instalace jednodussi /muzem o tom dlouze flamovat ale tak to proste je/) je selinux k nicemu, kdyz nedbaj na zakladni bezpecnostni pravidla...

  thingie avatar 5.12.2008 00:01 thingie | skóre: 8
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Už kdovíkolik verzí se používá jako výchozí targeted politika, což znamená, že SELinuxem jsou nějak omezeny pouze některé služby, pro které jsou připravená pravidla. Ale běžný uživatel a většina toho co dělá je tím dost nedotčena. V poslední verzi Fedory je SELinux pro drtivou většinu věcí skutečně tak nevlezlý, že pokud ho vypnu, tak se stane jen to, že přijdu o vyšší zabezpečení například httpd, aniž cokoliv získám… To je vysloveně nerozum.

  Růžové lži.
  2.12.2008 21:42 jakubh | skóre: 4
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  "Zbytecnej balast kterej se rozrusta dal"

  Ahem. Pozdravujte Gentoo. Rozhodne z vas budou nadseni.

  3.12.2008 18:48 lucky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  :-) mno vzhledem k tomu, ze gentoo mam na nekolika serverech, tak s tim nebude problem, fedoru jsem si na ntb dal na test kvuli tomu, abych videl jestli je to s ohledem na rocni casovy horizont pouzitelny distro (pro me) nebo ne a zjistil jsem ze neni (vyviji se smerem kterej se mi moc nezda), potrebuju neco na styl freebsd (mel jsem ho 2 roky na workstatione), bohuzel tyto duvody asi click-and-point linux "uzivatele" nikdy nepochopi... :-D

  2.12.2008 22:34 Peter Šantavý | skóre: 22 | blog: Obcasnik
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Ak mate s SELinux problemy, da sa jednoducho vypnut (ako ste i uviedli).

   

   

  ...jelikoz je zde jeste prohlubuji, tak se na tom uzivatelsky podilet nebudu...

  Co sa tyka prehlbovania, podla mojich skusenosti si myslim, ze s kazdou novou verziou Fedory je pouzitie SELinuxu jednoduchsie a viac "integrovane".

   

  Vo Fedore 10 sa mi napriklad paci jeho pouzitie v ramci xguesta (byvaly kiosk mode).

  2.12.2008 23:57 duun
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  SELinux by som nevypinal (pokial fakt nejde tvrdo o vykon na ukor bezpecnosti), je ovela jednoduchsie (po kratkom nastudovani jeho fungovania) ho jednoducho spravne "donastavit", aj keby to mali byt vseobecnejsie pravidla, vzdy to ma zmysel. Ak nechceme mat po case z linuxu windows ...
  Rezza avatar 3.12.2008 09:49 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Nebo prepnout aspon do Permissive rezimu a sledovat, co se mu nelibi a to povolit a nareportit, ze by to chtelo default nastaveni.

  Rezza avatar 3.12.2008 09:57 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Jinak celkem pekne se vsechno da naklikat v system-config-selinux.

  3.12.2008 02:28 pakanek | skóre: 28 | Vyškov
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  Ještě mi v článku chybí jak je to s přechodem ze starší verze. Z jiných distribucí jsem zvyklý prostě aktualizovat na nejnovější verzi (distribuce) a balíčkovací systém se s tím nějak popere (Gentoo, Debian, Arch...).
  FC10 Upgrading system Ale to už ze mě mluví lenost :-)
  Všechno dobré je pro něco zlé.
  michich avatar 3.12.2008 10:02 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Doporučovaný postup přechodu ze starší verze je pomocí instalátoru (Anaconda). Srovnatelně by měl fungovat přechod pomocí programu preupgrade, navíc je to bez nutnosti vytvářet bootovací médium. Aktualizace přímo pomocí balíčkovacího systému je proveditelná, ale je třeba si pohlídat některé věci, které jinak při upgrade udělá Anaconda - kdo chce jít touto cestou, měl by si přečíst YumUpgradeFaq.

  3.12.2008 12:43 filbar | skóre: 36 | blog: Denicek_programatora | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Já Fedoru používám už dlouho a toto vydání hodnotím jako velmi vydařené narozdíl od předchozí 9. Mám jenom problém s KDE. Po přepnutí do konzole a zpět mi zůstane jenom černá obrazovka s kurzorem myši. Je to ntb HP 530 s grafikou intel 945GM.

  A taky mi v KDE nefungují klávesy pro ovládání jasu, přitom v GNOME fungují.

  Nesetkali jste se s tím někdo a nevíte jak to opravit?

  3.12.2008 12:48 filbar | skóre: 36 | blog: Denicek_programatora | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  Mám to reportovat do bugzilly?
  DjAARA avatar 3.12.2008 13:29 DjAARA | skóre: 32 | Praha|Náklo|Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  Nefunkčnost změny podsvícení displaye v KDE jsem již reportoval, ale obávám se že se tím zatím nikdo moc nezabýval.
  michich avatar 3.12.2008 16:04 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Ta černá obrazovka při přepnutí se objevuje i v Gnome? Zkus, jestli na tom něco změní nejnovější kernel a xorg-x11-drv-i810 z Koji. Jinak to nahlaš.

  3.12.2008 16:13 filbar | skóre: 36 | blog: Denicek_programatora | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  V GNOME právě ne, jenom v KDE.
  5.12.2008 13:34 filbar | skóre: 36 | blog: Denicek_programatora | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  Tak jsem našel, že už je reportovaná
  originalmike avatar 3.12.2008 13:01 originalmike | skóre: 2
  Rozbalit Rozbalit vše Podpora F8

  Vývojáři prodloužili podporu fedory 8 o 14dní, aby nekončila 24.12. a nebyla tak nepříjemným Vánočním dárkem pro uživatele. Jinak hezký článek, jen tak dál;)

  Follow me if I advance. Kill me if I retreat. Avenge me if I die. Warmaster Solon
  3.12.2008 21:19 JFK
  Rozbalit Rozbalit vše Internet

  Ahoj, chtěl bych se zeptat, nainstaloval jsem Fedoru 10 a mám strašně pomalej internet respektive, stahování funguje normálně podle pozorování, ale firefox nehorázně pomalu načítá stránky...nevíte čím by to mohlo být?Ve WinXP mi jede vše ok. Připojení 6 mbit/s

  3.12.2008 21:27 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Internet
  Špatně nastavené DNS servery v /etc/resolv.conf?
  4.12.2008 00:07 JFK
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Internet

  V /etc/resolv.conf

  mam ip routeru a pak dve ip dns serveru, pridelene routerem.

  4.12.2008 00:08 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Internet
  A nezpožďuje ten router resolvování záznamů?
  4.12.2008 00:41 JFK
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Internet

  To si nemyslim...to by pak taky nefungovalo  we widlich ;)

   

  michich avatar 4.12.2008 08:44 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Internet

  Můžeš se pokusit zachytit komunikaci na portu 53 wiresharkem?

  4.12.2008 19:33 JFK
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Internet

  Zkousel jsem ten wireshark a dal jsem filtr dns protokolu a zda se ze to neco dela....ale je to vsechno pomaly...

  michich avatar 4.12.2008 19:45 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Internet

  No dobře, ale je tam teda vidět, že by nějaké odpovědi na DNS dotazy chodily pozdě nebo vůbec?

  4.12.2008 20:06 JFK
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Internet

  Cas od casu mi tam vyskoci Standard query response, no such name, ale ne moc casto...

   

  michich avatar 4.12.2008 23:14 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Internet

  Možná se v kombinaci s tvým DNS serverem projevuje tato chyba.

  5.12.2008 00:05 JFK
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Internet

  Pamatuju si,ze kdyz jsem mel fedoru 7 tak jsem mel stejny problem, ale po updatu se vse spravilo a neresil jsem proc to bylo tak pomaly...asi si budu muset pockat na nejaky updaty, snad zaberou...


  michich avatar 5.12.2008 01:03 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Internet

  A nebo zkus, jestli v tvém případě pomůže workaround pomocí lokálního dnsmasq.

  5.12.2008 01:14 JFK
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Internet

  Chlape dik!!!Vse jede jak ma!Super dik moc :)

  nettezzaumana avatar 4.12.2008 16:03 nettezzaumana | skóre: 3
  Rozbalit Rozbalit vše Gnome ve Fedore
  s Gnome se afaik neda seriozne pracovat.. ;)
  Grunt avatar 4.12.2008 20:05 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Gnome ve Fedore

  Zato s KDE <4.0…;4.2 beta1) to jde jako pomásle.

  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  belisarivs avatar 6.12.2008 09:09 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Gnome ve Fedore

  A vy zase bijete cernochy.

   

  IRC is just multiplayer notepad.
  Salamek avatar 5.12.2008 12:46 Salamek | skóre: 22 | blog: salamovo
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  grafický boot jde i s  nvdia grafikami (and others) když nastavíte v grubu vga na váš monitor ;-)

  Skutečně nemám v plánu zničit Microsoft. Bude to jen zcela neúmyslný vedlejší efekt.
  Grunt avatar 5.12.2008 12:52 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  Tak se mi na to připojí fbcon a mám splašenou čáru ve větším rozlišení.

  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  Salamek avatar 5.12.2008 14:00 Salamek | skóre: 22 | blog: salamovo
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  mám nvdii a  s  nastaveným vga v grubu mám krásný grafický boot ;-)

  Skutečně nemám v plánu zničit Microsoft. Bude to jen zcela neúmyslný vedlejší efekt.
  10.12.2008 01:10 ady | skóre: 5
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

  nezkousel jste nekdo externi monitor 1920x1200px na Intel gma950? v novem ubuntu s tim mam problem 

  Tomáš Bžatek avatar 12.12.2008 22:32 Tomáš Bžatek | skóre: 29 | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  Mam obavy, jestli to ten HW vubec podporuje. Minimalne digitalni vystup byl dlouho omezen na 1600x1200, az nove G45/G43 podporuji vice.
  Koupim litajiciho tucnaka
  7.1.2010 22:06 Jirka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku
  Pokud nemáte kartu AMD/Ati, grafický boot si bohužel neužijete

  co to je za blbost? graficky boot bezi i s nVidia.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.