V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ve spolupráci s An Taisce (National Trust for Ireland) tyto organizace sbírají a analyzují velké objemy komplexních dat o životním prostředí z pobřeží a jezer Irska, které zahrnují kvalitu vody, přílivy a odlivy, předpovědi počasí a další. Tyto informace jsou pak zpřístupněny veřejnosti prostřednictvím internetového portálu Splash. V současné době je Splash aktivní v Irsku, ale plánuje se globální rozšíření. Za dobu své existence již portál posloužil tisícům lidí z téměř 40 zemí.
„Naše spolupráce s IBM a An Taisce dláždí cestu pro chytřejší správu kvality vody na našich plážích a v jezerech,“ řekl Dr. Mary Kelly, generální ředitel EPA. „Je to dobrý příklad toho, jak mohou být chytré ekologické technologie nasazeny za účelem poskytování snadno dostupných a užitečných informací veřejnosti. Portál Splash je jen začátkem toho, čeho chceme dosáhnout.“
Systém také umožňuje efektivnější shromažďování údajů místními samosprávami a státními úřady. Před zavedením portálu Splash nebyly veřejné zprávy, například vodní vzorky a dodržování standardů, dostupné dříve než rok po té, co byly posbírány a vytvořeny. S pomocí Splash jsou tyto informace k dispozici okamžitě, v mapovém formátu a podle požadavků evropské směrnice o koupací vodě z roku 2006. Irsko je prvním z 27 států EU, který zavedl toto chytřejší online řešení pro reporting kvality vody na plážích.
„Ačkoliv se nikdy nezměnil celkový objem vody na světě, její podoba ano,“ řekla Sharon Nunes, vicepresidentka Big Green Innovations v IBM. „Vše od míst, kam dopadá déšť, až po chemické složení oceánů je v pohybu a v průběhu času se mění. Protože poskytujeme přístup k informacím o stavu vody téměř v reálném čase, umožňujeme ekologickým agenturám i občanům dělat informovanější rozhodnutí o všem od způsobu vyrovnávání se s kvalitou vody až po plánování příští dovolené.“
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: