Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) je protokol pro přístup k údajům v adresáři – jak pro čtení a vyhledávání, tak pro přidávání, modifikaci a mazání. Protokol vznikl ze složitějšího protokolu DAP (X.511), který je součástí množiny X.500 vytvořené ITU-T a je pro běžné použití příliš složitý. Veškerá data jsou uložena ve stromové struktuře. Celý systém funguje na bázi klient-server, čili někde běží jeden nebo více serverů, k nimž se připojují klientské programy.
Strom LDAP je složen z objektů, každý objekt má své atributy. Například objekt třídy inetOrgPerson
má atributy uid
, cn
, sn
, gn
, mail
, userPassword
(reprezentují identifikátor uživatele, jeho celé jméno, příjmení, křestní jméno, e-mailovou adresu a heslo) a mnohé další. Objekt je v rámci stromu jednoznačně identifikován pomocí rozlišovacího jména (Distinguished Name, DN), které vlastně popisuje cestu k objektu. Na každé úrovni se používá ještě relativní rozlišovací jméno (RDN), které zajišťuje unikátnost každého objektu. K rozlišování se používá vhodný atribut v rámci daného objektu (např. u uživatelů jejich přihlašovací jméno).
V rámci DN se používá tzv. sufix, což je část DN, která se při běžném používání adresáře nemění. Může se použít například doménový název (pokud je neměnný), případně nějaký jiný rozlišovač. Cílem je zajistit celosvětovou unikátnost každého rozlišovacího jména.
Pro přístup k záznamům lze nastavovat přístupová oprávnění. Typicky administrátor může měnit uložené údaje, všichni mají právo číst určité informace, někteří uživatelé mohou číst i další údaje apod.
O tom, jak budou třídy objektů vypadat, jaké atributy budou obsahovat, jakou budou mít kardinalitu atd., rozhoduje schéma. Typická instalace LDAP serveru obsahuje základní schémata definovaná v dokumentech RFC (například RFC 2256 definuje, jak vypadá schéma pro objekty uživatelů), může obsahovat i nějaká specifická. Pokud to jde, je dobré se držet základních schémat, usnadňuje to pozdější manipulaci, přechod na jiný software apod. – nevýhodou je, že to často znamená použití atributů k jiným účelům, než pro které vznikly, byť se tak třeba nepoužívají.
Informace z LDAP lze využít k řadě účelů. Asi nejjednodušší je obyčejné vyhledávání informací (například z poštovního klienta při hledání e-mailové adresy nějaké osoby). Dále lze podle LDAP autentizovat uživatele (záznamy mohou obsahovat hesla, certifikáty a další údaje), zjišťovat jejich parametry (např. domovský adresář, shell, periodu pro změnu hesla) a třeba také doručovat poštu. To bude také jedním ze dvou účelů využití technologie LDAP na poštovním serveru (tím druhým bude samozřejmě autentizace uživatelů). V adresáři LDAP může být i mnoho dat nesouvisejících s uživateli, třeba počítače, různé skupiny všeho možného, geografické informace, konfigurace programů apod.
Implementací LDAP serverů existuje celá řada. Ve světě GNU/Linuxu je asi nejznámější OpenLDAP, často se používá Microsoft Active Directory, dále tu máme například Apache Directory Server, OpenDS, Novell eDirectory, tinyldap, Mandriva Directory Server a mnoho dalších. Liší se především ve způsobu uložení dat, v konfiguraci, v použitých technologiích apod. K využití služeb LDAP není až tak důležité, o který konkrétní server se jedná, záleží hlavně na tom, jak je nastaven a s jakou strukturou dat pracuje. Struktura může být dána řadou požadavků, které je potřeba skloubit.
Poštovní server obvykle využívá LDAP v režimu čtení (dotazování), neprovádí žádné změny v datech, byť to obecně není úplně vyloučeno. Při doručování pošty je třeba ověřit, zda cílová adresa existuje a kam se má pošta doručovat. Při přístupu k poště (protokoly POP3 a IMAP) je důležité opět samozřejmě úložiště, ale také ověřování uživatelů. Uživatele je případně třeba ověřovat i při odesílání pošty.
