Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Phoronix.com přináší výsledky testu, při kterém na dvou netboocích (Dell Mini 9 a Samsung NC10) porovnával rychlost bootu Ubuntu 9.10 a Ubuntu 10.04 Alpha 1. Vývojová verze 10.04 k bootu potřebuje méně než polovinu doby, kterou využije stabilní 9.10 ‒ při bootu se spouští méně procesů a tyto běží rychleji. Rychlejší je také práce s diskem.
Tiskni
Sdílej:
Používáme.
Jinak by bylo vhodné si uložit nějaký obraz ihned po startu systému (co zabere tak max 100MB) a startovat ten, ne?
K čemu by to bylo nevím. Ono přece jen při bootu se už lecos dostane do cache, to se hodí. Já rychlost bootu neřeším, domácí server mi bez vmware startuje příjemné tři-čtyři minuty, desktop asi 90s. Nevadí mi ani jedno, pokud potřebuju pohled na OS nastartovaný do 5s, tak stačí rebootnout routerboarda pod stolem a čučet na to přes RS232 .
K čemu by to bylo nevím.Obdoba restartu. Pokaždé nový čistý image v paměti.
Ono přece jen při bootu se už lecos dostane do cacheCache to snad čistí před ukládáním obrazu paměti na disk, ne?
Cache to snad čistí před ukládáním obrazu paměti na disk, ne?
To jo, a tím že uložíš 100MB obraz paměti na disk, tak právě přijdeš o další +-1GB cache, které se načtou při normálním bootu a proto boot z toho 100MB obrazu sice bude pekelně rychlý, ale nepůjde to rozumně používat, resp pár minut to bude hodně líné (vše se bude číst z disku). A to je těch pár minut, které je podle mě lepší věnovat čistému bootu.
Nehledě na to, že ten 100MB obraz bude nutné často obnovovat.
Ta data do té paměti musíte dostat tak jako tak. A k tomu je sekvenční čtení z disku a klopení as-is do paměti mnohem výhodnější, než seekování, hledání knihoven a konfiguráků ve FS a vykonávání binárek.
K tomu nemůžu dodat nic jiného než: +1
Sám se něčeho podobného chystám dosáhnout s Dracutem.
9.10 s poslednim jadrem taky zrychlilo v bootu o cca 5 s.