Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V rámci konference Supercomputing 09 oznámila IBM významný pokrok na cestě k vytvoření počítačového systému, který simuluje a emuluje mozkové schopnosti v oblasti citlivosti, vnímání, činnosti, interakce a poznávání a přitom má srovnatelnou spotřebu energie a velikost jako skutečný mozek.
BlueMatter, nový algoritmus vytvořený ve spolupráci s Standfordskou univerzitou, využívá superpočítačovou architekturu Blue Gene k neinvazivnímu měření a mapování spojení mezi všemi kortikálními a subkortikálními místy v lidském mozku pomocí zobrazování na základě difúzní magnetické rezonance. Mapování diagramu propojení mozku je nezbytné k rozpletení jeho obrovské komunikační sítě a pochopení, jak reprezentuje a zpracovává informace.
Aby mohl tým provést první kortikální simulaci mozku rozsahem přesahujícího objem mozkové kůry kočky v téměř reálném čase, sestavil kortikální simulátor, který využívá množství počítačových inovací, stejně jako sofistikované biologické poznatky z neurofyziologie a neuroanatomie. Tento vědecký nástroj, srovnatelný s lineárním akcelerátorem nebo elektronovým mikroskopem, představuje způsob, jak testovat hypotézy o struktuře, dynamice a funkcích mozku. Simulace byla provedena s pomocí kortikálního simulátoru na superpočítači Dawn Blue Gene/P v Lawrence Livermore National Lab, který má 147 456 procesorů a 144 terabajtů hlavní paměti.
V kombinaci s kortikálním simulátorem algoritmus vědcům umožňuje experimentování a různými matematickými hypotézami o funkci a struktuře mozku.
Zaměstnanci IBM v současné době používají software pro překlad textu, který umí okamžitě převádět dokumenty, webové stránky i IM mezi angličtinou a 11 dalšími jazyky. Software, který se nazývá n.Fluent, je testován 400 000 zaměstnanci IBM ve 170 zemích (crowdsourcing).
Když zaměstnanci n.Fluent používají, software se učí ze svých chyb a zdokonaluje se. Dobrovolníci v rámci IBM vylepšují každé přeložené slovo. Jen v průběhu dvou týdnů dobrovolníci upravili 1,3 milionu slov, průměrně kolem 100 000 denně. Celkově už n.Fluent pro IBM přeložil přes 400 milionů slov.
Software je k dispozici ve formě pluginu nebo rozšíření pro jiné aplikace, takže je jeho používání transparentní. Pluginy za běhu překládají IM a text v dokumentech nebo prezentacích. Zaměstnanci mohou n.Fluent používat na stolních počítačích, noteboocích i chytrých telefonech. Tento „univerzální překladač“ si poradí s angličtinou, čínštinou (zjednodušenou a tradiční), korejštinou, japonštinou, francouzštinou, italštinou, ruštinou, němčinou, španělštinou, portugalštinou a arabštinou.
Nová generace ultramalých tranzistorů a výkonnějších počítačových čipů, které budou používat malinké struktury nazývané polovodičové nanodráty, je blíže realitě po klíčovém objevu výzkumníků v IBM, Purdue University a University of California v Los Angeles.
Výzkumníci zjistili, jak vytvořit nanodráty pomocí vrstev různých materiálů, které jsou na atomické úrovni přesně definovány. To je nezbytný předpoklad pro vytváření účinných tranzistorů z těchto struktur.
„Přesně definované vrstvy materiálů nám umožňují zdokonalit a ovládat tok elektronů a také tento tok zapínat a vypínat,“ řekl Eric Stach, mimořádný profesor materiálové techniky na Purdue.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: