Byla vydána nová verze 9.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání.
Vývojáři webového prohlížeče Ladybird dnes oznámili, že mění způsob vývoje. S blížícím se vydáním alfa verze přestávají přijímat veřejné pull requesty. Všechny otevřené veřejné pull requesty budou uzavřeny. Tým nedokáže garantovat bezpečnost AI generovaných pull requestů.
OpenLogi (GitHub) je open source náhrada aplikace Logi Options+ pro přizpůsobení myší od společnosti Logitech. Zatím běží pouze na macOS.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za květen (YouTube).
Úřad pro ochranu osobních údajů řeší desítky stížností na jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které stát spustil počátkem dubna. Systém, jenž má firmám odlehčit od desítek formulářů, nejenže výrazně zatížil jejich účetní oddělení, ale docházelo v něm i k únikům osobních dat zaměstnanců k firmám, kde nepracovali. Podle ministerstva práce a sociálních věcí stála za problémem technická chyba. „Incident se týkal několika stovek
… více »Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 22.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vim Classic byl vydán ve verzi 8.3. Drew DeVault oznámil tento fork editoru Vim (verze 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování) v březnu letošního roku. Důvodem forku bylo, že vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM.
Open source konference DevConf.CZ 2026 proběhne 18. a 19. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Společnost JetBrains uvolnila verzi 2 svého open-source velkého jazykového modelu (LLM) pro vývojáře Mellum.
Probíhá konference Microsoft Build 2026. Microsoft představuje své novinky: kvantový čip Majorana 2, Surface Laptop Ultra a Surface RTX Spark Dev Box s NVIDIA RTX Spark, Intelligent Terminal, Coreutils for Windows (fork Rust Coreutils), AI modely MAI, AI agenta Scout, platformu pro agent-first zařízení Project Solara, …
top - 14:28:51 up 4:42, 3 users, load average: 7.91, 4.04, 2.17 Tasks: 116 total, 2 running, 114 sleeping, 0 stopped, 0 zombie Cpu(s): 7.3%us, 1.0%sy, 0.0%ni, 0.0%id, 91.4%wa, 0.3%hi, 0.0%si, 0.0%st Mem: 439620k total, 434900k used, 4720k free, 508k buffers Swap: 498004k total, 248480k used, 249524k free, 28780k cached PID USER PR NI VIRT RES SHR S %CPU %MEM TIME+ COMMAND 2129 pavel 20 0 764m 75m 8740 D 1.0 17.7 12:29.68 firefox 1109 root 20 0 194m 37m 1624 D 0.3 8.7 5:52.88 Xorg 4175 pavel 20 0 159m 33m 2260 S 0.0 7.9 0:39.92 skype.orig 4431 pavel 20 0 554m 10m 3052 S 0.0 2.4 0:07.33 sonata 2196 pavel 20 0 253m 7096 2328 R 1.3 1.6 7:58.58 npviewer.bin 4741 pavel 20 0 46656 4932 1448 S 5.0 1.1 0:00.78 iotop 1349 mpd 20 0 306m 4556 1044 S 0.3 1.0 1:30.08 mpd 2418 pavel 20 0 469m 4268 1716 S 0.0 1.0 0:15.78 claws-mail 2044 pavel 20 0 105m 1736 916 S 0.0 0.4 0:06.24 fluxbox 4449 pavel 20 0 62848 1200 688 S 0.0 0.3 0:00.19 xterm 2155 pavel 20 0 278m 1188 732 S 0.3 0.3 1:13.17 pulseaudio 3437 pavel 20 0 63580 1164 680 S 0.0 0.3 0:00.41 xterm 2133 pavel 20 0 46160 1112 664 S 0.0 0.3 0:02.01 gconfd-2 773 haldaemo 20 0 34016 964 340 S 0.0 0.2 0:00.33 hald 3504 pavel 20 0 54128 912 636 S 0.0 0.2 0:00.15 gvfs-gdu-volume 3506 root 20 0 42448 872 600 S 0.0 0.2 0:00.76 devkit-disks-daNechápu proč je najednou 512 MB tak málo. Evidentně není problém ani tak ve využité residentní paměti, ale v obrovských nárocích na virtuální paměť. Poradíte někdo jak tento problém 'spravit' v Ubuntu, popřípadě jakou jinou distribuci a aplikace zvolit? Pro rodiče jsou nutností dobrý webový prohlížeč (ideálně FF - podpora Flashe a blbě napsaných webů je nutnost) a Skype. Další věci už nejsou zas tak důležité - i když dřív na tomhle počítači uplně v pohodě běhal FF, OpenOffice.org, GIMP... - nechápu, že teď pomalu nejde pustit ani samotný Firefox. Pořád se mi to zdá divný, možná začnu reinstalací, protože to může být skrytý proces, rootkit, nebo kdoví co, ale tenhle přístup mi začíná nápadně připomínat reinstalaci MS Windows... Pro pořádek:
Řešení dotazu:
Určitě tam dej 32-bit systém. Rozdíl ve využití paměti je znatelný.Tohle máte něčím podloženo? Pořád se s tím někdo ohání, ale IMHO je na tom pravdy pramálo.
Když předpokládáme, že je někde úzké hrdlo a chceme ho najít, zkusil bych pustit iotop a latencytop a sledoval, co zobrazí.
512 MB je uz dnes docela malo. Na stroji s tolika RAM Vam nepobezi (rozumej pouzitelne) ani moderni windows.
Neni tedy duvod to chtit po GNU/Linux distrech urcenych pro masove pouziti viz *buntu.
Nastesti jsou distribuce znacne variabilni a existuji moderni miniaturni distra.
Pokud trvate na *buntu tak volte starsi vydani 8.04 nebo 8.10.
Ne vzdy na starsi HW je vhodna nejmodernejsi distribuce.
Win XP je bezmala 10 let stary OS.
Je treba to brat tak ze se tazatel pokousi na onom PC pouzivat vistu ci win 7 coz se da srovnat s hw naroky soucasnych distribuci.
Takovyto hw se dnes nehodi ani na server uz kvuli spotrebe elektriny.
Videl bych to na nejake male Live systemy ci distra vyvijene pro stare pocitace. A nebo win xp. V idealnim pripade odvoz do sberneho dvora a nakup moderniho hw za par kacek.
To mate pravdu. Vyvoj OS windows je nastesti brzden zakrnelosti korporatnich aplikaci a proto jsou jeste dnes jak rikate 8 let stara win xp pouzitelna. Pro firemni i domaci pouziti stale dostacujici. Z pohledu uzivatele jejich nasledovnici krom vyssi stability a bezpecnosti nenabizeji nic navic.
XP vsak pomalu "odstreluji" (s podporou samotneho MS) vyrobci HW tim ze nedodavaji ovladace pro klicovy HW na tento system, ale na vyssi (vista, seven).
Uz s DirectX je problem na mnoha noteboocich kam si uzivatel dal win xp misto visty. Pro kancl ci net to nevadi. Pro multimedia ano.
Mam jeden notebook jez byl dodan s vistou a ja tam chtel xp. Zadarilo se ale ..... Zvukovka - neni oficialni ovladac - jede jen vystup nikoliv vstup. Grafika ... neni oficialni ovladac - graf akcelerace nebezi jak ma ... na filmy se neda divat pac se trhaji. A to nemluvim o SATA HDD, wifi, LAN, webcam. Ani jedna vec nejela. HDD jsem musel prepnout do IDE modu atd .... Moderni win vista, seven i Ubuntu slapou jak vino - obraz nadhera.
Proste sehnal jsem po hodinach googleni nejake ovladace a neni to ono. z cehoz vypliva ze win xp jsou stary kram vhodny na stary zelezo a nebo setsakramentsky davat pozor pri vyberu HW Takze jsem win xp zahodil i s rukama do vecnych lovist.
Na poli OSS je borlivy vyvoj mnoha nezavislych komunit i firem a proto se neni cemu divit ze distribuce a aplikace zastaravaji den po dni. Distribuce ma vsak repozitare a neni tak problem mit aktualni aplikace.
Zkratka aplikace nejsou vsechno, kdyz os poradne nebezi na hw.
Inu v pripade ze kupujete motherboard ci graf adapter tak budiz. Ne vzdy se totiz jedna o zhavou novinku na trhu.
Ovsem na poli notebooku se na xp uz davno pece a kdejaka distribuce je na tom s podporou hw lip.
U rodičů budu v dohledné době aktualizovat systém, taky podobná liga, 512 MB RAM, 2,3GHz Sempron, zatim je tam nějaká Mandriva a kde3.5, přijde tam asi mandriva 2010 a budu lobovat pro windowmaker, minimálně ať si to táta zkusí, jaké to bude. Do menu mu naházim nejčastějš používaný příkazy, "alt+F2" už používat umí.
Když to plánuji používat každý den, tak ...... tak pocitac za 3000Kc pre mna nie je volba.
Tiskni
Sdílej: