abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

  dnes 16:55 | Nová verze

  Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 16:44 | Nová verze

  TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 09:44 | Komunita

  O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 7
  2.12. 17:44 | Komunita

  Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 3
  1.12. 21:55 | Nová verze

  Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  1.12. 17:22 | Nová verze

  Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 10
  1.12. 13:44 | Nová verze

  OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  1.12. 12:00 | Bezpečnostní upozornění

  V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  1.12. 08:00 | IT novinky

  I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  1.12. 07:00 | Nová verze

  Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
   (44%)
   (13%)
   (44%)
  Celkem 48 hlasů
   Komentářů: 0
  Rozcestník

  DKIM – podepisujeme e-maily na serveru

  15. 5. 2009 | František Kučera | Bezpečnost | 25989×

  Elektronická pošta stojí na protokolu SMTP, který pochází z osmdesátých let, a její uživatelé dnes často trpí spamem. Jedním z největších problémů je praktická nemožnost dohledat, kdo daný e-mail odeslal. Proto vznikl standard DomainKeys Identified Mail (DKIM), díky kterému můžeme ověřit původce zprávy a další informace z hlaviček e-mailu.

  Princip fungování

  DKIM využívá elektronický podpis s dvojicí soukromý a veřejný klíč. K podpisu soukromým klíčem dochází na SMTP serveru (např. firemní server nebo server poskytovatele připojení) a není potřeba žádná součinnost ze strany uživatele. Předmětem podpisu je hash těla zprávy, některé hlavičky a hlavně doména, ze které e-mail pochází.

  Pro distribuci veřejných klíčů se využívá DNS a předpokládá se, že DNS záznamy pro danou doménu může nastavovat jen její vlastník.

  Server příjemce si tedy veřejný klíč pro danou doménu stáhne z DNS a ověří pomocí něj elektronický podpis zprávy.

  Srovnání s S/MIME a GPG podepisováním

  Jedná se o dvě různé úrovně podepisování e-mailů. V případě S/MIME nebo GPG podepisuje zprávu její autor (osoba) a tento podpis je vázán na danou e-mailovou adresu. Zatímco DKIM podpis pouze dokazuje, že e-mail pochází z dané domény.

  Podepisování na serveru a podepisování odesílatelem se vzájemně nevylučují. Je možné obě metody kombinovat – každý podpis slouží k jinému účelu.

  Nasazení v praxi

  Na příkladu Postfixu si ukážeme, jak do svého poštovního serveru můžeme podporu DKIM přidat. K zapojení DKIM do procesu zpracování pošty použijeme technologii milter, takže postup v případě, že používáme místo Postfixu Sendmail, bude velice podobný.

  Nainstalujeme si potřebný balíček – v Debianu/Ubuntu by to šlo takto:

  # aptitude install dkim-filter

  Vytvoříme si podpisový klíč:

  # mkdir /etc/mail
  # cd /etc/mail
  # dkim-genkey -d naše-doména.cz
  

  Program nám vygeneroval dva soubory: default.private (soukromý klíč) a default.txt (soubor obsahující veřejný klíč a informace pro nastavení DNS). Soubor se soukromým klíčem by měl patřit rootovi a neměl by být čitelný jinými uživateli.

  Poznámka: při generování klíče můžeme zadat i tzv. selektor (parametr -s) – pro jednoduchost použijeme výchozí: default.

  Teď potřebujeme nastavit správně DNS, aby ostatní servery mohly zjistit, jaký je náš veřejný klíč. Vytvoříme si DNS záznam podle vzoru uvedeného v souboru default.txt. Např.:

  default._domainkey IN TXT "v=DKIM1; g=*; k=rsa; p=MIGfMA0GCSqGSIb3DQEBAQUAA4GNADCBiQKBgQDQPmhgFl/Zj6f7ciMCyMYBk8oeSAJOOxBrgqarIyjkmeTNOr3oMeneP/uLOT9zP5VGYLUtepalxDsbs2WypjDa6MOm7mPHOrsW8WSSKTDTQsGyGekMgPu2QhV5I7BjTzIpYyOOJNoqMYKoqckQBno7CLaXuwI7lIvcc3Jdo7f+MwIDAQAB" ; ----- DKIM default for veverka.ch

  Pokud zadáváme záznam do webového rozhraní našeho správce DNS, zadáme default._domainkey a v=DKIM1; g=*; k=rsa; p=MIGfMA0G … wIDAQAB (bez uvozovek) a zvolíme typ záznamu TXT.

  Nastavíme si DKIM milter: v souboru /etc/dkim-filter.conf zadáme tyto hodnoty:

  Domain         naše-doména.cz
  KeyFile         /etc/mail/default.private
  Selector        default
  

  A do souboru /etc/default/dkim-filter přidáme řádek:

  SOCKET="inet:8891@localhost"

  DKIM teď bude naslouchat na místním portu 8891. Místo síťového portu můžeme použít i UNIXový socket.

  Zbývá už jen nastavit Postfix – do souboru /etc/postfix/main.cf přidáme tyto řádky:

  # DKIM podpis SMTP serveru
  smtpd_milters = inet:localhost:8891
  non_smtpd_milters = inet:localhost:8891
  

  A výsledek…

  E-maily odeslané z naší domény teď budou obsahovat elektronický podpis. Jedná se o podpis serveru, nikoli odesílatele (osoby). Podpis je realizován formou hlavičky ve zprávě – např.:

  DKIM-Signature: v=1; a=rsa-sha256; c=simple/simple; d=veverka.ch;
  	s=default; t=1241265143; bh=opC+T+DvWgIbxfSLcsOLnAcFxNGJTZfSK4iWmZj
  	Vwic=; h=Message-Id:Date:From:To; b=DOhq7UkgV0xHaVrrOEP17cv/iwDo9Dw
  	tqgxOeI2q5ei4ab/Io5TWCDFS9M9RxbHnBNGHXbAUYjz83R+bFbPVIwRwQAzuanNNjS
  	SVd4cEw6ClLnPLi3AMeDdaYXm2GhY96sFBKzoXCtVolv04nF+O0811T8NRIbz0+F6zz
  	317QSM=

  DKIM-filter podpisy zpráv nejen vytváří, ale i ověřuje. Pokud máme dva servery s podporou DKIM, můžeme si to snadno vyzkoušet. Výsledek pak vypadá takto:

  Authentication-Results: veverka.ch; dkim=pass (1024-bit key)
  	header.i=@frantovo.cz; dkim-asp=none

  Cílový server ověřil elektronický podpis (veřejný klíč zjistil z DNS záznamu) a vložil hlavičku o úspěšném ověření. Pokud zkusíme podpis podvrhnout, např. tak, že na odesílacím serveru nastavíme jiný klíč a neaktualizujeme DNS záznam, výsledek bude tento:

  Authentication-Results: veverka.ch; dkim=hardfail (verification failed)
  	header.i=@frantovo.cz; dkim-asp=none

  Jestliže nemáme dva e-mailové servery s DKIM, můžeme si jeho funkčnost ověřit např. tak, že pošleme e-mail na adresu firmy Eland Systems: autorespond+dkim@dk.elands ys.com. Za chvíli nám přijde odpověď s výsledkem, zda se náš podpis podařilo ověřit. Nebo si můžete poslat zprávu do schránky na GMailu a ve webovém rozhraní se vám u přijaté zprávy ukáže: podepsáno od naše-doména.cz.

  Závěr

  DKIM je jedna z technologií, která může pomoci v boji proti tolik nenáviděnému spamu. Nepodepsané (nebo špatně podepsané) e-maily sice nebudeme zahazovat jako spam, ale ty správně podepsané za spam považovat nemusíme. Pokud by se přesto o spam jednalo, víme alespoň, kdo je za něj zodpovědný.

  Zároveň může DKIM podpořit důvěryhodnost e-mailů pocházejících z vaší organizace u jejich adresátů. Tedy alespoň u těch, kteří tyto podpisy dokáží interpretovat a ověřovat (např. uživatelé GMailu). I přes absenci elektronického podpisu, jako je S/MIME či GPG, je příjemce schopný ověřit původ zprávy – alespoň na úrovni domény, např. firma.cz. Což může teoreticky fungovat jako opatření proti podvodným e-mailům – rhybaření (phishing) – a to především při nasazení Author Domain Signing Practices.

         

  Hodnocení: 92 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  Shadow avatar 15.5.2009 06:05 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru
  Skvělý článek, díky.
  If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
  15.5.2009 09:16 Kenji
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru

  Děkuji, jdu si to nahodit na server :-)

  15.5.2009 09:17 peter
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru

  Dobré a jednoduché.

  Ja by som však všetky maily z domén, ktoré majú v DNS publikovaný tento kľúč a sú ním nepodpísané zahadzoval. Takisto zahadzovať maily, ktoré majú chybný podpis. Dá sa to takto nastaviť?

  Dobré by bolo, keby sa to dalo integrovať aj s greylistingom, t.j. podpísaný mail prijať okamžite ostatné predať na greylist (teda dočasne odmientnuť s chybou 4xx, čo normálny server doručí do 20 minút).

  Inak podobný výsledok dostaneme aj so SPF. Tam v DNS publikujeme servre, ktoré môžu odosielať poštu z našej domény. V tomto prípade netreba rátať hash a kryptograficky ho overovať, ale stačí pozrieť IP adresu servra, ktorý mail posiela. BTW cca pred 2 rokmi som si prebehol celú sk. doménu a SPF používalo cca 2,5 % domén.

  15.5.2009 10:50 Chulda | skóre: 20
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru
  No, zahazovat muzete, ale ne vsichni posilaj firemni emajl pres firemni mailserver, protoze jim to zrovna podminky jinak neumoznuji.
  15.5.2009 13:05 St4nd3l
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru

  A to je prave spatne tohle by si mel kazdy admin ohlidat nikdo nebude posilat firemni postu pres nejakeho ISP horni-dolni. Pokud uz nekdo chce odesilat postu a port 25 je blokovany ma to udelat bud pres VPN a nebo pres web rozhrani.

  15.5.2009 14:26 linuxnew
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru

  souhlasim s vami, prakticky stejny problem vznika s nasazenim SPF

  15.5.2009 09:28 Michall
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru

  paráááda

  15.5.2009 09:38 oron | skóre: 27
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru

  ak mam se servery viacej domen a chcem pre kazdu zvlast podpis ?

  vygenerujem kluc, ale kde zadam postfixu ktorym klucom ma podpisovat maili pre danu domenu ?

   

  15.5.2009 14:39 iwk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru
  no to je cely problem DKIM - nefungovanie s viacerymi domenami, ktore ho cini dost nepouzitelnym v praxi.
  xkucf03 avatar 15.5.2009 15:36 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
  Rozbalit Rozbalit vše Více domén

  To naštěstí ne – jsou dvě řešení:

  • používat pro více domén stejný klíč – pokud běží na jednom fyzickém serveru, tak je to nejjednodušší a přitom bezpečné řešení
  • nebo použít KeyList viz komentář pode mnou.

  DKIM milter potom pro svoje domény klíč přidává a pro cizí ho ověřuje.

  Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
  15.5.2009 14:57 R
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru
  V konfiguraku dkim-milter.conf namiesto KeyFile pouzijes KeyList. (Nezadavas to Postfixu, on o tom nic nevie).
  15.5.2009 10:48 Bigbunny
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru

  Pro Debian Edge balicek tento balicek neexistuje? Jak tento balicek/program zprovoznit na debianu etch?  Dekuji Jakub

  Shadow avatar 15.5.2009 11:20 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru
  V backportech není? Jinak zkusit najít repository pro etch, kde bude, přinejhorším najít homepage a zkompilovat ručně.
  If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
  15.5.2009 11:48 Bigbunny
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru

  Uz jsem to nasel....

  http://debian.incertum.net/

  15.5.2009 10:56 CEST
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru
  No ja nevim, jestli mi to v necem pomuze. Bude mi celkem asi jedno, kdyz mi prijde 10 spamu, ktery budou mit podpis od odesilajiciho serveru. At uz to bude poslany primo od nejakyho spamera pres server podepisujici zpravy, nebo od nejaky obeti-zombie z outlooku nebo primo nejakym spam-softem.

  Osobne si myslim, ze proti spamum by byla ucina zbran prave podepisovani certifikatem podepsany nejakou kvalifikovanou certifikacni autoritou, nebo minimalne GPG (pokud by si nekdo nechtel platit kvalifikovany certifikat a domluvil se s prijemcem na duvere).

  Pak bych mohl automaticky zahazovat (nebo oznacovat) emaily bez podpisu. A pokud by mi prisel spam s podpisem, tak by se presne vedelo, kdo za tim stoji. Certifikaty dneska podporuji uz snad vsechny klienty, pripadne si uzivatele muzou importovat vlastni CA (treba levnejsi nez ty nejznamnejsi). Pokud by klient podporoval i cache hesla k certifikatu nebo klici, tak by to ani pro uzivatele nebyl problem jednou denne zadat heslo. Stejne dneska uz clovek pouziva na dost mistech certifikaty, takze by to nemusel byt takovy problem s nasazenim. A overovani by mohl zajistovat server, nebo dorucovaci agent nebo primo klient.
  15.5.2009 11:31 Zdenek
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru
  A co zabrani malware na zombie hostech rozesilat takto podepsane maily? Zvlaste kdyz, bude klient podporovat vami navrhovane chachovani hesla k certifikatu. Ale i tak neni problem si to heslo odchytnout a pak ho pouzit.
  15.5.2009 13:16 User682 | skóre: 38 | blog: aqarium | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru

  zdravim,

  pouzit certifikaty by v necem pomohlo. A byl bych jednoznacne pro.

  I kdyz spammer Vam casem bude klidne podepisovat dokumenty certifikatem z Verisign.

  Jenomze to ma par hacku, minimalne u nas v "Bananistanu" = CR.

  0) dokud nebude certifikat pro uzivatele za pivo (invex, interval.cz, hlaska), tak to nema smysl. O cene serverovych certifikatu radeji nemluve.

  1) hodne velky problem je jednoduse nainstalova a vubec nainstalovat certifikat pro usery. Idealne vyridit a predinstalovat do postovniho klienta.

  2) zakony. Spam se bude rozesilat a nikomu se moc nestane. Anebo musite podepsat neco o ochrane udaju a opet v tom litate.

  3) Misto obcanky chipovou kartu a na ni mit certifikaty. Idealne mit nejakou klicenku se statnimi a duveryhodnymi certifikaty.

  4) Dokud bude bezpecnost v rukou Microsoftu, tak bych to ani nedelal. To proste nema smysl. At uz aplikace nebo hlasky typu nebezpecny obsah s certifikatem....

  5) ono bylo vcelku chyba, ze se v hodne protokolech nepouziva defaultne nejake SSL/TLS a podobne.

  Certifikaty jsou kouzelna technologie. Jen IT svet ji nejak nezvladl.

  gf

   

  xkucf03 avatar 15.5.2009 19:56 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru
  I kdyz spammer Vam casem bude klidne podepisovat dokumenty certifikatem z Verisign.

  Pak ale půjde dohledat, kdo spamovat.

  hodne velky problem je jednoduse nainstalova a vubec nainstalovat certifikat pro usery. Idealne vyridit a predinstalovat do postovniho klienta.

  V první řadě musí uživatelé používat poštovního klienta. Pro mě je to samozřejmost, ale lamy si chodí číst poštu přes web. Nechápu.

  Misto obcanky chipovou kartu a na ni mit certifikaty. Idealne mit nejakou klicenku se statnimi a duveryhodnymi certifikaty.

  Moje řeč :-) Tohle by s elektronickým podpisem hodně pohnulo – každý by měl svůj certifikát na kontaktní čipové kartě a zároveň by to byla občanka.

  ono bylo vcelku chyba, ze se v hodne protokolech nepouziva defaultne nejake SSL/TLS a podobne.

  Dnes hlavně FTP a SMTP – FTP by se mělo zahodit úplně (resp. používat jen pro anonymní veřejné stahování) a používat místo něj SFTP. SMTP by šifrování prospělo, taky se někdy mezi servery používá*, ale v principu to nikoho nespasí – člověk dopředu neví, jestli se všechny servery po cestě domluví na TLS, tudíž by měl stejně šifrovat na úrovni zprávy (S/MIME nebo GPG).

  Certifikaty jsou kouzelna technologie. Jen IT svet ji nejak nezvladl.

  Nemyslím si – vždyť na certifikátech a PKI stojí dneska všechny banky a elektronické obchody, bez SSL by tenhle byznys byl nepředstavitelný. Jenže to jsou serverové certifikáty, s klientskými je to horší – ty občanky s tokenem by hodně pomohly…

  *) mezi klientem a serverem to považuji za samozřejmost, když se klient prokazuje jménem a heslem.

  Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
  18.5.2009 12:58 imro | skóre: 19 | blog: hovado
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru

  No, a prave vsetko toto by mohlo vyriesit SPF. Ono, dnes spamy rozosielaju hlavne vselijake zombie pocitace. Tych je povedzme 10 000(este dost male cislo). A ak by mal spammer udrzovat pre kazdu domenu tych 10 000 ip adries ktore mozu pre danu domenu rozosielat maily, tak by sa asi zblaznil. Naviac, je to skoro nerealne. DKIM je super vec-spolu s SPF sa doplnaju. Myslim si,ze keby vsetky mailove servre zacali SPF pouzivat, tak by sa spam minimalne obmedzil a spammarom by to pridalo omnoho viac prace.

  ......................................

  Za DKIM zase hovori to, ze ak by mal spammer pre kazdu priblblu domenu generovat certifikat ktory je za prachy, tak by ho to stalo dost vela prachov-naviac mal by viac papierovaciek a zmenit odosielaciu domenu by nebolo az tak jednoduche.

  18.5.2009 13:46 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru
  Tedy se vracíme k tomu, že kdo nemaže, ten nejede – kdo si nezaplatí doménu, delegaci reverzní domény, certifikát a nenechá si server posvětit jedinou správnou církví, tak e-mail neodešle. Ne, pěkně děkuji, takové protokoly nepotřebuji.
  xkucf03 avatar 18.5.2009 15:58 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru

  Tohle vůbec není nutné*, SPF a DKIM ADSP jsou více méně alternativy – jedna pracuje s oprávněnými IP adresami a druhá s oprávněnými podpisovými klíči – v obou případech si ale ty oprávněné klíče nebo IP adresy propaguješ sám skrze DNS → nemusíš tedy platit nic navíc, stačí mít vlastní doménu. Nemusíš se ani nikoho ptát nebo žádat o posvěcení certifikátu nějakou autoritou – prostě si jen vytvoříš soukromý a veřejný klíč a ten veřejný vystavíš do DNS záznamu (TXT). Vedle toho do DNS můžeš vystavit i pravidlo, že všechny e-maily z tvé domény musí pocházet od vybraných IP adres, nebo být podepsané vybraným klíčem.

  Ať jedno či druhé, přijde mi to jako velice rozumné řešení, protože jako vlastník doménového jména můžeš omezit, odkud se pošta z tvé domény smí posílat, ale nic to nestojí. Kdo nemá vlastní doménu, ten používá např. SMTP server svého poskytovatele nebo firmy, školy atd. → takže není problém, aby tenhle SMTP server byl mezi těmi, které z dané domény smějí posílat.

  *) pravda, Microsoft by si přál, aby se platilo za kde co a on si z těch peněz mohl část užírat, ale to mu neprojde.

  Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
  15.5.2009 19:39 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru
  A pokud by mi prisel spam s podpisem, tak by se presne vedelo, kdo za tim stoji.
  Ale to je přesně to, co DKIM dělá. Vás totiž nezajímá, kdo SPAM vytvořil, vás zajímá, kdo vám ho poslal. A to právě podle DKIM zjistíte. Pokud ho ten dotyčný poslal kvůli špatné konfiguraci serveru nebo zavirovanému počítači, je to stejně jeho problém a on ho musí vyřešit. Pokud se má bojovat se spamem tak, že se budeme snažit zabránit posílání spamu, nejde řešit původního odesílatele (ten se klidně bude připojovat pokaždé odjinud pod jinou identitou), ale právě toho, kdo e-mail (byť třeba nechtěně) rozesílá.
  xkucf03 avatar 15.5.2009 20:04 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru

  BTW: spam chodí i ze „seriózních“ domén (Hotmail…), přímo z jejich serverů – psal jsem jim stížnost, ale neobtěžovali se s odpovědí – kéž by aspoň tomu chudákovi, který to posílal, zablokovali SMTP a upozornili ho – pravděpodobně má postižené Windows a z jeho počítače se spamuje.

  Tyhle případy DKIM nevyřeší, ale spoustu spamu, který je odesílaný z pochybných serverů ano – hlavně když se nasadí DKIM ADSP, což je alternativa k SPF :-)

  Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
  15.5.2009 20:43 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru
  Tyhle případy to vyřeší – pokud bude běžné blokovat servery, které rozesílání spamu neřeší, budou to muset řešit i servery jako Hotmail či GMail. A ty už to můžou řešit velice snadno, můžou spamujícímu uživateli zakázat přístup. problém (ale jejich), je, co s novými účty – ale ty mohou být třeba v jakési karanténě a server nebude e-maily poslané z nového účtu třeba nějakou dobu podepisovat nebo je bude podepisovat jiným klíčem.
  xkucf03 avatar 15.5.2009 21:19 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru

  Noví uživatelé by mohli mít nějakou kvótu – třeba postal nanejvýš deset zpráv1 za den… a kvóta by jim postupně rostla, až by časem omezení neměli vůbec. Uživatelé by si svých účtů aspoň víc vážili. Kdyby někdo zaspamoval, tak by o účet přišel, nebo by přinejmenším dostal omezení (mohl by jen přijímat a posílat jen málo zpráv). Časem by se vyprofilovaly důvěryhodné servery, které nepodporují spamery a mají takto přísná pravidla, a ostatní by od nich mohli bez obav přijímat poštu – a vůči ostatním by se praktikovaly přísnější metody (např. greylisting, který zdržuje poštu).

  1. nepočítaly by se na kusy odeslané, ale na počet příjemců (kopie, bcc). BTW2
  2. Jsou lepší čísla*

  *) nebo hvězdičky? :-)

  Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
  15.5.2009 12:39 Bigbunny
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru

  Predpokladam, ze DNS se mysli NS pro danou domenu....overitelny napr pres dig domena.cz NS  ....?

  Diky

  15.5.2009 14:48 R
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru
  Do DNS sa mysli vlozit ten TXT zaznam do domeny, z ktorej sa budu maily podpisovat. Overit sa to da napr. "dig TXT default._domainkey.domena.cz".
  15.5.2009 13:45 R
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru
  Skusam to s Postfixom, ale mam problem. Pouzivam aj spamassassin (cez spamc ako content_filter). A problem je v tom, ze sa do odchadzajucej spravy dostane dvakrat.

  Mam sice v master.cf nastaveny content_filter len pre smtpd z vonkajsej IP, ale toto sa pouzije aj v pripade, ked sa pripajam znutra na vonkajsiu IP (v konfiguracii mail klienta to tak musi byt, lebo hostname sa porovnava s TLS certifikatom).

  Takze mail sa podpise, potom to prejde cez spamassassin a podpise sa znovu. Cez test http://www.mailradar.com/domainkeys/ to nepreslo.
  15.5.2009 14:34 R
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru
  Aha, takze problem vyrieseny:

  1) Nepouzivat "smtpd -o content_filter" v master.cf ani rozdelenie podla IP. Namiesto toho pouzit check_sender_access v smtpd_recipient_restrictions - napr.:
  smtpd_recipient_restrictions =
      permit_mynetworks,
      permit_sasl_authenticated,
      check_sender_access regexp:/etc/postfix/filter.regexp
      reject_unauth_destination,
      reject_rbl_client zen.spamhaus.org,
      reject_rbl_client bl.spamcop.net,
      permit
  
  Subor filter.regexp obsahuje len jeden riadok:
  /^/   FILTER filter:
  
  ("filter" je definovany v master.cf)

  To sposobi, ze vsetci z lokalnej siete a prihlaseni budu pusteni bez kontroly, inym sa nastavi content_filter na "filter".

  2) Ten test nie je pre DKIM, ten elandsys funguje.
  15.5.2009 16:15 R
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru
  Este som prehodil check_sender_access az na predposledne miesto (pred permit), aby to zbytocne nic nerobilo, ked sa sprava odmietne.
  19.5.2009 13:06 jd
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru

  asi jsem tupy, ale "("filter" je definovany v master.cf)"

  jak? kde?

  21.5.2009 10:21 R
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru
  V mojom pripade je "filter" existujuci filter, ktory sa pouzival doteraz (spamassassin a anomy-sanitizer spustane z jedneho skriptu):
  filter  unix -  n  n  -  -  pipe
    flags=Rq user=filter null_sender= argv=/usr/local/bin/filter.sh -f ${sender} -- ${recipient}
  
  19.5.2009 13:39 jd
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru

  jde to i jinak do casti preposlani do scanneru

  127.0.0.1:10025 inet    n       -       -       -       -       smtpd

  pridate

          -o smtpd_milters
          -o non_smtpd_milters
   

  21.5.2009 10:22 R
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru
  Take nic som tam nemal a ani nemam. Islo to cez filter naspat na port 25. A hlavne to neriesi povodny problem, ktorym je prechod odchazdajucej posty cez spamassassin - ten je neziaduci.
  18.8.2015 17:36 Petr
  Rozbalit Rozbalit vše Re: DKIM – podepisujeme e-maily na serveru
  Výborný příspěvek. Díky za něj!

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.