Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ve spolupráci s An Taisce (National Trust for Ireland) tyto organizace sbírají a analyzují velké objemy komplexních dat o životním prostředí z pobřeží a jezer Irska, které zahrnují kvalitu vody, přílivy a odlivy, předpovědi počasí a další. Tyto informace jsou pak zpřístupněny veřejnosti prostřednictvím internetového portálu Splash. V současné době je Splash aktivní v Irsku, ale plánuje se globální rozšíření. Za dobu své existence již portál posloužil tisícům lidí z téměř 40 zemí.
„Naše spolupráce s IBM a An Taisce dláždí cestu pro chytřejší správu kvality vody na našich plážích a v jezerech,“ řekl Dr. Mary Kelly, generální ředitel EPA. „Je to dobrý příklad toho, jak mohou být chytré ekologické technologie nasazeny za účelem poskytování snadno dostupných a užitečných informací veřejnosti. Portál Splash je jen začátkem toho, čeho chceme dosáhnout.“
Systém také umožňuje efektivnější shromažďování údajů místními samosprávami a státními úřady. Před zavedením portálu Splash nebyly veřejné zprávy, například vodní vzorky a dodržování standardů, dostupné dříve než rok po té, co byly posbírány a vytvořeny. S pomocí Splash jsou tyto informace k dispozici okamžitě, v mapovém formátu a podle požadavků evropské směrnice o koupací vodě z roku 2006. Irsko je prvním z 27 států EU, který zavedl toto chytřejší online řešení pro reporting kvality vody na plážích.
„Ačkoliv se nikdy nezměnil celkový objem vody na světě, její podoba ano,“ řekla Sharon Nunes, vicepresidentka Big Green Innovations v IBM. „Vše od míst, kam dopadá déšť, až po chemické složení oceánů je v pohybu a v průběhu času se mění. Protože poskytujeme přístup k informacím o stavu vody téměř v reálném čase, umožňujeme ekologickým agenturám i občanům dělat informovanější rozhodnutí o všem od způsobu vyrovnávání se s kvalitou vody až po plánování příští dovolené.“
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: