Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
IBM Client for Smart Work (http://www.ibm.com/lotus/openclient) organizacím pomáhá ušetřit až 50 procent nákladů na software na každou pracovní stanici oproti desktopu postavenému na softwaru od Microsoftu a navíc předchází nutnosti upgradovat hardware. Řešení firmám nabízí možnost dále využívat stávající osobní počítače, levné netbooky a tenké klienty.
Je snadné začlenit toto nové řešení od IBM do obchodních procesů. Je kompatibilní s IT prostředími založenými na SOA a uživatelům dává kompletní, otevřenou a bezpečnou alternativu k uzavřenému a nákladnému desktopu od Microsoftu.
Nezávislé tržní odhady předpokládají náklady až 2000 USD na migraci na operační systém Windows 7 u mnoha uživatelů osobních počítačů. Požadavky na nový hardware jsou výraznou položkou těchto výdajů.
Řešení IBM Client for Smart Work, které bylo 24, září uvedeno v Africe, bylo původně určeno pro rozvíjející se trhy, ale ozvaly se hlasy volající po tom, aby IBM a Canonical vytvořily nabídku i pro Spojené státy. Americká verze je načasovaná tak, aby firmám pomohla předejít vyšším licenčním, hardwarovým a migračním nákladům spojeným s Microsoft Windows 7.
Řešení staví na několika základních komponentách založených na otevřených standardech:
Protože je IBM Client for Smart Work založen na Eclipse, Linuxu a otevřených webových standardech, je možné jej integrovat s jakýmkoliv softwarem třetích stran. To firmám zaručuje volnost při použití technologií podle vlastního výběru, rozšiřuje jejich možnosti a zachovává dosavadní investice.
„Canonical je hrdé, že může být partnerem IBM a pomoci otevřít americký podnikový desktop prostřednictvím Ubuntu,“ řekl Mark Shuttleworth, zakladatel Ubuntu a výkonný ředitel Canonical. „Řešení IBM Client for Smart Work nasazené na Ubuntu organizacím zajistí finanční volnost, kterou budou moci využít k přerozdělení výdajů za nákladné softwarové licence na IT projekty, jež nabídnou inovaci a podpoří růst.“
IBM toto řešení vyvinula na základě zpětné vazby klientů a průzkumů, včetně studie, kterou zpracovala analytická firma Freeform Dynamics a kterou zadala IBM. Tato studie ukázala, že linuxové desktopy je jednodušší implementovat, než si IT pracovníci mysleli, pokud jsou cíleny na správnou skupinu uživatelů.
„Místo abychom software IBM Client nabízeli jako okamžitou a přesně stejnou náhradu za stávající nejrozšířenější desktop, chystáme se vytvořit něco nového – řešení zaměřené na stabilitu, otevřenost a bezpečnost, připravené pro cloud computing – v segmentech trhu, kde to dává smysl,“ řekl Bob Sutor, vicepresident pro Linux a Open Source v IBM Software, který na tyto zákaznické požadavky narážel už ve své prezentaci o linuxovém desktopu na konferenci LinuxCon v září. „Linux jako základ pro desktop je pragmatická volba a značí připravenost na budoucí desktop, který bude patrně otevřený a často virtualizovaný.“
Bob Sutor na LinuxCon 2009: „Regarding Clouds, Mainframes, and Desktops… and Linux“
Další informace získáte na: http://www.ubuntu.com/partners/occs a http://www.ibm.com/lotus/openclient.
Kráceno z tiskové zprávy.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
„Řešení IBM Client for Smart Work nasazené na Ubuntu organizacím zajistí finanční volnost, kterou budou moci využít k přerozdělení výdajů za nákladné softwarové licence na IT projekty, jež nabídnou inovaci a podpoří růst.“Aneb nedavejte ty penize "jim", ale dejte je nam :D