Dotazování LDAP se principiálně neliší od dotazování jiných datových zdrojů, například databáze MySQL. Rozdíl je jen v drobnostech, které se ale samozřejmě mohou poměrně zásadně promítnout do konfigurace poštovního softwaru. Přestože má LDAP pověst mlhou zahalené a těžko zkrotitelné technologie, při dobrém pochopení základních principů není složité nastavit programy Postfix a Dovecot tak, aby správně komunikovaly se LDAP serverem.
Záleží samozřejmě na tom, zda se využívá již existující strom s informacemi, do kterého se případně jen doplní další potřebné údaje, anebo se začíná „na zelené louce“ a struktura LDAP informací bude přizpůsobena potřebám poštovního serveru.
Pokud se bude LDAP používat pro účely lokálních (systémových) uživatelů, je situace o něco jednodušší, protože lze celou problematiku vytěsnit z konfigurace poštovního serveru a ponechat ji jen v konfiguraci systému jako celku. Pak se pro ověřování uživatelů a zjišťování dalších údajů o nich (jak pro poštovní účely, tak i pro všechny ostatní) využije NSS a PAM (konkrétně v GNU/Linuxu knihovny libnss_ldap
a pam_ldap
). Proto se poštovní serverové programy nastaví stejně, jako kdyby se jednalo o obyčejnou uživatelskou databázi v souborech passwd
, shadow
atd. Jediné, co by se mohlo řešit přímo na úrovni poštovního serveru, by byly aliasy.
Jiná situace bude v případě uživatelů virtuálních, kde protokolem LDAP komunikují přímo Postfix a Dovecot. Oba programy pak musí být náležitě nastaveny, aby se správně připojovaly na LDAP server (případně více serverů; LDAP server bývá pro svou důležitost často přítomen v síti vícekrát, jeden jako hlavní, ostatní jako podřízené servery) a generovaly správné dotazy na potřebné údaje.
Jednoduchým případem je situace, kdy poštovní server obsluhuje pouze jedinou doménu. Znamená to, že se na domény vůbec není třeba dotazovat (ta jediná se uvede v konfiguraci) a struktura stromu LDAP by v podstatě vůbec nemusela informaci o doméně nést. Představme si například takovouto podobu adresáře LDAP:
Znamená to, že například uživatel s přihlašovacím jménem (a též názvem e-mailové schránky) franta
bude mít DN v podobě uid=franta,dc=moje,dc=domena
. Sufix bude v tomto případě dc=moje,dc=domena
, protože to je část, která zůstane vždy stejná. Nyní jde o to, jak rozlišit, co je skutečný uživatel, co alias a jak rozlišit uživatele, kteří nemají e-mailovou schránku. Protože ale objekt inetOrgPerson
, který je vhodné použít pro uložení dat o uživateli, obsahuje mnoho atributů, z nichž řada zůstává nevyužita, lze některý z těchto atributů použít pro uložení dalších údajů.
Vhodným kandidátem může být například preferredDeliveryMethod
, což je původně atribut určující, jak přednostně doručovat uživateli informace. Protože tento atribut často zůstává nevyužitý, lze například určit, že jeho hodnota physical
bude odpovídat e-mailové schránce, zatímco mhs
bude alias. Ostatní hodnoty nebudou mít pro e-mailový server význam. Takto se při dotazech vyfiltrují relevantní hodnoty.
Protože u aliasu je potřeba ještě definovat cílovou adresu, bude nutné zvolit ještě další vhodný atribut (atribut mail
není vhodný; pokud se totiž adresář LDAP používá i pro vyhledávání příjemce pošty v poštovních klientech, měl by obsahovat vždy adresu příslušející k objektu, ne cílové adresy použité k přesměrování). Volný bývá například atribut physicalDeliveryOfficeName
, který je původně určen pro název kanceláře pro fyzické doručování (a tedy dost pravděpodobně není využit).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Jen bych se chtel zeptat, zdali bude take uvedena konfigurace dovecotu jako LDA ( treba se Sieve ci procmail pro presun SPAMU do adresare ci automaticke promazavani SPAM adresar)?Samozřejmě bude.
Pak taky, zda-li byste mohl dokoncit tu vsuvku o podadresarich kvuli pluginum. Co vsechno se zmeni (user_attrs?).Teď jen ve stručnosti. Jde o to, že pokud se například využívá Sieve a nad domovským adresářem pracuje ManageSieve (ať už jako součást Dovecotu nebo jako samostatný program, např. PySieved), budou se v klientovi zobrazovat i soubory, které nemají. A obráceně, Dovecot bude adresář vytvořený pro účely Sieve (kam se budou ukládat Sieve skripty) považovat za poštovní složku (pokud bude název začínat tečkou, jak je obvyklé), čili ji bude klientům nabízet společně s jinými složkami. To není stav, o který by člověk zrovna stál. Ale znovu říkám, ve všech příkladech dosud používaných v seriálu využití "domovského adresáře virtuálního uživatele" nijak nevadilo, proto jsem také nevytvářel další adresářovou úroveň. Při použití se samozřejmě user_attrs nezmění, protože tam je právě domovský adresář, který zůstane stejný. Změní se naopak mail_location (například na maildir:/var/mail/virtual/%d/%n/Maildir, pokud bude pošta v adresáři Maildir pod domovským adresářem). U Postfixu by se změnil result_format (v tomto případě na %d/%u/Maildir/).
vůbec nechápu princip jeho činnostiCo na tom nechápeš? Základní princip je naprosto triviální. Je to prostě strom objektů a každý objekt může mít atributy (jaké přesně a které jsou povinné atd., to záleží na schématu). Ten strom může vycházet třeba z hierarchie DNS nebo být úplně jiný, podle potřeby. Představ si to třeba jako XML strom nebo něco takového (třeba registry ve Windows
ani jej neumím nainstalovatInstalace je taktéž triviální. Netriviální může být u některých implementací počáteční konfigurace (např. u OpenLDAP). Ale jsou implementace, kde je to také jednoduché (třeba Apache Directory Server; pro něj existuje také klikátko Apache Directory Studio, kterým lze jak pracovat se stromem, tak i konfigurovat server).
Pokud je to ovšem celé, tak pak nechápu smysl samotného LDAPu , resp. napadají mě technologie, které zvládnou totéž co si myslím, že má být LDAP (nasazení LDAPu tak jak jej máme u nás by šlo snadno přepsat do SQL).LDAP je především komunikační protokol. O to jde v první řadě. A protože tento protokol má poměrně širokou podporu, lze ho využívat v mnoha programech. Lze měnit klientský i serverový software podle potřeby, aniž by se musel měnit zbytek celku.
Pokud o tom někdo napíše srozumitelný článek včetně příkladů nasazení (od nejjednodušších, řekněme pro ověřování uživatelů na jedné mašině (místo /etc/passwd)), rád si jej přečtu. A jistě nebudu sám.Jo, k tomu článku pro blbé se také přidávám
Pro Luka - pokud budeš psát knihu, dobře si to rozmysli, moc čtenářů mít nebude.Knihu psát nebudu - viz níže
Pro Lukáše: kdyby se ti chtělo napsat knihu o LDAP, určitě bys měl jistého minimálně jednoho kupceZaprvé nejsem odborník na LDAP (proto píšu v článku, že "lépe se vyjádří znalec LDAP" - a to já bohužel nejsem), zadruhé teď dokončuji zapracování odborné korektury do knihy na úplně jiné téma, takže o psaní knih zase nějakou dobu nebudu chtít ani slyšet
Zaprvé nejsem odborník na LDAP (proto píšu v článku, že "lépe se vyjádří znalec LDAP" - a to já bohužel nejsem), zadruhé teď dokončuji zapracování odborné korektury do knihy na úplně jiné téma, takže o psaní knih zase nějakou dobu nebudu chtít ani slyšetTo je škoda. Píšeš pěkně "čitelně" :)
Čemu by tak hrozně vadilo to, kdybychom si vytvořili vlastní schema ?Nevadilo by. Tedy aspoň v tomto případě (u některých programů by vadilo, protože ty napevno počítají s objekty určitých tříd). Akorát že by se muselo vymýšlet a muselo by se nainstalovat. Pokud se použije hotové schéma, toto celé odpadá.